Jump to content
apoelara89

Καινουργιες Ζαντες Απο Εξωτερικο

Recommended Posts

18"

(OEM spec wheels are 8" and use 225/40-18)
Recommended offsets per width:

7.5" - 35et through 55et 
8" - 40et through 55et
8.5" - 45et through 55et
9" - 50et through 55et

If you've lowered your car more than 2.5" from stock, the lower it is, the more stretch your tires will need in order to properly fit without rubbing (much).

(*If you have good photo examples with specs you'd like to see here, please send me a PM so I can list them - only two or three are needed. The best images will showcase the wheel, how flush it is and will have full specs)
 
.....The facts are, better than half of the "recommended" offsets above result in a scrub radius of greater than +5mm putting any size tire well off center and contributing to a poorer handling car.

(OEM spec wheels are 7.5" and use 225/45-17) assuming VW "Classix" ET54, scrub = 0

Recommended offsets per width:


8" (20.3cm) - 40et through 55et ET40, scrub = +14mm ET55, scrub = -1mm

Less than +/- 5mm scrub


(OEM spec wheels are 8" and use 225/40-18) assuming VW "Hufeisen" ET51, scrub = 0

Recommended offsets per width:

8" (20.3cm) - 40et through 55et ET40, scrub = +11mm ET55, scrub = -4mm

Let's also educate the masses with these important numbers:

MkV bolt pattern = 5x112mm
MkV center bore = 57.1mm
MkV lugbolts = ball-seated, M14x1.5, 40mm long for stock wheels (Change to cone-seated and/or different thread length to match stock thread engagement and fit... do not skip this step!)
MkV lugbolt torque = 89ftlbs, ea. (Believe it or not, the dinky lugwrench that came with the car can overtorque the lugs. Do not let a shop put your wheels on with an impact gun.)

 

 

http://www.1010tires.com/Tools/Wheel-Offset-Calculator

 

Οι κλασικές 18" του scirocco έχουν όντως 41 αλλά όχι και ολες ρέπλικα.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχει καποιος καμια φοτο απο οφφσετ με 42 η 43 να δουμε και στην πραξη πως παει το πραγμα με τα οφφσετ??

 

 

Προσωπικά δεν θα τις έπαιρνα. Πχ η εργοστασιακή 17" ζάντα του Scirocco έχει offset ET41. Είχα δει ένα Golf 5 να τις φοράει κ ήταν σαν τζιπάκι, έβγαιναν αρκετά έξω. Και χαλάει η γεωμετρία κατ εμέ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Δεν θέλω να σε επηρεάσω, απλά ψάξ το λίγο παραπάνω με το offset.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

επειδη μου ανατρεψες ολα οσο πιστευα οτι γνωριζα για το οφφσετ εξηγησε μου κατι αλλο, σε αλλες ζαντες το οφφσετ που μου γραφει ειναι   38 to 42 εδω τι εννοει?? πχ εδω ( http://www.wheelbasealloys.com/alloy-wheels/dare/dr-x2/gun-metal/18-inch ).... διαλεγεις οποιο οφφσετ θες απο 38 μεχρι 42 δλδ???  :sorry:  :acute:

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα φιλε, εχω την ιδια διασταση και οφσετ. 18χ8 και οφσετ 42. Θα ειναι λιγο πιο εξω απο τα μαμα αλλα γεμιζει πολυ ωραια και αγριευει το look

 

φιλε μπορεις να μου βαλεις μια φοτο του αμαξιου να δω πως φενεται με αυτο το οφφσετ?? (42)

Link to comment
Share on other sites

Με ΕΤ42 και 8" πλάτος μπορεί να έχεις θέμα με τα φτερά, να βρίσκει. Επίσης μακροπρόθεσμα την ακουν τα ρουλεμάν τροχών, γιατί η καταπόνηση είναι μεγαλύτερη όσο απομακρυνόναστε απ τα εργοστασιακά νούμερα offset. Για την πλατφορμα Golf 5/6, εγώ θα έλεγα mininum offset για 8x18 το ET45, όχι μικρότερο γιατί από εκεί κ μετά αρχίζει να παραβγαίνει προς τα εξω ο τροχός. Ιδανικό κατ εμέ είναι το offset στην περιοχή ΕΤ45-50.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολύ σωστός...   Όπως επίσης από 'κει και μετά θέλει σωστή επιλογή στο χαμήλωμα και σύνεση στο πρόσθετο βάρος (πολλά άτομα κλπ) !

