Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

ρε το αμαξι δεν πηγαινε λεμε... με το που κουμπωσε 4η κρεμασε και φοραει και εξατμιση 63.5μμ

Tο αμαξι δεν παει σε σχεση με ποιο??

Link to comment
Share on other sites

ρε το αμαξι δεν πηγαινε λεμε... με το που κουμπωσε 4η κρεμασε και φοραει και εξατμιση 63.5μμ

Πώς εξηγείται να κρεμάει στη 4η ενώ στις προηγούμενες είναι πολυ δυνατό ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο Αρη?

Γιατί απλά πρέπει να πατήσει καμιά 400-500 χιλιόμετρα πριν κάνει ένα καλό adaptation ο εγκέφαλος!

ρε το αμαξι δεν πηγαινε λεμε... με το που κουμπωσε 4η κρεμασε και φοραει και εξατμιση 63.5μμ

Εξάτμιση ή/και φίλτρο, και το demo που δουλεύει σε Stage 1, ίσον χαμένη δύναμη... Το Stage 2 που θα έπρεπε να μπει κανονικά σαν πρόγραμμα, θα έδειχνε τη διαφορά. Κι αυτό γιατί ένα αμάξι δείχνει άλλη συμπεριφορά με το S1, κι άλλη με το S2, ειδικά από τη στιγμή που φοράει και εξτρά κομμάτια επάνω... Είναι σαν να έχεις ένα αμάξι με 80άρα εξάτμιση, και να προσπαθείς να βγάλεις καυσαέριο για πίεση με ρύθμιση βενζίνης/αέρα στο μείγμα για 55άρα εξάτμιση... Αναλογικά μιλάμε, ε...

Ο Κώστας πιστεύω σας το είπε πριν βάλει το δοκιμαστικό, πως ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΦΟΡΑΕΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ, ΘΑ ΦΑΝΕΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ STAGE 2, ΚΑΙ ΤΟ DEMO ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΨΟΦΙΟ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ... Αν δεν σας το είπε, λάθος του. Αλλά έτσι είναι το θέμα! Το Demo της Revo σε ΟΛΟΥΣ τους κινητήρες, είναι ρυθμισμένο για αμάξι ΜΑΜΑ. Αν έχει αλλαγμένη εξάτμιση ή/και εισαγωγή, το Demo θα κάνει το αμάξι να πάει επιεικώς χειρότερα...

Βασικά η REVo έχει και το άλλο, ε.... Βάζεις το ΚΑΝΟΝΙΚΟ πρόγραμμα. Δεν το γουστάρεις; στο ρυθμίζουν... Πάλι δεν το γουστάρεις; Σε 30 ημέρες από την τοποθέτηση, πας πίσω με την απόδειξη, λες απλά "ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ, ΔΕ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕ, ΜΕ ΧΑΛΑΣΕ ΑΥΤΟ, ΕΚΕΙΝΟ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ. Τέλος". Το βγάζουν, και παίρνεις πίσω τα λεφτά σου... Αλλά εντός 30 ημερών και με την απόδειξη αγοράς..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε μπορω να απαντησω στα παραπανω post ενα, ενα και ακουσα πολλες μπαρουφες και ανακριβιες ας τα παρουμε απο την αρχη... Μολις ηρθα απο την CARGATE (REVO)... εβαλα το προγραμμα STAGE 1 αξιας 800 Ε το αυτοκινητο με δυναμομετρηση σε maha εδειξε 202 hp (υποψιν ομως με εξ. θερμοκρασια 38 βαθμους) Ο προγραμματιστης εκει μου ειπε τα εξης:

Πρωτον. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ DEMO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ TSI 140

Δευτερον. το χειρηστιριο εχει 250 Ε (προαιρετικα) και για το TSI 140 δεν λειτουργουν ολες οι ενδειξεις παρα μονο για να βαζεις το STOCK προγραμμα (οχι το μαμα αλλα της REVO παραπλησιο με το μαμα δηλ 140 hp, για να σου περασουν παλι το μαμα προγραμμα πρεπει να πας να στο βαλουν μεσο OBD θυρας) και αυτο με τα 200+ hp.

Τριτον. το προγραμμα για να δωσει το 100% πρεπει να κανεις τουλ στα 100 km)

Τεταρτον. εντός 30 ημερών και με την απόδειξη αγοράς αν θελεις παιρνεις τα λεφτα σου πισω.

