Jump to content
Andritsos

Ενημέρωση Απο Vw Και Τα 1.6Tdi Με Το Παράνομο Λογισμικό. . . .

Recommended Posts

Το πρώτο ζητούμενο δεν είναι τα άλογα, αλλά η επιπλέον ρύπανση. Αγόρασες ένα περισσότερο ρυπογόνο αυτοκίνητο, από αυτό που σου πούλησαν, λόγω ηθελημένης ενέργειας εκ μέρους τους. Μιλάμε για εξαπάτηση καταναλωτή. Αυτό μπορεί να επιφέρει αλυσιδωτές αντιδράσεις ακόμα και από κυβερνήσεις είτε ενάντια στην εταιρεία, είτε ενάντια στους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fotski said:

Το πρώτο ζητούμενο δεν είναι τα άλογα, αλλά η επιπλέον ρύπανση. Αγόρασες ένα περισσότερο ρυπογόνο αυτοκίνητο, από αυτό που σου πούλησαν, λόγω ηθελημένης ενέργειας εκ μέρους τους. Μιλάμε για εξαπάτηση καταναλωτή. Αυτό μπορεί να επιφέρει αλυσιδωτές αντιδράσεις ακόμα και από κυβερνήσεις είτε ενάντια στην εταιρεία, είτε ενάντια στους χρήστες.

 Μα , δεν ειναι η μονη εταιρια  , ολες εχουν παραπανω ρυπους .

http://www.autocar.co.uk/car-news/motoring/mercedes-benz-joins-audi-suzuki-and-vauxhall-diesel-recall-uk

https://www.motoringresearch.com/car-news/not-just-vw-30-dirty-diesels-accused-emissions-cheating

Ολο το σκηνικο εγινε γιατι ειχε πρωτια σε πωλησεις εναντι GM και Toyota εντος Η.Π.Α. .

Εναντια στους χρηστες θα γινει μελλοντικα και μονο εαν δεν κανουν την αναβαθμιση . Θα ζητηται πιθανον η σφραγιδα της εταιριας οτι εγινε . Οσοι το εκαναν δεν εχουν προβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχουν κι άλλες θέμα με τους ρύπους δεν είναι επιχείρημα για την μη ευθύνη της vw. Δεν ευσταθεί νομικά αυτό. Είναι σαν να λες "σου έβγαλα το μάτι εγώ, αλλά κοίτα υπάρχουν κι άλλοι που βγάζουν το μάτι του άλλου, οπότε είμαι αθώος".

Από εκεί και πέρα πάντα θα υπάρχει η διαπλοκή σε μια υπόθεση. Αλλά και αυτό νομικά αδιάφορο είναι

Οι χρήστες είναι λογικό να έχουν κίνδυνο αν δεν το κάνουν. Πολύ μεγαλύτερο όμως έχει η vw, αν αρχίσουν όλοι και κινούνται σιγά σιγά ενάντια στην μαμά εταιρεία. Άλλωστε αν θες, δεν χρειάζεται να βγάλεις τίποτα από την τσέπη σου για τον δικαστικό αγώνα.

Προσωπικά θα πάω για αναβάθμιση το αυτοκίνητο καταθέτοντας γραπτή επιφύλαξη τόσο στην αντιπροσωπία, όσο και σε άλλους φορείς με κοινοποίηση.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fotski said:

Το ότι έχουν κι άλλες θέμα με τους ρύπους δεν είναι επιχείρημα για την μη ευθύνη της vw. Δεν ευσταθεί νομικά αυτό. Είναι σαν να λες "σου έβγαλα το μάτι εγώ, αλλά κοίτα υπάρχουν κι άλλοι που βγάζουν το μάτι του άλλου, οπότε είμαι αθώος".Από εκεί και πέρα πάντα θα υπάρχει η διαπλοκή σε μια υπόθεση. Αλλά και αυτό νομικά αδιάφορο είναιΟι χρήστες είναι λογικό να έχουν κίνδυνο αν δεν το κάνουν. Πολύ μεγαλύτερο όμως έχει η vw, αν αρχίσουν όλοι και κινούνται σιγά σιγά ενάντια στην μαμά εταιρεία. Άλλωστε αν θες, δεν χρειάζεται να βγάλεις τίποτα από την τσέπη σου για τον δικαστικό αγώνα.Προσωπικά θα πάω για αναβάθμιση το αυτοκίνητο καταθέτοντας γραπτή επιφύλαξη τόσο στην αντιπροσωπία, όσο και σε άλλους φορείς με κοινοποίηση.

