Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

παραθετω ενα videaki απο ενα πατηματακι με 3η και 3 ατομα μεσα απο 60 χλμ

εχω να πω οτι το tsi θα το ξανααγοραζα και παλι ακομα και τωρα που το ειχα στην κατοχη μου

απλα ενα υπεροχο αυτοκινητο!

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η θερμογονο δυναμη 95αρας και ποια 100αρας;

δεν ηξερα που αλλου να γραψω εδω παρακολουθουν και οι προγραμματιστες

H θερμογονος δυναμη των καυσιμων πρατηριου ειναι σχεδον ιδια . Η 100αρα εχει καλυτερη αντικροτικοτητα , κατι που βοηθαει στην ποιοτητα καυσης ( μεγαλυτερος βαθμος αποδοσης = περισσοτερη ισχυς με το ιδιο καυσιμο ) .

Link to comment
Share on other sites

H θερμογονος δυναμη των καυσιμων πρατηριου ειναι σχεδον ιδια . Η 100αρα εχει καλυτερη αντικροτικοτητα , κατι που βοηθαει στην ποιοτητα καυσης ( μεγαλυτερος βαθμος αποδοσης = περισσοτερη ισχυς με το ιδιο καυσιμο ) .

ευχαριστω πολυ εχεις και ενα μαιλ για κατι αλλο.

δεν μπορω να σου στειλω σβησε εστω 1-2πμ plz :whistling:

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

παραθετω ενα videaki απο ενα πατηματακι με 3η και 3 ατομα μεσα απο 60 χλμ

εχω να πω οτι το tsi θα το ξανααγοραζα και παλι ακομα και τωρα που το ειχα στην κατοχη μου

απλα ενα υπεροχο αυτοκινητο!

δεν φορας καταλυτη? γιατι βλεπω λαμπιονι αναμενο... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

δεν φορας καταλυτη? γιατι βλεπω λαμπιονι αναμενο... :whistling:

Σχόλια χρήστη (apostolisgti500)

#

apostolisgti500

πριν από 2 ημέρες

den exei katalith

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

γουτουφου = wtf = what the fuck :lol:

Υπαρχει περιπτωση να μαθουμε τα σπεκς ή μπαλες? Και απο οτι θυμαμαι απο καποια αλλα ποστ σου ελεγες παντα για κλειστο

μοτερ..Ε γουτουφου εκανες και παει ετσιιιιιι?! Θα σκασω αν δεν μαθω.. (οχι οτι αν μου πεις θα καταλαβω) :wacko:

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

γουτουφου = wtf = what the fuck :lol:

Υπαρχει περιπτωση να μαθουμε τα σπεκς ή μπαλες? Και απο οτι θυμαμαι απο καποια αλλα ποστ σου ελεγες παντα για κλειστο

μοτερ..Ε γουτουφου εκανες και παει ετσιιιιιι?! Θα σκασω αν δεν μαθω.. (οχι οτι αν μου πεις θα καταλαβω) :wacko:

τα specs μου τα εχω αναφερει πολλες φορες και δεν εχω λογο να τα κρυψω

αντλια υψηλης autotech

70ρι dp + 63.5 απο κει και πισω

εισαγωγη με χοανη που φτιαξαμε με τους etuners

σκαστρα μαμα με σκληροτερο ελατηριο

τερμα σφηξιμο στην wastegate

ιντερκουλερ απο s3

αναρτησουλα pss

και η τουρμπινα εχει φαει ξυραφιασμα οσο δεν παει...!

απο κει και περα εχει κανει τα μαγικα του ο Κριτωνας (etuners)

και απο κει και περα εχω αναλαβει εγω μερικα μαγικουλια που εχουνε δωσει το κατι τοις παραπανω στο αμαξι!

το αμαξι αυτη την στιγμη απο την δυναμομετρηση που υπαρχει στο site των etuners ειναι +- 30 αλογα πανω...!!! οποιος θελει για 2-3 βδομαδουλες ακομα να τον παω βολτουλα γιατι μετα αντιο το tsi...!!!!

Edited by Infected-Mushroom
Link to comment
Share on other sites

το πουλας; γιατι;

gti mkv

επισης να προσθεσω καποια πραγματα που φανταζομαι οτι οι βελτιωτες θα συμφωνησουν μαζι μου...!!

το αμαξι εχει κατι μαγικο πανω του που λεγεται κομπρεσσορας και οσο παραξενο και αν σας φανει τα αερια που βγαζει το μικρο κιτακι της eaton επαρκουν για να σπουλαρει μια 2871 με 62ρι κολο. και ξερω οτι μερικοι θα πουν τι μαλακιες λεει αυτος... για αυτο καντε λιιιιιιγο υπομονη και δειτε το site της b&b σε λιγο καιρο και θα δειτε τι θα βγαλει...! αυτα...! μακαρι να το κρατουσα να δουμε και 2ο...!