Οσο αφορα τις εντυπωσεις απο το προγραμμα (δε το δοκιμασα πολυ γιατι ειχε 38+ βαθμους τωρα το μεσημερι) ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!!!! Ειναι πολυ γραμικο και κατεβαζει την 200αρα χαλαρα τριτες τεταρτες σφαζουν fire.gif Και ειδικα το αμαξι εκει που μετα τις 5.000 στροφες ψοφαγε τωρα μετα τις 5.000 στροφες το στροφομετρο τρελενεται!!! (εκει που φαινεται η διαφορα ειναι μετα τις 4.500 στροφες ειδικα στα ψηλα το αμαξι παει παρα πολυ καλα )

Δε ξερω τι λετε εσεις εγω το προγραμμα το εβαλα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και τα 800 Ε μου φανηκαν λιγα για την επωνυμια της REVO worthy.gif (ΑΒΤ ζηταγε 1500 Ε)

Link to comment
Share on other sites

Demo revo είχε βάλει ο φίλος μου στο GTi και οταν αποφάσισε τι πρόγραμμα θα βάλει ο εγκέφαλος ήταν κλειδωμένος.και έπρεπε να ξανα πάει στην Revo να του ξεκλειδώσει τον εγκέφαλο.Αυτη η πολιτική του στυλ σου βάζω revo αλλα σου κλειδώνω τον εκγέφαλο δεν μάρεσε.

Ξαδερφος μου εβαλε στο SKODA RS 200 το 5ωρο DEMO της REVO και τελικα εβαλε της BSR και δεν ειχε κανενα προβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε μπορω να απαντησω στα παραπανω post ενα, ενα και ακουσα πολλες μπαρουφες και ανακριβιες ας τα παρουμε απο την αρχη... Μολις ηρθα απο την CARGATE (REVO)... εβαλα το προγραμμα STAGE 1 αξιας 800 Ε το αυτοκινητο με δυναμομετρηση σε maha εδειξε 202 hp (υποψιν ομως με εξ. θερμοκρασια 38 βαθμους) Ο προγραμματιστης εκει μου ειπε τα εξης:

Πρωτον. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ DEMO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ TSI 140

Δευτερον. το χειρηστιριο εχει 250 Ε (προαιρετικα) και για το TSI 140 δεν λειτουργουν ολες οι ενδειξεις παρα μονο για να βαζεις το STOCK προγραμμα (οχι το μαμα αλλα της REVO παραπλησιο με το μαμα δηλ 140 hp, για να σου περασουν παλι το μαμα προγραμμα πρεπει να πας να στο βαλουν μεσο OBD θυρας) και αυτο με τα 200+ hp.

Τριτον. το προγραμμα για να δωσει το 100% πρεπει να κανεις τουλ στα 100 km)

Τεταρτον. εντός 30 ημερών και με την απόδειξη αγοράς αν θελεις παιρνεις τα λεφτα σου πισω.

Οσο αφορα τις εντυπωσεις απο το προγραμμα (δε το δοκιμασα πολυ γιατι ειχε 38+ βαθμους τωρα το μεσημερι) ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!!!! Ειναι πολυ γραμικο και κατεβαζει την 200αρα χαλαρα τριτες τεταρτες σφαζουν fire.gif Και ειδικα το αμαξι εκει που μετα τις 5.000 στροφες ψοφαγε τωρα μετα τις 5.000 στροφες το στροφομετρο τρελενεται!!! (εκει που φαινεται η διαφορα ειναι μετα τις 4.500 στροφες ειδικα στα ψηλα το αμαξι παει παρα πολυ καλα )

Δε ξερω τι λετε εσεις εγω το προγραμμα το εβαλα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και τα 800 Ε μου φανηκαν λιγα για την επωνυμια της REVO worthy.gif (ΑΒΤ ζηταγε 1500 Ε)

