Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Guest mitS.O.S.

Εσύ απόρησες που είδες το κατεβατό...

Φαντάσου τι έπαθα εγώ όταν γνώρισα τον τύπο από κοντά...

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου για την εξάτμιση αλλά για ολόσωμη δεν το βλέπω... όχι τόσο λόγω χρημάτων όσο γιατί δεν θελω να δώσω πάτημα για αμφισβήτηση της εγγύησης αν τυχόν προκύψει κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ απόρησες που είδες το κατεβατό...

Φαντάσου τι έπαθα εγώ όταν γνώρισα τον τύπο από κοντά...

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου για την εξάτμιση αλλά για ολόσωμη δεν το βλέπω... όχι τόσο λόγω χρημάτων όσο γιατί δεν θελω να δώσω πάτημα για αμφισβήτηση της εγγύησης αν τυχόν προκύψει κάποιο πρόβλημα...

Τότε Γιατί Δεν Την Βάζεις Απο Συνεργάτη (Αν Θες Βέβαια Να Βάλεις Milltek)Και Όχι Απο Αυτόν; Οπότε Αν Γίνει Κάτι Να Ξέρεις Ποιον Θα Κυνηγάς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...sorry που γραφω εδω αλλα δε βρηκα καποιο αλλο τοπικ που να ασχολειτε με εξατμησεις....μια ερωτηση....μηπως εχει βγαλει κανεις τελειως το μεσαιο καζανακι??εχω ακουσει οτι αν καποιος το βγαλει του δινει λιγο...στεκει??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...sorry που γραφω εδω αλλα δε βρηκα καποιο αλλο τοπικ που να ασχολειτε με εξατμησεις....μια ερωτηση....μηπως εχει βγαλει κανεις τελειως το μεσαιο καζανακι??εχω ακουσει οτι αν καποιος το βγαλει του δινει λιγο...στεκει??

Υπάρχει ήδη ανοικτό θέμα ... Αν βγαλω το μεσαιο καζανακι....

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Τότε Γιατί Δεν Την Βάζεις Απο Συνεργάτη (Αν Θες Βέβαια Να Βάλεις Milltek)Και Όχι Απο Αυτόν; Οπότε Αν Γίνει Κάτι Να Ξέρεις Ποιον Θα Κυνηγάς.

Είναι σίγουρο ότι αν βάλω οτιδήποτε της Milltek δεν θα το αγοράσω και δεν θα το τοποθετήσω σε αυτόν...

Στο προηγούμενο αμάξι μου είχα βάλει Sport Cat της Milltek και η τοποθέτηση είχε γίνει στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που έφτιαχνα γενικά το αμάξι μου...

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: - δηλαδη ισχυριζεσαι οτι σε αμαξι χωρις προγραμμα [εντελως μαμα ολα] αν του βγαλεις το μεσαιο θα κερδισεις χαμηλα και θα χασεις ψηλα ?

καταρχην τι σχεση εχει το δικο σου αμαξι με κοντραδικο-ντραγκστεραδικο?μη μπερδευεσαι..εκεινο εχει μια τουρμπινα 5 φορες τη δικια σου στροφαρει 8αρες και ειναι γενικα φτιαγμενο και προγραματισμενο ωστε να δουλευει ελευθερο..

Link to comment
Share on other sites

και εγω στη θεση σου δε θα το πειραζα φίλε , καταρχην το αμαξι σου δεν ειναι saxorallo αμα βγαλεις το μεσσαιο εκτος του οτι θα εχεις καγκουρικο ηχο επισεις θα δημιουργιθει και κανενα θεμα με την εγγυηση αλλα και το οτι θα σε αναβουν 10 λαμπακια πιθανων,

Ασε που υπαρχει περιπτωση να παρεις κανεναν αισθητιρα λαμδα στο χερι , γενικά δεν συμφωνω ουτε με τυπου ξυλωνω καταλυτες κτλ και βαζωντας χοανες σε τουρμπο αμαξια απο οτι θυμαμε σε προηγουμενο τουρμπο μοτερ μου η χοανη σε τουμπο μοτερ και ειδικα πανω στην πεταλουδα ηταν οτι χειροτερο μπορουσες να κανεις και ειδικα στα σημερινα που ειναι τιγκα στα μπλιμπλικια μαλλων δεν πρεπει να τα χρησιμοποιουμε

οσο αφορα τα προγραμματα παντως κρινωντας απο τα revo εχω δει μεχρι και 50 hp+ σε κατι leon και εχω παθει πλακα μαλλων εχω μινει στα μονοφυσσα ραλλακια εγώ.. και μπορω να πω οτι ψηνομε για ενα καλο προγραμμα στο μελλων αν και δε το εχω μελετηση πολυ και δε ξερω αν αξιζει κιολας.