Edited by Infected-Mushroom
Link to comment
Share on other sites

gti mkv

επισης να προσθεσω καποια πραγματα που φανταζομαι οτι οι βελτιωτες θα συμφωνησουν μαζι μου...!!

το αμαξι εχει κατι μαγικο πανω του που λεγεται κομπρεσσορας και οσο παραξενο και αν σας φανει τα αερια που βγαζει το μικρο κιτακι της eaton επαρκουν για να σπουλαρει μια 2871 με 62ρι κολο. και ξερω οτι μερικοι θα πουν τι μαλακιες λεει αυτος... για αυτο καντε λιιιιιιγο υπομονη και δειτε το site της b&b σε λιγο καιρο και θα δειτε τι θα βγαλει...! αυτα...! μακαρι να το κρατουσα να δουμε και 2ο...!

εγω ακομα περιμενω βολτα!!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

τα specs μου τα εχω αναφερει πολλες φορες και δεν εχω λογο να τα κρυψω

αντλια υψηλης autotech

70ρι dp + 63.5 απο κει και πισω

εισαγωγη με χοανη που φτιαξαμε με τους etuners

σκαστρα μαμα με σκληροτερο ελατηριο

τερμα σφηξιμο στην wastegate

ιντερκουλερ απο s3

αναρτησουλα pss

και η τουρμπινα εχει φαει ξυραφιασμα οσο δεν παει...!

απο κει και περα εχει κανει τα μαγικα του ο Κριτωνας (etuners)

και απο κει και περα εχω αναλαβει εγω μερικα μαγικουλια που εχουνε δωσει το κατι τοις παραπανω στο αμαξι!

το αμαξι αυτη την στιγμη απο την δυναμομετρηση που υπαρχει στο site των etuners ειναι +- 30 αλογα πανω...!!! οποιος θελει για 2-3 βδομαδουλες ακομα να τον παω βολτουλα γιατι μετα αντιο το tsi...!!!!

Πρώτον εγώ θα ήθελα και βόλτα αλλά και φιλικό πάτημα. Θα ήθελα πραγματικά να δω αν η διαφορά με τη φτερωτή είναι ΤΟΣΟ μεγάλη.

Από κει και πέρα έχω και 2 ερωτήσεις. Να αλλάξω και 'γω το ελατήριο στη σκάστρα μου; Θα δουλέψει με κονσέρβα πρόγραμμα(Revo);

Το ΤΕΡΜΑ σφίξιμο στη wastegate δεν εγγυμονεί κινδύνους; Πόσες στροφές είναι το τέρμα;

Υ.Γ. Φοράς φτερωτή 42mm από Κ04-23 ή από Κ04-064 που είναι 46mm;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον εγώ θα ήθελα και βόλτα αλλά και φιλικό πάτημα. Θα ήθελα πραγματικά να δω αν η διαφορά με τη φτερωτή είναι ΤΟΣΟ μεγάλη.

Από κει και πέρα έχω και 2 ερωτήσεις. Να αλλάξω και 'γω το ελατήριο στη σκάστρα μου; Θα δουλέψει με κονσέρβα πρόγραμμα(Revo);

Το ΤΕΡΜΑ σφίξιμο στη wastegate δεν εγγυμονεί κινδύνους; Πόσες στροφές είναι το τέρμα;

Υ.Γ. Φοράς φτερωτή 42mm από Κ04-23 ή από Κ04-064 που είναι 46mm;

απο ποιο παλια ποστ πιστευω οτι εχει την 42mm

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει αξιοπιστο δυναμομετρο στη λαρισα?εχω ενα golf v tsi sportline 140 με προγραμμα απο το καλοκαιρι και δεν αξιοθηκα να το δυναμομετρησω ακομα!μενω καρδιτσα και δε θα μπορεσω να ερθω βολο στη συναντηση οποτε θελω να ερθω λαρισα μεσα στη βδομαδα!εχω της overload με 95 βενζινη και εχω αλλαξει μονο το φιλτρο με αλλο πανελ της bmc.τα παιδια μου ειχαν πει οτι ειμαι καπου στα 197 αλογα με 27 ροπη,εσεις τι νομιζετε?οι πιεσεις μου παντως ειναι over 1,3 με1,4 και σταθερη 1.05 με 1,1 μεχρι κοφτη.θελω δυναμομετρηση!!!!!!!!!!η γνωμη σας για τα δυναμομετρα vamag?ειναι το πιο κοντινο για μενα στα τρικαλα.

Edited by chris03
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον εγώ θα ήθελα και βόλτα αλλά και φιλικό πάτημα. Θα ήθελα πραγματικά να δω αν η διαφορά με τη φτερωτή είναι ΤΟΣΟ μεγάλη.

