Jump to content
themdem

Πεμπτο Καθισμα Passat Cc

Recommended Posts

Θα ηθελα να μετατρεψω το καναπε απο διθεσιο σε τριθεσιο,ξερει κανεις που μπορω να το κανω και αν εχει κανει κανενας την μετατροπη αυτη΄?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι υπαρχει σαν εξτρα ανταλλακτικο στην αντιπροσωπεια ¨η υποθετης?Τηλεφωνησα στον πειραια και δεν ξερουν κατι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι υπάρχει αφού το CC έχει κυκλοφορήσει και σε πενταθέσια έκδοση απλά ίσως να ειναι κανένα "μοσχάρι" που δεν ξέρει να ψάξει στο ΕΤΚΑ.

 

Γενικά όταν πας για ανταλλακτικά σου λένε τι θέλεις δίνοντας το VIN του αυτοκινήτου σου (οπότε το σύστημα αυτόματα τους βγάζει τους ακριβείς κωδικούς που έχουν χρησιμοποιηθεί στο αμάξι σου). Στην προκειμένη αυτό που σε καίει έχει να κάνει με τον κωδικό της ταπετσαρίας που φοράς. ΟΠΟΤΕ θα του πεις του μάστορα να μπει στον κωδικό του αυτοκινήτου σου και να σημειώσει τον κωδικό ταπετσαρίας που φοράς. Στη συνέχεια θα πρέπει να μπει γενικά να δει (δεν ξερω αν μπορεί) ή συγκεκριμένα με τον κωδικό ενός CC το οποίο είναι από εργοστασίου πενταθέσιο. Από εκεί θα περάσει παραγγελία το κάθισμα δίνοντας σαν κωδικό χρώματος ταπετσαρίας ίδιο με αυτόν που φοράς εσύ.

 

Σημείωση: Εχεις κάποια εξτρά θεματάκια παρόλα αυτά.

1. Θα πρέπει να βάλεις και την εξτρά ζώνη ασφαλείας και δεν ξέρω αν θέλει κάποια αλλαγή και στην πλάτη καθισμάτων. Πάντως σίγουρα θα πρέπει να αγοράσεις τη ζώνη ασφαλείας και ενδεχομένως αν έχει κάποια βάση στήριξης πρόσθετη πάνω στο σασί.

2. Το αμάξι σου τώρα ειναι δηλωμένο ως ΤΕΤΡΑΘΕΣΙΟ! Δεν ξερω αν γίνεται να δηλώσεις την αλλαγή στο υπουργείο (λογικά γίνεται καθότι το ίδιο αμάξι κυκλοφορεί και σε 5-θέσιο). Αν το αφήσεις αδήλωτο απλά ρισκάρεις ΑΝ το πετύχει/σταμπάρει κάποιος σε πιθανό έλεγχο όπου σε σταματήσουν και είστε 5 άτομα εντός. Παρόλα αυτά, ο κίνδυνος γίνεται ακόμα μεγαλύτερος για τρεξίματα σε περίπτωση ατυχήματος (μακριά από εμάς φυσικά).

 

Εναλλακτική και πιο μπακάλικη μέθοδος είναι το να πας σε ένα ταπετσέρη... να σου κάνει ένα σφηνωτό/πρόσθετο μαξιλάρι σε "περίπου ίδιο χρώμα" και να κάνεις μπακάλικα την δουλειά σου (και πάλι τα όσα ανέφερα για την 5η ζώνη ασφαλείας ισχύουν φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε yositosi,το σιγουρο ειναι οτι δεν υπαρχει ανταλλακτικο μαξιλαρακι απο την αντιπροσωπεια διοτι το εψαξα αρκετα.Η μονη λυση εινα φυτευτο μαξιλαρακι στην θεση του κουτιου που υπαρχει και με ζωνη η και χωρισ αν επιθυμεις γινεται.Το οτι θα ειναι παρανομο εφοσον αναγραφετε 4 θεσεις ειναι σωστο,αλλα το να εχεις το μαξιλαρακι τοποθετημενο χωρις να καθετε καποιος σε επικειμενο ελενχο της τροχαιας δεν αποτελει παραβαση.

Οσο αναφορα το ανταλλακτικο της αντιπροσωπειας υπαρχει ολοκληρο το σφουγγαρι απο το καναπε του τριιθεσιου χωρις να υπολογισεις και καποια εξτρα που μου ειπαν απο καρεντα (λαστιχα κτλ) με το κοστος να ανεβαινει πολυ ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν με κατάλαβες... εννοούσα ΟΛΟΚΛΗΡΟ το κάθισμα (κάτω μέρος) ότι υπάρχει στην αντιπροσωπεία :) . Εννοείται ότι δεν υπάρχει "ένθετο μαξιλάρι" από την αντιπροσωπεία για να κάνεις μετατροπή του υπαρχοντος καθίσματος που έχεις! Λογικό και αυτονόητο καθότι στην έκδοση 5-θεσεων έχουν ολόκληρο το κάθισμα διαφορετικό.

 

Για το θέμα "νομιμότητας" ή μη, και παλι εννοείται αυτό που λες! Εφοσον δεν κουβαλάς παραπάνω από τα αναγραφόμενα στην άδεια άτομα... κανείς δεν μπορει να σου πει το παραμικρό ότι και αν έχεις κάνει στο κάθισμα

 

Σημείωση: Και ναι δυστυχώς το κόστος ξεφεύγει πολύ αν μπεις στο τρυπάκι να παρεις τα ανταλλακτικά για να το κάνεις 5-θεσιο

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2014 at 8:42 ΜΜ, themdem said:

Θα ηθελα να μετατρεψω το καναπε απο διθεσιο σε τριθεσιο,ξερει κανεις που μπορω να το κανω και αν εχει κανει κανενας την μετατροπη αυτη΄?

