Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Αφού όλοι θέλουν να δουν ποιό πάει καλύτερα ας οργανώσουμε ένα track day Σέρρες ή Mέγαρα με tsi που έχουν πρόγραμμα :blink:

Αφεντικά αν ακούτε....ο κόσμος ζητά track day συνδιοργάνωση με κανένα περιοδικό αυτοκινήτων, για να το κάνουμε λίγο πιο επίσημο και να έχουμε....αξιόπιστες μετρήσεις! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού όλοι θέλουν να δουν ποιό πάει καλύτερα ας οργανώσουμε ένα track day Σέρρες ή Mέγαρα με tsi που έχουν πρόγραμμα :rolleyes:

Αφεντικά αν ακούτε....ο κόσμος ζητά track day συνδιοργάνωση με κανένα περιοδικό αυτοκινήτων, για να το κάνουμε λίγο πιο επίσημο και να έχουμε....αξιόπιστες μετρήσεις! tongue.gif

:(

μονο με προγραμμα???

φτου σας ρατσιστες.............

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

:wacko:

μονο με προγραμμα???

φτου σας ρατσιστες.............

Έλα που κλέγεσαι!!!

Λες πως δε το έχεις κάνει τίποτα τάχατες......

Πές στο κόσμο οτι έβαλες...... :lol: .φιμέ!!!! :lol::thumbsup::lol:

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ τους αγαπητούς συναδέλφους golfakides, από το σάββατο που πέρασε φοράω καινούργιο πρόγραμμα εξελιγμένο από overload πάνω στο δικό μου tsi (όχι digitune), εκτος από πρόγραμμα φοράω εξάτμιση-intercooler-φίλτρο, το αυτοκίνητο έχει βελτιωθεί σε σχέση με το προηγούμενο(digitune) ψιλά έχει μια πολύ καλή τρίτη που νομίζεις ότι δεν πρόκειται να τελειώσει, έχει χάσει σε ροπή χαμηλά αλλα έχει κερδίσει σε ιπποδύναμη ψιλά τουλάχιστον έτσι τονιώθω εγώ, γιαυτο ψάχνω κάνα συνάδελφο να κανονίσουμε την παρασκευή βραδυ καμια βόλτα να συγκρίνουμε golfakia από etuners μέχρι revo τι λέτε παίδες?

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του φορουμ.

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ τους αγαπητούς συναδέλφους golfakides, από το σάββατο που πέρασε φοράω καινούργιο πρόγραμμα εξελιγμένο από overload πάνω στο δικό μου tsi (όχι digitune), εκτος από πρόγραμμα φοράω εξάτμιση-intercooler-φίλτρο, το αυτοκίνητο έχει βελτιωθεί σε σχέση με το προηγούμενο(digitune) ψιλά έχει μια πολύ καλή τρίτη που νομίζεις ότι δεν πρόκειται να τελειώσει, έχει χάσει σε ροπή χαμηλά αλλα έχει κερδίσει σε ιπποδύναμη ψιλά τουλάχιστον έτσι τονιώθω εγώ, γιαυτο ψάχνω κάνα συνάδελφο να κανονίσουμε την παρασκευή βραδυ καμια βόλτα να συγκρίνουμε golfakia από etuners μέχρι revo τι λέτε παίδες?

Για χαρα και σε σενα φιλε. Εμεις με τον BILL θα κανουμε ενα πατημα μεσα στο Σαββατοκυριακο (revo vs etuners) αν θελεις να ερθεις καλως.

Βεβαια εσυ εχεις full stage 1....αλλα καλο θα ηταν να εβλεπα ποσο υστερει ενα προγραμμα μονο του σε σχεση με full stage 1.

Ειμαι περιεργος να δω και την δουλεια απο OVERLOAD γιατι εχω ακουσει καλα λογια.

Θα σου στειλω pm.

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Για χαρα και σε σενα φιλε. Εμεις με τον BILL θα κανουμε ενα πατημα μεσα στο Σαββατοκυριακο (revo vs etuners) αν θελεις να ερθεις καλως.

Βεβαια εσυ εχεις full stage 1....αλλα καλο θα ηταν να εβλεπα ποσο υστερει ενα προγραμμα μονο του σε σχεση με full stage 1.