Από κει και πέρα έχω και 2 ερωτήσεις. Να αλλάξω και 'γω το ελατήριο στη σκάστρα μου; Θα δουλέψει με κονσέρβα πρόγραμμα(Revo);

Το ΤΕΡΜΑ σφίξιμο στη wastegate δεν εγγυμονεί κινδύνους; Πόσες στροφές είναι το τέρμα;

Υ.Γ. Φοράς φτερωτή 42mm από Κ04-23 ή από Κ04-064 που είναι 46mm;

και βολτα και πατημα κανενα προβλημα φιλε μου...

δεν κανει την διαφορα η φτερωτη πιστεψε με... υπαρχουν πολλα που κανουνε την διαφορα και απο περιφαρειακα αλλα και απο προγραμμα...!!! η wastegate εχει σφιχτει 10 στροφες και η διαφορα στην πιεση ειναι μεγαλη... χμμμ δεν ξερω τι μπορει να κανει το ελατηριο σε κονσερβα προγραμμα...!!!

αν και δεν εχω ιδεα πως παει ενα 6ρι 1ου σταδιου με τα 5ρια τελειωματα 5ης η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη αλλα ευχαριστως να δοκιμασω με 6ρι...

http://img176.imageshack.us/img176/9416/199k.jpg

η φωτο ειναι απο χθεσινο πατημα... το peak ειναι αναμενο οποτε καταλαβαινετε οτι ειναι η μεγιστη πιεση που σηκωσε το αμαξι...

Edited by Infected-Mushroom
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το golfάκι σου αντέχει τέτοιες πιέσεις και μας σπάνε στα 1.5 over.Ρωτάω για σφίξιμο της wastegate από δω και από κει και όλοι μου λένε το πολύ 2 στροφρές και εσύ το έχεις 10!Υπάρχει κάποιο μυστικό; Πως αντέχει τόσο το αμάξι σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το golfάκι σου αντέχει τέτοιες πιέσεις και μας σπάνε στα 1.5 over.Ρωτάω για σφίξιμο της wastegate από δω και από κει και όλοι μου λένε το πολύ 2 στροφρές και εσύ το έχεις 10!Υπάρχει κάποιο μυστικό; Πως αντέχει τόσο το αμάξι σου;

δεν ξερω αν τα 5ρια με τα 6ρια εχουνε διαφορες στα σωθηκα...

ποιο 6ρι εσπασε με 1.5 πιεση??????

γιατι ξερω και αλλα 5ρια που δουλευουνε με 1.8 πιεση... χωρις ξυραφιασματα κλπ κλπ

και του shaddow απου στο 1.7 -1.8 δουλευε αν δεν κανω λαθος...

μυστικο για την wastegate??? χμμμ δεν θα το λεγα... απλα την εσφιξα και δουλευει ετσι εδω και 2 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν τα 5ρια με τα 6ρια εχουνε διαφορες στα σωθηκα...

ποιο 6ρι εσπασε με 1.5 πιεση??????

γιατι ξερω και αλλα 5ρια που δουλευουνε με 1.8 πιεση... χωρις ξυραφιασματα κλπ κλπ

και του shaddow απου στο 1.7 -1.8 δουλευε αν δεν κανω λαθος...

μυστικο για την wastegate??? χμμμ δεν θα το λεγα... απλα την εσφιξα και δουλευει ετσι εδω και 2 χρονια...

Δεν σπάνε μοτέρ αλλά σπάνε πολλές τουρμπίνες!

Τέσπα, θα τα πούμε από κοντά. Κερνάς... τσάι! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

εχει 2 bar Πιεση με μαμα εντοσθια! τι ν πω...ρε μηπως εκαναν λαθος σε ειδαν τρελακια κ στο εδωσαν σφυριλατο?

δεν ειμαι τρελακιας φιλεμ...

το αμαξι το προσεχω πααααρα πολυ... δεν ειμαι καθε μερα κοφτες και πατημα με 5η και 2000 στροφες (τον εχω δει και αυτον τον κανιβαλισμο). πριν το δωσω το μοτερ θα ανοιχτει για να δω σε τι κατασταση βρισκοντε οι μπιελες και τα πιστονια και θα αναρτησω φωτογραφιες...

Δεν σπάνε μοτέρ αλλά σπάνε πολλές τουρμπίνες!

Τέσπα, θα τα πούμε από κοντά. Κερνάς... τσάι! :whistling:

οποτε θελεις φιλε μου... τσαι σε tsi ποτε!

να χες κανα corsa opc... χαχααχχα

Δεν σπάνε μοτέρ αλλά σπάνε πολλές τουρμπίνες!

Τέσπα, θα τα πούμε από κοντά. Κερνάς... τσάι! :D

νομιζω οτι τα 6ρια δεν εχουνε πανω ΚΚΚ (borg warner) αλλα νομιζω οτι φορανε ΙΗΙ... πιστεψε με ειναι ενας ποοοοοολυ σημαντικοσ λογος για να σπασει μια τουρμπινα ακομα και στο 1.5... η ΚΚΚ μου μεχρι στιγμης δειχνει να μην μασαει...

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.