Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Από την βόλτα μου στην έκθεση στο essen σήμερα. Να πω ότι από την 2μερα που αγόρασα το 1.6 TDI έβαλα τις 18αρες ζάντες που είχα και τώρα που άλλαξα κι έβαλα τις 16αρες είδα μεγάλη διάφορα στην άνεση, στην κατανάλωση και στο πως τραβάει το αμάξι.

post-17637-14172919407296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την βόλτα μου στην έκθεση στο essen σήμερα. Να πω ότι από την 2μερα που αγόρασα το 1.6 TDI έβαλα τις 18αρες ζάντες που είχα και τώρα που άλλαξα κι έβαλα τις 16αρες είδα μεγάλη διάφορα στην άνεση, στην κατανάλωση και στο πως τραβάει το αμάξι.

Ενημέρωσε μας για την κατανάλωση σου με της 18αρες γιατί σκέφτομαι και εγω να βάλω..! Τώρα φοράω της μαμισιες Lyon 15".

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση για το 7αρι το 1.4 είναι οι 16αρες. Είναι η χρυσή τομή.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι θυσιαζεις άνεση και οικονομία για χάρη της εμφάνισης και μακροχρόνια η ταλεπορια που τρώει το αμάξι σε όλα τα συνεμπλοκ. Οποιαδήποτε ανωμαλία περνάει στο αμάξι. Προσωπικά και πλέον λόγο των πολλών χιλιομέτρων που θα κάνουμε κάθε χρόνο με το αμάξι (23000περιπου ) δεν ξαναβαζω μεγάλες ζάντες.
Link to comment
Share on other sites

σορρυ έκανα λάθος πριν παραπάνω για τις ζάντες, εννοούσα ότι οι 17αρες είναι η χρυση τομή και το διόρθωσα. :good:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχοντας περάσει από 45αρι προφίλ, και έχοντας κάνει επι τούτου test drive και με 16αρα και με 17αρα, κατέληξα στη 16αρα.

Οι λόγοι πολλοί:

Λιγότερες καταπονήσεις στο αμάξωμα και άρα λιγότεροι τριγμοι,

Λιγότερες επισκευές στις ζάντες λόγω των κωλοδρομων (είχα βαρεθεί να ισιωνω)

Χαμηλότερο κοστος ελαστικών

Μεγαλύτερη οικονομία στο καύσιμο

Καλύτερη κύλιση / μεγαλύτερη άνεση.

Ειδικά για το τελευταίο, ήταν και ένας απ τους λόγους που κατέληξα στο 1.4 tsi act (ανάρτηση πολ. Συνδέσμων) έναντι του ημιακαμπτου του TDI.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς κάτι που το κάνει ακόμα πιο σκληρό!

Σε κάθε περίπτωση έχει να κάνει καθαρά με το τι ζητάει ο καθένας από το αυτοκίνητό του.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχοντας περάσει από 45αρι προφίλ, και έχοντας κάνει επι τούτου test drive και με 16αρα και με 17αρα, κατέληξα στη 16αρα.

Οι λόγοι πολλοί:

Λιγότερες καταπονήσεις στο αμάξωμα και άρα λιγότεροι τριγμοι,

Λιγότερες επισκευές στις ζάντες λόγω των κωλοδρομων (είχα βαρεθεί να ισιωνω)

Χαμηλότερο κοστος ελαστικών

Μεγαλύτερη οικονομία στο καύσιμο

Καλύτερη κύλιση / μεγαλύτερη άνεση.

Ειδικά για το τελευταίο, ήταν και ένας απ τους λόγους που κατέληξα στο 1.4 tsi act (ανάρτηση πολ. Συνδέσμων) έναντι του ημιακαμπτου του TDI.

Μετά από 25000χλμ καμία καταπόνηση και κανένας τριγμός

Οι ζάντες δεν θέλουν καμιά επισκευή ( άμα πέσεις σε λακούβα και 15αρα να φοράς θα έχεις πρόβλημα)

Διαφορά στην κατανάλωση δεν είδα καμιά και αν υπάρχει είναι ανευ ουσίας

με τις 17αρες ΣΑΦΩΣ και έχεις καλύτερη κύλιση

Ειδικά στην Ευρώπη οι 17αρες πωλούνται ως στάνταρ εξοπλισμός σε πολλές χώρες.

