Jump to content
Mike

Βελτίωση 2.0 Fsi

Recommended Posts

Οταν μιλαμε για στρωματοποιημενη καυση,εννουμε οτι ο κινητηρας εχει ουσιαστικα δυο "MODES" λειτουργειας ,μιας που δουλευει με κανονικο μειγμα και μιας με φτωχο.Οταν ο κινητηρας δουλευε με φτωχο μειγμα τοτε ηταν απαραιτητη η βενζινη υψηλων οκτανιων.Στους TFSI εξ'αρχης (μιας και ειχαν πρωτη προτεραιοτητα την αποδοση) ο κινητηρας δε δουλευε με φτωχο μειγμα.Αυτη η αλλαγη περασε και στους fsi μαζι με καποιες αλλες μικροαλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Μειωμένη απόδοση???? Για δες τους αντίστοιχους 2λιτρους στην κατηγορία και κάνε και μία σύγκριση με την κατανάλωση...

Για παρε έναν παλιό κινητήρα και άστον χωρίς αλλαγή για 15000χμ και μετά να δούμε αν καίει λάδια ή όχι ...

Εμένα δεν έχει κάψει λάδια ακόμα (μην το ματιάσω κιόλας)

Αν ειναι ετσι λοιπον, τοτε ολα που ακουγονται για αποσυρση, και ηδη καταργηση της στρωματοποιημενης λειτουργιας ειναι ψεματα...?

Εγω προσωπικα, δεν το νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη φιλε μου. Εκει εκανα εγω προγραμμα, και ο,τι θελεις, μπορω να σε βοηθησω. Απιστευτη δουλεια ο Νικος ο Σπεης

210 6008737

Υακινθου 1, Αγ. Παρασκευη

Απιστευτη δουλεια, χωρις; φανφαρες, και με πολυ αποτελεσμα. Εκει πηγα μετα απο συστασεις του Φανη. Go for it :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ποσο εχει 0-100 αυτο με τα 190...?

Εμεις εχουμε το τελευταιο με τα 163 ονομαστικα

Nομιζω το δινει 8,2 αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Παντως φορτωνει καλα και με Cooper S που ανοιξα σε ανηφορα(ζυγιζει και 1500++ κιλα )σε τεταρτες τον μαζευα ενω μεχρι εκει ειμασταν ακριβως στα ιδια.Τελικες 245 κοντερισια σε ευθεια.Παντως απ΄οτι εχω καταλαβει μου φαινεται οτι παει καλυτερα ακομα και απο τα 180αρια του group.Audi f@cks

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι off topic επειδή θίξατε το θέμα:

Η μεταπωλητική αξία το 1.6 fsi δεν επηρρεάζεται από το GT. Άλλο αυτοκίνητο το ένα άλλο το άλλο. Δεν είναι όλοι 20-35 χρονών οπου κατά κόρον απευθύνεται το GT. Μην το βλέπετε μόνο από την σκοπιά σας.

Ένας 50χρονος θα ενδιαφερόταν για τουρμπνες και κομπρέσορες?

Επίσης ο πελάτης που πηγαίνει να αγοράσει μεταχειρισμένο αυτοκίνητο είναι συνήθως αυτός που δεν έχει μεγάλη οικονομική δυνατότητα. Θα αγόραζε λοιπόν ένα αυτοκίνητο που έχει 40% μεγαλύτερη κατανάλωση? Μην μου πείτε ότι το GT καίει 7,2 lt/100. Το είπα και στο σχετικό topic για το GT πριν ακόμα το τεστάρουν. Οι εργοστασιακές αναφορές σε καταναλώσεις δεν έχουν και πολύ σχέση με τις πραγματικές. Το GT κατά το τεστ των 4Τ έκαψε κατά Μ.Ο. 12,4 lt/100 που είναι πολύ καλή για αμάξι 170 ίππων τουρμάτου άλλα δεν έχει καμμία σέση με τα 8,5 lt/100 που καίει το 1,6 fsi.

Μην μιλήσουμε για κόστος συντήρησης. Έτσι και κολλήσει ο ημεκτρομαγνητικός συμπλέκτης του κομπρέσορα χαλάρα πάει για 6.000 ζημιά.

Η τουρμπίνα δεν θα χρειαστεί αντικατάσταση στα 80.000 - 100.000 χλμ? Κόστος ένα 1.000ρικάκι.