Δεν το εννοουσα κατ αυτον τον τροπο ,οταν εγραψα οτι και αλλοι εχουν ρυπους . Εννοουσα οτι ζουμε με αυταπατες ,νομιζοντας οτι εχουμε ενα "καθαρο " αμαξι ,προσπαθοντας να συνεισφερουμε στην βελτιωση του αερα που αναπνεουμε ,την στιγμη που ολοι ανεξαρτητως φιρμας ,μας εχουν γραμμενους κανονικα . Μονο την τσεπη μας κοιτανε και τιποτα αλλο . Ολα τα υπολοιπα ειναι μαρκετινγκ . Επαναλαμβανω οτι η εταιρια (οποια και εαν ειναι ) δεν θα εχει ποτε προβλημα περαν των προστιμων ,τα οποια θα δεις οτι εν τελει θα ειναι πολυ πολυ μικροτερα (μην ρωτας γιατι , το γνωστο κολπο του τραπεζιου ,καποιοι θα τα αρπαξουν χοντρα υποκατω αυτου ) .Δεν τους ενδιαφερει για τους αγοραστες ,μαλιστα τους βολευει ως προσυμφωνημενες αποδοχες τριτων .Θα ακουγεται για καποιο διαστημα το ονομα της ως διαφημιση ( ηδη δουλευει υπερ αυτο με την παρουσιαση της αναβαθμισης ) εως την ληξη του ολου θεματος και φυσικα δικηγοροι ,δικαστες , διαφοροι οργανισμοι που εμπλεκονται θα τσιμπισουν κατι απο την πιτα ως αμοιβη ,ειτε απο τα απευθειας προστιμα ειτε απο τους ανιδεους που νομιζουν οτι εαν μαζευτουν μερικες χιλιαδες αγωγες ,ο δικαστης δεν θα τις διαγραψει μονοκονδυλια .Ξερεις τι θα σου πει ; Υπαρχει η αναβαθμιση , τραβα κανε την και η αιτηση σας απορριπτεται .

Ως αναφορα με το οτι θα την κανεις καλα θα κανεις ,θα εισαι νομιμος , πιο καθαρος εφ οσων τα επιπλεον καυσαερια περιοριστηκαν , πιο οικονομικα θα κινεισαι και διαφορα θα δεις μονο σε ζορικες προσπερασεις ,εκει που εκανες δεν θα κανεις .

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, kougis said:

Όποιος θέλει γκάζια και ζόρικες προσπεράσεις δεν παίρνει πετρέλαιο 1200, 1600.

Ζορικες τηρουμενων των αναλογιων παντα . Οταν εχεις Φεραρρι και σε μια στροφη που μπορεις με 150 μπεις με 80 ,ειναι χαλαρα . Οταν εχεις Πολο και την ιδα στροφη την μπορεις με 80 αλλα πας 79 ειναι ζορικο . Το ιδιο ισχυει παντου , ακομα και στις προσπερασεις .

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας υπερβει τα 1.100 χιλιομετρα απο την αναβαθμιση , η μεση καταναλωση ( αρκετη πολη και μερικη εθνικη )  ειναι περιπου 3,8 με 4,0 . Αξιοσημειωτο ειναι οτι ακομα δεν εχει κανει αναγενηση το dpf , πραγμα που φανερωνει οτι πραγματικα εχει μειωθει και η ποσοτητα καυσιμου στα μπεκ και τα καυσαερια . Αυτο ειναι καλο για την ζωη του λαδιου της μηχανης αλλα και την ζωη του dpf . Για να δουμε ποτε θα κανει αναγενηση με τα νεα δεδομενα με τα λιγοτερα καυσαερια .

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Tatas said:

τετοιες καταναλώσεις δεν θα δω ποτέ στο αμάξι μου.. μαλλον φταιει το πόδι μου.. ισως και το δισκο πλατω..... 

 Δυστυχως και τα δυο που αναφερεις παιζουν μεγαλο ρολο σε αμαξια με τοσο μικρες καταναλωσεις . Το δισκο/πλατω επιβαρυνει με περιττο στροφαρισμα την μηχανη αλλα και το ποδι λιγο παραπανω να το χρησιμοποιεις ,εχει επιπτωσεις . Εαν ειχαμε καταναλωσεις της ταξεως των 10 λιτρων ,το μισο λιτρο ειναι μονο 5% επιβαρυνση ,εαν ομως εχεις καταναλωσεις της ταξεων των 4 λιτρων το μισο λιτρο ειναι 12,5% επιβαρυνση . Μιλαμε για χαοτικη διαφορα . Τα πετρελαια δεν οδηγουνται σαν βενζινες ,πιανεις την ροπη η λιγο παρακατω ,εκει που αρχζει να νιωθει ανετα η μηχανη ( το γνωστο " γουργουρισμα " ) και δεν αλλαζεις στροφες που να γυρισει ο κοσμος αναποδα . Οταν θελεις να ανεβαζεις ,ψαχνεις το "sweet spot " για την αλλαγη , εκει που σταματαει να γεμιζει και θα δεις οτι στο "σταυρωμα "της μικρης με την μεγαλη ταχυτητα , ξαναπεφτει γυρω απο την ροπη . Οι βενζινες οδηγουνται πολυ πιο "ατσαλα " χωρις επιπτωσεις στην καταναλωση ( μεγαλες τουλαχιστον ) . Τα πετρελαια δεν συγχωρουν .