 

 

 

επειδη μου ανατρεψες ολα οσο πιστευα οτι γνωριζα για το οφφσετ εξηγησε μου κατι αλλο, σε αλλες ζαντες το οφφσετ που μου γραφει ειναι   38 to 42 εδω τι εννοει?? πχ εδω ( http://www.wheelbasealloys.com/alloy-wheels/dare/dr-x2/gun-metal/18-inch ).... διαλεγεις οποιο οφφσετ θες απο 38 μεχρι 42 δλδ???  :sorry:  :acute:

Η ζάντα που δείχνεις έχει επιλογές για 5x112 και 5x120 (BMW) εξου και οι επιλογές offset απο 38 έως 42... Εσύ θέλεις όσο πιο κοντά γίνεται στο 42 αν πρόκειτα να αγοράσεις αυτή τη ζάντα..

Κάτι ακόμη για επιλογές ζαντών με μεγάλο πλάτος και μικρό offset τουλάχιστον στο 5αρι... Πρέπει ανάλογα φυσικά και το χαμήλωμα που έχετε, πρώτον στον εμπρόσθιο θόλο να κάνετε την πατέντα με την βίδα του θόλου για να μην βρίσκει το ελαστικό κι επίσης  να προσέχετε γενικά το βάρος που θα προσθέτετε στις πίσω θέσεις και πορτ-μπαγκαζ.. Εγώ με 18x8 ET44 των BBS μου, χρειάστηκε να το φορτώσω κάποιες φορές και μου "έφαγε" τον πίσω θόλο (τον πλαστικό εσωτερικά, όχι τη λαμαρίνα)...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός...   Όπως επίσης από 'κει και μετά θέλει σωστή επιλογή στο χαμήλωμα και σύνεση στο πρόσθετο βάρος (πολλά άτομα κλπ) !

 

 

Η ζάντα που δείχνεις έχει επιλογές για 5x112 και 5x120 (BMW) εξου και οι επιλογές offset απο 38 έως 42... Εσύ θέλεις όσο πιο κοντά γίνεται στο 42 αν πρόκειτα να αγοράσεις αυτή τη ζάντα..

Κάτι ακόμη για επιλογές ζαντών με μεγάλο πλάτος και μικρό offset τουλάχιστον στο 5αρι... Πρέπει ανάλογα φυσικά και το χαμήλωμα που έχετε, πρώτον στον εμπρόσθιο θόλο να κάνετε την πατέντα με την βίδα του θόλου για να μην βρίσκει το ελαστικό κι επίσης  να προσέχετε γενικά το βάρος που θα προσθέτετε στις πίσω θέσεις και πορτ-μπαγκαζ.. Εγώ με 18x8 ET44 των BBS μου, χρειάστηκε να το φορτώσω κάποιες φορές και μου "έφαγε" τον πίσω θόλο (τον πλαστικό εσωτερικά, όχι τη λαμαρίνα)...

 

διλαδι φιλε η ιδανικη διασταση μιας 18ρας ζαντας που μπορει καποιος να βαλει στο 5ρι του και να μην εχει καποιο προβλημα γενικα ουτε με τους θολους ουτε με τιποτα ποια ειναι?? ο φιλος ποιο πανω Pinion ειπε οφφσετ ΕΤ45-50...κατ εσενα ποια η γνωμη σου για την ιδανικη διασταση που να μην διμιουργει προβλημα??