Αλίμονο, το ίδιο κόστος συντήρησης έχει ένα ατμοσφαιρικό με ένα τούρμπο που δουλεύει μαμά στα 2,5 bar?

Συ τοιος άλλοιος είναι περίεργος να δω πόσο λάδι θα καίει αυτός ο κινητήρας. Ήδη τα fsi "τσιμπάνε" λαδάκι. Πόσο μάλλον ένα τόσο "πουσαρισμένο" μοτεράκι. Τα τουρμάτα πάντα έκαιγαν λάδακι ή είχαν ψεκαστήρες λαδιού για μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Edited by Menios
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω το δινει 8,2 αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Παντως φορτωνει καλα και με Cooper S που ανοιξα σε ανηφορα(ζυγιζει και 1500++ κιλα )σε τεταρτες τον μαζευα ενω μεχρι εκει ειμασταν ακριβως στα ιδια.Τελικες 245 κοντερισια σε ευθεια.Παντως απ΄οτι εχω καταλαβει μου φαινεται οτι παει καλυτερα ακομα και απο τα 180αρια του group.Audi f@cks

Θα μιλάς για το παλιό το Cooper-S γιατι τα τελευταια με τα 190 αλογα και το πιο κοντό σασμάν ρίχνουν και στο GTi που το μοτερ έχει αντίστοιχη απόδοση με το 1.8T το 225αρη και είναι και πιο ελαφρύ (λόγω απουσίας τετρακίνησης).

Μην μιλήσουμε για κόστος συντήρησης. Έτσι και κολλήσει ο ημεκτρομαγνητικός συμπλέκτης του κομπρέσορα χαλάρα πάει για 6.000 ζημιά.

Η τουρμπίνα δεν θα χρειαστεί αντικατάσταση στα 80.000 - 100.000 χλμ? Κόστος ένα 1.000ρικάκι.

Αλίμονο, το ίδιο κόστος συντήρησης έχει ένα ατμοσφαιρικό με ένα τούρμπο που δουλεύει μαμά στα 2,5 bar?

Συ τοιος άλλοιος είναι περίεργος να δω πόσο λάδι θα καίει αυτός ο κινητήρας. Ήδη τα fsi "τσιμπάνε" λαδάκι. Πόσο μάλλον ένα τόσο "πουσαρισμένο" μοτεράκι. Τα τουρμάτα πάντα έκαιγαν λάδακι ή είχαν ψεκαστήρες λαδιού για μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Μην ξεχνάς οτί αυτος ο κινητήρας δεν είναι ενα βελτιωμένο 1400 μοντελο 92 που ο μπαρμπα-μητσος διπλα στην πλατεία του έβαλε turbo απο κάποιο τροπέτο που βρήκε με 2.5 bar και σκούπα.

4 χρονια κράτησε η εξέλιξη του και χρησιμοποιούνε καλά υλικά, μια τόσο συντηριτική εταιρεία σαν την VW δεν θα εβγαζε ενα μοτερ που θα εβγαζε τα άπειρα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι μοτερ του μπαρμπα-μήτσου και σίγουρα δεν θα βγάλει άπειρα προβλήματα (γερμανικό είναι όχι κινέζικο) lolololo

Άλλο πράγμα η εργοστασιακή εξέλιξη και άλλο οι πραγματικές συνθήκες με αυτοκίνητα παραγωγής. Εκεί οι συνθήκες είναι ιδανικές και τα αυτοκίνητα δοκιμάζονται σε ακραίες για μικρότερο χρονικό διάστημα.

Επίσης δοκιμάζονται ελάχιστα αυτοκίνητα σε σχέση με αυτά που βγαίνουν στην παραγωγή.

Όσο καλά υλικά να έχει πάντα υπάρχει ο κίνδυνος αστοχίας υλικών. Αν ήταν έτσι κανένα αυτοκίνητο δεν είχε προβλήματα, όυτε στην F1 που χρησιμοποιούνται κορυφαία υλικά χωρίς ανοχές δεν θα "έσπαγε" κινητήρας.

Γενικότερα όσο πιο πολύπλοκος είναι ένας κινητήρας τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να γίνει η στραβή.

