Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

τα conti είναι μια αποτισ καλυτερες επιλογες και το 2 χ2 τετραδεςκαι το 3 που έχω χρισημοποιησει παλιότερα έμεινα ευχαριστημένος

το 3 μονο μου φθάρθηκε σχετικά γρήγορα σε σχέση με το 2

για το 5 αν και δεν έχω ο ίδιος άποψη φίλος μου με γνώσεις γύρο από το τα αυτοκίνητα που τα εχει λέει ότι είναι πιο άνετο από το 3 το οποιο σημαίνει ότι έχει και πιο μαλακό το πλαϊνό και ότι φθείρεται και πιο νωρίς από το 3 επίσης ότι έχει και καλύτερο κράτημα

σε αυτοκίνητα με ροπή σε χαμηλές στροφές λογικά θα φθειρετε νωρίς στο ξεκινα σταματα στα φαναρια...

το μονο μειον που είχα βρει πέραν την φθοράς στο 3 είναι πως όλα μετά από μερικές ώρες οδήγησης σε εθνική όταν ζεσταινόταν καλά σε απαιτητικές στροφές σαπουνίζαν αλλα αυτό ίσως είναι και φυσιολογικό καθως μιλάμε για συμβατικά λάστιχα

τα εργοστασιακά bridgestone potenza που είχε το golf θεωρώ πως είναι από τα χειρότερα λάστιχα που είχα ποτε πολύ σκληρά κάτι που τα κάνει εντελώς απρόβλεπτα τον χειμώνα, δεν κάνουν για το κλίμα της ελλάδος

στο μονο που με άφησαν ευχαριστημένο είναι καλοκαίρι με πολύ ζεστη μετά από λίγες ώρες οδήγησης σε εθνική σε στροφές ήταν πραγματικά βεντούζα δεν σαπουνίζαν καθόλου τον χειμώνα ήταν ότι χειρότερο

προσφατα έβαλα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 225/40/18 αν και ήμουν πολύ διστακτικός γιατί τα conti με κάλυπταν και για τα παλιότερα μοντέλα της goodyear είχα ακούσει και πολλές αρνητικές απόψεις

μέχρι στιγμής έχω κάνει 5000 χιλιόμετρα ίσως και κάτι παραπάνω βρεγμένο και στεγνό και όπου βρίσκω ευκαιρία το χώνω

αυτό που μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι όπως στρίβω στο στεγνό έτσι στρίβω και στο βρεγμένο! σε θερμοκρασίες κοντά στο 0 και σχεδόν 20

είναι πολύ παράνω σε δυνατότητες από ότι μπορεί να φτάσει το golf μου με εργοστασιακή sportline ανάρτηση

μέχρι στιγμής οι εντυπώσεις μου είναι οι καλλυτερες νωρις ομως για ολοκληρωμενη αποψη, αν αυτές οι επιδόσεις έχουν διάρκεια θα ειναι σιγουρα το καλύτερο all wather λάστιχο που έχω βάλει ποτε

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Φιλε θανο δεν θα συμφωνησω ουτε στο ενα ουτε στο αλλο που ειπες!Για την αλλαγη καθε 2 χρονια μου φαινεται φοβερα υπερβολικο,εκτος και αν αναφερεσαι σε περιπτωσεις που καποιος κανει πααααρα πολλα χιλιομετρα σε 2χρονια ή βαζει κοντρες συνεχεια και τα εχει λιωσει ή ειναι ολη μερα μες την πολη στα φαναρια αποτομα γκαζι-φρενα ή δεν ξερει να τα συντηρησει.Παντως σε κανονικες συνθηκες(30000χιλιομετρα στα 2 χρονια και νορμαλ οδηγηση) τα 2 χρονια ειναι για αυτους που δεν ξερουν τι να κανουν τα λεφτα....Οσον αφορα το δευτερο για το πως ερχονται τα αυτοκινητα ειναι θεμα καθαρα τυχης καθως στο δικο μου ηρθε απο εργοστασιο με φρεσκα λαστιχα miclelin που πηγα και ρωτησα αμεσως,τα ειδαν,τα ελεξαν σε δικο μου μαγαζι ελαστικων και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλα λαστιχα και προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος.(Τα εχω 2,7 χρονια με 31000κμ,(στα 20000 ειχα εκανα αλλαξοστιχια μπρος-πισω) τα πηγα για ελεγχο και μου ειπαν οτι εχουν ακομη 'ψωμι'). :drinks:

