Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Δες μας ειπες ποσο σου λεει το VAG-Com ? Ποσα αλογα?

====

Το βαγκομ ροπή λέει, όχι άλογα

Εγω στις 7000rpm βγαζω 235 ΝΜ

Εδώ το εξέλ που μπορείς να δείς τα άλογα :

http://www.ross-tech.net/vag-com/examples/...20_Tutorial.xls

(235Nm@7000rpm=231.2hp)

;):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

====

Το βαγκομ ροπή λέει, όχι άλογα

Εδώ το εξέλ που μπορείς να δείς τα άλογα :

http://www.ross-tech.net/vag-com/examples/...20_Tutorial.xls

(235Nm@7000rpm=231.2hp)

;):lol::lol:

Ναι την ιπποδυναμη απο τον υπολογισμο της ροπης εννοουσα.......

231! Ενδιαφερον..........πρεπει να πελακαει οτι TSi κυκλοφορει!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να πελακαει οτι TSi κυκλοφορει!

====

Απο τα νούμερα που ανακοινώνει - έτσι φαίνεται... πρέπει να πηγαίνει κόπια με τα καλά stage0 (ΦΠ) 1800άρια TSI tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

μπηκε κινητηρας με 0 Χλμ και στρωνεται με revo . Ολα καλα..

Απο οτι καταλαβα δηλ δεν ευθυνεται η REVO για το "BOOM" αλλα καποιος αλλος .... :lol: Μπορουμε να συνεχισουμε να οργωνουμε αφοβα... ;):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

====

03C906032E%20_0261201355_384762_r05_stock_vs_mod_dyno.gif

Έχω την εντύπωση ότι η τουμπίνα στα tsi ανοίγει κάπου στις 2500 στροφές. Στη δυναμομέτρηση που δείχνεις το αυτοκίνητο δυνάμωσε (ροπή + ιποδύναμη) από τις 1800. Πως έγινε αυτό? (το κάνετε με το πρόγραμμα να ανοίγει το turbo από πιο πριν, ή κάτι άλλο?)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η τουμπίνα στα tsi ανοίγει κάπου στις 2500 στροφές. Στη δυναμομέτρηση που δείχνεις το αυτοκίνητο δυνάμωσε (ροπή + ιποδύναμη) από τις 1800. Πως έγινε αυτό? (το κάνετε με το πρόγραμμα να ανοίγει το turbo από πιο πριν, ή κάτι άλλο?)

====

Η βελτίωση δεν είναι μόνο αύξηση πίεσης.... και τα ατμοσφαιρικά παίρνουν βελτίωση..... και τα κομπρεσεράτα ;)

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

To Vag Com ειναι αρκετα αισιοδοξο παντως...

χμμμμ αληθεια ειναι αλλα... οταν ειχα μετρησει το δικο μου εβγαλε 257.3 στο βαγκ κομ και εβγαλε 253.2 στο δυναμομετρο...!

μικρη πολυ μικρη αποκληση...!

Link to comment
Share on other sites

====

Απο τα νούμερα που ανακοινώνει - έτσι φαίνεται... πρέπει να πηγαίνει κόπια με τα καλά stage0 (ΦΠ) 1800άρια TSI tongue.gif

1ο σταδιο 1.8tsi ειναι πισω απο μαμα leon cupra 2 αρα του peolinio ειναι μπροστα απο 1.8tsi 1st stage... οποτε σε μαμα astra opc πρεπει να ριχνεις 1-1μιση κενο...! interesting...!

Edited by Infected-Mushroom
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά !!!!

Βέβαια γιατί σε άλους βγάζει 205 σε άλλους 230 και σε άλλους 240+ όπως στον emilio στο VAG COM είναι άλλο θέμα ..

Τι θέλεις να πεις? Που προσδιορίζεις την αναξιοπιστία? Στον τρόπο μέτρησης ή στις αναφορές των παιδιών? Φαντάζομαι στο πρώτο.

