Jump to content
Guest gpolo

δισκοφρενα πισω

Recommended Posts

Εγω επειδη εχω 1300cc polo και δεν εχω τα μπροστινα φρενα του 16βαλβιδου polo μερικες φορες αναλογα με την ασφαλτο πιανουν περισσοτερο τα πισω!Μετα απο ερευνα εμαθα οτι τα 16βαλβιδα δεν εχουν αυτο το προβλημα.και οσο αφορα τον κατανεμητη πισω αυτος ρυθμιζεται αυτοματα αναλογα με την κληση του πισω αξονα.Αυτα ειχα να πω και ευχαριστω που με ακουσατε!

καλησπερα .τι εννοεις αναλογα με την κλιση ρυθμιζεται ο κατανεμητης?

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

για να βαλει καποιος με ταμπουρα πισω να βαλει δισκοφρενα τι αλλαγες πρεπει να κανει κ τι κοστος θα εχει περιπου ξερουμε?

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf

Χρήστο πρέπει να βρείς ολόκληρο τον άξονα και αν θυμάμαι καλά με μια καλη τιμή πρέπει να φτάνει τα 600 ευρώ στην καλήτερη περήπτωση αλλιώς πάει πολύ πάνω μετά...

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια θα χρειαστεί να αλλάξεις πίσω άκρα, αλλά απλούστατα επειδή κανείς δεν πουλάει μόνα τους τα άκρα, αναγκαστικά αγοράζεις όλο τον άξονα.

Εκτός αν βρείς από κάπου μόνο άκρα και τα πάρεις :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Την ίδια δουλειά είχα κάνει σενα Πουντο που είχα με κόστος αγορά 80000 δρχ τα άκρα με τα μαρκούτσια και 25000 τα συρματόσχινα του χειρόφρενου επειδή στα τροπέτα τα κόβουν συνήθως και 35000 εργασία.

Όσο είχα το Ίμπιζα είχα ψάξει παλιατζίδες και είχα πάρει τιμή 350ε όλος ο πίσω άξονας απο cupra δλδ μαζί και αντιστρεπτική που το δικό μου δεν είχε....Καλό ακουγόταν

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μου έχει Polo 9N 75άρη 5θυρο. Πίσω έχει δισκόφρενα. Έχουμε παρατηρήσει ότι τα περισσότερα Polo 1.4 έχουν πίσω ταμπούρα. Τι συμβαίνει? Μήπως επειδή στο πακέτο του ABS περιλαμβάνονται τα πίσω δισκόφρενα?

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μου έχει Polo 9N 75άρη 5θυρο. Πίσω έχει δισκόφρενα. Έχουμε παρατηρήσει ότι τα περισσότερα Polo 1.4 έχουν πίσω ταμπούρα. Τι συμβαίνει? Μήπως επειδή στο πακέτο του ABS περιλαμβάνονται τα πίσω δισκόφρενα?

Απαντησες μονος σου. Τωρα πλεον που το ΑBS ειναι υποχρεωτικο, εχουν ολα :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε giannispolo συγνωμη για την καθηστερηση στην απαντηση αλλα λογω εξεταστικης δεν μπαινω και πολυ συχνα!Οποτε σου απαντω στην ερωτηση σου:αναλογα με το ποσο φορτωμενο ειναι το polaki σου σε βαρος ο πισω αξονας αλλαζει η κλιση του.Ο πισω αξονας ειναι συνδεδεμενος μεσω ελατηριου με τον κατανεμητη της πιεσης και αναλογα με αυτη την κλιση επεμβαινει στη ροη του υγρου των φρενων και την μεταβαλει μεσω βαλβιδας για να μη βρεπεις μεταβολες μεγαλες στην πεδηση σου οταν εισαι φορτωμενος και φρεναρεις ή το αντιθετο(ελαφρυς και φρεναρεις)

Link to comment
Share on other sites

Απαντησες μονος σου. Τωρα πλεον που το ΑBS ειναι υποχρεωτικο, εχουν ολα  :thumbsup:

Και το δικο μου γιατι κατα 99% εχει ταμπουρα? :thumbsup:

Υ.Γ. Μετα απο σκισιμο βρωμανε τα φρενα η οι δισκοι. Συμβαιννει και σε αλλους αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ρε μάγκες τελικά αξίζει να βάλουν όσοι δεν έχουν πίσω άξονα με δισκοφρενα? Αξίζει να δώσεις 400 ευρω + εργατικά+///?

