Jump to content
Nikosber

Ζαντες Για Τα Polo....

Recommended Posts

σκεφτομαι κι εγω σε λιγο καιρο να βαλω ζαντες στο πολακι μου...τωρα φοραω της μανας του 175-70-14(εκδοση τρεντλαιν), και σκεφτομαι φυσικα να παω σε μεγαλυτερη διασταση...αυτο που με προβληματιζει ειναι,να παω σε 185-60-15 που φοραει η χαιλαιν και η κομφορτ, η να ανεβω σε 16 τυπου ρ λαιν? η 16αρα δειχνει καλυτερα αλλα ειναι ακριβοτερη και τα λαστιχα στη αναλογη διασταση αρκετα ακριβα...το θεμα ειναι θα κοψει αν απο 14αρα παω σε 16αρα? και επισης αν μεινω σε 15αρα η σωστη διασταση ειναι 185-60-15,αλλα θα προτιμουσα 195(195-60-15) φαρδος,η αποκλιση ειναι μικρη αλλα λιγο εκτος οριων,θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η σωστή διάσταση σε 15 είναι η 185/60/15 ή 195/55/15. Τσεκαρε το και από το εσωτερικό στο καπάκι της βενζίνης.

Γενικά όσο ανεβαίνει η διάμετρος χάνεις σε κατανάλωση και άνεση και κερδίσεις σε κράτημα. Το πόσο είναι ανάλογα τους ίππους και το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο η 195/55-15 ειναι σωστοτερη....αλλα γενικα 15αρα? η 16αρα?αυτη τη στιγμη εχω 14αρα και με φοβιζει λιγο να ανεβω σε 16αρα επειδη φοβαμαι οτι θα κοψει σε επιταχυνση..(το 1,2 τσι εχω)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με χαμηλότερο προφίλ χάνεις σε τελική και όχι σε ρεπρίζ (το αντίθετο μάλιστα!).

Αφού θα μπεις στον κόπο και τα έξοδα της αλλαγής, εγώ προτείνω 16άρες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με χαμηλότερο προφίλ χάνεις σε τελική και όχι σε ρεπρίζ (το αντίθετο μάλιστα!).

Αφού θα μπεις στον κόπο και τα έξοδα της αλλαγής, εγώ προτείνω 16άρες.

φιλε επειδη δεν ξερω και πολλα σ αυτο το θεμα. μπορεις να μου εξηγησης τι ρολο παιζει το προφιλ του ελαστικου στις επιδοσεις του αυτοκινητου;

Link to comment
Share on other sites

φιλε επειδη δεν ξερω και πολλα σ αυτο το θεμα. μπορεις να μου εξηγησης τι ρολο παιζει το προφιλ του ελαστικου στις επιδοσεις του αυτοκινητου;

Ούτε εγώ ξέρω πολλά, γι' αυτό ξεκίνησα με τη λέξη "νομίζω".

Απ' ό,τι έχω διαβάσει εδώ παλιότερα και μου έχουν πει σε βουλκανιζατέρ και αντιπροσωπεία, έχω διαμορφώσει αυτή την άποψη.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, όταν στη συνολική διάμετρο του τροχού μειώνεται το "ποσοστό" του ελαστικού, μειώνεται και ο βαθμός της παραμόρφωσής του, γι' αυτό και έχει καλύτερο κράτημα και σε ρεπρίζ φεύγει πιο εύκολα. Αντίστοιχα χάνεις σε άνεση (όπως γράφτηκε πιο πάνω), αφού το χαμηλότερο προφίλ δε θα "απορροφάει" τις ανωμαλίες του οδοστρώματος στον ίδιο βαθμό.

Τώρα, σχετικά με το μεγαλύτερο πλάτος του ελαστικού, μπορεί να αυξάνεται λίγο η κατανάλωση, αλλά το λάστιχο φθείρεται πιο αργά.

Κάποιος πιο ειδικός θα τα εξηγήσει καλύτερα. Koumparos ακούει;  :help: Τα λέω καλά;

Link to comment
Share on other sites

Αν η διάμετρος του ελάστικού είναι ιδια ( ή ακόμα καλύτερα η απόσταση που θα διανύσει σε μια πλήρη περιστροφή ο τροχος)  ακόμα και αν βάλεις 20αρα ζάντα με φλούδα λάστιχο ή 10αρα με μπαλόνια δεν θα αλλάξει κάτι σε ρεπρίζ επιταχύνσεις και τελικές.

Το προφίλ απο μονο του δεν λέει κάτι, ο συνδυασμός πλάτος προφίλ και διάμετρος ζάντας θα πρέπει να είναι τέτοιος που να σου δώσει την ίδια διάμετρο μετά την αλλαγή.

