Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Σάν μέγεθος είναι λίγο μικρότερη δηλαδή απο αυτή του Leon 2 Cupra ?

Ειναι αρκετα μικροτερη , οχι λιγο . Το Leon II Cupra (οπως και το Εdition30 και το S3) φοραει τουρμπινα ΚΚΚ Κ04 , η οποια εχει περιπου 47mm inducer . Πρακτικα το κομματι του συμπιεστη ειναι αντιστοιχο με μιας ΙΗΙ VF34 και ειναι ο λογος που εχουμε δει τετοια μοτερ να πλησιαζουν τα 400ΗΡ , με το τουρμπο αυτο (και πληθος περιφερειακων , που επιτρεπουν την μεγιστη ροη αερα και καυσαεριου).

Link to comment
Share on other sites

Σάν μέγεθος είναι λίγο μικρότερη δηλαδή απο αυτή του Leon 2 Cupra ?

αρκετά,

του cupra είναι ίδια με του Edition & s3

αν και χαμηλά μία καλά ρυθμισμένη k03 είναι πιο πρόθυμη από ένα s3 setup με κ04 που όμως μετά φέυγει και χάνεται.... χαχα

εσυ τι έχεις mk5 GTI ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Αντώνη, ένα Ibiza έχω, αλλά κοιτάω για Leon 2 Cupra και Golf GTI V μεταχειρισμένα.

Μάλλον τείνω προς το Golf.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Αντώνη, ένα Ibiza έχω, αλλά κοιτάω για Leon 2 Cupra και Golf GTI V μεταχειρισμένα.

Μάλλον τείνω προς το Golf.

αυτό το δίλλημα που έχεις το είχε πολύς κόσμος που τελικά πήρε GTI ή Cupra

και έχουν γίνει πολλές συζητήσεις μέχρι και .... τσακωμοί ! χαχα

εσυ ξέρεις καλύτερα τι σου ταιριάζει και τι σκοπό έχεις για το αυτοκίνητο , αν θα ασχοληθείς να το βελτιώσεις ή όχι , αν σου αρέσει το εσωτερικό του leon.. αν αν πολλά πράγματα.

καλές επιλογές πάντως και οι 2 !

Link to comment
Share on other sites

αυτό το δίλλημα που έχεις το είχε πολύς κόσμος που τελικά πήρε GTI ή Cupra

και έχουν γίνει πολλές συζητήσεις μέχρι και .... τσακωμοί ! χαχα

εσυ ξέρεις καλύτερα τι σου ταιριάζει και τι σκοπό έχεις για το αυτοκίνητο , αν θα ασχοληθείς να το βελτιώσεις ή όχι , αν σου αρέσει το εσωτερικό του leon.. αν αν πολλά πράγματα.

καλές επιλογές πάντως και οι 2 !

Ωραίο το Cupra δε λέω, αλλά η κεντρική του κονσόλα με έχει ξενερώσει, άν και είμαι ... παιδί της Seat.

Ούτως ή άλλως, και οι 2 επιλογές είναι στα 18-20.000 ευρώ, οπότε μάλλον θα πάρω το GTi που μου αρέσει περισσότερο.

Τώρα , ένα πρώτο σταδιάκι θα γίνει σίγουρα. Για παραπάνω , δέν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Thanks , ειχαν μαζευτει πολλα και επρεπε να ερθουμε προς στα μερη σας :lol: !

Ωστοσο μαλλον καταλαβα τι εγινε στη "Ζευξη" το βραδυ ... ωραιο σημειο παντως για πατηματα ;) !

ετσι ειναι, η αληθεια να λεγετε!εχεις κανει φοβερη δουλεια!θα τα πουμε κ μαζι απο κοντα την επομενη φορα,οντως εκει στη ζευξη ειναι οτι πρεπει για ανοιγματα!στα μερη μας εισαι παντα καλοδεχουμενος κριτωνα!
Link to comment
Share on other sites

ηδη εχω 70αρη και σκεφτομε για 76 τι λετε?

μέχρι τι άλογα έχεις σκοπό να πας ?