καλησπερα,εγω πηγα σε εναν με ταπετσαριες αυτοκινητων μου εφτιαξε το αφρολεξ και το εντυσε με δερμα.καθαρισα με 50 ευρουλακια.φυσικα δεν μπορει να κατσει μεγαλος ανθρωπος γιατι θα πιαστει στα πρωτα 100 μετρα αφου ουτε ο πισινος ουτε η πλατη ειναι ανετα.το καλο ειναι οτι ωρα γουσταρω βγαζω το καθισμα και βαζω το πλαστικο για κανενα ταξιδακι να βαζει τα νερα τους οι παρεα!

20170129_180631.jpg

20170129_180657.jpg

20170129_180704.jpg

20170129_180747.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό;;; Εγώ μια χαρά το βλέπω για να κάνει κάποιος τη δουλειά του!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό;;; Εγώ μια χαρά το βλέπω για να κάνει κάποιος τη δουλειά του!!

Θα προτιμουσα να αγοραζα τα καθισμα απο τη vw καινουριο ή μεταχειρισμενο παρα να βαλω κατι που και ο ιδιος λεει πως δε βολευει να κατσει καποιος
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , takpanos said:


Θα προτιμουσα να αγοραζα τα καθισμα απο τη vw καινουριο ή μεταχειρισμενο παρα να βαλω κατι που και ο ιδιος λεει πως δε βολευει να κατσει καποιος

εσυ μπορει να διαθετεις 500 ευρω (τουλαχιστον) για το καθισμα εγω οχι.επισης πρεπει να αλλαξεις και την πλατη που εχει τον τεμπελη.οπως και να εχει και παλι δεν καθεται ανθρωπος γιατι θα βρισκει στον ουρανο το κεφαλι του.

Edited by Andreas4023
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , takpanos said:


Θα προτιμουσα να αγοραζα τα καθισμα απο τη vw καινουριο ή μεταχειρισμενο παρα να βαλω κατι που και ο ιδιος λεει πως δε βολευει να κατσει καποιος

Limit up 1.80~1,85 ύψος για να καθήσεις πίσω... συν ότι "νόμιμα" να έχεις 5θεσιο δεν παίζει μιας και απουσιάζει η 5η θέση από την άδεια. Όπως και να έχει γούστα υποκειμενικά όλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό που μπορώ να διακρίνω από τις φωτό είναι ότι δεν υπάρχει η τρίτη ζώνη ασφαλείας. Μήπως είναι αρκετά επικίνδυνο για όποιον κάτσει εκεί, ακομά και σε απότομο φρενάρισμα μπορεί να βρθεί μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

εσυ μπορει να διαθετεις 500 ευρω (τουλαχιστον) για το καθισμα εγω οχι.επισης πρεπει να αλλαξεις και την πλατη που εχει τον τεμπελη.οπως και να εχει και παλι δεν καθεται ανθρωπος γιατι θα βρισκει στον ουρανο το κεφαλι του.

Κοιτα θα μπορουσες να βρεις μεταχειρισμενο και να τη βγαλεις οικονομικα. Τωρα με αυτο που εκανες δε κερδισες κατι αφου στην ουσια δε μπορεις να το χρησιμοποιησεις. Ενα αφρολεξ ειναι που μονο στο ματι φαινεται λειτουργικο και δεν εχει καμια χρησιμοτητα.
Απο την αλλη το βρισκω λιγο ακυρο να εχει δωσει καποιος τοσα λεφτα για cc και να σκεφτεται 300 ή 400 ευρω αλλα αυτα ειναι προσωπικες σκεψεις
Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν ηθελα να καταργησω το τετραθεσιο.το αυτοκινητο ειναι οπως στις φωτο για το λογο οτι καποιες φορες εχει χρειαστει να βγει ενα απο τα δυο παιδικα καθισματα και το βαζω στην μεση χωρις παιδι φυσικα για να κατσει καποιος στην θεση.οταν κανω ταξιδι με τεσσερα ατομα βγαζω το καθισμα και βαζω το πλαστικο στη θεση του που εχει τις ποτηροθηκες.αυτη την χρησιμοτητα εχει αυτο το απλο αφρολεξ και δεν ειναι μονο για ματι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εγω πηγα σε εναν με ταπετσαριες αυτοκινητων μου εφτιαξε το αφρολεξ και το εντυσε με δερμα.καθαρισα με 50 ευρουλακια.φυσικα δεν μπορει να κατσει μεγαλος ανθρωπος γιατι θα πιαστει στα πρωτα 100 μετρα αφου ουτε ο πισινος ουτε η πλατη ειναι ανετα.το καλο ειναι οτι ωρα γουσταρω βγαζω το καθισμα και βαζω το πλαστικο για κανενα ταξιδακι να βαζει τα νερα τους οι παρεα!
20170129_180631.jpg
20170129_180657.jpg
20170129_180704.jpg
20170129_180747.jpg


Μια χαρα ειναι Αντρεα.
Εγω θελω να μου πεις για το προστατευτικο ποδιων γιατι θελω ενα :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , nikdev said:

 


Μια χαρα ειναι Αντρεα.
Εγω θελω να μου πεις για το προστατευτικο ποδιων γιατι θελω ενα :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ειναι ενα απλο πλατοκαθισμα και το εχω κρεμασει αναποδα απο τα σιδερα στο προσκεφαλο.σωθηκα με αυτο!!!!βεβαια σε καποιους μπορει να μην αρεσει και να επερναν ολοκληρο καθισμα....χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.