Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

JOVANNI Δε πηγαμε τελικα το σαβ/κο, παμε αυτο ? Ποιος αλλος ψηνεται.... ?

Ελα ρε Bill που χαθηκες....ακου την Κυριακη θα παμε στην λιγο στην έκθεση αυτοκινητου, με τον φίλο μου τον Alex με το opel 1.6T που απο χθες φοραει μεγαλυτερο intercooler. Αν κανουμε συναντηση θα γινει "πανηγυρι". Ηταν σημερα στον OverLoad και εκανε λογκάρισμα.

George80, αν μπορεις ελα και συ....

Twoface....είσαι?

Στειλτε pm για λεπτομερειες.....

Link to comment
Share on other sites

την άλλη δευτερα εκτός απροόπτου εγώ θα παρουσιάζομαι οπότε λίγο δύσκολο μια μέρα ποιο πρίν να είμαι έξω και να παταω

Αμα δεν είχα το θέμα με το στρατό φυσικά θα ήμουν μέσα :D

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι αλλά έβγαλε και η BSR πρόγραμμα για tsi....

"Last but not least" σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύει γιατί έκανε μια παρουσίαση για 190 άλογα με τιμή κοντά στο 1000ρικο!

Link to comment
Share on other sites

Περασαμε ωραια.Θα επαναληφθει και με αλλες συμμετοχες...Παντως του Γιωργου ειναι πριονι! worthy.gif Ωραιος.

TSi με overload είχα περάσει ένα αμάξι κάποτε και φορούσε εξάτμιση miltek( Εδώ )ενώ εγώ τότε φορούσα τον παπαδόπουλο.

Πιστεψέ με αν φτιάξεις σωστά το αμάξι σου θα τα καταπίνει τα 1.4TSi

Εκεί που θα την τρώμε εμείς θα είναι απο τα 1.8TSi που βγάζουν καλύτερα την δύναμη απο το δικό μας 1.6T.

Τώρα όσο αφορά το REVO VS Ε-tuner πραγματικά ο προφυλακτήρας δεν μου λέει κάτι μου φάνηκαν ισοδύναμα.η διαφορά προφυλακτήρα μπορεί να γίνει αν κάποιος αλλάξει και 500 στροφές ποιο νωρίς ταχύτητα οπότε ισοπαλία :huh:

Edit: Που πατήσατε ??? :S ωραίο μέρος είναι tongue.gif

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

TSi με overload είχα περάσει ένα αμάξι κάποτε και φορούσε εξάτμιση miltek( Εδώ )ενώ εγώ τότε φορούσα τον παπαδόπουλο.

Πιστεψέ με αν φτιάξεις σωστά το αμάξι σου θα τα καταπίνει τα 1.4TSi

Εκεί που θα την τρώμε εμείς θα είναι απο τα 1.8TSi που βγάζουν καλύτερα την δύναμη απο το δικό μας 1.6T.

Τώρα όσο αφορά το REVO VS Ε-tuner πραγματικά ο προφυλακτήρας δεν μου λέει κάτι μου φάνηκαν ισοδύναμα.η διαφορά προφυλακτήρα μπορεί να γίνει αν κάποιος αλλάξει και 500 στροφές ποιο νωρίς ταχύτητα οπότε ισοπαλία :rolleyes:

Edit: Που πατήσατε ??? :S ωραίο μέρος είναι tongue.gif

Πραγματικα ο ενας προφυλακτηρας δε λεει τιποτα το θεμα ειναι οτι E-tuners vs Revo = x (σε θεμα επιδοσεων) αν και περιμενα με ρολλαριστες 2ρες (στις

2.000 στροφες) να ειμαι πισω αφου το προγραμμα (REVO) στα χαμηλα ειναι ηπιο και ετσι ειμαι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα :huh:

Στο ελληνικο εγινε η μετρηση πραγματικα ωραιο σημειο !!

Παντως ηταν ωραιο να ξανακανονισουμε παιδες !!!

Link to comment
Share on other sites

TSi με overload είχα περάσει ένα αμάξι κάποτε και φορούσε εξάτμιση miltek( Εδώ )ενώ εγώ τότε φορούσα τον παπαδόπουλο.