το καλύτερο είναι να σου απαντήσει ο προγραμματιστής σου , που θα έχει φιάξει με το ίδιο setup και ξέρει τα όρια του και τι είναι καλύτερο.

πάντως αν είναι s3 setup με μπεκ επίσης s3 και δεν το θες φουλ επιθετικό και εφόσον την έχεις ήδη μείνε όπως είσαι , αλλιώς αν πας να "τετρακοσαρίσεις" με μπεκ rs4 ,αντλίες κτλ. καλό είναι να αλλάξεις .

τι πρόγραμμα έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

για s3 set up se tfsi ταιριαζει πιο καλα 76 ? η 70? down pipe?kαι η υπολοιπη σε 70?..........

Απ τη στιγμη που δεν θα χρησιμοποιηθουν μπεκ RS4 , δεν εχει νοημα , απο αποψη επιδοσεων , το εξοδο αυτο . Ειτε κρατησεις την 70αρα ειτε βαλεις μια πολυ ελευθερη εξατμιση , απο αποψη επιδοσεων θα φτασεις σε συγκεκριμενο σημειο ισχυος λογω τροφοδοσιας . Η μονη διαφορα ειναι οτι θα λειτουργει με μικροτερους λογους πιεσης αερα και καυσαεριου και θα λειτουργει σε χαμηλοτερες σαλ η τουρμπινα , αναλογως των ροϊκων περιφερειακων που θα χρησιμοποιηθουν . Οποτε θεωρητικα , ειναι πιο αξιοπιστο για το turbo να εχουμε μια πολυ ελευθερη εξατμιση και εισαγωγη , για συγκεκριμενο ποσο ροης .

Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμη που δεν θα χρησιμοποιηθουν μπεκ RS4 , δεν εχει νοημα , απο αποψη επιδοσεων , το εξοδο αυτο . Ειτε κρατησεις την 70αρα ειτε βαλεις μια πολυ ελευθερη εξατμιση , απο αποψη επιδοσεων θα φτασεις σε συγκεκριμενο σημειο ισχυος λογω τροφοδοσιας . Η μονη διαφορα ειναι οτι θα λειτουργει με μικροτερους λογους πιεσης αερα και καυσαεριου και θα λειτουργει σε χαμηλοτερες σαλ η τουρμπινα , αναλογως των ροϊκων περιφερειακων που θα χρησιμοποιηθουν . Οποτε θεωρητικα , ειναι πιο αξιοπιστο για το turbo να εχουμε μια πολυ ελευθερη εξατμιση και εισαγωγη , για συγκεκριμενο ποσο ροης .

Κρίτωνα με την σπορτεκ αξίζει τον κόπο να πάω σε RS4 μπεκ? Θα είμαι Ελλάδα Δεκέμβριο για να τα βάλουμε και να το ξαναπρογραμματίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμη που δεν θα χρησιμοποιηθουν μπεκ RS4 , δεν εχει νοημα , απο αποψη επιδοσεων , το εξοδο αυτο . Ειτε κρατησεις την 70αρα ειτε βαλεις μια πολυ ελευθερη εξατμιση , απο αποψη επιδοσεων θα φτασεις σε συγκεκριμενο σημειο ισχυος λογω τροφοδοσιας . Η μονη διαφορα ειναι οτι θα λειτουργει με μικροτερους λογους πιεσης αερα και καυσαεριου και θα λειτουργει σε χαμηλοτερες σαλ η τουρμπινα , αναλογως των ροϊκων περιφερειακων που θα χρησιμοποιηθουν . Οποτε θεωρητικα , ειναι πιο αξιοπιστο για το turbo να εχουμε μια πολυ ελευθερη εξατμιση και εισαγωγη , για συγκεκριμενο ποσο ροης .