Εδώ ακόμα και η Mercedes (παραδοσιακά συντηρητική εταιρία-τωρα τελευταία κάνει "νερά" lolololo) παραδέχτηκε δημοσίως όταν έπεσε από την 1η στην 27η έβδομη θέση στους 35 κατασκευαστές στον πίνακα αξιοπιστίας ότι η νέα τεχνολογία (χρήση ηλεκτρονικών) δεν της "έκατσε καλά".

Edited by Menios
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να το δω σε μποτιλαρίσματα στην εθνική ντάλα καλοκαίρι.

Πάντως παλι ξεφύγαμε από το θέμα

Συμφωνω , ας μας πει λοιπον καποιος

τι ξερει παραπανω για βελτιωση των διλιτρων μας????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να το δω σε μποτιλαρίσματα στην εθνική ντάλα καλοκαίρι.

Πάντως παλι ξεφύγαμε από το θέμα

xaxaxa, καλό ρε παιδιά είπαμε, δεν είναι και τοστιέρα ταμάξι

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλάς για το παλιό το Cooper-S γιατι τα τελευταια με τα 190 αλογα και το πιο κοντό σασμάν ρίχνουν και στο GTi που το μοτερ έχει αντίστοιχη απόδοση με το 1.8T το 225αρη και είναι και πιο ελαφρύ (λόγω απουσίας τετρακίνησης).

Για φέρε μου λίγο το Cooper S με τα 190 ???!!! ;) άλογα που βρήκες να τα ρίξει στο Gti....

Έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται......

P.S.Έχεις ιδέα ΠΟΣΟ ΒΑΡΟΣ έχει το Cooper;;;Μπορεί να φαίνεται μικρό, αλλά ελαφρύ πάντως δέν είναι....

Link to comment
Share on other sites

VW Golf V GTI: 1400* kg

Mini Cooper S: 1200* kg

*εργοστασιακές τιμές

Πέρα από αυτό όμως, εργοστασιακό Cooper S με 190 άλογα δεν ξέρω πού το βρήκατε...

(Εκτός αν μιλάμε για S Works, που και πάλι αν δεν κάνω λάθος δεν είναι 190, αλλά καμιά 200+ hp... άσε που δε νομίζω να έρχεται Ελλάδα) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

To mini Cooper S εχει αν δεν με απατα η μνημη μου, 7,2 0-100...

Με το GT παντως το εχει μονο απο σταση, αλλα χανει παντου σε ρεπριζ...

Να επιστρεφαμε ομως στο θεμα μας παιδες...? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

To mini Cooper S εχει αν δεν με απατα η μνημη μου, 7,2 0-100...

Με το GT παντως το εχει μονο απο σταση, αλλα χανει παντου σε ρεπριζ...

Να επιστρεφαμε ομως στο θεμα μας παιδες...? :wacko:

To cooper-s einai pio grhgoro, koita 0-1000m. Repriz to golf to pataei omws.

Krathma se kleistes strofes (2-3h) to cooper rixnei tsai (blepe mploke diaforiko).

Link to comment
Share on other sites

........ to cooper rixnei tsai (blepe mploke diaforiko).

Ρε φίλε...

Συγγνώμη που θα στην πώ κιόλας.....

Αλλά άμα σου αρέσει ένα αμάξι, τουλάχιστον ΜΑΘΕ ΤΟ πρίν το θεοποιήσεις....

Τι μπλοκέ και π@@ριές..... popeye.gifpopeye.gif

ΕΛΕΟΣ !!!! withstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

To cooper-s einai pio grhgoro, koita 0-1000m. Repriz to golf to pataei omws.

Krathma se kleistes strofes (2-3h) to cooper rixnei tsai (blepe mploke diaforiko).

Καλα φιλε μου, εγω σου λεω απο το GT ειναι πιο γρηγορο απο σταση...Σε ρεπριζ χανει παντου...Τωρα απο το GTI, δεν ξερω αν ειναι πιο γρηγορο απο σταση, γιατι και τα δυο στο 0-0-100 τα δινει 7,2, αν ειανι και με το DSG εισαι πισω...

Οσο για το μπλοκε...Αστο...Απλα δεν υπαρχει...

ομως να σου πω, οτι εδω δεν ειναι θεμα διαφημισης του Mini Cooper, αλλα "Βετλιωση 2.0FSI" σε περιπτωση που δεν ειδες τον τιτλο...οκ...? :)

Link to comment
Share on other sites

To cooper-s einai pio grhgoro, koita 0-1000m. Repriz to golf to pataei omws.