Edited by apoelara89
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 8 πλάτος και μέχρι 44 offset πιστεύω ότι δε θα έχεις πρόβλημα... Κι όπως ανέφερα πιο πάνω πρέπει να εναρμονίζεται με το χαμήλωμα που έχεις (ιδανικό έως 3cm για τα specs μιας τέτοιας ζάντας)..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατι ομως ολες οι ζαντες που βλεπω στα σαιτ πχ εδω ( http://www.wheelbasealloys.com/alloy-wheels/volkswagen/golf-gti/mk5/18-inch ) ειναι οοοολες μα ολες απο 45 οφφσετ και πισω.... διλαδι προσπα8ω να βρω μια ζαντα με οφφσετ 46-47-48-49-50-51 και δεν εχει καμια απολυτος...ολες ειναι απο 45,44,43,42,41 και πισω

Link to comment
Share on other sites

οταν λες λιγο πιο εξω?? θα εχω προβλημα με κτεο και ξερω γω?

 

Κανενα θεμα με ΚΤΕΟ

Με ΕΤ42 και 8" πλάτος μπορεί να έχεις θέμα με τα φτερά, να βρίσκει. Επίσης μακροπρόθεσμα την ακουν τα ρουλεμάν τροχών, γιατί η καταπόνηση είναι μεγαλύτερη όσο απομακρυνόναστε απ τα εργοστασιακά νούμερα offset. Για την πλατφορμα Golf 5/6, εγώ θα έλεγα mininum offset για 8x18 το ET45, όχι μικρότερο γιατί από εκεί κ μετά αρχίζει να παραβγαίνει προς τα εξω ο τροχός. Ιδανικό κατ εμέ είναι το offset στην περιοχή ΕΤ45-50.

 

Κανενα θεμα ουτε με τα φτερα. Τα πισω λαστιχα ειναι εντελως μεσα στο θολο και τα μπροστα ειναι στην ευθεια και λιγο πιο μεσα 2-3 χιλιοστα αν βλεπεις απο επανω. Στο κατω κατω το καμπερ στελνει το επανω μερος της ροδας πιο μεσα απο το κατω οποτε δεν εχει προβλημα.Το μαμα οφσετ για τα 5αρια ειναι 47 αλλα σε διασταση 15χ6,5. Εαν βαλεις 18χ8 με 47 οφσετ θα εισαι λαθος. Για να κουμπωσει η ζαντα σε 18χ8 στο ιδιο σημειο με το 15χ6,5 θελει αλλο οφσετ.

διλαδι απο αυτα που λες,αυτες τις ζαντες που εβαλα στο ματι που εχουν offset:42 μαλλον τις ξεχναω δεν κανουν.....δεν τις θελω να εξεχουν...

 

αλλα και παλι εισαι σιγουρος σε αυτο που λες?? γιατι αποτι βλεπω και στο google οι αυθεντικες bbs CH (αυτες που εχει και το Gti edition 30) exoyn offset : 43 ..  και δεν πεταγονται καθολου εξω καθε αλλο 

 

Να μην ξεχασεις τιποτα, αν σου αρεσουν προχωρα. Εγω αν θελω χαμηλωνω και 7 ποντους. Το εχω βαλει διπλα σε μαμα οφσετ 18αρα ζαντα και ειναι πολυ πιο ομορφο.

Προσωπικά δεν θα τις έπαιρνα. Πχ η εργοστασιακή 17" ζάντα του Scirocco έχει offset ET41. Είχα δει ένα Golf 5 να τις φοράει κ ήταν σαν τζιπάκι, έβγαιναν αρκετά έξω. Και χαλάει η γεωμετρία κατ εμέ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Δεν θέλω να σε επηρεάσω, απλά ψάξ το λίγο παραπάνω με το offset.

 

Αλλο αμαξι το Ροκο και αλλο το Γκολφ 5. Μη συγκρινετε ανομοια πραγματα.