Με κατανάλωση πως πας?πως γίνεται η τοποθέτηση?χειριστήριο δεν εβαλεσ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον... εχουμε και λεμε... στις 9.30 μπηκε το ντεμο πανω νωριτερα απο την κανονικη ωρα του ραντεβου... και καναμε μια βολτιτσα... χαλαρα μεχρι να μπουμε αττικη οδο και να ανοιξουμε να δουμε τι λεει το περιβοητο ρεβο... με το που μπενουμε αττικη οδο πληρωνουμε και ξεκιναει και το παταει το φιλαρακι... οι εντυπωσεις ειναι καλες ανεβαζει πολυ γραμμικα αλλα στα ψηλα ψοφαει και μαλιστα γρηγορα. η 2α του πολυ δυνατη η 3η του επισης αλλα στο κουμπωμα 4ης το αμαξι αρχισε και "επεφτε". συγκριτικα με το δικο μου θα ελεγα πως ειναι ποιο αδυναμο και για 800 ευρω δεν ειναι η καλυτερη δυνατη λυση... πολυ ακριβο και οχι αναμενομενο αποτελεσμα... δεν νομιζω παντως να ειναι στα 200+ αλογα που λεει η ρεβο. αν καποιος το θελει απλα για να εχει περισσοτερο γκαζι και να κανει ευκολα μια προσπεραση οκ ασ το βαλει αλλα αν καποιος το θελει για να κανει και καμια κοντριτσα που και που καλο ειναι να ψαξει και αλλες λυσεις...!

Μου διευκρινιζεις κατι;

Μιλας για προγραμμα revo σε 1,4TSi;

Αν ναι, που το βαλατε;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση μιας και μπηκε στην συζητηση ο vag lover με τα 170αρια τι γινεται??Ισχυει οτι και για τα 140αρια??Το stage2 υπαρχει και αν ναι ποιο το κοστος???

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση μιας και μπηκε στην συζητηση ο vag lover με τα 170αρια τι γινεται??Ισχυει οτι και για τα 140αρια??Το stage2 υπαρχει και αν ναι ποιο το κοστος???

Τα 170αρια ειναι ενα "κλικ" δυνατοτερα (4-5 ιππους) και δεν διατιθεται -ακομα- stg2.

Link to comment
Share on other sites

Με κατανάλωση πως πας?πως γίνεται η τοποθέτηση?χειριστήριο δεν εβαλεσ?

Ακομα για καταναλωση δε μπορω να σου πω λιγα χλμ εκανα με το προγραμμα... Μη τρελεναισε ομως, αν το πατας θα καψει πολυ αν το πας νορμαλ θα καιει τα ιδια με πριν... Η τοποθετηση γινεται πολυ απλα μεσω θυρας OBD μεσα 20 λεπτα περιπου. Το χειριστηριο δε το εβαλα γιατι απλα εμενα δε μου χρησιμευει (εμενα προσωπικα) δεν εχω σκοπο να το κανω STOCK ποτε στο μελλον βλεπουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση μιας και μπηκε στην συζητηση ο vag lover με τα 170αρια τι γινεται??Ισχυει οτι και για τα 140αρια??Το stage2 υπαρχει και αν ναι ποιο το κοστος???

Οτι ισχυει για τα 140αρια ισχυει και για τα 170αρια με την μονη διαφορα οτι το 170αρι επειδη εχει διαφορετικη εξατμιση ισως να εχει κανα 4-5 hp διαφορα κατα τα αλλα το ιδιο.. stage 1 προγραμμα 800 Ε και το παει στα 200+ hp ...

Link to comment
Share on other sites

Ακομα για καταναλωση δε μπορω να σου πω λιγα χλμ εκανα με το προγραμμα... Μη τρελεναισε ομως, αν το πατας θα καψει πολυ αν το πας νορμαλ θα καιει τα ιδια με πριν... Η τοποθετηση γινεται πολυ απλα μεσω θυρας OBD μεσα 20 λεπτα περιπου. Το χειριστηριο δε το εβαλα γιατι απλα εμενα δε μου χρησιμευει (εμενα προσωπικα) δεν εχω σκοπο να το κανω STOCK ποτε στο μελλον βλεπουμε ...

στον αγγελιδη σου εδειξε 202 αλογα? ποση ροπη? εχεις την δυναμομετρηση να την ανεβασεις?

Link to comment
Share on other sites

Σου εκανα μια ερωτηση στην προηγουμενη σελιδα.

Μπορεις να μου απαντησεις;

Έ και σύ ρε Κώστα.

Ο Κρίτωνας είναι ο νέος αντιπρόσωπος της Revo.

Καλά εσύ δέν το ήξερες ;;; :):rolleyes::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έ και σύ ρε Κώστα.

Ο Κρίτωνας είναι ο νέος αντιπρόσωπος της Revo.

Καλά εσύ δέν το ήξερες ;;; :):rolleyes::lol::lol::lol:

Μα τι να πω ρε π@@@@ μου...

Τον κωδικα τον εχω μονο εγω, demo για TSI δεν υπαρχει και σημερα το πρωϊ με πηρε κι ο υπνος, και εφτασα στο γραφειο κατα τις 10!