Πιστεψέ με αν φτιάξεις σωστά το αμάξι σου θα τα καταπίνει τα 1.4TSi

Εκεί που θα την τρώμε εμείς θα είναι απο τα 1.8TSi που βγάζουν καλύτερα την δύναμη απο το δικό μας 1.6T.

Τώρα όσο αφορά το REVO VS Ε-tuner πραγματικά ο προφυλακτήρας δεν μου λέει κάτι μου φάνηκαν ισοδύναμα.η διαφορά προφυλακτήρα μπορεί να γίνει αν κάποιος αλλάξει και 500 στροφές ποιο νωρίς ταχύτητα οπότε ισοπαλία :huh:

Edit: Που πατήσατε ??? :S ωραίο μέρος είναι tongue.gif

Ναι οπως το λες. Νομιζω REVO - ETuners ισοδυναμα.

Το μερος φιλε θα στο στειλω με pm για ευνοητους λογος....

Την αλλη Κυριακη παλι εκει.....ατελειωτος δρομος.....ευθεια και χωρις ουτε ενα αυτοκινητο....κορυφη!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οπως το λες. Νομιζω REVO - ETuners ισοδυναμα.

Το μερος φιλε θα στο στειλω με pm για ευνοητους λογος....

Την αλλη Κυριακη παλι εκει.....ατελειωτος δρομος.....ευθεια και χωρις ουτε ενα αυτοκινητο....κορυφη!

Γιαννη στα ποσα αλογα εισαι με το προγραμμα ? Τι σου ειπε ο Κριτωνας ?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη στα ποσα αλογα εισαι με το προγραμμα ? Τι σου ειπε ο Κριτωνας ?

Απο το Log βασικα , πίεση και ροπη απο το Vagcom, εκτίμησε γύρω 205-210. Αυριο εχει δυναμομέτρηση MAHA.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το μέρος ήταν καταπληκτικό για κοντρούλες κρίμα που δεν το έχουν ανοικτό να πηγαίνουμε όποτε μας την βαράει για δοκιμές, μέχρι την επόμενη φορά λοιπόν παίδες σε άλλο σημείο αυτή την φορά, δυστυχώς όμως στο γυρισμό για το σπίτι και αφού το είχαμε λιώσει εγώ συνέχιζα να ανοίγω μόνος μου αυτήν την φόρα στο δρόμο και ξαφνικά εκεί που έλιωνα την τρίτη πέφτουν οι στροφές και δεν έδινε το αυτοκίνητο έκανα δεξιά το άφησα για ένα λεπτό και όλα κανονικά. Δεν ξέρω τι να φταίει?? δεν πρέπει να είναι safe mode δείχνει να κόβει για μια στιγμή και μετά όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Απο το Log βασικα , πίεση και ροπη απο το Vagcom, εκτίμησε γύρω 205-210. Αυριο εχει δυναμομέτρηση MAHA.

Θελω και εγω να παω για δυναμομετρηση αλλα αφου βαλω πρωτα την χοανη...

Link to comment
Share on other sites

Όντως το μέρος ήταν καταπληκτικό για κοντρούλες κρίμα που δεν το έχουν ανοικτό να πηγαίνουμε όποτε μας την βαράει για δοκιμές, μέχρι την επόμενη φορά λοιπόν παίδες σε άλλο σημείο αυτή την φορά, δυστυχώς όμως στο γυρισμό για το σπίτι και αφού το είχαμε λιώσει εγώ συνέχιζα να ανοίγω μόνος μου αυτήν την φόρα στο δρόμο και ξαφνικά εκεί που έλιωνα την τρίτη πέφτουν οι στροφές και δεν έδινε το αυτοκίνητο έκανα δεξιά το άφησα για ένα λεπτό και όλα κανονικά. Δεν ξέρω τι να φταίει?? δεν πρέπει να είναι safe mode δείχνει να κόβει για μια στιγμή και μετά όλα καλά.