Ειμαι περιεργος να δω και την δουλεια απο OVERLOAD γιατι εχω ακουσει καλα λογια.

Θα σου στειλω pm.

Βρε παιδιά καλό είναι να κάνετε ένα πάτημα Revo ή όποιο άλλο πρόγραμμα με ένα GT 170 μαμά για μα δούμε τι παίζει.

.

Link to comment
Share on other sites

...και για να επιστρεψουμε στο topic την κυριακη θα δουμε ποσο "200αρια" ειμαστε. Εγω με τον Bill θα κανουμε το πατημα που συζηταμε εδω και καποιες μερες. Οποιος θελει να ερθει στελνει pm.....

Link to comment
Share on other sites

θα παμε μια μερα για τρεξιμο μαζι για να δεις μια κοπελα που μαλλον θα σου αρεσει..... upyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gif

Είσαι μεγάλη @@@@@@! :huh:

Έ κανείς δεν θέλει να κάνουμε κάτι πιο επίσημο με τη μορφή συνάντησης σε καμία πίστα για να μη ριψοκυνδινέψουμε ούτε άδειες... smurf2.jpg ... ούτε ζωές dead.gif !!???

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στις πίστες μίκυ-μάους που υπάρχουν κοντά στην Αθήνα ούτε ένα αξιοπρεπές 60-160χαω δεν μπορεί να μετρηθεί (ούτε λόγος για στατικό 400άρι εκτός άν θέλει κανείς να αγοράσει χωράφι) ... Η μακρύτερη ευθεία στα Μέγαρα είναι σκάρτα 500μέτρα, οσο δε για το καρτόδρομο ... άντε και καλά κρασιά.

Ένα προσωρινό dragstrip είχαμε στο ελληνικό, κι αυτό το ξήλωσαν ... κατάντια ... Και μετά σου λέει γιατί πλακώνονται οι πιτσιρικάδες σε Bούτες, Μαύρες, Κερατέες, Μαραθώνες κτλ ... Ε ρε γιαούρτωμα που θέλουνε μερικοί!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, το σαββατοκυριακο βγήκα έξω στους δρόμους και μετρουσα το 0-100 μετα απο τις τελευταιες βελτιώσεις που έκανα στο αυτοκίνητο. βρήκα και ένα προγραμματάκι με το όνομα GPS Performance(σπασμένο) για όποιον έχει Gps μετράει 0-100χλμ, 0-400 μετρα και άλλα πολλά και τό καλύτερο 0-100 που έκανα μου το έβγαλε 5.892 δευτερόλεπτα έχω και βιντεάκι με το συγκεκριμένο 0-100χλμ.

http://www.youtube.com/watch?v=Z0YCr958YdA

Η συγκεκριμένη μέτρηση έγινε στην βούτα όχι όμως στο κλάσικο φανάρι πρίν τις δύο γέφυρες άλλα στο φανάρι πριν τη καντίνα(hollywood) στο ρέυμα πρός Γλυφάδα. στο αυτοκίνητο ύπηρχε και συνοδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, το σαββατοκυριακο βγήκα έξω στους δρόμους και μετρουσα το 0-100 μετα απο τις τελευταιες βελτιώσεις που έκανα στο αυτοκίνητο. βρήκα και ένα προγραμματάκι με το όνομα GPS Performance(σπασμένο) για όποιον έχει Gps μετράει 0-100χλμ, 0-400 μετρα και άλλα πολλά και τό καλύτερο 0-100 που έκανα μου το έβγαλε 5.892 δευτερόλεπτα έχω και βιντεάκι με το συγκεκριμένο 0-100χλμ.

http://www.youtube.com/watch?v=Z0YCr958YdA

Η συγκεκριμένη μέτρηση έγινε στην βούτα όχι όμως στο κλάσικο φανάρι πρίν τις δύο γέφυρες άλλα στο φανάρι πριν τη καντίνα(hollywood) στο ρέυμα πρός Γλυφάδα. στο αυτοκίνητο ύπηρχε και συνοδηγός.

Για να κάνεις 5.8 με το Golf θα πρέπει να είσαι πάνω από 330ps, με θεικό στήσιμο και καρφωτές αλλαγές. <_<

Y.Γ. Σε δρόμο με απίστευτα καλή πρόσφυση.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις 5.8 με το Golf θα πρέπει να είσαι πάνω από 330ps, με θεικό στήσιμο και καρφωτές αλλαγές. <_<

Y.Γ. Σε δρόμο με απίστευτα καλή πρόσφυση.