Krathma se kleistes strofes (2-3h) to cooper rixnei tsai (blepe mploke diaforiko).

Το Cooper S μεχρι τα μεσα του 2005 ειχε 163 αλογα

Απο τα μεσα του 2005 και μετα εχει 172 αλογα

Το Works δεν εισαγεται αλλα εχει 200 και εδω και λιγο καιρο βγαινει με 215!!

Παντως αν στριβει ειναι καθαρα λογω στησιματος και προς θεου ΟΧΙ ΜΠΛΟΚΕ!!! :blink:

Νομιζω με το GTi θα τα βρει σκουρα ακομα και το καινουργιο S. worthy.gif

Με το Α4 προφανως ηταν το παλιο ομως ηταν ΑΝΗΦΟΡΑ και μαλιστα αρκετα εντονη.

Φιλος με Colt CZT μαμα(150) ειχε ανοιξει με Cooper S μαμα(163) και μεχρι τεταρτες το S ηταν 1,5-2 καροτσες μπροστα.

Καλο το Cooperακι αλλα μην το συγκρινετε με το GTi.Respect

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και θα το συγκρινεις οταν εχουν

- ιδιο 0-100

- απιστευτο στησιμο και στριψιμο και τα δυο

Τεσπα...Δεν μπορω να καταλαβω γιατι συνεχιζετε με το ιδιο θεμα του Cooper...Εκτος κι αν μπορει καποιος να μου πεις πως συνδεεται με τον 2.0FSI και την βελτιωση του.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι μοτερ του μπαρμπα-μήτσου και σίγουρα δεν θα βγάλει άπειρα προβλήματα (γερμανικό είναι όχι κινέζικο) lolololo

¶λλο πράγμα η εργοστασιακή εξέλιξη και άλλο οι πραγματικές συνθήκες με αυτοκίνητα παραγωγής. Εκεί οι συνθήκες είναι ιδανικές και τα αυτοκίνητα δοκιμάζονται σε ακραίες για μικρότερο χρονικό διάστημα.

Επίσης δοκιμάζονται ελάχιστα αυτοκίνητα σε σχέση με αυτά που βγαίνουν στην παραγωγή.

Όσο καλά υλικά να έχει πάντα υπάρχει ο κίνδυνος αστοχίας υλικών. Αν ήταν έτσι κανένα αυτοκίνητο δεν είχε προβλήματα, όυτε στην F1 που χρησιμοποιούνται κορυφαία υλικά χωρίς ανοχές δεν θα "έσπαγε" κινητήρας.

Γενικότερα όσο πιο πολύπλοκος είναι ένας κινητήρας τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να γίνει η στραβή.

Εδώ ακόμα και η Mercedes (παραδοσιακά συντηρητική εταιρία-τωρα τελευταία κάνει "νερά" lolololo) παραδέχτηκε δημοσίως όταν έπεσε από την 1η στην 27η έβδομη θέση στους 35 κατασκευαστές στον πίνακα αξιοπιστίας ότι η νέα τεχνολογία (χρήση ηλεκτρονικών) δεν της "έκατσε καλά".

Πρώτον όσον αφορά τo stress and heat simulation( εργοστασιακή εξέλιξη αντοχής ) ο κατασκευαστής οι μηχανολόγοι τα τεστ που κάνουν είναι πολύ πιο strict και καταπονούν τον κινητηρά με αποτέλεσμα αν αντέξει και περάσει αυτά τα τεστ έχει περασει το βάπτισμα, μπορεί να λειτουργήσει υπο οποιεσδήποτε συνθήκες Ανταρκτική, Σαχαρα (διαφορά κλιματολογικών συνθηκών ). Δευτερόν στο προηγουμενο σου ποστ που είπες , Ο συμπλέκτης ο ηλεκτρομαγνητικός δε χαλάει, και τριτον η καταναλωση του 1.4 tsi αν οδηγηθει νορμαλ στην εθνική με σταθερη ταχυτητα τα 120χλμ/ωρα παιζοντασ στα 80 χλμ/ωρα σε διασταυρώσεις και επιταχυνοντας ομαλα και οχι στο πατωμα με κανονικο βαρος ναι μπορεί να κάνει 7,2 lt/100 km, και με στοιχημα, ΑΥΤΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.