με τα μπεκ του rs4 ποσο πιεση θα σηκωσουμε?2,0? tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Κρίτωνα καλημέρα.. σου γράφω τα συγχαρητήρια μου... και ο λόγος είναι για την καταπληκτική δουλειά σε golf stage 4-5 – 6… δεν ξέρω .. οδήγησα ένα αυτοκίνητο ενός φίλου που το έχεις φτιάξει εσύ και πραγματικά έμεινα καρότο αφήνω έξω τα αρνητικά που πιστεύω ότι δεν ανταποκρίνονται σε νορμάλ πελάτη και στην δικιά μου ιδεολογία πάνω στο θέμα της βελτιώσεις

Σε ότι αφορά το θέμα της ιπποδύναμης είσαι αλλού .. και γουστάρω ανθρώπους που έχουν πάθος με αυτό που κάνουν, θα ήθελα να βρεθούμε όλοι μαζί την Παρασκευή σε στέκι που μαζεύεστε .. αλλά μάλλον σήμερα στις 7 την κάνω για έξω ... φέρνω 2 κοντεινερ ανταλλακτικά και ένα αγωνιστικό όποτε από βδομάδα πιστεύω να κάνουμε κανένα άνοιγμα.. θα έχω και κάτι κυνηγητικά κιάλια μαζί μου για να δω πόσο θα μου ρίξει ο φίλος

Καραφλα παει χαλασες και συ! Σε ειχα για καλο παιδι αλλα βλεπω τα τακιμιασες με τον Πυροκροτητη! Το stage 4-5-6 ποιο ειναι το Χριστουγεννιατικο με ολο τα λαμπακια αναμενα ή το Πασχαλιατικο που γινεται το αμαξι βεγγαλικο? Για πες μας τι φοραει το 4-5-6 ετσι απο περιέργια που επαθες και πλακα. Οταν ερθει το αγωνιστικο θα ερθω απο το μαγαζι να με πας βολτα θα φερω και το καραφακι το καλο B).

Thanks , για την γνωμη σου για τη δουλεια μου , Nικο . Και εκτιμω ιδιαιτερα που ακουγεται απο ανθρωπο που και ο ιδιος εμπορευεται software .

Η ποιοτητα σου , σαν επαγγελματιας , φανηκε απο το θεμα με τους συμπλεκτες . Γιατι δυστυχως υπαρχουν και πολλα κακως κειμενα στο χωρο, που φυσικα σε βαθος χρονου γυνανε boomerang. Τεσπα...

Την Παρασκευη ειναι δυσκολο , εχω μια υποχρεωση . Αλλα θα κανονισουμε να βρεθουμε σιγουρα . Τι αγωνηστικο φερνεις ?

Κοιτα να δεις εσυ Αναστασιολογε! Η θα φερει αγωνιστικο με @@ ή θα φερει @@ αγωνιστικο! Οπως και να χει αυτος σαν μουρλος θα τρέχει χεχε!

Link to comment
Share on other sites

Καραφλα παει χαλασες και συ! Σε ειχα για καλο παιδι αλλα βλεπω τα τακιμιασες με τον Πυροκροτητη! Το stage 4-5-6 ποιο ειναι το Χριστουγεννιατικο με ολο τα λαμπακια αναμενα ή το Πασχαλιατικο που γινεται το αμαξι βεγγαλικο? Για πες μας τι φοραει το 4-5-6 ετσι απο περιέργια που επαθες και πλακα. Οταν ερθει το αγωνιστικο θα ερθω απο το μαγαζι να με πας βολτα θα φερω και το καραφακι το καλο ;).

Κοιτα να δεις εσυ Αναστασιολογε! Η θα φερει αγωνιστικο με @@ ή θα φερει @@ αγωνιστικο! Οπως και να χει αυτος σαν μουρλος θα τρέχει χεχε!