Αλλά και από δυναμόμετρο σε δυναμόμετρο θα υπάρχει απόκλιση..

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαριζει το τοπιο σιγα σιγα παιδες . το revo εχει 3-4 εκδοσεις εγω φοραω την δευτερη πιο δυνατη αυτην με τα 230+ και ο Εμιλιος αυτην με τα 240 ;) ο οποιος ειναι εδω στα μερη μου (τον φιλοξενω) αυτες τις μερες αλλα δεν το ανοιγει γιατι ακομα το στρωνει ο φλορος ....

Link to comment
Share on other sites

Απο πότε προέκυψαν 4 εκδόσεις ;;; Νομίζω πρέπει να ξεκαθαρίσει λίγο το θέμα ο αντιπρόσωπος της REVO .

και ο Εμιλιος αυτην με τα 240 ;)

τώρα εξηγήτε πώς έσπασε tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Edited by TwoFaCe
Link to comment
Share on other sites

για αλλους λογους εσπασε το μοτερ του δεν ηταν σωστα ρυθμισμενο απο το προηγουμενο προγραμμα του (παντα συμφωνα με τα λεγομενα του ιδιοκτητη για την αποφυγη παρεξηγησεων καθως μερικοι...)

τωρα αν ξανασπασει με REVO αλλο αυτο

ετσι για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

για αλλους λογους εσπασε το μοτερ του δεν ηταν σωστα ρυθμισμενο απο το προηγουμενο προγραμμα του

τωρα αν ξανασπασει με REVO αλλο αυτο

ετσι για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι

μαλιστα... το δικο μου μοτερ γιατι δεν εχει σπασει που φοραει το ιδιο προγραμμα που φορουσε και ο ηλιας και ειναι και ποιο τσιτα απο το δικο του??????

Link to comment
Share on other sites

τις απαντησεις τις εχει ο ιδιος κ μου τις ειπε ...αλλα δεν θα μιλησω για αυτον ασε που ειναι καλυτερα να μην τις κοινοποιησει κ γινει πανικος εδω μεσα καλα ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

τις απαντησεις τις εχει ο ιδιος κ μου τις ειπε ...αλλα δεν θα μιλησω για αυτον ασε που ειναι καλυτερα να μην τις κοινοποιησει κ γινει πανικος εδω μεσα καλα ειμαστε

αλλο σε ρωτησα αγορινα αλλο μου απαντας...!

το προγραμμα που φορουσε ο ηλιας το φοραω και εγω και ο jovanni και πολλα αλλα παιδια εδω μεσα... γιατι σε κανεναν δεν ελιωσε κανενα πιστονι? γιατι αμαξι μου δουλευει εδω και τοσο καιρο με τετοιες πιεσεις και δεν εχει κανει κιχ? και απο ποτε ο ηλιας εγω εσυ και ο καθε "τυχαιος" μπορουμε να παρουμε θεση για το τι ειναι προγραμμα τι ειναι κωδικας πως δουλευει κλπ κλπ απεναντι σε ανθρωπους που ξερουνε να τον επεξεργαστουν οπως οι etuners , η overload η revo κλπ κλπ?????

να δεχθω απο τον κυριλλο οτι αυτο και αυτο ναι!

να δεχθω απο προγραμματιστη της revo οτι αυτο και αυτο ναι!

αλλα να βγει ο καθενας μας εδω μεσα και να δωσει απαντησεις σε θεματα afr πιεσεων κλπ κλπ απο που και ως που??????

αμφιβαλλω αν και το 5% απο μας ξερουμε ποσα mbs ειναι το προγραμμα που φοραει το καθε αμαξι και ποσα bit sectors εχει ο εγκεφαλος...!

η μηπως θελετε να μου πειτε οτι ο ηλιας ξερει να ανοιξει hex editor και να διαβασει 16δικο συστημα????

Edited by Infected-Mushroom
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση.....οπως επίσης καλή είναι και η εξής: Γιατί στο eddition30 έχει τα ίδια φρένα με το απλό Gti αλλά και με το GT (180+ ps, με 230+ ps)?

