Jump to content
xaris13

Εξατμηση Miltek Η Supersprint?

Recommended Posts

Θελω να προχωρησω  σε αλλαγη εξατμησης και εχω δυο δηληματα, για ενα πρωτο σταδιο στο αμαξι το ενα ειναι cat-back η turbo-back συστημα και το δευτερο supersprint η miltek.

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

γεια σου φιλε supersprint σαφως καλυτερη κ νορμαλ τιμη απο την αλλη .η αλλη καλη αλλα μονο προβληματα θα χεις.πιο σιγουρη κ αξιοπιστη η supersprint.απο πειρα στο λεω,

Link to comment
Share on other sites

Η supersprint δεν νομιζω να εχει νορμαλ τιμη μιας και βγαινει πανω απο 2000€ ενω η milltek κοντα στα 1500€ ... Ειναι σαφως καλυτερη η πρωτη αλλα πολλα τα λεφτα που θελει. Προσωπικα σκεφτομαι για milltek.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουν διάφοροι κ λένε ότι σπάνε οι Miltec.Προσωπικά πιστεύω οτι και οι δύο εταιρίες είναι κορυφαίες με την Supersprint να είναι περισσότερα χρόνια στο χώρο τον ολοκληρωμένων συστημάτων εξατμίσεων.Αλλά σκέψου ότι κοστίζουν σχεδόν διπλάσια από τις χειροποίητες τη στιγμή που υπάρχουν κορυφαίοι εξατμισάδες που μπορούν να σου φτιάξουν ότι ζητήσεις και μάλιστα δίνοντας εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα oλοσωμη custom 70-63.5 ΜΕ ΚΑΤΑΛΥΤΗ 770 ευρώ φυσικά μπορεις να βρεις ακομα χαμηλοτερη τιμη.
Αν βαλεις βαλε turbo back το cat back δεν αξιζει.
Milltek Μην βαλεις τα DP τους ανοιγουν σαν καρπουζια βαλε supersprint
ή cat back milltek και dp custom

Link to comment
Share on other sites

Τα θετικά της miltek είναι ότι το υλικο της εξατμισης είναι από υλικο το οποίο αποβάλει πολυ γρηγορα τη θερμοκρασία-

 

Παρόλο που έχω πάρει non resonated σε χαμηλές στροφές το αυτοκινητο απο αποψη θορυβου είναι ένα κλικ παραπανω απο μαμα,στα ψηλά όμως έχει ενα φοβερό ήχο-

 

Αντίστοιχες custom κάνουν πολυ θόρυβο,

 

Γενικά όλη η εξατμιση είναι πολύ καλης κατασκευης σε σχέση με μία custom -

 

To dp όμως δεν είναι αντίστοιχης ποιότητας ,δυστηχώς κατατύχη ανακάλυψα ότι στο σημειο που ενωνεται με την τουρμπίνα είχε κάνει "ανοιγματα" σαν χαραμάδες ,ήταν θέμα χρόνου να μου ανοίξει και εμένα ,Τελικά αλλάχτηκε με 70αρι custom

 

Προσωπική άποψη ,κάνε μια γύρα στην αγορά και δες δουλειές από έλληνες εξατμισάδες ,υπάρχουν κάποιοι που είναι πολύ αξιόλογοι -θα έχεις πάντα aftersales service ,καλυτερη τιμή και καλή ποιότητα

Link to comment
Share on other sites

http://m.millteksport.com/exhaust.products.cfm?variantid=340

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τις διαφορες; Απο αυτα που καταλαβα ολοσωμες ειναι οι 4 και 5. Σωστο ή λαθος;

Link to comment
Share on other sites

O Dimiv τα ειπε πολυ καλά!
Το τελικό καζάνι της Milltek ειναι κορυφή ακομα και χωρις μεσαιο δεν κανει θορυβο, εγω που εβαλα Custom χωρις μεσαιο δεν μπορουσα τον θόρυβο βέβαια μπορεις να κανεις και ειδικη παραγγελια τελικο καζανι και να γινει καλυτερο και απο Milltek . Οποτε αναγκαστηκα να βαλω μεσαίο που τελικα αποδήχθηκε μεγάλο και τώρα δεν την ακουω και τόσο την εξατμιση .
 Το DP της Milltek στο πλακακι που παει πανω στην τουρμπινα ειναι κολλημενο με 4 ποντες μονο ! και γενικα δεν σου γεμίζει το μάτι το DP και πάρα πολλα εχουν ανοιξει (τουλαχιστον σε 1.4tsi)

Ηλια οχι μονο το 4 και το 5 ειναι ολοσωμες

Link to comment
Share on other sites

το 1 και 2 ειναι downpipes δηλαδή το πρωτο κομματι που φεύγει απο την τουρμπίνα μεχρι πριν το σπυραλ , απλα το πρωτο ειναι χωρις καταλύτη

το 3 ειναι cat-back δηλαδή απο την γεφυρα και πισω

το 4 και 5 ολοσωμη , το 4 με καταλυτη το 5 χωρις

Link to comment
Share on other sites

πλάκα κάνεις ;

 

τα - είναι στην υγεία τη δικια σου και των υπολοιπων γυρω σου

 

το decat είναι παράνομο :sleep:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κανω.

Αναφερομουν στο κομματι των επιδοσεων και την τιμη, λαθος μου που δεν το διευκρινησα.

Το οτι δεν ειναι νομιμο και βλαπτει το περιβαλλον το γνωριζα. Και οι μεμβρανες παρανομες ειναι αλλα πολλοι εχουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλα αφιστε το περιβαλλον στην ακρη, το καταστερφουν σε μεγαλυτερο βαθμο τα εργοστασια. Πανω απο ολα η υγεία σου! Η εξατμιση σου θα βγάζει σκετο καρκίνο δεν πρεπει να το αναπνεει κανεις αυτο! Ακομα και σε εσενα μεσα θα ερχεται η μυρωδια.
Το κερδος στην αποδοση ειναι μικρο, ειδικα αν δεν κανεις κοντρες δεν εχεις κερδος. Το μονο κερδος και μεγαλο ειναι στην τιμη ...

 

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μονο το οικονομικο οφελος μπορει να κοιταξει κανεις. Ετσι ομως που το περιγραφεις χαλαλι η οποια διαφορα στην τιμη!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα βαλω ενα cat back της miltek και αργοτερα αν δω και δεν με καληπτει θα παω για downpipe σε καποιον ελληνα εξατμησα μιας και απο οτι εχω καταλαβει αυτο ειναι που ποναει στο συστημα... Φοβαμαι τοις noname προτασεις περισσοτερο για το θορυβο καθως το αμαξι ειναι πολιτικο και ο θορυβος κουραζει....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.