Μετά την επέμβαση τον παλιό άξονα πέταμα στα σκουπίδια? :)

Link to comment
Share on other sites

Ωπα....

Πολλα εχουν αναφερθει για τα δισκοφρενα πισω.

Παιδια, καθιστε.Τα ταμπουρα εχουν τα ΙΔΙΑ αποτελεσματα (σε ποσοστο 99%) με τους δισκους! Εχετε δει ΤΙ επιφανεια τριβης εχουν μεσα οι δαγκανες/σιαγονες?

Απλα το θεμα ειναι στην ΑΝΤΟΧΗ.Δηλαδη τα ταμπουρα δεν εχουν οπες η κατι τελος παντων ωστε να εχουμε απαγωγη θερμοτητος, και ετσι με τα συχνα δυνατα και μη φρεναρισματα να πεφτει η αποδοση τους.

Αντιθετα, τα δισκοφρενα με τα τακακια ειναι εξωτερικα και εκει η θερμοτητα εκλυεται στο περιβαλλον χωρις προβλημα.Για αυτο και στα δυνατα αυτοκινητα υπαρχουν δισκοι με τρυπες (τρυπητοι).Ακομα και στα δικα σας υπαρχουν ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΟΙ δισκοι (2 πλακες κολλημενες και αναμεσα τους διακενα για καλυτερη απαγωγη).

Οταν πηγαινεις στο οριο, για πολλη ωρα σημαινει οτι φρεναρεις κιολας.Οταν ομως ζεστενονται τα ταμπουρα τι γινεται?

Αν φιλε εχεις πολλα αλογα και φρεναρεις συνεχως και δυνατα (βλ. να κανεις "ειδικες" σε επαρχιακους δρομους), ναι τα συνιστω τα δισκοφρενα.Αλλιως δεν βρισκω τον λογο.ABS εχεις?

Link to comment
Share on other sites

με 75 άλογα δεν αξίζει καθόλου να τοποθετήσεις δίσκους πίσω. Βάλε ένα ζευγάρι εργοστασιακών διαστάσεων δίσκους ενισχυμένους μπροστά με το ανάλογο τακάκι και είσαι

ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι abs δεν εχω ! επειδή άλλαξα αναρτήσεις είδα μεγάλη μα μεγάλη διαφορά στο φρενάρισμα και λέω εάν βελτιώνεται και άλλο να το κάνω ! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83

Καλημέρα παιδιά!Έχω πάρει Polo 1000 του 98 εδώ και κανα μήνα μεταχειρισμένο, όπως καταλάβατε από ιππους δεν υπάρχει σάλιο στο κινητήρα!΄Εχω μόνο μπροστά δισκόφρενα(πράγμα φυσικό).Βλέπω όμως παρα το χαμηλο της ισχυς του κίνητηρα οτι χρείαζεται πρόσθετη βοήθεια στο θέμα φρενάρισμα!Παρατηρώ διαφορές σε σχέση με άλλα αμαξια που τα οδηγουσα για καιρό!Π.χ το Α4 1.8τ ειχέ ικανοποιητικά φρένα πάρα το βάρος του,για το Golf3(του αδερφού) Δεν το συζητάω τα καλύτερα φρένα,απίστευτη απόκριση!Αν και ψόφιο 75 ίππους 1.4!Τωρα θα μου πείτε συγκρίνεις άλλα αμαξια,διαφορετικές κατηγορίες σώστα!Όμως πριν από το Polo είχα 1 Corsa 1200 με ταμπούρα πίσω και όμως είχε καλύτερα φρένα!Να κοιτάτε πρώτα την ουσία των φρένων και γενικά ότι βάζετε στο άμαξι και μετά όλα τα αλλα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83
φιλε εισαι σιγουρος οτι ειναι οκ τα φρενα σου?μηπως παιζει προβλημα?