Edit : διαφορετικος χρωματισμος .

Edited by O Palios
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ομως η ροπη εξαρταται απο την κλιση του δρόμου... ανεβενοντας απο γιαννενα προς θεσσαλονικη με εγνατια.. ο δρομος κανει τα δικα του σκαμπανεβάσματα.. τεσπα.. εγω με ενα ρεζερβουαρ σε ανοιχτο δρόμο βγαζω 900κμ.. ευχαριστημενος ειμαι. και ξερω αν σπασω τα νευρα μου θα βγαλω 1100.. σπανια τα σπαω :p

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ομως η ροπη εξαρταται απο την κλιση του δρόμου... ανεβενοντας απο γιαννενα προς θεσσαλονικη με εγνατια.. ο δρομος κανει τα δικα του σκαμπανεβάσματα.. τεσπα.. εγω με ενα ρεζερβουαρ σε ανοιχτο δρόμο βγαζω 900κμ.. ευχαριστημενος ειμαι. και ξερω αν σπασω τα νευρα μου θα βγαλω 1100.. σπανια τα σπαω :p

900!

Το golf 1600 με τίποτα δε βγάζει τόσα.

Τι αυτοκίνητο έχεις;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

900!

Το golf 1600 με τίποτα δε βγάζει τόσα.

Τι αυτοκίνητο έχεις;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ήρθα να σε τιμωρήσω για αυτή σου την ιεροσυλία!

Golf VII 1.6 TDI Bluemotion

69ee99102e95facb4de9b2d6de604891.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον έχεις βαρύ πόδι, κινείσαι πάρα πολύ μέσα στη πόλη και το έχεις πάντα φορτωμένο :-P

Link to comment
Share on other sites

Εκτός πόλης δεν έχω δει λιγότερο απο 4,2 και αυτό μόνο μια φορά. Συνήθως είναι γύρω στο 5

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως εκτός είμαι 3.6-4. Η μέση μου κατανάλωση long term είναι γύρω στο 4-4.2. Ίσως το επιπλέον βάρος να παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα ,μετα απο 1.200 περιπου χιλιομετρα  ,με αναβαθμισμενο εγκεφαλο για τα καυσαερια , μου εκανε αναγενηση . Σε σχεση με τα 900 περιπου που εκανε χωρις την αναβαθμιση , η διαφορα στην συγκεντρωση καπνας (και φυσικα σταχτης ως παραγωγο ) ειναι της ταξεως του 35% . Αυτο σημαινει 35% μεγαλυτερη ζωη σε χιλιομετρα στο dpf σε σχεση με οτι υπολογιζα . Απλα τελεια !

Link to comment
Share on other sites

Όχι και 700 χιλιόμετρα με το 1.6!!! Παρε 2 φωτο απο εμένα .golf 6 bluemotion.

Σημειωτέον μηδενιζω τον μερικό χιλιομετρητη σε καθε γεμισμα οπότε το άθροισμα της αυτονομιας και της αποστασης ειναι απο ενα τεποζιτο.

20160705_142501.jpg20160704_174148.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι και 700 χιλιόμετρα με το 1.6!!! Παρε 2 φωτο απο εμένα .golf 6 bluemotion.

Σημειωτέον μηδενιζω τον μερικό χιλιομετρητη σε καθε γεμισμα οπότε το άθροισμα της αυτονομιας και της αποστασης ειναι απο ενα τεποζιτο.

20160705_142501.jpg20160704_174148.jpg

Έχεις Variant?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζηλεύω από το 6ρι είναι το 55ρι ντεπόζιτο, σε αντίθεση με το 50ρι που έχει το 7ρι μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ζηλεύω από το 7αρί ειναι τα πάντα!

Αν το σήκωνε η τσέπη μου θα το έπαιρνα σίγουρα!

Τώρα για το τεπόζιτο πανω απο 50λίτρα δεν εχω βάλει ποτε.

Συνήθως γεμίζω στα 1100 με 48λίτρα

 

 

Link to comment
Share on other sites

b8383f98732294ac4e96126cfaeb663b.jpg

Με απενεργοποιημένο το start-stop εντός πόλης με μέση κατανάλωση 8,0l εκείνη τη στιγμή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια και απο μένα, εγώ έχω 200 χλμ που έκανα την ενημερωση λογισμικού και δεν εχω καταλάβει καμία διαφορά, ουτε στη ροπή ούτε στην κατανάλωση ουτε στην τελική, ούτε πουθενά, ακριβώς όπως μου τα είπανε στην αντιπροσωπία!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Εχω το 1.6 tdi 90hp μου έστειλαν οτι ειναι ετοιμο το λογισμικό να παω να το βάλουν αλλα στην επιστολη δεν ειπαν τπτ για επιπλέον εξαρτημα στην εισαγωγη αερα. Το εκανε καποιος? Αλλαξε τιποτα σε τελική, επιτάχυνση, καταναλωση? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.