Το πλάτος, οσο φαρδαίνει προσφέρει κράτημα,  αύξηση στην κατανάλωση και αν ξεφύγεις μείωση σε τελική και επιταχύνσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πλάτος, οσο φαρδαίνει προσφέρει κράτημα,  

Διαφωνώ σε αυτό. Αν ήταν έτσι, τότε το gti π.χ. θα είχε ελαστικά με μεγάλο πλάτος (για κράτημα, όπως λες) και μικρή διάμετρο ζάντας με αντίστοιχα μεγάλο προφίλ για να μην κοπανάει.

Θεωρώ ότι η αναλογία διαμέτρου ζάντας/προφίλ ελαστικού όσο αυξάνεται προσφέρει το καλύτερο κράτημα, με μειονέκτημα το περισσότερο κοπάνημα.

Πρότεινα τις 16άρες παραπάνω, γιατί πιστεύω ότι είναι η χρυσή τομή: Αξιοπρεπές κράτημα και "υποφερτό" κοπάνημα.

ΥΓ: Η τριβή είναι ανεξάρτητη από το εμβαδόν των επιφανειών που βρίσκονται σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ σε αυτό. Αν ήταν έτσι, τότε το gti π.χ. θα είχε ελαστικά με μεγάλο πλάτος (για κράτημα, όπως λες) και μικρή διάμετρο ζάντας με αντίστοιχα μεγάλο προφίλ για να μην κοπανάει.

Θεωρώ ότι η αναλογία διαμέτρου ζάντας/προφίλ ελαστικού όσο αυξάνεται προσφέρει το καλύτερο κράτημα, με μειονέκτημα το περισσότερο κοπάνημα.

Πρότεινα τις 16άρες παραπάνω, γιατί πιστεύω ότι είναι η χρυσή τομή: Αξιοπρεπές κράτημα και "υποφερτό" κοπάνημα.

ΥΓ: Η τριβή είναι ανεξάρτητη από το εμβαδόν των επιφανειών που βρίσκονται σε επαφή.

Μάλλον δεν με κατάλαβες,

δεν εννοώ οτι το πλάτος σε σχέση με το υψος προσφέρει κράτημα, αλλα το φαρδύτερο σε σχέση με το στενότερο

και πάντα σε λογικά πλαίσια για να μπορεί να ζεσταθεί το λάστιχο.

Και εκτός απο την τριβή ανάμεσα στις επιφάνειες υπάρχει και η εσωτερική τριβή καθώς και η αεροδυναμική αντίσταση, που εξαρτώνται απο το πλάτος.

 

Το τί θεωρεί ο καθένας άνετο είναι μάλλον υποκειμενικο,για εσένα μπορεί να κάνουν οι 16αρες, για εμένα μπορεί να μου φαίνεται οτι μαγουλιάζουν στις στροφές και να θέλω 18αρες και μολις βάλω μέσα το παιδάκι μου να θέλω 14αρες για να μην το ταλαιπωρώ! :good:

Edited by kapnias
Link to comment
Share on other sites

δεν εννοώ οτι το πλάτος σε σχέση με το υψος προσφέρει κράτημα, αλλα το φαρδύτερο σε σχέση με το στενότερο

Αυτό κατάλαβα και με αυτό είπα γιατί διαφωνώ. Δηλαδή λέω ότι ΔΕΝ παίζει ρόλο το φαρδύτερο στο κράτημα. Anyway.

Εσωτερική τριβή;;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κάποιος πιο πριν αφού κάνεις την αλλαγή μάλλον αξίζει 16αρες, απλά δες και την συνολική τιμή που βγαίνουν με τα λάστιχα γιατί πιθανόν να είναι μεγάλη η διάφορα από την πιο κοινοτυπη διάσταση 185/60/15.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβα και με αυτό είπα γιατί διαφωνώ. Δηλαδή λέω ότι ΔΕΝ παίζει ρόλο το φαρδύτερο στο κράτημα. Anyway.

Εσωτερική τριβή;;;

Εσωτερικη τριβή είναι η τριβή μεταξυ των μορίων του ελαστικού που προκαλειται και απο την παραμορφωση κατα την κύλιση.

Για να το καταλάβεις χοντρικά, ξεφούσκωσε τα λάστιχα του αυτοκινητου σου και δοκίμασε να το σπρώξεις.

 

Επίσης το μεγαλύτερο  πλάτος του ελαστικού σε άσφαλτο προσφέρει καλύτερη πρόσφυση.

Ενα χοντρό παράδειγμα,αν ετυχε να βάλεις ποτέ μικρή ρεζέρβα, το αμάξι σπινιάρει και με 5η σαν να έχει 500 άλογα.