Δεν το διευκρινισα...εν μερη εχεις δικιο και εγω τοσο τα εχω 2.7 ....αλλα απο την αρχη δεν ηταν αυτο που επρεπε και τωρα,,,πολυ απλα δεν το χρησιμοποιω για λογους ασφαλειας και περιμενω να ερθουν τα καινουρια της michelin . Αλλα γενικα στα 2 χρονια για ενα αμαξι εκτος γκαραζ το λαστιχο ασχετα με τα χιλιομετρα ξερενεται υπερβολικα ,,, ακομα και καλα λαστιχα . Εγω κανω (εκανα τουλ) μεγαλα ταξιδια Σερρες -Χαλκιδα 3 φορες το μηνα ... και ουκ ολιγες φορες τα λαστιχα με προδωσαν και απο τυχη σωθηκα και οχι επειδη ετρεχα ...ουτε ημουν εγω ο εμπλεκομενος ...Το διαπιστωσα και με το focus του πατερα μου ... Ελαστικα 2 χρονων 35.000 και την ιδια μερα καπακι αλλαγη με τα ιδια αλλα καινουρια... και ομως η νυχτα με την μερα ... ειδικα στη βροχη ! Ειναι ενα μεγαλο λαθος που εκανα μεχρι τωρα ...και επειδη εχω 16 ζαντα τα 350 ευρω δεν ειναι σημαντικο ποσο στα 2 χρονια ,εαν αναλογιστω ποσο σημαντικο ειναι η ασφαλεια μου .

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω (εκανα τουλ) μεγαλα ταξιδια Σερρες -Χαλκιδα 3 φορες το μηνα ... και ουκ ολιγες φορες τα λαστιχα με προδωσαν και απο τυχη σωθηκα και οχι επειδη ετρεχα ...ουτε ημουν εγω ο εμπλεκομενος ...Το διαπιστωσα και με το focus του πατερα μου ... Ελαστικα 2 χρονων 35.000 και την ιδια μερα καπακι αλλαγη με τα ιδια αλλα καινουρια...

απλα ρωταω,για ποια λαστιχα μιλαμε?

και περιμενω να ερθουν τα καινουρια της michelin .

Θα βγουνε καινουρια pilot sport?Πες μας τι ξερεις :help:

εαν αναλογιστω ποσο σημαντικο ειναι η ασφαλεια μου .

+1 :goodjob: Η ασφαλεια μας ειναι το σημαντικοτερο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το παρέλαβα και οι πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές...

Δεν το άνοιξα ακόμα λόγω καιρού ελπίζω αύριο να μπορεσω να το κάνω να τσεκάρω και τα λάστιχα!!

Με τις απόψεις βλέπω ότι συμφωνείτε για τα conti αλλά και τα eagle δεν μου φαίνοντε κακά...τα φοράει κάποιος άλλος να μας πει την γνώμη του??

Επίσης να ρωτήσω μέσα στο ντουλαπάκι έχει ένα άσπρο καλώδιο...τι είναι?για ipod?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το παρέλαβα και οι πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές...

Δεν το άνοιξα ακόμα λόγω καιρού ελπίζω αύριο να μπορεσω να το κάνω να τσεκάρω και τα λάστιχα!!

Επίσης να ρωτήσω μέσα στο ντουλαπάκι έχει ένα άσπρο καλώδιο...τι είναι?για ipod?

Αντε καλοριζικος κ καλα χλμ...Με τι λαστιχα το παρελαβες τελικα κ σε ποια σκεφτεσαι να καταληξεις?Αντε την αλλη τεταρτη κανε τα κουμαντα σου κ ελα στη συναντηση να σε γνωρισουμε απο κοντα ;)

Με τις απόψεις βλέπω ότι συμφωνείτε για τα conti αλλά και τα eagle δεν μου φαίνοντε κακά...τα φοράει κάποιος άλλος να μας πει την γνώμη του??

Προσθεσε κ τα michelin ps3,ειναι επισης καλο λαστιχο

Edited by kOrMi-6
Link to comment
Share on other sites

τώρα φοράει conti sport 3 και λογικά τα φοράει απο την αρχή.

Εχει 60000 και είναι 4 χρονών.

τα λάστιχα έχουν σκάσει στα πλάγια γι αυτό και θέλω να τα αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει 60000 και είναι 4 χρονών.