Περασα προγραμμα σε TSi κατα τις 12...

Δες και πες μου:

λοιπον... εχουμε και λεμε... στις 9.30 μπηκε το ντεμο πανω νωριτερα απο την κανονικη ωρα του ραντεβου... και καναμε μια βολτιτσα... χαλαρα μεχρι να μπουμε αττικη οδο και να ανοιξουμε να δουμε τι λεει το περιβοητο ρεβο... με το που μπενουμε αττικη οδο πληρωνουμε και ξεκιναει και το παταει το φιλαρακι... οι εντυπωσεις ειναι καλες ανεβαζει πολυ γραμμικα αλλα στα ψηλα ψοφαει και μαλιστα γρηγορα. η 2α του πολυ δυνατη η 3η του επισης αλλα στο κουμπωμα 4ης το αμαξι αρχισε και "επεφτε". συγκριτικα με το δικο μου θα ελεγα πως ειναι ποιο αδυναμο και για 800 ευρω δεν ειναι η καλυτερη δυνατη λυση... πολυ ακριβο και οχι αναμενομενο αποτελεσμα... δεν νομιζω παντως να ειναι στα 200+ αλογα που λεει η ρεβο. αν καποιος το θελει απλα για να εχει περισσοτερο γκαζι και να κανει ευκολα μια προσπεραση οκ ασ το βαλει αλλα αν καποιος το θελει για να κανει και καμια κοντριτσα που και που καλο ειναι να ψαξει και αλλες λυσεις...!
Link to comment
Share on other sites

Μα τι να πω ρε π@@@@ μου...

Τον κωδικα τον εχω μονο εγω, demo για TSI δεν υπαρχει και σημερα το πρωϊ με πηρε κι ο υπνος, και εφτασα στο γραφειο κατα τις 10!

Περασα προγραμμα σε TSi κατα τις 12...

Ρέ σύ....μπάς και υπνοβατείς ;; :):rolleyes:

Ατιμούτσικο.....

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

και ο μπιλ γκειτς εχει μονο τον κωδικα απο την registry των windows... και δεν με απασχολει ποιος πιστευει τι... δεν εχω να αποδειξω τπτ. υπαρχουν πολλα αλανια στην αγορα...

για μια ακομα φορα η παγκοσμια πρωτοπορος στα προγραμματα ΡΕΒΟ θα ειναι πισω οπως τοτε με τα leon 1.8 20vt που λεγατε οτι εχετε τα ποιο δυνατα αλλα... δεν τα ειχατε... δυστηχως... keep following... bb all

Link to comment
Share on other sites

και ο μπιλ γκειτς εχει μονο τον κωδικα απο την registry των windows... και δεν με απασχολει ποιος πιστευει τι... δεν εχω να αποδειξω τπτ. υπαρχουν πολλα αλανια στην αγορα...

για μια ακομα φορα η παγκοσμια πρωτοπορος στα προγραμματα ΡΕΒΟ θα ειναι πισω οπως τοτε με τα leon 1.8 20vt που λεγατε οτι εχετε τα ποιο δυνατα αλλα... δεν τα ειχατε... δυστηχως... keep following... bb all

Ναί αγαπητέ μου αλλά τα παραπάνω με συγχωρείς αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Δηλαδή πρώτα πετάς κάτι και όταν ο αντιπρόσωπος της εταιρίας σε βγάζει ΨΕΥΤΗ τότε αρχίζεις και λές μ@λ@κίες περί αλλανιών και bill gates ;;

Και όχι μόμο αυτό αλλά το παραλήρημα στο τέλος περί Revo και..."παγκόσμιας κυριαρχίας" ήταν ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ για γέλια...Σάν να το έγραψε ο υπεθυνος πωλήσεων ανταγωνιστικής εταιρίας που του παίρνουν το ψωμί απο τα χέρια.

Λίγη σοβαρότητα...ΕΛΕΟΣ...¶ν είναι να γράφονται π@π@ρίες καλύτερα να μήν γράφεται τίποτα.Οι ίδιοι

γίνεστε ΡΟΜΠΕΣ... :)

Link to comment
Share on other sites

και ο μπιλ γκειτς εχει μονο τον κωδικα απο την registry των windows... και δεν με απασχολει ποιος πιστευει τι... δεν εχω να αποδειξω τπτ. υπαρχουν πολλα αλανια στην αγορα...