Και για να το τραβήξω απο την άλλη, αν έχεις δεί dragster εχουν κατι τεράστια λάστιχα στους κινητήριους τροχούς και κατι μικρούλια για μικρές τριβες στους άλλους τροχους.

Τωρα σε χιόνι και άμμο ισχύουν άλλα πράματα που δεν είναι της παρούσης.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κάποιος πιο πριν αφού κάνεις την αλλαγή μάλλον αξίζει 16αρες, απλά δες και την συνολική τιμή που βγαίνουν με τα λάστιχα γιατί πιθανόν να είναι μεγάλη η διάφορα από την πιο κοινοτυπη διάσταση 185/60/15.

 

ειναι αρκετα μεγαλη...γυρω στα 200 ευρω...οχι τοσο οι ζαντες οσο τα λαστιχα λογω διαστασης...αυτο ειναι που με προβληματιζει ιδιαιτερα....

 

ευχαριστω για τις απαντησεις!

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

εδω μπορειτε να συζητατε και να βαζετε φωτογραφιες με ζαντες που πιστευετε οτι ταιριαζουν σε polo...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι το πολο του 16 και λεω να το παρω με 17αρες. καλα θα κανω? αποτι καταλαβαινω θα χασει λιγο σε ρεπριζ?? το 1.4 τδι 105 αλογα θα παρω και μετα μαλον θα του βαλω steinbauer.. ισως.. το θεμα ειναι οτι σκεφτομουν για 18αρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι το πολο του 16 και λεω να το παρω με 17αρες. καλα θα κανω? αποτι καταλαβαινω θα χασει λιγο σε ρεπριζ?? το 1.4 τδι 105 αλογα θα παρω και μετα μαλον θα του βαλω steinbauer.. ισως.. το θεμα ειναι οτι σκεφτομουν για 18αρες!!!

Γνωμη δικια μου βαλε 16αρες γιατι θα το χαντακωσεις το αμαξι ειλικρινα! Με 17αρες εισαι λιγο πανω απο τ ορια 16αρες ειναι καλες και 18αρες μην το σκεφτεσαι καν! Και με ενα χαμηλωμα 2ποντων με Η&R ελατηρια θα εισαι αρχοντας θα σταθεροποιηθει πολυ το οχημα και δεν θα το μετανιωσεις! Για λαστχο προτιμησε 205/45

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη δικια μου βαλε 16αρες γιατι θα το χαντακωσεις το αμαξι ειλικρινα! Με 17αρες εισαι λιγο πανω απο τ ορια 16αρες ειναι καλες και 18αρες μην το σκεφτεσαι καν! Και με ενα χαμηλωμα 2ποντων με Η&R ελατηρια θα εισαι αρχοντας θα σταθεροποιηθει πολυ το οχημα και δεν θα το μετανιωσεις! Για λαστχο προτιμησε 205/45

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να το χαμηλωσω αποκλείεται. Απλα μοναχα θα το παραγγείλω με τις σπορ αναρτησεις. Δλδ θα κοπανάει πολυ ακομα και αν δεν το χαμηλώσω ? 

Link to comment
Share on other sites

Να το χαμηλωσω αποκλείεται. Απλα μοναχα θα το παραγγείλω με τις σπορ αναρτησεις. Δλδ θα κοπανάει πολυ ακομα και αν δεν το χαμηλώσω ?

Το θεμα φιλε μου δεν ειναι οτι θα κοπαναει..αυτο δεν το γνωριζω καν! Το θεμα ειναι οτι σε ενα τετοιο αμαξι τετοιου κυβισμου και δυναμης δεν βαζεις τετοιες ζαντες! Θα εχεις προβλημα με καταναλωση εκκινηση και τελικες του αυτοκινητου και γενικα θα το χαντακωσεις! Ασε που θα πληρωσεις ενα καρο λεφτα! Μην τα ζηλευεται πολυ αυτα τα (καγκουρηλικια) με την καλη εννοια παντα! Σκεψου οτι αυτο το αμαξι για να νγηκε οπως βγηκε εχουν γινει τεστ και απειρες δοκιμες! Το αποτελεσμα ηταν οτι για 1.4 πχ 15αρες ζαντες γιατι ετσι ειναι το σωστο..εεε οταν εσυ ομως βαζεις 18αρες ειναι τεραστια η διαφορα και καπου χανονται τα ισα επιπεδα του αυτοκινητου σε σχεση με τροχους μηχανη σασι κλπ! Για αναρτηση σε ειπα γιατι το δικο μου ειναι για τα μπαζα.! Βαρκα γυαλο παει!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα φιλε μου δεν ειναι οτι θα κοπαναει..αυτο δεν το γνωριζω καν! Το θεμα ειναι οτι σε ενα τετοιο αμαξι τετοιου κυβισμου και δυναμης δεν βαζεις τετοιες ζαντες! Θα εχεις προβλημα με καταναλωση εκκινηση και τελικες του αυτοκινητου και γενικα θα το χαντακωσεις! Ασε που θα πληρωσεις ενα καρο λεφτα! Μην τα ζηλευεται πολυ αυτα τα (καγκουρηλικια) με την καλη εννοια παντα! Σκεψου οτι αυτο το αμαξι για να νγηκε οπως βγηκε εχουν γινει τεστ και απειρες δοκιμες! Το αποτελεσμα ηταν οτι για 1.4 πχ 15αρες ζαντες γιατι ετσι ειναι το σωστο..εεε οταν εσυ ομως βαζεις 18αρες ειναι τεραστια η διαφορα και καπου χανονται τα ισα επιπεδα του αυτοκινητου σε σχεση με τροχους μηχανη σασι κλπ! Για αναρτηση σε ειπα γιατι το δικο μου ειναι για τα μπαζα.! Βαρκα γυαλο παει!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου φενονται περιεργα αυτα που διαβαζω τωρα και δε μπορω να καταλαβω.. 