Σε πολλα θεματα που αφορουν το αυτοκινητο δε γνωριζω αλλα στο θεμα της ζαντας επειδη το εψαχνα πανω απο 3 μηνες μπορω να πω οτι το 42-43 καθεται κουκλα στο 5αρι μας με 8" φαρδος. Αν βαλεις ~50 και το χαμηλωσεις η αποσταση απο το φτερο θα σε ξενερωσει, περιπου 2 δαχτυλα μεσα το λαστιχο. Ασε που θα εχεις καλυτερο κρατημα στις στροφες με το 42...

Τη αναρτηση και ελατηρια εχεις;;

Εδω ειναι το αμαξι μου με μαμα αναρτησεις ακομα

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38461&page=34

Link to comment
Share on other sites

Κανενα θεμα με ΚΤΕΟ

 

Κανενα θεμα ουτε με τα φτερα. Τα πισω λαστιχα ειναι εντελως μεσα στο θολο και τα μπροστα ειναι στην ευθεια και λιγο πιο μεσα 2-3 χιλιοστα αν βλεπεις απο επανω. Στο κατω κατω το καμπερ στελνει το επανω μερος της ροδας πιο μεσα απο το κατω οποτε δεν εχει προβλημα.Το μαμα οφσετ για τα 5αρια ειναι 47 αλλα σε διασταση 15χ6,5. Εαν βαλεις 18χ8 με 47 οφσετ θα εισαι λαθος. Για να κουμπωσει η ζαντα σε 18χ8 στο ιδιο σημειο με το 15χ6,5 θελει αλλο οφσετ.

 

Να μην ξεχασεις τιποτα, αν σου αρεσουν προχωρα. Εγω αν θελω χαμηλωνω και 7 ποντους. Το εχω βαλει διπλα σε μαμα οφσετ 18αρα ζαντα και ειναι πολυ πιο ομορφο.

 

Αλλο αμαξι το Ροκο και αλλο το Γκολφ 5. Μη συγκρινετε ανομοια πραγματα.

Σε πολλα θεματα που αφορουν το αυτοκινητο δε γνωριζω αλλα στο θεμα της ζαντας επειδη το εψαχνα πανω απο 3 μηνες μπορω να πω οτι το 42-43 καθεται κουκλα στο 5αρι μας με 8" φαρδος. Αν βαλεις ~50 και το χαμηλωσεις η αποσταση απο το φτερο θα σε ξενερωσει, περιπου 2 δαχτυλα μεσα το λαστιχο. Ασε που θα εχεις καλυτερο κρατημα στις στροφες με το 42...

Τη αναρτηση και ελατηρια εχεις;;

Εδω ειναι το αμαξι μου με μαμα αναρτησεις ακομα

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38461&page=34

 

το ιδιο χρωμα αμαξι εχουμε blue graphite!!  για την ερωτηση που μου εκανεσ να πω οτι μαμα αναρτηση εχω το ιδιο και ελατηρια..ολα μαμα του GT.. και να πω την αληθεια δεν προτιθεμε να το χαμηλωσω διοτι για να μπω στο παρκινγ του σπιτιου μου ακουμπαει αμα μπω λιγο ατσαλα τωρα που ειναι μαμα φανταζομαι και αμα το χαμηλοσω...οποτε δεν λογαριαζω να το χαμηλωσω...εξαλου αποτι ξερω τα GT/GTi ειναι ηδη χαμηλομενα απο το εργοστασιο σε σχεση με τα 1.6ρια...