τα λάστιχα έχουν σκάσει στα πλάγια γι αυτό και θέλω να τα αλλάξω.

:o 60000 μονο??κ θες να τα αλλαξεις??κρατησε τα κανα 2 χρονακια ακομα :db::p

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 2 χρονια συμβιωσης μετα sc3 εβαλα τα sc5 στα ιωαννινα με 500 στα 225χ45χ17 με τοποθετηση και ζυγοσταθμηση,ελπιζω να ειναι ανταξια του προκατοχου τους...λενε οτι εχουν χαρακτηρα προς 4 εποχων λαστιχο αντι για καλοκαιρινα υψηλων επιδοσεων οπως τα 3..ιδωμεν.....αρργοτερα που θα εχω καποια χλμ θα γραψω πως τα βλεπω στο δρομο

Link to comment
Share on other sites

Eγώ φοράω τα conti sc2...πριν τα βάλω ήμουν ανλαμεσσα στα toyo t1r,conti sc2 κια sc3......τα t1r πάαααραπολυ καλό λάστιχο(τα είχε ο αδερφός μου σε λεον,4 τετράδες, ακόμα και καραφλά τα μπροστινά βεντούζοναν κάτω, αλλά δυστυχώς στην διάστασή μου βγαίνουν μόνο με δείχτη w....που ζεσταίνονται του αϊ ποτέ...)ένας φίλος μου φοράει τα sc2 και ο θείος μου τα sc3...golf 5 170hp (sc2) και golf 6 160hp (sc3)...όχι από την μάνα τους..και τα δύο φρέσκα λάστχα, περίπου φορεμένα 15,000κμ και τα δύο..μια βόλτα με έπεισε να βάλω τα sc2...θα μου πείς τα sc3 είναι πιό καινούρια άρα πιο εξελιγμένα...αλλα....εμένα μου φάνηκαν τα sc2 μακράαν καλύτερα....αυτά φοράω εδω και 43,000κμ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος-άνετα και αθόρυβα- και με σπόρ οδήγηση...ακόμα και σε λακούβες με νερό πολύκαλά(τα t1r είναι λίγο καλύτερα στο νερό).....σε σχέση με τα t1r φαγώθηκαν λίγο πιο γρήγορα...πιστεύω ότι θα τα ξαναβάλω....205/55/r16 320€....

ΥΓ:Για τα michelin έχω μόνο αρνητικές εντυπώσεις...τραγικά λάστιχα....Τα bridgestone καλά λαστιχάκια αλλά σκληρά....είναι ταξιδιάρικα....αν κάνεις όπως λές μόνο 10,000κμ στον χρόνο θα ξεραθούν.....

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

michelin pilot spor 3 205 55 16 V .....μετα απο 5.500 χιλιομετρα ειμαι απιστευτα ευχαριστημενος ...βεντουζα ,αθορυβα,ιδια καταναλωση με τα δηθεν ποιο οικονομικα αλλα απαραδεκτα energy saver ... θα τα ξαναβαλω !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τι από τα 3 προτείνετε σύμφωνα με τις εμπειρίες σας για golf v tsi gt sport (140);

Χιλιόμετρα ετησίως 20.000 μ.ο. και περισσότερο σε ταξίδι.

Edited by Perseas
Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις λιγο στο φορουμ φιλε θα βρεις πολλά τοπικ και σχολια πάνω στο θέμα σου. Μισελεν και κόντι ειναι καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις λιγο στο φορουμ φιλε θα βρεις πολλά τοπικ και σχολια πάνω στο θέμα σου. Μισελεν και κόντι ειναι καλύτερα.

Έψαξα ιδιαίτερα στο φόρουμ και μάλιστα κάπου αγχώθηκα!Τα περισσότερα topics αναφέρονται σε conti και michelin. Τα t-001 είναι καινούρια και δεν υπάρχουν αρκετές αναφορές. Πάρα ταύτα συνιστώνται από τα conti sport contact 5 για το προαναφερθέν αυτοκίνητα.