Από θέμα εμφάνισης δε δεν υπάρχει σύγκριση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς κάτι που το κάνει ακόμα πιο σκληρό!

Σε κάθε περίπτωση έχει να κάνει καθαρά με το τι ζητάει ο καθένας από το αυτοκίνητό του.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις απόλυτο δίκιο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχει κανεις το mk7 το gti?υπαρχει καποιος στο φορουμ που να το εχει δει η να το εχει οδηγησει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Μερικες ερωτησεις σχετικα με τα 1.4 μοτερ των Golf 7 .

 

1)To turbo ακουγεται καθολου ειτε με ανοικτα ειτε με κλειστα παραθυρα?

2)Θορυβος απο αναρτησεις?(στο 6αρι ειχε οσο να πεις...)

3)Καταναλωσεις? ισχυει το περιπου 7l/100km σε μικτες συνθηκες που διαβαζω?

 

Στο Golf 6 TSI που ειχα πριν μπορω να πω πως ειχε αρκετη ενταση ο ηχος του υπερσυμπιεστη (εκτος του compressor που ηταν και αυτος καλος).

 

Θα ηθελα να μου απαντησουν και οι κατοχοι των 125ps καθως και των 140/150ps.

 

Δεν εχω παει ακομη για να το δω οπως θελω(δηλαδη να δω τα ΠΑΝΤΑ)ουτε εχω κανει test drive , γιατι θα με ζωσουν τα φιδια να μπω στο τριπακι αγορας του...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Μερικες ερωτησεις σχετικα με τα 1.4 μοτερ των Golf 7 .

 

1)To turbo ακουγεται καθολου ειτε με ανοικτα ειτε με κλειστα παραθυρα?

2)Θορυβος απο αναρτησεις?(στο 6αρι ειχε οσο να πεις...)

3)Καταναλωσεις? ισχυει το περιπου 7l/100km σε μικτες συνθηκες που διαβαζω?

 

Στο Golf 6 TSI που ειχα πριν μπορω να πω πως ειχε αρκετη ενταση ο ηχος του υπερσυμπιεστη (εκτος του compressor που ηταν και αυτος καλος).

 

Θα ηθελα να μου απαντησουν και οι κατοχοι των 125ps καθως και των 140/150ps.

 

Δεν εχω παει ακομη για να το δω οπως θελω(δηλαδη να δω τα ΠΑΝΤΑ)ουτε εχω κανει test drive , γιατι θα με ζωσουν τα φιδια να μπω στο τριπακι αγορας του...

Λοιπόν σχετικά με το 7αρι

Εγώ έχω το 1,4 tsi act με τα 140ps. Έκδοση 4πορτη highline.

Το αυτοκίνητο το έχω από τον 4/13 και μέχρι και σήμερα ΔΕΝ έχω πληρώσει ούτε ένα σεντς εκτός από βενζίνη. Το αμάξι έχει ελεχθεί 3 φορές από τον Φιλοσίδη στους εξάμηνους δωρεάν ελέγχους και είναι αστέρι. Έχω κάνει 27.000χλμ και ακόμα δεν έχω αλλάξει ούτε λάδια. Τέλος Μαρτίου θα πάει για το πρώτο service της διετίας.

Το turbo δεν ακούγεται , όπως δεν ακούγεται και κανένας θόρυβος από τις αναρτήσεις. Να σημειώσω ότι φοράω 17αρες ζάντες και χαμηλωμένη sport ανάρτηση μαμά.

Ενδεικτικά για την κατανάλωση. Έχω δει από 5,8 σε διαδρομή Αθήνα Θεσσαλονίκη, μέχρι 8 μέσα στο κέντρο της Αθήνας, Επίσης έχω δει 6,8-7 με cruise control στα 160 από Ανκόνα-Νίκαια.