Εχω αλλαξει τα φρενα μου παντως και η αισθηση δεν έχει αλλάξει πολύ.....

Α! και το προηγούμενο αυτοκίνητο μου φορούσε φρενα AP racing.....αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι σχετικός!

Αν και τελικα ειμαστε εκτος και βασικα τα ιδια λεμε.

Τα gti/edition λογω καλυτερης αναρτησης εχουν και αποτελεσματικοτερα φρενα, οχι ομως οτι ειναι το δυνατο τους σημειο και ανταξιο του αυτοκινητου.

Στο gt ισχυει οτι και στο tsi, ασχετα απο την μεγαλυτερη δισκοπλακα που φαινεται μονο σε καταπονηση.

Δειχνει να φρεναρει καλυτερα γιατι εχει και 17αρια 225/45 λαστιχα.

Με το να αλλαξει καποιος με tsi τα φρενα του με αυτα του gt/gti δεν θα δει αξιοσημειωτη διαφορα γιατι εκτος απο δισκοπλακες δεν αλλαζει τιποτα αλλο προς το καλυτερο.

Με 17αρες ζαντες και φαρδυτερο πελμα θα δει καλυτερο αποτελεσμα.

Το γιατι η VW τα εχει ετσι ειναι απλα θεμα περιορισμου κοστους και ειδικα για τα tsi που η κατηγορια τους εγινε οχι για σπορ καταστασεις αλλα με γνωμονα την γρηγοροτερη/ποιοτικοτερη μετακινηση απο τον ανταγωνισμο αλλα παντα μεσα σε ανταγωνιστικα οικονομικα πλαισια.

Τωρα το να βαλω brembo,galfer, tarox, ap racing η οτιδηποτε αλλο δεν παει να πει αυτοματα οτι θα εχω βελτιωμενα

φρενα, παντα σε συνδυασμο με την εν γενει συμπεριφορα του αμαξωματος.

Εκτος και αν υπαρχει πιστοποιημενη λυση απο εγκεκριμενη εταιρεια για ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ αυτοκινητο.

Διαφορετικα η οποια παρεμβαση για μενα τουλαχιστον θεωρειται πειραματικη με ολα τα παρελκομενα της που μπορει να την κανουν απο χειροτερη της μαμας η και επικινδυνη (οταν πχ τα 'βελτιωμενα' θελουν περισσοτερο ζεσταμα, δεν ειναι το ιδιο καλα σε βροχη, εχουν δυσαναλογη αυξηση πεδησης σε καποιο αξονα με αποτελεσμα την αποσταθεροποιηση του αμαξωματος σε δυνατο φρεναρισμα η σε στροφεσ κλπ).

Για τα tsi ακομα δεν εχω δει κατι σε πιστοποιημενη εφαρμογη.

Αν υπαρχει/υπαρξει θα ειναι το πρωτο που θα κανω.

Τελος off topic

Link to comment
Share on other sites

το μοτερ του δεν ηταν σωστα ρυθμισμενο απο το προηγουμενο προγραμμα του

====

hmmm.gif

Ενδιαφέρον...

Βάσει ποιών στοιχείων βγήκε αυτό το συμπέρασμα;

Το διαβάσανε το προηγούμενο πρόγραμμα και το στείλανε στην Αγγλία όπου το αναλύσανε και βγάλανε πόρισμα;

Έχει γίνει έλεγχος της "μηχανολογικής υγείας" του μοτέρ πριν μπεί το ρέβο και διαπιστώθηκε κάποιο πρόβλημα;

Με το "άνοιγμα" του μοτέρ βρέθηκαν κάποια στοιχεία που έδειχναν ότι η ζημιά προκλήθηκε από λάθος ρυθμίσεις του προηγούμενου προγράμματος;