Δες αυτο το polo tdi του 15΄με 17'' ζαντες.. και σε επίσημη παρουσίαση οχι οτι νάνε.

10eir7a.jpg

Για καποιο λογο δε μπορω να ποσταρω ουτε εικονα ουτε βιντεο απο youtube

Edited by Vasileios_N
Link to comment
Share on other sites

Μου φενονται περιεργα αυτα που διαβαζω τωρα και δε μπορω να καταλαβω..

Δες αυτο το polo tdi του 15΄με 17'' ζαντες.. και σε επίσημη παρουσίαση οχι οτι νάνε.

10eir7a.jpg

Για καποιο λογο δε μπορω να ποσταρω ουτε εικονα ουτε βιντεο απο youtube

Φιλε μου την φωτο δεν μ την ανοιγει για καποιο λογο αλλα στο νετ που μπηκα μονο το polo bluegt και το cross βγαινουν με 17αρες ολα τα αλλα με 15αρες

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλε μου την φωτο δεν μ την ανοιγει για καποιο λογο αλλα στο νετ που μπηκα μονο το polo bluegt και το cross βγαινουν με 17αρες ολα τα αλλα με 15αρες για μοντελο του 16 δεν ειδα κατι αλλα απο οτι διαβασα πιο πανω εσυ μιλας για tdi και μαλιστα 1.4 οποτε πας ανετα για 16αρες και αντε το πολυ πολυ γτ ετσι γουσταρεις εσυ για 17αρες

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.

Ειδα ενα πολο σημερα οχι το R αλα το απλο και μου φανηκε οτi ειναι καπως στενο και σκεφτηκα οτι ισως δεν θα χώνεται καλα στις στροφες.

Εχει οδηγήσει κανεις το πολο R να μου πει συγκριτικα με το c2 Vtr citroen ποιο εχει καλητερα κρατηματα. γιατι το οδηγησα το c2 και νομιζω οτι επειδη ειναι ποιο φαρδύ οτι αυτο παιζει να εχει καλύτερο κρατημα.

το R polo ειναι πολυ διαφορετικο απο το απλο ας πουμε σίγουρα εκτως απο τις 16αρες εχει και ποιο φαρδια λάστιχα που αυτο σημαίνει αυτομάτως καλύτερα κρατηματα απο του c2 vtr ?

Link to comment
Share on other sites

Ά έτσι για χαβαλέ να βάλω και εγώ καμια φωτό. . . . . . Μιας και έφτασε η ώρα να αλλάξω ελαστικά με τρώει ο κ@λος μου να βάλω καμια ζαντούλα . Στις φωτό που ακολουθούν βλέπουμε τις ''monte carlo'' της vw. 17'' πλάτος με 5χ112 καρέ, δεν μπορώ να βρώ πουθενά, κάποιοι σε forums λένε για 7j άλλοι λένε για 7,5j. Ακόμη και το offset δεν το έχω βρεί κάπου. Τις έβγαζε η vw για κάποια passat . . . . . με τους ανάλογους αποστάτες/αντάπτορες κ@λο λένε πάνω σε πολάκι. Τι λέτε. . . . ? 

 

IMG_1899.jpg

 

IMG_1900.jpg

 

IMG_1908.jpg

 

IMG_1910.jpg

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι : http://www.4130-products.com/wheels/Monte-Carlo.html

17" X 7.5", 5 X 112mm, 47 Offset

Πολύ φαρδιές για polo νομίζω...

Edited by Candlemass
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.