Jump to content
pipis13

Περι Δεη Ο Λογος

Recommended Posts

σημερα ηρθε ο εκκαθαριστικος λογαριασμος της ΔΕΗ. εκπληκτοι ειδαμε το ποσο των 780 ευρω.....δεν εχουμε βιλα 110 τετραγωνικα σπιτι.

κοιταμε ποσο ειναι το ρευμα βλεπουμε 400 ευρω.οκ λογικο λεμε τοσο καιμε καθε χρονο πανω κατω.παμε πιο βλεπουμε ρυθμιζομενες χρεωσεις 360 ευρω??????????????????????????????????

τι ειναι αυτο ομως κανεις δεν ξερει.δεν χρωσταμε τιποτα ουτε χαρατσι ου τε κατι.μπηκα στο site της ΔΕΗ να δω τι γραφει αλλα δεν πολυκαταλαβα κατι για μετφορα ρευματος λεει κλπ. το περιεργο ειναι

πρωτον οτι σε αλλους τρεις λογαριασμους μας απο αλλα σπιτια το ποσο αυτο <<ρυθμιζομενες χρεωσεις>> ειναι μηδαμηνο 30 - 40 ευρω.

δευτερον σε σπιτι γνωστου μας διπλασιο σε μεγεθος το ρευμα εχει μηδαμινες ρυθμιζομενες χρεωσεις

τριτον σε διαφορα φορουμς που εψαξα πολλοι διαμαρτυρονται οτι πληρωνουν πολλα λεφτα σε αυτες τις ρυθμιζομενες χρεωσεις .

ξερει κανεις τι παιζει??

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο φίλε...

Αυτές οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ένα είδος πέναλτυ που πληρώνεις όταν υπερβείς ένα ορισμένο αριθμό κιλοβατώρων. Υπάρχει μια κλίμακα και ένας συγκεκριμένος τρόπος υπολογισμού που φαίνεται στο link http://www.dei.gr/Documents2/ΤΙΜΟΛ%2010%202012/Τιμοκ%20Ανταγ%20%20Ρυθμ%20Χρ%20MT%202012%20με%20ΑΠΕ%20%20ΕΦΚ%20updated.pdf 

Με απλά λόγια σου λέει οτι οι κιλοβατώρες που καταναλώνουμε αντιστοιχούν σε ρύπους (τους οποίους αγοράζει η ΔΕΗ). Αποφάσισαν να μας κάνουν συμμέτοχους στην πληρωμή αυτών των ρύπων (τους πληρώνουμε χρυσάφι γιατί η ΔΕΗ παράγει ρεύμα με απαρχαιωμένους τρόπους - λιγνίτη). Όσες περισσότερες κιλοβατώρες καταναλώνεις (ειδικά σε ώρες αιχμής) τόσο περισσότερο ανεβαίνεις σε κλίμακα και χρεώνεσαι. Και το τραγικό είναι οτι οι ρύποι είναι χρηματιστηριακό προιόν!! Δηλαδή σήμερα πλήρωσες πχ 400€, αύριο για την ίδια κατανάλωση μπορεί να δώσεις 500€ !

Σαν να σου λένε κόψε το ρεύμα από μόνος σου...

Link to comment
Share on other sites

οτι να ναι....ακου 780 ευρω για 110 τετραγωνικα σπιτι.ουτε εργοστασιο να ειχα............τι να πω.

και πιστευουν οτι ο κοσμος θα πληρωσει?εν το μεταξυ οι πιο πολυ δεν εβαζαν πετρελαιο για να γλιτωσουν χρηματα και χρησιμοποιουσαν καμια σομπα αλογονου.θα τους βαρεσει εγκεφαλικο

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέτε είναι.  το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι οικονομια σε λάμπες- να βάλουμε λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας-οικολογικές. και με προσοχή γενικότερα στην κατανάλωση.  υπομονή κι κουράγιο σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το γνωστό κόλπο. Πώς μπορείς να στρέψεις τον κόσμο εναντίον μιας ΔΕΗ; Απλά την αφήνεις να ρημάζει, να έχει απαρχαιωμένο δίκτυο, σχεδόν μηδενικές επενδύσεις, ατιμωρησία σε τυχόν επίορκους υπαλλήλους (δεν είναι όλοι ίδιοι και σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν κακοί επαγγελματίες ή υπάλληλοι), μετά την κάνεις Α.Ε και την εισάγεις στο χρηματιστήριο κι ανεβάζεις τις τιμές.

 

Αποτέλεσμα αυτών είναι η αγανάκτηση του πληθυσμού και ο ενστερνισμός της ιδιωτικοποίησης των πάντων. Δυστυχώς όμως υπάρχουν ζωντανά παραδείγματα που μας δείχνουν ότι ούτε αυτός ο δρόμος δούλεψε, τόσο στη χώρα μας με εταιρείες που υπήρξαν αλλά δεν υπάρχουν στον τομέα παροχής (κι όχι παραγωγής ρεύματος) και ακόμη πιο πρόσφατα στη Βουλγαρία, ακριβώς για το θέμα του ρεύματος.

