Jump to content
nmar

Αλλαγή Ελαστικών Για Polo 1.2 Tsi 6R1 185/60/15

Recommended Posts

Και σε ποια καταληγεις και για τι χρηση προοριζονται ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία φορά έβαλα τα 195/55/15. Η χρήση είναι άκρως οικογενειακή, κυρίως πόλη κι αν βγούμε ταξίδι η ταχύτητα στην Εγνατία είναι 120 χ.α.ω με ελάχιστες εξάρσεις αν κι εφόσον χρειαστεί σε προσπεράσεις.

 

Όπως κατάλαβες, η χρήση είναι υπέρ το δέον ήπια. Απλά το αυτοκίνητο με αυτή τη διάσταση είναι όπως πρέπει ή αν θέλεις όπως μου αρέσει. Ούτε πολύ μαλακό, ούτε πολύ σκληρό και δεν ξέρω πως θα είναι με τα 185/60/15.

 

Ίσως να μην έχει καμία διαφορά, αλλά δεν μπορώ να το ξέρω αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα μου και εμένα να αλλάξω ελαστικά. αν δεν κάνω λάθος τώρα φοράω της HANKOOK τα optimo (μαμίσια).
Θέλω να περιοριστώ μέχρι 250 για 4 ελαστικά η λίγο καλύτερα-ακριβότερα με αγορά μόνο 2 (τα πίσω μου είναι σχεδόν 20-30% σε καλύτερη κατάσταση από τα μπροστά οπότε ελεγα να τα αφήσω αλλα δεν ξέρω πόσο  καλό θα είναι για το αμαξι)
Θέλω 1ον ασφάλεια και δεύτερον οικονομία επιδόσεις και θόρυβος δεν με απασχολούν καθόλου
Σαν πρώτη αναζήτηση έπεσε στο μάτι μου σε αυτα τα 2 και θα ήθελα μια γενική γνώμη αν έχετε κάτι κοντα στις απιτήσεις μου
http://www.elastika-online.gr/product/Hankook/60/15/R-274239
http://www.elastika-online.gr/product/Uniroyal/60/15/R-271183

Επίσης ειδικά στο θέμα οικονομίας είμναι σίγουροις οτι δεν είναι τόσο ουτοπικά αλλα πόσο διαφορά μπορει να έχει η μια κατηγορία απο την άλλη ΠΧ Απο E σε D σε C

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ειδικά στο θέμα οικονομίας είμναι σίγουροις οτι δεν είναι τόσο ουτοπικά αλλα πόσο διαφορά μπορει να έχει η μια κατηγορία απο την άλλη ΠΧ Απο E σε D σε C

160gr/100Km  :drinks:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινω τα γνωστα kumho που προτεινει και ο κουμπαρος

kumho ecsta ku39

φοβερα λαστιχα και οχι ακριβα. τα φοραω 4000χλμ τωρα και δεν εχω κατι αρνητικο. στη βροχη δε ειναι πολυ δυνατα σαν λαστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ο πατέρας μου να αλλάξει λάστιχα, τα bridgestone που φοράει είναι αρκετά θορυβωδη, τι ελαστικό μου προτείνετε το οποίο να μην μεταφέρει τον θόρυβο στην καμπίνα, τουλάχιστον όσο το δυνατόν λιγότερο?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα michelin είναι ήσυχα, αλλά κ τα Pirelli p7 που είχα ήταν μια χαρά. Αν καταλήξεις σε κάποια μπορείς να δεις στα χαρακτηριστικά του ελαστικού τον θόρυβο, τον έχει σε db.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε Michelin μην πάρεις τα energy saver μεγάλη πατάτα. Τα είχα βάλει και ήταν μεγάλη απογοήτευση σχεδόν σε όλους τους τομείς. Τώρα έχω τα Toyo Proxies CF1 και ξέγνιασα. Απλά δεν είναι ιδιαίτερα αθόρυβα. Ούτε κάνουν σαν τράκτερ κιόλας.

Sent from my Jiayu S3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκνευριστικός ο θυρυβος πάντως δεν ξανά βάζουμε bridgestone, ίσως κοιτάξουμε σε Dunlop έχω ακούσει καλά σχόλια από πολλούς.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2016 at 1:12 PM, konza1990 said:

Goodyear efficient grip performance 280 η τετραδα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτα έβαλα τελικά! Νομιζω και η κατανάλωση εχει πέσει ( αν δεν ειναι placebo λογο της οδήγησης μου) και το αμαξι κραταει καλύτερα!

Edited by naruel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια , στο αμαξι που οδηγό τωρα (seat Córdoba ) φοραω τα Sava (195/55/15) .

Ειναι κωλονουμερο και για ενα καλο σετ μάρκας πηγαίνει στα 400+.

Μετα απο ψάξιμο κατελιξα στα Sava και μεχρι στιγμής ειμαι πολυ ευχαριστημένος , ειναι ευρωπαϊκά αρχικα . Μπορει να μην ειναι A στην καταναλωση και στην βροχή αλλα εχω μεινει πολυ ευχαριστημένος. Το μονο που θελει προσοχή οταν ειναι κρυα , γλιστράνε , οταν ομως ζεσταθούν μπαινει τάπα το αμαξι (για το βάρος του ). Φαντάστητε για αμαξι χωρις esp δεν εχει πετάξει ποτε κωλο το αμαξι , το μονο κακο αργησα λιγα να κανω τα μπρος πισω και απο εκεινη την ημέρα μου φαινονται τα λάστιχα σαν να ειναι αλλα (τις πλάκας ) . Ο λαστιχας μου ειπε οτι ειναι καλα αλλα μαλλον τα μπροστα (πισω τωρα ) να ειχαν πατήση σωστα πανω .

Σας κουρασααααα

Σου το προτείνω το Sava

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.