Με λογική οδήγηση τα 7 που λες για μικτή οδήγηση είναι απόλυτα εφικτό νούμερο (τουλάχιστον για εμένα). Βέβαια όλα εξαρτώνται από το πόδι του καθενός το πόσο βαρύ είναι.

Γράφοντας το σχόλιο αυτό άρχισα να θυμάμαι μερικούς (ευτυχώς όχι πολλούς) πικρόχολους που πριν από 2 χρόνια κακολογούσαν το 7αρι και έγραφαν για το πόσα πολλά προβλήματα θα βγάλει ειδικά το σύστημα act που έχει. Κρίμα για αυτούς γιατί έχασαν 2 χρόνια οδηγικής απόλαυσης. Να συμπληρώσω ότι το 7αρι είναι πρώτο σε πωλήσεις στη κατηγορία του για το 2014 στην Ελλάδα με 2000 κομμάτια και πρώτο σε πωλήσεις στην Ευρώπη τα δύο τελευταία χρόνια. Είτε το θέλουν είτε όχι μερικοί, το αμάξι είναι ο leader στη κατηγορία του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ακουγεται ε? Κριμα.... γιατι πιστευω ο ηχος παιζει μεγαλο ρολο στην αισθηση που σου δινει ενα αυτοκινητο.

 

Στο 6αρι επαιζε ρολο και η θεση της πισω απο το ψυγειο ισως.

 

Και εγω για 17inch σκεφτομαι καθως πιστευω πως τα 16inch ειναι σχετικα μικρα μπροστα στον ογκο του αμαξωματος.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις Μκ7_man.

Link to comment
Share on other sites

Aλλος ένας κάτοχος Golf Tdi 1,6 105hp (edition 40) με manual σασμαν. Αριστες πρωτες εντυπωσεις. Δεν ειχα ποτε τετοιας ποιοτητας αυτοκινητο βεβαια με αποτελεσμα να βλεπω μεγαλες διαφορες. Προς το παρον το εχω ερωτευτει. Σε λιγο καιρο θα γραψω περισσοτερα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H Ηλιοροφη μειωνει το διαθεσιμο υψος η οχι?Αναφερομαι στο υψος του κεφαλιου και οχι πιο πισω.

 

Απο μερικα videos που εχω δει , νομιζω πως δεν το μειωνει(οπως εκαναν οι παλαιου τυπου).

Επειδη εχω καποιο υψος (1.92) και δυσκολα να βρω διαθεσιμο golf για να το δοκιμασω Live ρωταω εδω.

 

Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει?

Edited by agnostos_xxx
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχοντας περάσει από 45αρι προφίλ, και έχοντας κάνει επι τούτου test drive και με 16αρα και με 17αρα, κατέληξα στη 16αρα.

Οι λόγοι πολλοί:

Λιγότερες καταπονήσεις στο αμάξωμα και άρα λιγότεροι τριγμοι,

Λιγότερες επισκευές στις ζάντες λόγω των κωλοδρομων (είχα βαρεθεί να ισιωνω)

Χαμηλότερο κοστος ελαστικών

Μεγαλύτερη οικονομία στο καύσιμο

Καλύτερη κύλιση / μεγαλύτερη άνεση.

Ειδικά για το τελευταίο, ήταν και ένας απ τους λόγους που κατέληξα στο 1.4 tsi act (ανάρτηση πολ. Συνδέσμων) έναντι του ημιακαμπτου του TD&

 

& εγώ το ίδιο, αλλά η πίσω ανάρτηση multi-link δεν μου φαίνεται & τόσο αθόρυβη στις λακούβες, την περίμενα πιο ήσυχη...

Link to comment
Share on other sites

& εγώ το ίδιο, αλλά η πίσω ανάρτηση multi-link δεν μου φαίνεται & τόσο αθόρυβη στις λακούβες, την περίμενα πιο ήσυχη...

Δυστυχως εχουν ακουστει πολλα παραπονα με θορυβο απο την πισω αναρτηση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.