υ.π επισεις μην μπερδευεστε βγαζοντας κατι απο το συστημα εξατμισης απλα σας φαινετε οτι παει καλυτερα στην πραγματικοτητα παει χειροτερα , ειναι ψυχολογικο το θεμα και μολυνουμε και το περιβαλλων στις μερες μας ειναι καλο να το διατηρουμε καθαρο για τις επομενες γενιες όσο μπορουμε .

Edited by apostolos D
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα...πηρα πριν 10 μερες ενα Golf ΜΚ5 TSI 122. Ο τυπος που το ειχε εχει αφαιρεσει το μεσαιο καζανι και εχει βαλει σκετο σωληνα. Η αληθεια ειναι οτι ο θορυβος αν δινεις γκαζι και ειδικα μετα τις 3500 σαλ δεν παλευεται.Με kickdown και αλλαγη στις 4500 κανει και σκασιμο αλλα group n...

ΞΕΧΝΑΣ τον ηχο της τουρμπινας και της σκαστρας.Την τουρμπινα την ακους μονο αν δινει χαλαρο γκαζι...πολυ χαλαρο ομως...

Eπειδη δεν εχω οδηγησει μαμα TSI 122 δεν μπορω να σας πω εντυπωσεις για το αν κερδιζει ψηλα-χαμηλα αλλα μολις ανοιξει λιγο ο καιρος και ανεβει και η θερμοκρασια θα το παω για δυναμομετρηση να δω τι παιζει.

Παντως νιωθω να δινει πιο πολυ μετα τις 3000σαλ και μεχρι τις 5000σαλ παει αρκετα καλα...με αρκετο θορυβο βεβαια..

Μπορει να μας πει καποιος ποσο παει να βαλω ενα πιο ελευθερο μεσαιο για να μειωσω λιγο τον θορυβο?

Edited by Lowbaper
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα...πηρα πριν 10 μερες ενα Golf ΜΚ5 TSI 122. Ο τυπος που το ειχε εχει αφαιρεσει το μεσαιο καζανι και εχει βαλει σκετο σωληνα. Η αληθεια ειναι οτι ο θορυβος αν δινεις γκαζι και ειδικα μετα τις 3500 σαλ δεν παλευεται.Με kickdown και αλλαγη στις 4500 κανει και σκασιμο αλλα group n...

ΞΕΧΝΑΣ τον ηχο της τουρμπινας και της σκαστρας.Την τουρμπινα την ακους μονο αν δινει χαλαρο γκαζι...πολυ χαλαρο ομως...

Eπειδη δεν εχω οδηγησει μαμα TSI 122 δεν μπορω να σας πω εντυπωσεις για το αν κερδιζει ψηλα-χαμηλα αλλα μολις ανοιξει λιγο ο καιρος και ανεβει και η θερμοκρασια θα το παω για δυναμομετρηση να δω τι παιζει.

Παντως νιωθω να δινει πιο πολυ μετα τις 3000σαλ και μεχρι τις 5000σαλ παει αρκετα καλα...με αρκετο θορυβο βεβαια..

Μπορει να μας πει καποιος ποσο παει να βαλω ενα πιο ελευθερο μεσαιο για να μειωσω λιγο τον θορυβο?

Καπου στα 100 eyro να υπολογιζεις για το μεσαιο.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα 2-3 τηλεφωνο και μου ειπαν για μεσαιο καζανακι απο 70-150¤ (ο πιο ακριβος ηταν στην θηβων.....)

Τα μεσαια καζανακια οσον αφορα την ποιοτητα τους ειναι τα ιδια?Ολα ειναι ελευθερα?και τα εργοστασιακα? (ρωτησα καποιον και μου ειπε θα του βαλουμε ενα εργοστασιακο...ειναι ελευθερο του λεω...ολα ελευθερα ειναι...

Για πεστε μου ρε μαγκες...γιατι δεν το κατεχω και πολυ

Link to comment
Share on other sites

Στην ποιοτητα σιγουρα δεν θα ειναι ολα ιδια αλλα δεν νομιζω να εχουν μεγαλες διαφορες.Αυτος που σου ειπε να σου βαλει εργοστσιακο για ελευθερο μου φαινεται απατεωνας,αποφυγετον.Δεν ειναι και τιποτα τρομερο η αλλαγη μεσαιου απλος ψαξε λιγο το θεμα μαστορας και μην πας με γνωμονα τον πιο φθηνο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα παω σε μαγαζι γνωστο στους Αγιους Αναργυρους που ασχολειται αποκλειστικα με εξατμισεις...και μενα δεν μου φανηκε πολυ σοι ο τυπος που μου ειπε για εργοστασιακο...

Οποτε βρω ευκαιρια θα παω να το βαλω και θα σας πω...