Σε ευχαριστώ πάντως, η συμβουλή σου είναι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

To ps3 ειναι λαστιχο που κυκλοφορει απο το 01/2010 ενω το cs5 εχει κυκλοφορησει  τελος 2011 αρχες 2012 αν δεν κανω λαθος. Στο αναφερω γιατι ειναι λιγο ξενερωμα κατ εμε να βαζεις λαστιχα και μετα απο 2-3 μηνες να βγαινει το επομενο μοντελο. Αν και με τον ρυθμο που οδηγας στην 2ετια θα εισαι για καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

To ps3 ειναι λαστιχο που κυκλοφορει απο το 01/2010 ενω το cs5 εχει κυκλοφορησει  τελος 2011 αρχες 2012 αν δεν κανω λαθος. Στο αναφερω γιατι ειναι λιγο ξενερωμα κατ εμε να βαζεις λαστιχα και μετα απο 2-3 μηνες να βγαινει το επομενο μοντελο. Αν και με τον ρυθμο που οδηγας στην 2ετια θα εισαι για καινουργια.

Έτσι είναι, συμφωνώ απόλυτα. Σίγουρα το πιο εξελιγμνένο μοντέλο έχει πάει ένα βήμα τεχνολογικά παραπέρα. Το θέμα είναι όμως πως το conti έχει "μαλακώσει" αρκετά στην έκδοση αυτή και δεν αποδόδει όπως αρμόζει για το μοντέλο μας. Αυτά μου είπαν σε βουλκανιζατέρ σημειώνω και πως δεν είναι δικά μου λόγια. Μάλιστα προσωπικά πήγα να ερευνήσω τιμή κλπ για τα conti sport 3 και μου είπαν  πως είναι παλιά κλπ κλπ. Οπότε μου έδωσαν αυτές τις 3 επιλογές. Βέβαια για toyo δεν το έψαξα αλλά είδομεν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hello υπαρχει κάποιος που να ξέρει το παραμικρό;Help

Εγώ ένα θα πω

Ούτως ή άλλως είμαι φανατικός αντιMICHELINάκιας

Αυτή τη στιγμή από τα λάστιχα που κυκλοφορούν,

2 είναι τα σοβαρότερα

 

GOODYEAR EFFICIENTGRIP PERFORMANCE

DUNLOP SPORT BLURESPONSE

 

Ακριβώς στο ΙΔΙΟ  επίπεδο και τα 2

Βέβαια, ακόμη δεν έχεις αναφέρει την διάσταση που ενδιαφέρει

Edited by Koumparos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.φοραω τα Michelin τα οποία μου έβγαλαν 45000 χλμ με πολλή καλή πρόσφυση,χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο (γιατι στο 5αρι υπαρχει θόρυβος κυλισης).Τωρα το πέλμα στα μπροστινά άρχισε να ξεφτιζει και κοπανανε!!!σκεφτομαι αρκετά τα Goodyear,για το μοντέλο μου θα ταιριάζουν όμως;

Sorry 205/55/16 v91

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.φοραω τα Michelin τα οποία μου έβγαλαν 45000 χλμ με πολλή καλή πρόσφυση,χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο (γιατι στο 5αρι υπαρχει θόρυβος κυλισης).Τωρα το πέλμα στα μπροστινά άρχισε να ξεφτιζει και κοπανανε!!!σκεφτομαι αρκετά τα Goodyear,για το μοντέλο μου θα ταιριάζουν όμως;

Sorry 205/55/16 v91

Προφανώς και ταιριάζουν και το πιο πιθανό είναι να ξεχάσεις τα michelin

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμιά γνώμη για τα Pirelli cinturato p7?

Φιλικη συμβουλή από έναν επαγγελματία του χώρου:

 

'' Μην μπλέκεσαι με πολλά λάστιχα.

Τα 5 που ήδη έχουν αναφερθεί είναι ήδη αρκετά.

Αν συνεχίσεις έτσι θα χάσεις το μπούσουλα ''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα θα πω

Ούτως ή άλλως είμαι φανατικός αντιMICHELINάκιας

Αυτή τη στιγμή από τα λάστιχα που κυκλοφορούν,

2 είναι τα σοβαρότερα

 

GOODYEAR EFFICIENTGRIP PERFORMANCE

DUNLOP SPORT BLURESPONSE

 

Ακριβώς στο ΙΔΙΟ  επίπεδο και τα 2

Βέβαια, ακόμη δεν έχεις αναφέρει την διάσταση που ενδιαφέρει

Αυτά τα δύο που αναφέρεις έχουν κορυφαία βαθμολογία. Σκέφτομαι να βάλω ένα από τα δύο. Φοβάμαι όμως μήπως είναι πολύ ευαίσθητα σε λακούβες. Ποια έιναι η γνώμη σου? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.