ΥΓ. Δεν έχω σχέση με τους εμπλεκομένους βελτιωτές, αλλά με τρώει η περιέργεια για το πως τελικά βγαίνουν τέτοια "κάθετα" συμπεράσματα για τέτοια "λεπτά" θέματα... Και πάνω απ'όλα ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί που βγάζουν τα συμπεράσματα αυτά... Διότι από την μια ο ένας στο 90% των ποστς βγαίνει και τονίζει ότι είναι πτυχιούχος μηχανολόγος, από την άλλη υπάρχει μια συνεχής "μουρμούρα" ότι η ρέβο δεν κάνει "μπαλώματα" αλλά "ξαναγράφει" των κώδικα από την αρχή... και το αποτέλεσμα είναι οτι τελικά τρέχει ο ΠΕΛΑΤΗΣ, που καλώς στην συγκεκριμένη περίπτωση καλύφθηκε από την αντιπροσωπεία (και πλήρωσε την νύφη η μαμα VAG), αλλά σε περιπτώσεις που δεν βρεθεί "ο μαμάκας γερμανός" που θα "πληρώσει την νύφη" - τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

====

hmmm.gif

Ενδιαφέρον...

Βάσει ποιών στοιχείων βγήκε αυτό το συμπέρασμα;

Το διαβάσανε το προηγούμενο πρόγραμμα και το στείλανε στην Αγγλία όπου το αναλύσανε και βγάλανε πόρισμα;

Έχει γίνει έλεγχος της "μηχανολογικής υγείας" του μοτέρ πριν μπεί το ρέβο και διαπιστώθηκε κάποιο πρόβλημα;

Με το "άνοιγμα" του μοτέρ βρέθηκαν κάποια στοιχεία που έδειχναν ότι η ζημιά προκλήθηκε από λάθος ρυθμίσεις του προηγούμενου προγράμματος;

ΥΓ. Δεν έχω σχέση με τους εμπλεκομένους βελτιωτές, αλλά με τρώει η περιέργεια για το πως τελικά βγαίνουν τέτοια "κάθετα" συμπεράσματα για τέτοια "λεπτά" θέματα... Και πάνω απ'όλα ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί που βγάζουν τα συμπεράσματα αυτά... Διότι από την μια ο ένας στο 90% των ποστς βγαίνει και τονίζει ότι είναι πτυχιούχος μηχανολόγος, από την άλλη υπάρχει μια συνεχής "μουρμούρα" ότι η ρέβο δεν κάνει "μπαλώματα" αλλά "ξαναγράφει" των κώδικα από την αρχή... και το αποτέλεσμα είναι οτι τελικά τρέχει ο ΠΕΛΑΤΗΣ, που καλώς στην συγκεκριμένη περίπτωση καλύφθηκε από την αντιπροσωπεία (και πλήρωσε την νύφη η μαμα VAG), αλλά σε περιπτώσεις που δεν βρεθεί "ο μαμάκας γερμανός" που θα "πληρώσει την νύφη" - τι γίνεται;

Κανεις απο οσο ξερω δν μπορει να βγαλει τετοια συμπερασματα...Τα συμπερασματα βγαινουν στον αερα απλα γτ παντα καποιος πρεπει να κατηγορηθει ή γτ απλα δν το πηγαινουμε...και οποιον παρει η μπαλα!

Link to comment
Share on other sites

.....

Θελει καποιος απαντησεις?Εγω ρωτησα κ εμαθα καντε το ιδιο κ εσεις.

Δεν εχω κατι με κανεναν ουτε να κερδισω κ τιποτα

αλλα επειδη διαβασα τι πεχτηκε ρωτησα κ εμαθα.

ΥΓ hex editor εχω ανοιξει απλα κ ενημερωτικα για κωδικα με επιτυχια-οχι για αυτοκινητο ομως

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

ομως οπως ειχε γραψει και καποιος προλαλισαντας η ματαιοδοξια εχει και συνεπειες

οταν το αμαξι το εχεις τεζα και πας για κοντρες καθε βραδυ τοτε φιλε μου παιζεις με την φωτια, σεβασου το για να σε σεβαστει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.