Edited by Lowbaper
Link to comment
Share on other sites

Περασα πρωι πρωι απο exhaust center...επειδη ειναι μεταχ. το Golfακι μου ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε βαλει απ'την μεση και μετα (πριν το εργοστασιακο μεσαιο καζανακι δλδ) εξατμιση απο GTI και ειχε αφαιρεσει και το μεσαιο. Βαλαμε ενα inox μεσαιο και επιτελους ησυχασε η καμπινα...Πλεον Βγαζει ενα νορμαλ μπασο θορυβο...

Υ.Γ.: Εδω και μια βδοαμαδα που και που ακουγα ενα τακ τακ τακ απο πισω δεξια....μολις βαλαμε το μεσαιο και εφυγα απο exhaust center ακουγοταν πεντακαθαρα.Τι ηταν???

Ηταν ενα μεγαααααλο πετραδακι που ειχε σφηνωσει στην μεσα μερια του ελαστικου.Που να το ακουσω χωρις μεσαιο οεο?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα πριν 20 μερες ενα Golf V TSI 122 μεταχ. το οποιο πριν απο το μεσαιο καζανακι ειναι μαμα εξατμιση και μετα εχει απο GTI και με αφαιρεση του μεσαιου.

Σημερα περασα απο exhaust center και εβαλα μεσαιο γιατι εκανε πολυ βαβουρα.Εκει το ειδαμε...οτι φοραει απο GTI.

Τα παιδια μου ειπαν οτι ειναι μεγαλη για τα αλογα του αλλα οτι δεν χανω πολυ...εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

τα αγγλακια εχουν ξετρελαθει και με μια καινουργια οικονομικη εξατμιση εν ονοματι blueflame αν εχετε ορεξη ριχτε και εκει μια ματια...πολλοι με cupra παντως την προτιμουν και πινουν νερο στο ονομα της

http://www.blueflameperformance.com/cars.php

Link to comment
Share on other sites

Πηρα πριν 20 μερες ενα Golf V TSI 122 μεταχ. το οποιο πριν απο το μεσαιο καζανακι ειναι μαμα εξατμιση και μετα εχει απο GTI και με αφαιρεση του μεσαιου.

Σημερα περασα απο exhaust center και εβαλα μεσαιο γιατι εκανε πολυ βαβουρα.Εκει το ειδαμε...οτι φοραει απο GTI.

Τα παιδια μου ειπαν οτι ειναι μεγαλη για τα αλογα του αλλα οτι δεν χανω πολυ...εσεις τι λετε?

πες στα παιδια οτι για να χασεις απο εξατμιση σε τουρμπο αυτοκινητο ειναι σχεδον αδυνατον μονο αν η διαμετρος ειναι τραγικα μικρη ετσι ωστε να μην ειναι ελευθερα τα καυσαερια επισης να πεις στα παιδια οτι το backpressure στα τουρμπατα ειναι μεχρι την τουρμπινα δεν εξαρταται απο το μεγεθος της εξατμισης...αυτο να τους πεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εξαρταται απο το μεγεθος τοτε γιατι ολοι λεμε να βαλω 60mm ή 63,5mm? Αν δεν κανω λαθος στο 122 ειναι 55mm...και στο GTI 70mm...

Και γιατι ασχολουμαστε με αλλαγη εξατμισης αφου δεν εχει τοσο σημασια...

εχω διαβασει και αυξηση υποδυναμης εως και 13hp με turbo back set...οποτε καποιο ρολο θα παιζει.

Περα απ'αυτο πιστευετε οτι χανω με αυτην την μετατροπη που εχει γινει στο αμαξι? (να κερδιζω δεν νομιζω)

Επειδη δεν το κατεχω το θεμα...γι'αυτο περνω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

63.5 ειναι του gti 70 βγαζει (η τουλαχιστον εβγαζε) η milltek για τα gti σαν aftermarket....απο εκει και περα αυτο που μετραει στην εξατμιση ειναι η ροικοτητα της δηλαδη το κατα ποσο τα καυσαερια κυκλοφορουν ελευθερα και τι εμποδια συνανταει..η αυξηση που λες υφισταται αλλα να υπολογιζεις οτι σε μαμα αυτοκινητο αφενος οτι δεν θα φανει πολυ αφετερου θα εχεις και αυξηση καταναλωσης...με λιγα λογια οχι δεν εχεις χασει σε αποδοση σιγουρα εχεις κερδισει κατι αν ειναι turboback απο gti (63,5 οπως προειπα)!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι turboback αλλα απο μεσαιο καζανακι και μετα....το μεσαιο που εβαλα σημερα εχει μπει πριν την εργοστασιακη του θεση γιατι ηταν συσκολο να κοψουμε-ραψουμε σε εκεινο το σημειο λογω γωνιων.

Μια δυναμομετρηση θα δειξει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.