Jump to content
blugosi

Σέρβις 60.000 Χλμ Σε Polo 1.2 Tsi

Recommended Posts

Είμαι λίγο εκτός θέματος, αλλά για το service των 45.000 χλμ (πραγματικό 3ο service στα 37.780 χλμ λόγω τριετίας) άλλαχτηκαν

 

4 λίτρα λάδια 5w-30 (valvoline syn power xl-III)

1 φίλτρο λαδιού

1 φίλτρο καμπίνας

1 κάρτα καυσαερίων

1 καθαριστικό παρμπρίζ (με ρώτησαν και συμφώνησα)

και

ρύθμιση φώτων .

 

Δεν έγινε αλλαγή υγρών φρένων και δεν αλλάχτηκε το φίλτρο αέρα μιας και ήταν κάτασπρο, οπότε απλά το φύσηξαν και το επανατοποθέτησαν.

 

Τελική τιμή με εργασία και ΦΠΑ 163 ευρώ σε αντιπροσωπεία.

 

Τον  αυτοκίνητο συνδέθηκε με το διαγνωστικό και δεν υπήρξε κάποια αναβάθμιση, όπως επίσης δόθηκε το VIN στο on-line και δεν υπήρξε καμία επιπλέον οδηγία, για κανένα λόγο, σε αντίθεση με πέρυσι που το σύστημα είχε βγάλει ειδοποίηση ότι έπρεπε να εφαρμοστεί η τεχνική οδηγία 24w6 (τοποθέτηση της ροδέλας της wastegate κι αναβάθμιση ECU) .

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς εννοείς έχει βγει τεχνική οδηγία για την καδένα??ρωτάω γιατί την άλλη βδομάδα πάω γαι γω για σέρβις 3ου χρόνου και θέλω να ρωτήσω τι παίζει με την καδένα....

Επαναλαμβάνω, δεν έχω παραλάβει ακόμη το αμάξι και δε θέλω να γράψω λεπτομέρειες γιατί όλα διαβάζονται. Όταν είμαι έτοιμος, θα επεκταθώ.

Αν έχεις επέκταση εγγύησης, δήλωσε ότι η καδένα κάνει θόρυβο σε εκκίνηση το πρωί. Αν έχεις DSG, σου σκορτσάρει από πρώτη σε δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πιστευεις οτι θα μπουν απο την κοσμοκaρ και διαβασουν αυτα που γραφεις?

Είσαι και πολύ πιο ενεργός από εμένα στο forum , αλλά ας σου απαντήσω.

Έγραψα, ότι δεν επιθυμώ να επεκταθώ άμεσα στο θέμα για τους δικούς μου λόγους. Προφανώς είναι δική μου η εκτίμηση.

Προσφέρει κάτι σε κάποιον να μην το σεβαστείς και να επιμένεις;

 

Σύντομα θα ανεβάσω λεπτομέρειες που θα επηρεάσουν πολλούς ιδιοκτήτες του 6R. Οι ενδιαφερόμενοι ιδιοκτήτες 6R TSI ή/και DSG, ας περιμένουν λίγες ημέρες.

Edited by blugosi
Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με την καδένα χρονισμού ρε παίδες (το δικό μου είναι Απρίλιος 2010); Ετοιμάζομαι κι εγώ σε 5.000χλμ να κάνω το service των 60.000χλμ και αυτό το post πραγματικά με βοήθησε στο τι ακριβώς πρέπει να αλλαχθεί για να μη με πιάσουν κότσο στο service.

 

Στα 45.000χλμ είχα αλλάξει ήδη το φίλτρο βενζίνης οπότε δε το αλλάζω τώρα. Μου είχαν πει να αλλάξω και τα μπουζί αλλά δεν τα είχα αλλάξει τότε, όμως τώρα απ' ότι φαίνεται πρέπει.

 

Να ξέρετε και ένα άλλο Ελληνικό site με καλές τιμές (το κατάστημα είναι στην Βουλιαγμένης, Αθήνα), το http://www.e-antallaktika.com.gr, έχω πάρει δύο φορές τα λάδια και τα φίλτρα που χρειάστηκα από εκεί και μου κόστισαν γύρω στα 55EUR.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τα καλούδια από Γερμανία και μου έκανε τρομερή εντύπωση το μέγεθος του φίλτρου αέρα, σε βαθμό να νομίζω πως πήρα λάθος φίλτρο... Μιλάω για το C15008, το οποίο ήθελα να 'ξερα που στο καλό χωράει αυτό το πράγμα στον κινητήρα αυτού του αμαξιού...

post-13435-0-94000200-1374160552_thumb.j

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το δικό μου που είναι μοντέλο 2010 του άλλαξα το φίλτρο βενζίνης στο τελευταίο service που του έκανα πέρυσι το Πάσχα στις 52.000 χλμ.

 

Θεωρητικά πάντα και σύμφωνα με το self study program της audi για τον 1.2 tfsi κινητήρα που όμως φέρει την κωδική ονομασία CBZA και CBZB αντίστοιχα για τα 63Kw και 77Κw απόδοσης αντίστοιχα αναφέρει ότι το φίλτρο καυσίμου έχει διάστημα service lifelong που σημαίνει ότι δεν αλλάζει ποτέ, ενώ το φίλτρο αέρος αλλάζει κάθε 90.000 χλμ

 

Όταν μετά την αλλαγή το έβαλα στο κομπρεσέρ από μέσα βγήκε μια ωραία μαύρη μαρμελάδα. 

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το δικό μου που είναι μοντέλο 2010 του άλλαξα το φίλτρο βενζίνης στο τελευταίο service που του έκανα πέρυσι το Πάσχα στις 52.000 χλμ.

Θεωρητικά πάντα και σύμφωνα με το self study program της audi για τον 1.2 tfsi κινητήρα που όμως φέρει την κωδική ονομασία CBZA και CBZB αντίστοιχα για τα 63Kw και 77Κw απόδοσης αντίστοιχα αναφέρει ότι το φίλτρο καυσίμου έχει διάστημα service lifelong που σημαίνει ότι δεν αλλάζει ποτέ, ενώ το φίλτρο αέρος αλλάζει κάθε 90.000 χλμ

Όταν μετά την αλλαγή το έβαλα στο κομπρεσέρ από μέσα βγήκε μια ωραία μαύρη μαρμελάδα.

Για βαλε λιγο το ssp ειμαι περιεργος να το δω.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι και στα 1.4 TSI !
Φιλτρο καυσιμου και αερος ο κατασκευαστης λεει καθε 90.000χμ
Πχ τα Tiguan τα 1.4 TSI δεν εχουν εξωτερικο φιλτρο καυσιμο το εχουν μεσα στην αντλια

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση για το 1.2 :)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.