Jump to content
tsolias26

Μανιτάρι Με Χειροποίητη Heatshield Σε Polo Gti 6R

Recommended Posts

Χαιρετίζω όλους τους συμφορουμίτες και ανοίγω το topic για να σας δείξω πως έφτιαξα την custom εισαγωγή για το Polo GTI 6R...

Αποτελείται από :

1. μανιτάρι της HKS...

2. το σφουγγάρι είναι της Pipercross (ας είναι καλά ο Πάνος - ttdoumpa, για την προσφορά.)

3. χειροποίητη Heat shiled αλουμινίου ( από μαγαζί με ταμπέλες - μου την έφτιαξε τσάμπα)

4. Σωλήνα αλουμινένιο για αέρα ( από μαγαζί με υδραυλικά)

5. τα απαραίτητα κολάρα και αρμαφλέξ για την μόνωση της heat shield...

Αρχικά μια φώτο της Heat shield μονωμένη με αρμαφλέξ...

1308058819968.jpg

και το τελικό αποτέλεσμα...

1308062149312.jpg

ο αλουμινένιος σωλήνας στέλνει φρέσκο αέρα απευθείας από την μετόπη....

1308062162667.jpg

το μανιτάρι είναι άψογο και σε συνδυασμό με το σφουγγάρι της Pipercross ρουφάει σαν ¨δαιμονισμένο" ενώ ο ήχος πλέον του κινητήρα είναι πορωτικός ... Η σκάστρα ακούγεται πολύ καλύτερα ακόμα και από την χοάνη της BMC που είχα βάλει παλιότερα... Πλέον κάνει τέτοιο σκάσιμο που δεν βλέπω το λόγο να βάλω ανοιχτού τύπου...

1308062205766.jpg

μετά από μία γρήγορη βόλτα έβαλα το χέρι στο κενό που βλέπεται και είχε απίστευτη διαφορά θερμοκρασίας σε σχέση με την μηχανή...

Επόμενος στόχος είναι να ντύσω όλο το σωλήνα με αρμαφλέξ και να βρώ ένα τρόπο να φέρω και άλλο αέρα από κάτω... Δύσκολα όμως γιατί είναι πολύ στριμωχτά εκεί κάτω...

1308062190578.jpg

thumbsup.pngthumbsup.pngthumbsup.pngthumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

καλα με τοσο χωρο που εχει εκει μεσα το πολο σας του κανεις οτι θελεις... εμενα εκει με παπα μπαταρια και δοχειο για το νερο για τα τζαμια (που το χει εσας απο την αλλη; )

το ψαχνεις πολυ παντως με την εισαγωγη καιρο, με τοσα που εχεις χαλασει θα επαιρνες ενα κιτακι ετοιμο και χωρις να ψαχνεσαι να κανεις τοσες πατεντες.

καλη δουλεια φαινεται, αλλα εχω απορια γιατι δεν εβαλες το μανιταρι καπως να κοιταει κατα μετωπο και να τραβαει απευθειας αερα, παρα προτιμησες να το βαλεις πλαγια και να βαλεις τη σωληνα; (το χαλαει και αισθητικα)

Link to comment
Share on other sites

καλα με τοσο χωρο που εχει εκει μεσα το πολο σας του κανεις οτι θελεις... εμενα εκει με παπα μπαταρια και δοχειο για το νερο για τα τζαμια (που το χει εσας απο την αλλη; )

το ψαχνεις πολυ παντως με την εισαγωγη καιρο, με τοσα που εχεις χαλασει θα επαιρνες ενα κιτακι ετοιμο και χωρις να ψαχνεσαι να κανεις τοσες πατεντες.

καλη δουλεια φαινεται, αλλα εχω απορια γιατι δεν εβαλες το μανιταρι καπως να κοιταει κατα μετωπο και να τραβαει απευθειας αερα, παρα προτιμησες να το βαλεις πλαγια και να βαλεις τη σωληνα; (το χαλαει και αισθητικα)

Ναι από την άλλη το έχει...

Δυστυχώς κιτάκι έτοιμο δεν υπάρχει για το Polo 6R και γι' αυτό ο όλος πειραματισμός...

Άλλωστε κάθε φορά που παίρνω κάτι πουλάω το προηγούμενο , οπότε μέχρι τώρα δεν έχω δώσει πάνω από 150 € για εισαγωγή...

και επιπλέον έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα πλέον... Δυστυχώς σε ακριβές επιλογές του τύπου 400 € + δεν μπορώ να πάω...

Τέλος δεν το βάζω μπροστά ακριβώς στην μετόπη γιατί παρόλο που έχω την heat shield το μανιτάρι τραβάει σαν τρελό και θα τραβούσε πάλι ζεστό αέρα...

