Jump to content
Nickman

Automatic Port Pagaz

Recommended Posts

Ειδα αυτο το videaki και σκαλωσα θα επρεπε να γινεται και στο δικο μου golfaki??

Ναι γίνεται. Αλλάζεις τις μπουκάλες που ανοίγουν το πορτμπαγκάζ αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται. Αλλάζεις τις μπουκάλες που ανοίγουν το πορτμπαγκάζ αν δεν κάνω λάθος.

Ξερουμε ποσο εχουν οι μπουκαλες;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω από Δευτέρα να μάθω τιμούλα για τα αμορτισεράκια και θα ποστάρω..

Ειναι αυτα που παιρνει το octavia ...αλλα προκαλουν προβλημα... Εγω γιαυτο δεν τα εβαλα...Στα βιντεο αναφερεται αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα δημιουργείται και σε ποιό βίντεο εννοείς;

Πάντως εγώ σε μερικά βίντεο που είδα μιλάνε για τα

αμορτισεράκια από το Fabia με κωδικό 6Υ0 827 550 C

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

[quote Speedy date='11 Δεκέμβριος 2010 - [size="4"]15:21:57[/size]

[quote STELIOS_GOLF 6 TSI date='11 Δεκέμβριος 2010 - [size="4"]15:21:57[/size]

Εντάξει , αυτά απλά δεν γίνονται ..... :thumbsup: :thumbsup:

Γίνονται...

Αλλά φυσικά ο Speedy ως mod, προτιμήθηκε από τον server και τερμάτισε πρώτος :thumbsup:

Τι σας έχει πιάσει με το αυτόματο άνοιγμα του πορτ παγκάζ;;; Λίγο άχρηστο δεν είναι; Εμένα μου φαίνεται χρήσιμο μόνο για κουλούς αλλά και πάλι δεν θα μπορούν να το κλείσουν, οπότε αδυνατώ να αντιληφθώ τη χρησιμότητα του!!! new_killpc.gif

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν ειναι τερμα αχρηστο.

κουβαλας ενα κουτι ας πουμε η κατι αλλο και δεν μπορεις να το αφησεις για να ανοιξεις...

αλλα και παλι κλαιν. ποιο πολυ εφετζιδικο closedeyes.gif

αν ειχα χρονο ισως το περνουσα για να υπαρχει.

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Μία χρησιμότητα που σκέφτομαι είναι όταν η γυναίκα μου είναι με την μπέμπα

αγκαλιά και με κάμποσες τσάντες ακόμη στα χέρια.

Βέβαια αλοίμονο μας αν έχει παρκάρει σε κανά τοίχο κοντά ή σε άλλο αμάξι :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται...

Αλλά φυσικά ο Speedy ως mod, προτιμήθηκε από τον server και τερμάτισε πρώτος :p

Ο server κλέβει... :p :p :p :p :p

Μία χρησιμότητα που σκέφτομαι είναι όταν η γυναίκα μου είναι με την μπέμπα

αγκαλιά και με κάμποσες τσάντες ακόμη στα χέρια.

Βέβαια αλοίμονο μας αν έχει παρκάρει σε κανά τοίχο κοντά ή σε άλλο αμάξι :D

Φαντάσου να πατησει κάποιος κατά λάθος το κουμπί ενώ το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο με τον κώλο προς τον τοίχο. Για αυτό είναι ανούσιο. :D

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Γίνονται...

Αλλά φυσικά ο Speedy ως mod, προτιμήθηκε από τον server και τερμάτισε πρώτος :D

Τι σας έχει πιάσει με το αυτόματο άνοιγμα του πορτ παγκάζ;;; Λίγο άχρηστο δεν είναι; Εμένα μου φαίνεται χρήσιμο μόνο για κουλούς αλλά και πάλι δεν θα μπορούν να το κλείσουν, οπότε αδυνατώ να αντιληφθώ τη χρησιμότητα του!!! new_killpc.gif

χαχαχαχα με τίποτα δεν κάνει διακρίσεις ο server !! αχαχαχαχα

συνήθως αυτό είναι χρήσιμο σε βροχερές μέρες όπου το σήμα έχει γεμίσει με ότι υπήρχε στον δρόμο και μετά πρέπει να το πιάσεις και ν' ανοίξεις .... ή ακόμη όταν έρχεσαι φορτωμένος με τις σακούλες απο το σούπερ μαρκετ και βρέχει εκεί κάνεις ρεκόρ ....