Φιλε μου δεν ξερω αν εχει μονο ο Μπιλ Γκεϊτς τον κωδικα της registry, αλλα τον κωδικα της revo για τα TSi, στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη τον εχει μονο ενας.

Αυτος λοιπον σημερα το πρωϊ στις 9:30 ΔΕΝ περασε κανενα demo (ποσο μαλλον σε TSi), οποτε ειμαι βεβαιος πως οι εντυπωσεις σου απο την καλη ή κακη αποδοση της αναβαθμισης, ηταν απλως ενα καλο ή κακο ονειρο.

Θα επιμεινω ομως και παλι να μου απαντησεις στο αρχικο μου ερωτημα:

Μου διευκρινιζεις κατι;

Μιλας για προγραμμα revo σε 1,4TSi;

Αν ναι, που το βαλατε;

Δε μπορει, μεγαλα παιδια ειμαστε, καπου θα εγινε παρανοηση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι...

Κώστα, προφανώς το παληκάρι ανήκει στην κατηγορία των φορουμιστών που πιστεύουν

ότι επειδή κρύβονται πίσω απο ένα ψευδόνημο μπορούν να γράφουν ότι τους κατέβει στο μυαλό,σάν μικρά παιδάκια, χωρίς κίνδυνο συνεπειών απο τα γραφόμενά τους.

Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν οι επιλογές του μέλους είναι οι παρακάτω έτσι όπως τα "κατάφερε".

α)να παραδεχτεί δημοσίως ότι ΕΙΠΕ ΨΕΜΑΤΑ, και κατόπιν αυτού τίθεται θέμα δόλου και σκοπίμου δυσφήμισης της εν λόγω εταιρίας,

ή

β)να αναφέρει το όνομα του προγραμματιστή που πέρασε το "υποτιθέμενο" Revo, και να υποστεί τις συνέπειες της κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Εκτός βέβαια και άν το θύμα στην όλη ιστορία είναι ο "αποδέκτης" του demo που εν αγνοία του του πούλησαν φύκια για...μεταξωτές κορδέλες...

Για μένα και τα τρία παραπάνω είναι τραγικά, και δείγμα για ακόμα μια φορά του πώς ότι γράφεται σε ένα φόρουμ δέν έχει πάντα χαρακτήρα.."ενημερωτικό", αλλά ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορές έχει άλλα κίνητρα και σκοπό....Προσοχή λοιπόν....

P.S.¶ και δέν νομίζω να περιμένεις απάντηση... :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απλά πρέπει να πατήσει καμιά 400-500 χιλιόμετρα πριν κάνει ένα καλό adaptation ο εγκέφαλος!

Οκ Αρη ....καταλαβα!! ευχαριστώ

Ναι...

Κώστα, προφανώς το παληκάρι ανήκει στην κατηγορία των φορουμιστών που πιστεύουν

ότι επειδή κρύβονται πίσω απο ένα ψευδόνημο μπορούν να γράφουν ότι τους κατέβει στο μυαλό,σάν μικρά παιδάκια, χωρίς κίνδυνο συνεπειών απο τα γραφόμενά τους.

Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν οι επιλογές του μέλους είναι οι παρακάτω έτσι όπως τα "κατάφερε".

α)να παραδεχτεί δημοσίως ότι ΕΙΠΕ ΨΕΜΑΤΑ, και κατόπιν αυτού τίθεται θέμα δόλου και σκοπίμου δυσφήμισης της εν λόγω εταιρίας,

ή

β)να αναφέρει το όνομα του προγραμματιστή που πέρασε το "υποτιθέμενο" Revo, και να υποστεί τις συνέπειες της κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Εκτός βέβαια και άν το θύμα στην όλη ιστορία είναι ο "αποδέκτης" του demo που εν αγνοία του του πούλησαν φύκια για...μεταξωτές κορδέλες...

Για μένα και τα τρία παραπάνω είναι τραγικά, και δείγμα για ακόμα μια φορά του πώς ότι γράφεται σε ένα φόρουμ δέν έχει πάντα χαρακτήρα.."ενημερωτικό", αλλά ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορές έχει άλλα κίνητρα και σκοπό....Προσοχή λοιπόν....

P.S.¶ και δέν νομίζω να περιμένεις απάντηση... :)

Και εγώ νομίζω παντως οτι ο φιλος Apostolis μας οφειλει μια εξηγηση!!

@@Billvwrulez@@

Καλοριζικη η αναβαθμιση και περιμενουμε και περισσοτερες εντυπώσεις!!!

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.