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με τη ζαντα και οφσετ επιλεξεις τελικα, θα σου πω οτι τα GT ειναι 1,5 ποντο πιο χαμηλα απο τα TSI και FSI. Αν βαλεις 3ποντα ελατηρια ουσιαστικα χαμηλωνεις ακομα 1,5 απο οτι εισαι τωρα. Μιας και εχουμε και το ιδιο χρωμα να σου πω μονο να βαλεις ανοιχτοχρωμες ζαντες. Οχι μαυρες και ανθρακι

Edited by Entso11
Link to comment
Share on other sites

γιατι ομως ολες οι ζαντες που βλεπω στα σαιτ πχ εδω ( http://www.wheelbasealloys.com/alloy-wheels/volkswagen/golf-gti/mk5/18-inch ) ειναι οοοολες μα ολες απο 45 οφφσετ και πισω.... διλαδι προσπα8ω να βρω μια ζαντα με οφφσετ 46-47-48-49-50-51 και δεν εχει καμια απολυτος...ολες ειναι απο 45,44,43,42,41 και πισω

Δεν είναι όλες έτσι όπως τα λες. Υπάρχουν πολλές μάρκες μέχρι και 48

κοίτα και εδώ http://www.felgenoutlet.de/de_en και θα βρείς αρκετές

εγώ έχω βάλει αυτή 7.5Jx17" με οφσετ 45

http://www.felgenoutlet.de/de_en/3514689e_VW-Golf-VII-AU--from-2012---/Alufelgen+Reifen/92101_z17_f1/BBS_SR_himalaya_grau_matt

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συγκρινεις τα λαστιχα του ΜΚ7 με τα 18χ8 42 που θες να βαλεις εδω: http://www.willtheyfit.com/index.php?width=225&aspect=45&diameter=17&wheelwidth=7.5&offset=45&width2=225&aspect2=40&diameter2=18&wheelwidth2=8&offset2=42#content

 

0,9 χιλιοστα πιο εξω θα βγουν αλλα το ΜΚ7 ειναι αλλο και το ΜΚ5 αλλο! Μπορει στο ενα να μην ταιριαζει και στο αλλο να ταιριαζει. Αναλογα τα φτερα. Στο 5 δεν εχεις θεμα. Μονο απο αισθητικης αποψης. Στειλε μου το εμαιλ σου σε μηνυμα να σου στειλω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με τη ζαντα και οφσετ επιλεξεις τελικα, θα σου πω οτι τα GT ειναι 1,5 ποντο πιο χαμηλα απο τα TSI και FSI. Αν βαλεις 3ποντα ελατηρια ουσιαστικα χαμηλωνεις ακομα 1,5 απο οτι εισαι τωρα. Μιας και εχουμε και το ιδιο χρωμα να σου πω μονο να βαλεις ανοιχτοχρωμες ζαντες. Οχι μαυρες και ανθρακι

ναι το ξερω αυτη ειναι η μαλα**κια αυτου του χρωματος ειναι πολυ ιδιορυ8μο χρωμα δεν μπορεις να το ταιριαξεις ευκολα με αλλο χρωμα εκτος απο το ασημι πιστευω...

 

Δεν είναι όλες έτσι όπως τα λες. Υπάρχουν πολλές μάρκες μέχρι και 48

κοίτα και εδώ http://www.felgenoutlet.de/de_en και θα βρείς αρκετές

εγώ έχω βάλει αυτή 7.5Jx17" με οφσετ 45

http://www.felgenoutlet.de/de_en/3514689e_VW-Golf-VII-AU--from-2012---/Alufelgen+Reifen/92101_z17_f1/BBS_SR_himalaya_grau_matt

 αν απευθυνεσε στην bbs που μου βγαζει ειναι Γ*ΜΑΤΗ ΖΑΝΤΑ,ειλικρινα πολυ ωραια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με τη ζαντα και οφσετ επιλεξεις τελικα, θα σου πω οτι τα GT ειναι 1,5 ποντο πιο χαμηλα απο τα TSI και FSI. Αν βαλεις 3ποντα ελατηρια ουσιαστικα χαμηλωνεις ακομα 1,5 απο οτι εισαι τωρα. Μιας και εχουμε και το ιδιο χρωμα να σου πω μονο να βαλεις ανοιχτοχρωμες ζαντες. Οχι μαυρες και ανθρακι