Link to comment
Share on other sites

Ειδα αυτο το videaki και σκαλωσα θα επρεπε να γινεται και στο δικο μου golfaki??

Σου γράφω επί λέξει ό,τι γράφει το βιβλίο του κατασκευαστή,σελίδα 56,έκδοσης 11.2009: '' Πίεση το πλήκτρου... στο κλειδί του τηλεχειρισμού,εικ.26 για περίπου ένα δευτερόλεπτο για το ξεκλείδωμα του πίσω καπό ή πίεση του πλήκτρου... στο κλειδί τηλεχειρισμού έως ότου το πίσω καπό ανοίξει αυτόνομα ΜΕΡΙΚΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ. Στη συνέχεια άνοιγμα του πίσω καπό μέσω του εμβλήματος της Volkswagen.

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφω επί λέξει ό,τι γράφει το βιβλίο του κατασκευαστή,σελίδα 56,έκδοσης 11.2009: '' Πίεση το πλήκτρου... στο κλειδί του τηλεχειρισμού,εικ.26 για περίπου ένα δευτερόλεπτο για το ξεκλείδωμα του πίσω καπό ή πίεση του πλήκτρου... στο κλειδί τηλεχειρισμού έως ότου το πίσω καπό ανοίξει αυτόνομα ΜΕΡΙΚΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ. Στη συνέχεια άνοιγμα του πίσω καπό μέσω του εμβλήματος της Volkswagen.

Παλιότερα το είχα ψάξει αρκετά ... μια σκέψη ήταν να βάλουμε αμορτισέρ από Q7(DiS) ή από άλλο αμάξι με βαριά πόρτα .

Έπειτα κοίταξα στο δεξιό αμορτισέρ του πορτμπαγκάζ και είδα να αναγράφει 0535Ν .

Με κάποιους υπολογισμούς :

535N(μάλλον είναι Newton) / 9,81N = 54,536 kg ( δλδ ίση για να μπορεί να σηκώσει το βάρος της πόρτας )

54,536 kg * 2,20462262 pounds = 120,231 lb

Δλδ εάν βάλουμε 580Ν(Q7) θα ασκεί δύναμη ίση για να σηκώσει 56,898 kg ( 125lb ) !

(την μετατροπή σε lb την έκανα για να δω αν όντως είναι το Ν εκφράζει Newton , βρίσκοντας μια τιμή μέσα στις παρακάτω : http://www.mcmaster.com/#lift-supports/=566zu0 )

Έτσι εάν αλλαχθούν τα αμορτισέρ θα γίνεται κάτι παραπάνω απ' ότι γράφει το manual , καθώς η ελκτική δύναμη που θα ασκεί το νέο αμορτισέρ θα είναι μεγαλύτερη, με αποτέλεσμα την ανύψωση της πόρτας του χώρου αποσκευών .

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

στα scirocco βάζουν κατι ελατήρια και γίνεται το ίδιο πράγμα.

απλα το ελατήριο πρεπει να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

στα scirocco, υπάρχουν απο το εργοστάσιο 2 αμορτισέρ πίσω.

ετσι υπάρχουν 2 ελατήρια αναλογα με αυτο που υπάρχει,

των 51mm και 64mm (εξαρτάται απο το μήκος της μπουκαλας)

http://www.iroc-forum.de/showthread.php?tid=4777

(στο 3ο Post απο την αρχη...)

H εταιρια febrotec τα κατασκευαζει, και τα στελνει ΚΑΙ στην Ελλαδα, μεσω παραγγελιας απο το

internet:

http://www.febrotec.de/content.php?seit ... tails=7901

(τα 51mm)

http://www.febrotec.de/content.php?seit ... tails=6362

(τα 64mm)

πηγη..http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/forum/viewtopic.php?f=15&t=1756&hilit=%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B1&start=70

Edited by panaua
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εμενα δεν με ενδιαφερει το συγκεκριμενο πραγμα απλα οπως το ειδα στο youtube παραξενευτικα μηπως εχει προβλημα το δικο μου αμαξι και δεν γινεται.... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.