Τι να σου πω ρε super savvato!Τα είδε ο μηχανικός όλα και τα υγρά και τα τακάκια και τις δισκόπλακες μπροστά,είναι ο οικογενειακός μας μηχανικος και τον εμπιστεύομαι,τωρα να μου πεις αν πάω και σε καποιον άλλο τι έχω να χάσω μια γνώμη θα πάρω εσυ ποιό Polo έχεις?Είσαι ευχαρίστημένος απτα φρένα σου :) ?

Link to comment
Share on other sites

Guest super savvato!!!

εγω εχω το 9ν 100 αλλα εχει μπρος πισω δισκοφρενα οποτε δε συγκρινουμε το ιδιο

εγω μια χαρα ειμαι ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Guest Nikolas83
εγω εχω το 9ν 100 αλλα εχει μπρος πισω δισκοφρενα οποτε δε συγκρινουμε το ιδιο

εγω μια χαρα ειμαι ευχαριστημενος

Μια χάρα σε βρίσκω και μένα αυτός ήταν ο πόθος μου ένα Polo 1.4 16v του 98,επειδή μου αρέσει το σασί αλλα επειδή την συντηρηση την και τις βενζίνες θα πρέπει να τις αναλάβω εγω σκέφτηκα το 1000ρακι θα είναι ότι πρέπει ιδίως μέσα στην πόλη.Το καλό είναι ότι το πήρα μεταχειρισμένο και είχε πάνω 1 εξατμισούλα,φωτα και προφυλακτήρες απο 16βαλβιδο και κάπως μετριάζει την κατάσταση εξωτερικα τουλάχιστον!Τι ηλικία έχεις super savvato?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω μια ερώτηση. Εγω εχω το 6N2 16V 75ps το οποιο εχει ταμπουρα πισω.

και τωρα θελω να του βάλω πισω δισκόφρενα. Μαλλον θα μπεί κανας μεταχειρισμένος άξονας.

το ερωτημα μου ειναι : Αφου το αμαξι δεν εχει ABS μπορώ να την κανω αυτήν την μετατροπή ή θα χάσω το 60 % 40% των φρένων ????

Ξέρω οτι αμάξια οπως το punto gt οτι εχουν δισκοφρενα πισω και ας μην εχει ABS.

Παντος μου αρέσει που δεν εχω ABS γιατι εχω μαθει σε αμαξι χωρις ABS και εχω μαθει να κουμανταρω καλα το φρενάρισμα μου ακόμα και σε μεγαλεσ ταχυτητες οπου το ABS αποβαίνει σωτήριο !!!! σε σχεση με μέσα στην πόλη .

Ευχαριστω ! :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Παιδια θελω να κανω μια ερώτηση. Εγω εχω το 6N2 16V 75ps το οποιο εχει ταμπουρα πισω.

και τωρα θελω να του βάλω πισω δισκόφρενα. Μαλλον θα μπεί κανας μεταχειρισμένος άξονας.

το ερωτημα μου ειναι : Αφου το αμαξι δεν εχει ABS μπορώ να την κανω αυτήν την μετατροπή ή θα χάσω το 60 % 40% των φρένων ????

Ξέρω οτι αμάξια οπως το punto gt οτι εχουν δισκοφρενα πισω και ας μην εχει ABS.

Παντος μου αρέσει που δεν εχω ABS γιατι εχω μαθει σε αμαξι χωρις ABS και εχω μαθει να κουμανταρω καλα το φρενάρισμα μου ακόμα και σε μεγαλεσ ταχυτητες οπου το ABS αποβαίνει σωτήριο !!!! σε σχεση με μέσα στην πόλη .

Ευχαριστω ! :D

Πάντως καλύτεροι από το ABS δεν είμαστε (σε πανικό).

Μπορείς να βάλεις πίσω δίσκους άνετα πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.