 

να πως φενεται το χρωμα του αμαξιου μας πανω σε μαυρες ζαντες http://www.golfmk6.com/forums/attachment.php?attachmentid=8356&d=1302503406 .. εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιαζει το μαυρο στο χρωμα μας

Link to comment
Share on other sites

να πως φενεται το χρωμα του αμαξιου μας πανω σε μαυρες ζαντες http://www.golfmk6.com/forums/attachment.php?attachmentid=8356&d=1302503406 .. εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιαζει το μαυρο στο χρωμα μας

φοβερός συνδυασμός. Ταιριάζει απόλυτα

ναι το ξερω αυτη ειναι η μαλα**κια αυτου του χρωματος ειναι πολυ ιδιορυ8μο χρωμα δεν μπορεις να το ταιριαξεις ευκολα με αλλο χρωμα εκτος απο το ασημι πιστευω...

 

 αν απευθυνεσε στην bbs που μου βγαζει ειναι Γ*ΜΑΤΗ ΖΑΝΤΑ,ειλικρινα πολυ ωραια!!!!!!!

Αν εννοείς αυτή που σου ποστάρισα, ναι, την φοράω εγώ, αλλά πέραν αυτής υπάρχουν και άλλες πολλές με το ιδανικό όφσετ

Link to comment
Share on other sites

να πως φενεται το χρωμα του αμαξιου μας πανω σε μαυρες ζαντες http://www.golfmk6.com/forums/attachment.php?attachmentid=8356&d=1302503406 .. εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιαζει το μαυρο στο χρωμα μας

 

Τολμω να πω οτι ειναι φοβερος συνδυασμος! Ειναι απο τις σπανιες φορες που ταιριαζει μπλε σκουρο με μαυρο. Ομως δε νομιζω οτι το 6αρι ειναι το ιδιο χρωμα με εμας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 18" και 40 offset και είναι μια χαρά, δεν βγαίνουν καθόλου έχω γιαφτο προχωρα άνετα. Και όσο για το χρώμα νομίζω το 5ari έβγαινε με μονο ένα σκούρο μπλε μεταλλικό και είναι αυτό που έχω και στο δικό μου και οι μαύρες ζάντες πάνε με χίλια. Το μαύρο είναι όπως την coca cola, πάει με όλα.

 

για βαλε και εσυ καμια φοτο να δουμε τις ζαντουλες σου  :acute:  η αληθεια ειναι ειμαι και περιεργος να δω πως φενεται και το 40ρι οφσετ

Link to comment
Share on other sites

Entso11, ποιά εργοστασιακή ζάντα Golf 5 σε 17" ή 18" έχει ΕΤ47 offset που λες; Οι 7x17 είναι ΕΤ54 και οι 7.5x17 ή 18" είναι ΕΤ51.

Επίσης, απορώ πώς 8" και ΕΤ40 ή ΕΤ42 σας φαίνεται normal στο μάτι και δεν βρίσκει πουθενά:

Η εργοστασιακή 18" ζάντα του Golf 5 Gti είναι 7.5x18 ΕΤ51 και κάθεται μια χαρά στα φτερά, θα έλεγα ότι είναι πολύ κοντά και μάλιστα το Gti έχει σαν εργοστασιακή ρύθμιση μεγαλύτερη γωνία κάμπερ πίσω σε σχέση με τις απλές εκδόσεις. Ένας τροχός με ζάντα 8x18 ET40, σε σχέση με την εργοστασιακή του Gti, βγαίνει (0.5*2.54/2)+0.11=1.735 εκατοστά πιο έξω, δηλαδή σχεδόν 2 εκατοστά πιο κοντά στο φτερό(!), πώς γίνεται να μην βρίσκει; Μόνο με πολύ παραπάνω κάμπερ που είναι λάθος.

Anyway, επιλογές είναι αυτές. Εγώ απλά την γνώμη μου λέω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.