το βιντεο το ειδες εσυ πόσα το βγαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν ενδιαφέρεστε για αξιόπιστες μετρήσεις με όργανα, ενδιαφέρουσες προτάσεις για τον σοβαρό ερασιτέχνη είναι οι εξής (κατά σειρά προτίμησης και κόστους):

http://www.performancebox.co.uk/

http://www.race-technology.com/ax22_2_29.html

Ενώ για κάτι λιγότερο ακριβές αλλά και φθηνότερο:

http://www.gtechpro.com/rr.html

Τα Vehicle Performance προγραμματάκια των PDAs είναι καλά για κάτι πρόχειρο, αλλά μερικές φορές λόγω του ότι δεν μπορούν να διαχειριστούν σωστά τον μεταβαλλόμενο κύκλο σφάλματος του GPS οδηγούν σε εσφαλμένες μετρήσεις.

Υ.Γ. ***ΠΟΤΕ***μην μετράτε στατικές επιταχύνσεις (0-100χαω κτλ) από βιντεάκι, αφού το σπινάρισμα των τροχών καθιστά οποιαδήποτε μέτρηση γίνεται βάσει ταχυμέτρου και χρόνου ροής του video παντελώς αναξιόπιστη.

Link to comment
Share on other sites

το βιντεο το ειδες εσυ πόσα το βγαζεις?

Aπο το βίντεο δεν βγάζεις άκρη , ξέρεις πόσο εύκολο είναι το 5.8 να είναι 6.8 ?

Αλλά σου ξαναλέω για να μην σε πάρουν στο ψιλό για τα κιλά σου και με μπροστινή κίνηση ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 330 PS.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνεις ίδιο χρόνο με ένα S3 0-100; Όπου το S3 έχει και τετρακίνηση...

6.4 0-100 κάνει επίσης ένα Leon Cupra II και Astra OPC.

Επείδη πέσατε όλοι με τα μούτρα εγώ με τα διαθέσιμα μέσα που είχα μέτρησα τον χρόνο μου δεν είπα ότι είναι ούτε σωστός ούτε λάθος,επίσης μετά από την δική μου την μέτρηση με τό ίδιο μηχανημα στον ίδιο δρομο μετρήσαμε ένα subaru impreza 2.0 με τα 225 άλογα καί μετα από δύο τρείς φορές εβγαλε ένα μέσο όρο 6 δευτερολευπτα, έπεσε έξω και στο wrx?

Link to comment
Share on other sites

Επείδη πέσατε όλοι με τα μούτρα εγώ με τα διαθέσιμα μέσα που είχα μέτρησα τον χρόνο μου δεν είπα ότι είναι ούτε σωστός ούτε λάθος,επίσης μετά από την δική μου την μέτρηση με τό ίδιο μηχανημα στον ίδιο δρομο μετρήσαμε ένα subaru impreza 2.0 με τα 225 άλογα καί μετα από δύο τρείς φορές εβγαλε ένα μέσο όρο 6 δευτερολευπτα, έπεσε έξω και στο wrx?

Mάλιστα............

Ρε μεγάλε τι περίμενες να ακούσεις? Μπράβο?

Δεν καταλαβαίνεις οτι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ με 1400 κιλά μπροστοκίνητο και με 210-215 άλογα ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ που η άσφαλτος είναι σαπούνι να γράψεις 5.8.

Μην παραμυθιάζεσαι.

ΤΕΛΟΣ.

Edited by JDL9
Link to comment
Share on other sites

Aπο το βίντεο δεν βγάζεις άκρη , ξέρεις πόσο εύκολο είναι το 5.8 να είναι 6.8 ?

Αλλά σου ξαναλέω για να μην σε πάρουν στο ψιλό για τα κιλά σου και με μπροστινή κίνηση ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 330 PS.

Καλά εγώ λέω μ@@@ εσύ που τα ξέρεις όλα και ο νου σου κατεβάζει το 330 πώς τα έβγαλες???? γιατί όχι 300 ή 290ps??? πχ subaru impreza wrx sti(280ps) 0-100 = 5.4?