 

Νομίζω ότι αγγίζουμε ένα θέμα το οποίο είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο, σε μια ιδιαίτερα ευαίσθητη χρονική στιγμή για τη χώρα μας κι εμάς τους ίδιους, ένα θέμα που εύκολα μπορεί να καταλήξει σε επικίνδυνες ατραπούς κοινωνικού αυτοματισμού και κανιβαλισμού. Θα ήταν ευχής έργον αν μπορούσε ο καθείς από εμάς να κρατήσει στο μυαλό του ότι η κοινωνία και η οικονομία είναι αλυσίδες και μάλιστα συνδέονται μεταξύ τους. Όλοι μας λοιπόν ξέρουμε ότι μια αλυσίδα είναι τόσο δυνατή όσο ο πιο αδύναμος κρίκος της.

 

Επίσης να σας δηλώσω ότι δεν είμαι υπάλληλος της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες λαμπες οικονομιας και πρασινα αλογα βαλτε μαγνητες στο ρολοι και αν ξαναπληρωσετε τηλεφωνηστε μου !!!

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Ποιες λαμπες οικονομιας και πρασινα αλογα βαλτε μαγνητες στο ρολοι και αν ξαναπληρωσετε τηλεφωνηστε μου !!!

 

χαχαχα και αν σε πιασουν?

Link to comment
Share on other sites

Κομματακι δυσκολο να σε πιασουν γτ εχουν στανταρ μερες που μετραν και στο κατω κατω βαλτους 20 μερες το μηνα και αστους να ψαχνονται τα παλιολαμογια.

Link to comment
Share on other sites

 Τα ιδια ειχε και ο κουμπαρος μου. Του ηρθε 700+ και κοντεψε να παθει εγκεφαλικο. Αρκετοι πειραζουν τα ρολογια τους. Χαμος γινεται.

Ισως βρηκαν τροπο να περνανε στους υπολοιπους την χασουρα που εχουν

Link to comment
Share on other sites

Αφού πήγε στην ΔΕΗ ο πατέρας μου μάθαμε ότι οι ρυθμιζομενες χρεώσεις αφορούν την σύνδεση του ρεύματος την μεταφορά με λίγα λόγια αυτά που έχεις ξαναπληρωσει στο παρελθόν τα πληρώνεις πάλι. Και ήταν τόσα πολλά λεφτά γιατί λέει είχαμε πολλές κιλοβατώρες και πάει κάπως σαν αναλογία. Το περίεργο δε είναι ότι ενώ πληρώνεις 360 ευρώ για να έχεις ρεύμα την επόμενη μέρα δεν είχαν ρεύμα από το πρωί στις 7 έως στις 3 το μεσημέρι λόγο προβλήματος. Αθάνατη Ελλαδάρα.....

Link to comment
Share on other sites

700 ευρω ηρθε και στον απο πανω μου.

Του καναμε αερα να συνελθει.

Ααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

Αφού πήγε στην ΔΕΗ ο πατέρας μου μάθαμε ότι οι ρυθμιζομενες χρεώσεις αφορούν την σύνδεση του ρεύματος την μεταφορά με λίγα λόγια αυτά που έχεις ξαναπληρωσει στο παρελθόν τα πληρώνεις πάλι. Και ήταν τόσα πολλά λεφτά γιατί λέει είχαμε πολλές κιλοβατώρες και πάει κάπως σαν αναλογία. Το περίεργο δε είναι ότι ενώ πληρώνεις 360 ευρώ για να έχεις ρεύμα την επόμενη μέρα δεν είχαν ρεύμα από το πρωί στις 7 έως στις 3 το μεσημέρι λόγο προβλήματος. Αθάνατη Ελλαδάρα.....

Να σου πω ρε φίλε επειδη τα πληρώσαμε και εμείς αυτα, ειναι εφάπαξ ; Η σε κάθε λογαριασμό θα τα πληρώνουμε πλεον;

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε αυτο δεν το ξερω...... αλλα με το φτωχο μου το μυαλο εφοσον αυτα τα χρηματα ειναι κατο σαν ποινη επειδη εκαψες παραπανω κιλοβατωρες απο οτι επρεπε με βαση καπιο δικο τους συστημα πιστευω οτι καθε φορα που θα υπερβαινεις τις προβλεπομενες κιλοβατωρες θα πληρωνεις και αυτο....

ειναι οπως με τα προστιματα στην ταχυτητα. ας μεχρι 20 παραπανω παρε ενα 40 ευρω πας παραπανω απο 30 χλμ παρε 350 ευρω. ετσι το σκεφτομαι εγω.

εμεις καψαμε κοντα στις 6000 κιλοβατωρες ομως χρησιμοποιουμε ρευμα και για θερμανση δηλαδη δεν πληρωνουμε καθολου πετρελαιο και τους ειχαμε σχεδον μερα νυχτα ανοιχτους τους θερμοσυσσωρευτες (ετσι λεγονται). νομιζω οτι απο τις 4000 κιλοβατωρες ξεκιναει αυτη η <<ποινη>>

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.