@ Αdmins / Moderators etc. :

Επειδη ειναι τελειως αδικο ενας ανωνυμος (πιθανον και ανταγωνιστης ή φιλος ανταγωνιστη κλπ...) που κρυβεται πισω απο ενα nickname να μπαινει και να αναφερει στοιχεια παντελως ψευδη κι μονο για δημιουργια εντυπωσεων , επειδη σε κανενα μελος δεν προξενησα την παραμικρη υλικη ζημια και σε κανενα απο τα εκατονταδες μελη που διαβαζουν το τοπικ αυτο καθημερινα δεν ειμαι υποχρεωμενος να απολογουμαι ουτε να διαπληκτιζομαι με καποιον κακοηθη , θα παρακαλουσα να σβηστει το παραπανω ποστ καθως και το δικο μου. Οι υπολοιπες κυρωσεις που θεωρω πως πρεπει να εχει το μελος αυτο , τα ποστ του οποιου δεν εχουν την παραμικρη σχεση με το τοπικ "Golf V GTI Tuning" αλλα μονο με την προσπαθεια δυσφημησης μου , σκεφτειτε τις , για να μην βρομιζει ο χωρος με ποστ που δεν αρμοζουν στο φορουμ αυτο . Δεν μπορει να κανει καποιος ενα nickname και να μοιραζει "λασπη" ανεξελεγκτα !

Θεωροντας οτι η επαναλαμβανομενη απαραδεκτη συμπεριφορα του μελους "Ouzopower" εχει ως μοναδικο στοχο τη δυσφημηση μου (κατι που αποδειχτηκε απο το πρωτο ποστ του, λιγες ωρες μετα την προ μηνος εγγραφη του) και επειδη δεν εχω ουτε το χρονο ουτε την ορεξη να καθομαι να ασχολουμαι , θα παρακαλουσα να με ενημερωσετε για το τι προκειται να κανετε με το θεμα αυτο .

Ευχαριστω , προκαταβολικα !

Link to comment
Share on other sites

Κρίτωνα με την σπορτεκ αξίζει τον κόπο να πάω σε RS4 μπεκ? Θα είμαι Ελλάδα Δεκέμβριο για να τα βάλουμε και να το ξαναπρογραμματίσουμε.

Αξιζει τον κοπο Πετρο , απο τη στιγμη που , ανεξαρτητως εξωτερικης θερμοκρασιας μπορει να ρυθμιστει το μοτερ με ασφαλεστατο AFR , χωρις το φοβο κλεισιματος της "πεταλουδας" . Η Sportec , εξαλλου , δεν "τελειωνε" με τα S3 μπεκ .

Link to comment
Share on other sites

με τα μπεκ του rs4 ποσο πιεση θα σηκωσουμε?2,0? tongue.giftongue.gif

2bar ... στον κοφτη !!! ;) !!!

Βασικα , το μεγαλο κερδος με τα μπεκ αυτα ειναι οτι μπορεις να δουλευεις πχ με 0.79 λ και με 99% Ν75 @ 6800 rpm και οταν εχει εξωτ. θερμ. 5οC να μην κλεινει η "πεταλουδα" .

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τον κοπο Πετρο , απο τη στιγμη που , ανεξαρτητως εξωτερικης θερμοκρασιας μπορει να ρυθμιστει το μοτερ με ασφαλεστατο AFR , χωρις το φοβο κλεισιματος της "πεταλουδας" . Η Sportec , εξαλλου , δεν "τελειωνε" με τα S3 μπεκ .

Μάλλον η σπορτεκ είναι πολύ πιο κοντά στην Κ4 από ότι νομίζαμε. Περίμενα 300 και κάτι άλογα και με ήπιες ρυθμίσεις και S3 μπεκ το μετρήσαμε στα 320. Τώρα με τα RS4 θα ακουμπάει τα 350...

Θα σε ενημερώσω για το πότε θα είμαι Ελλάδα και πότε Αθήνα ώστε να κάνουμε τη δουλειά μέσα σε 1-2 μέρες στον Κωνσταντίνο προφανώς. Θα μπορέσει να πάρει μπεκ πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

@ Αdmins / Moderators etc. :