όσο για το αν θα με πάρουν στο ψιλό άστο να το κρίνω έγω μεγάλο παιδί είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, το σαββατοκυριακο βγήκα έξω στους δρόμους και μετρουσα το 0-100 μετα απο τις τελευταιες βελτιώσεις που έκανα στο αυτοκίνητο. βρήκα και ένα προγραμματάκι με το όνομα GPS Performance(σπασμένο) για όποιον έχει Gps μετράει 0-100χλμ, 0-400 μετρα και άλλα πολλά και τό καλύτερο 0-100 που έκανα μου το έβγαλε 5.892 δευτερόλεπτα έχω και βιντεάκι με το συγκεκριμένο 0-100χλμ.

http://www.youtube.com/watch?v=Z0YCr958YdA

Η συγκεκριμένη μέτρηση έγινε στην βούτα όχι όμως στο κλάσικο φανάρι πρίν τις δύο γέφυρες άλλα στο φανάρι πριν τη καντίνα(hollywood) στο ρέυμα πρός Γλυφάδα. στο αυτοκίνητο ύπηρχε και συνοδηγός.

κατι αναλογο για destinator που το εχουμε σε pc-laptop υπαρχει???

κανει για τα ραδια αυτοκινητου που εχουν ενσωματομενο destinator???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ λέω μ@@@ εσύ που τα ξέρεις όλα και ο νου σου κατεβάζει το 330 πώς τα έβγαλες???? γιατί όχι 300 ή 290ps??? πχ subaru impreza wrx sti(280ps) 0-100 = 5.4?

όσο για το αν θα με πάρουν στο ψιλό άστο να το κρίνω έγω μεγάλο παιδί είμαι...

Είσαι χαζός η κάνεις τον χαζό?

Συγκρίνεις την τετρακίνηση του Subaru μα την δικιά σου μπροστινή?

Το S3 με 265PS ΔΗΛΩΝΕΙ 5.7 Sec. ΜΕ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στο video ακούγεται σπινιάρισμα στο 0.12" και κάτι και τα 100χλμ έρχονται στο 0.19" και κάτι. Αυτά είναι 7 γεμάτα δευτερόλεπτα. Και όχι εκεί που εμφανίζεται το bubble με τα 100. Εκεί που όντως περνάει τα 100 η βελόνα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι χαζός η κάνεις τον χαζό?

Συγκρίνεις την τετρακίνηση του Subaru μα την δικιά σου μπροστινή?

Το S3 με 265PS ΔΗΛΩΝΕΙ 5.7 Sec. ΜΕ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ.

Το χαζό προφανώς τον παίζεις εσύ και καλά μάλιστα γιατι στην ερωτηση μου τα 330 με ποιο μαθηματικό τύπο τα βγάζεις δεν απάντας....όσο για μένα πουθενα δεν επιμένω οτι είναι 5,8 το 0-100 αυτο έγραψε το gps αυτο κουτσα στραβα έβγαλα από το βίντεο απλά αναφέρω αυτά που είδα για να γίνει μια κούβέντα και να δω και εγώ μέσα από μια δημόσια συζητηση πόσο 0-100 έχω με το μπουρδ@@@@ που έχω και ποιά είναι η ποιό αξιόπιστη μέτρηση αφού αυτή απέχει πολύ απο την πραγματικότητα.Ουτε περιμένω μπράβο από πολύξερους σαν την πάρτη σου.

Link to comment
Share on other sites

Το χαζό προφανώς τον παίζεις εσύ και καλά μάλιστα γιατι στην ερωτηση μου τα 330 με ποιο μαθηματικό τύπο τα βγάζεις δεν απάντας....όσο για μένα πουθενα δεν επιμένω οτι είναι 5,8 το 0-100 αυτο έγραψε το gps αυτο κουτσα στραβα έβγαλα από το βίντεο απλά αναφέρω αυτά που είδα για να γίνει μια κούβέντα και να δω και εγώ μέσα από μια δημόσια συζητηση πόσο 0-100 έχω με το μπουρδ@@@@ που έχω και ποιά είναι η ποιό αξιόπιστη μέτρηση αφού αυτή απέχει πολύ απο την πραγματικότητα.Ουτε περιμένω μπράβο από πολύξερους σαν την πάρτη σου.

MΠΡΑΒΟ.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.