Καλό είναι να το τσεκάρεις. Αρκεί ενα VagCom για να δεις τι εγινε και επεσαν οι στροφες.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το μέρος ήταν καταπληκτικό για κοντρούλες κρίμα που δεν το έχουν ανοικτό να πηγαίνουμε όποτε μας την βαράει για δοκιμές, μέχρι την επόμενη φορά λοιπόν παίδες σε άλλο σημείο αυτή την φορά, δυστυχώς όμως στο γυρισμό για το σπίτι και αφού το είχαμε λιώσει εγώ συνέχιζα να ανοίγω μόνος μου αυτήν την φόρα στο δρόμο και ξαφνικά εκεί που έλιωνα την τρίτη πέφτουν οι στροφές και δεν έδινε το αυτοκίνητο έκανα δεξιά το άφησα για ένα λεπτό και όλα κανονικά. Δεν ξέρω τι να φταίει?? δεν πρέπει να είναι safe mode δείχνει να κόβει για μια στιγμή και μετά όλα καλά.

Στο εχει ξανακανει ? Σου αναψε λαμπακι ? Λογικα Safe mode πρεπει να ειναι απο την στιγμη που μετα απο 1 λεπτο ηταν ok ... Περιεργο παντως <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το τσεκάρεις. Αρκεί ενα VagCom για να δεις τι εγινε και επεσαν οι στροφες.

το έχει ξανακάνει το vag-com είχε δείξει μηχανική βλάβη αν θυμάμαι καλά στην αντλία βενζίνης θα το τσεκάρω αύριο με ανησύχησε το φαινόμενο

Edited by george80
Link to comment
Share on other sites

Στο εχει ξανακανει ? Σου αναψε λαμπακι ? Λογικα Safe mode πρεπει να ειναι απο την στιγμη που μετα απο 1 λεπτο ηταν ok ... Περιεργο παντως <_<

όχι δεν άναψε λαμπάκι ούτε σήμερα ούτε την προηγούμενη φορά που συνέβη, πάντως όσες φορές μου συνέβη ήταν μετά από σκίσιμο ή ζόρισμα του αυτοκινήτου πχ μια φορά το έκανε όταν είμουν φορτωμένος με 4 άτομα μέσα 40 βαθμούς με έκτη και 170 χιλιόμετρα σχεδόν....θα το ψάξω να δω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σήκωση υπερβολική πίεση και να μπήκε απο μόνο του σε safe mode.

Δεν ξέρω αλλά ψιλιάζομαι ότι ευθύνεται το βαρελάκι που έβαλα θα πάει για βγάλσιμο σήμερα κιόλας είχε να μου το κάνει μήνες, και χθές το έκανε πολύ έυκολα χώρις να φάει και τρελό ζόρι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά ψιλιάζομαι ότι ευθύνεται το βαρελάκι που έβαλα θα πάει για βγάλσιμο σήμερα κιόλας είχε να μου το κάνει μήνες, και χθές το έκανε πολύ έυκολα χώρις να φάει και τρελό ζόρι...

Tι σχεση να εχει το βαρελακι ? Βεβαια τα παντα μπορει να ειναι πιθανα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εχω ενα tsi 140 gt-sport και παω για το 2ο service.Με αθτα ποθ εχω διαβασει στο forum αποφασισα να βαλω προγραμμα μετα το service αφου το μοτερ νομιζω οτι ανοιξε πλεον(30000χιλ).Το προβλημμα μου ειναι οτι μενω θεσσαλονικη και δεν ξερω που να ρωτησω για προγραμμα.Ειμαι αναμεσα σε overload και revo.Ακουσα οτι μπορει να μου περασει ο παζαροπουλος το revo.Αν μπορει καποιος να μου δωσει καποιες πληροφοριες θα βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω και ευχομαι καλα,γρηγορα και απροβληματιστα χιλιομετρα με τα tsi σας.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν άναψε λαμπάκι ούτε σήμερα ούτε την προηγούμενη φορά που συνέβη, πάντως όσες φορές μου συνέβη ήταν μετά από σκίσιμο ή ζόρισμα του αυτοκινήτου πχ μια φορά το έκανε όταν είμουν φορτωμένος με 4 άτομα μέσα 40 βαθμούς με έκτη και 170 χιλιόμετρα σχεδόν....θα το ψάξω να δω

¶σε φίλε το έχω πάθει και γω αυτό χωρίς να του έχω πιεί προηγουμένως το αίμα.

Αφού το έσβησα την επόμενη μέρα όλα καλά.

Όταν το πήγα για διάγνωση δε έδειξε τίποτα......περίεργο αμάξι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.