Επειδη ειναι τελειως αδικο ενας ανωνυμος (πιθανον και ανταγωνιστης ή φιλος ανταγωνιστη κλπ...) που κρυβεται πισω απο ενα nickname να μπαινει και να αναφερει στοιχεια παντελως ψευδη κι μονο για δημιουργια εντυπωσεων , επειδη σε κανενα μελος δεν προξενησα την παραμικρη υλικη ζημια και σε κανενα απο τα εκατονταδες μελη που διαβαζουν το τοπικ αυτο καθημερινα δεν ειμαι υποχρεωμενος να απολογουμαι ουτε να διαπληκτιζομαι με καποιον κακοηθη , θα παρακαλουσα να σβηστει το παραπανω ποστ καθως και το δικο μου. Οι υπολοιπες κυρωσεις που θεωρω πως πρεπει να εχει το μελος αυτο , τα ποστ του οποιου δεν εχουν την παραμικρη σχεση με το τοπικ "Golf V GTI Tuning" αλλα μονο με την προσπαθεια δυσφημησης μου , σκεφτειτε τις , για να μην βρομιζει ο χωρος με ποστ που δεν αρμοζουν στο φορουμ αυτο . Δεν μπορει να κανει καποιος ενα nickname και να μοιραζει "λασπη" ανεξελεγκτα !

Θεωροντας οτι η επαναλαμβανομενη απαραδεκτη συμπεριφορα του μελους "Ouzopower" εχει ως μοναδικο στοχο τη δυσφημηση μου (κατι που αποδειχτηκε απο το πρωτο ποστ του, λιγες ωρες μετα την προ μηνος εγγραφη του) και επειδη δεν εχω ουτε το χρονο ουτε την ορεξη να καθομαι να ασχολουμαι , θα παρακαλουσα να με ενημερωσετε για το τι προκειται να κανετε με το θεμα αυτο .

Ευχαριστω , προκαταβολικα !

Μετά από όλο αυτό το ξεκατίνιασμα που έχεις δημιουργήσει εσύ και οι "όμοιοι" σου, με το επίπεδο να έχει φτάσει στα Τάρταρα, σε πείραξε ένα πόστ που έκανε ένα μέλος και βγαίνεις και διαμαρτύρεσε; Αυτό λέγετε θράσος!

Κοιτάχτε να μαζευτείτε όλοι σας γιατί τον τελευταίο καιρό φλερτάρετε επικίνδυνα. Αν αρχίσουν οι χρήστες να παραπονιούνται για την συμπεριφορά σας, τέρμα η τσάμπα διαφήμιση! Και ας ασχολούμαστε μετά με ζάντες, ledακια και αεροτομές. ¶ντε γιατί μας τα έχετε κάνει τσουρέκια!

Link to comment
Share on other sites

====

:huh:

Ακόμα το φυσάς και δεν κρυώνει, ε;

Δε πειράζει, έρχονται και άλλα.

ολο ερχονται λες,αλλα μαλλον πρεπει να μενουνε στο δρομο!!!!χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλο αυτό το ξεκατίνιασμα που έχεις δημιουργήσει εσύ και οι "όμοιοι" σου, με το επίπεδο να έχει φτάσει στα Τάρταρα, σε πείραξε ένα πόστ που έκανε ένα μέλος και βγαίνεις και διαμαρτύρεσε; Αυτό λέγετε θράσος!

Κοιτάχτε να μαζευτείτε όλοι σας γιατί τον τελευταίο καιρό φλερτάρετε επικίνδυνα. Αν αρχίσουν οι χρήστες να παραπονιούνται για την συμπεριφορά σας, τέρμα η τσάμπα διαφήμιση! Και ας ασχολούμαστε μετά με ζάντες, ledακια και αεροτομές. ¶ντε γιατί μας τα έχετε κάνει τσουρέκια!

Δεν καταλαβαινω το υφακι σου φιλε μου????Ποιος εριξε το επιπεδο της συζητησης????Οταν καποιος μπαινει κ λεει ανακριβειες κ λεει συναδελφο του ασχετο κ χιλια δυο χωρις αποδειξεις κ αερολογιες τοτε ποιος μειωνει το επιπεδο της συζητησης???Ο Ouzopower δεν εχει καν προγραμμα απο τον Κριτωνα κ βγαινει κ κατηγορει κ λεει διαφορα....Μαλλον αλλοι πρεπει να μαζευτουν καπως κ αλλοι φλερταρουν επικυνδυνα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.