Οπότε αν βρω ένα τρόπο να του στείλω αέρα από τα πλάγια θα ήταν το ιδανικό... Τέλος έτσι εκμηδενίζω την πιθανότητα να τραβήξει νερό η χοάνη από την μετόπη... thumbsup.png

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Ναι από την άλλη το έχει...

Δυστυχώς κιτάκι έτοιμο δεν υπάρχει για το Polo 6R και γι' αυτό ο όλος πειραματισμός...

Άλλωστε κάθε φορά που παίρνω κάτι πουλάω το προηγούμενο , οπότε μέχρι τώρα δεν έχω δώσει πάνω από 150 € για εισαγωγή...

και επιπλέον έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα πλέον... Δυστυχώς σε ακριβές επιλογές του τύπου 400 € + δεν μπορώ να πάω...

Τέλος δεν το βάζω μπροστά ακριβώς στην μετόπη γιατί παρόλο που έχω την heat shield το μανιτάρι τραβάει σαν τρελό και θα τραβούσε πάλι ζεστό αέρα...

Οπότε αν βρω ένα τρόπο να του στείλω αέρα από τα πλάγια θα ήταν το ιδανικό... Τέλος έτσι εκμηδενίζω την πιθανότητα να τραβήξει νερό η χοάνη από την μετόπη... thumbsup.png

και καλα κανεις γιατι ειναι κοροιδια τοσα λεφτα που ζητανε για ενα φιλτρο.. και εγω το ψαχνω τωρα αλλα κατι custom θα φτιαξω κ εγω, μαλλον με pipercross, δεν εχω και πολλες επιλογες και δεν εχω και χωρο..

τωρα για την τοποθετηση, δε νομιζω οτι θα ειχες προβλημα αν την εβαζες μπροστα, και με τα νερα παλι δυσκολο εχω δει παρα πολλα κουπρα κ γενικα αλλα αμαξια να την εχουν ακριβως μπροστα. εχει και πνιχτη αποτι ξερω εκει μπροστα οποτε κατι βοηθαει κ αυτος (εκτος κ αν τον εχεις βγαλει)

αν ακουγεται παντως καλα οπως λες τοτε ειναι το καλυτερο μακαρι να μπορουσα κ εγω να το βαλω.

Υ.Γ ποσο σου πηγε συνολο το κιτ που εφτιαξες;

Link to comment
Share on other sites

και καλα κανεις γιατι ειναι κοροιδια τοσα λεφτα που ζητανε για ενα φιλτρο.. και εγω το ψαχνω τωρα αλλα κατι custom θα φτιαξω κ εγω, μαλλον με pipercross, δεν εχω και πολλες επιλογες και δεν εχω και χωρο..

τωρα για την τοποθετηση, δε νομιζω οτι θα ειχες προβλημα αν την εβαζες μπροστα, και με τα νερα παλι δυσκολο εχω δει παρα πολλα κουπρα κ γενικα αλλα αμαξια να την εχουν ακριβως μπροστα. εχει και πνιχτη αποτι ξερω εκει μπροστα οποτε κατι βοηθαει κ αυτος (εκτος κ αν τον εχεις βγαλει)

αν ακουγεται παντως καλα οπως λες τοτε ειναι το καλυτερο μακαρι να μπορουσα κ εγω να το βαλω.

Υ.Γ ποσο σου πηγε συνολο το κιτ που εφτιαξες;

Άσε ρε συ Σπύρο τρόμαξα μια φορά όταν το πήγα για πλύσιμο ...Ερειχνε ο τύπος ακριβώς στην μετόπη το νερό και όταν το κοίταξα μετά μέσα είχε το χείλος από το βαρελάκι νερά! Δεν ξέρω αν πήρε μέσα το βαρελάκι αλλά μετά γύρισα πίσω χεσμένος ... Βέβαια μου είπε μετά ένας γνωστός μου μηχανικός ότι το λίγο νερό θα σταματήσει στο φίλτρο... Όσοι έχουν βάλει επίσης στην μετόπη δεν είχαν πρόβλημα ... Επειδή όμως θέλω αν έχω το κεφάλι μου ήσυχο επέλεξα την λύση αυτή καθώς και γιατί από ότι έχω διαβάσει έως τώρα βγαίνει ένα συμπέρασμα: καλά είναι να τοποθετείται η χοάνη όσο πιο μακρυά από την μηχανή γίνεται !!

Κόστος:

HKS : 50€ μεταχειρισμένη

κολάρο μπλε: 15 €

Σωλήνας εύκαμπτος αλουμινίου : 8 € το 1,5 μέτρο

Αρμαφλέξ: 8.5 € τα τρία μέτρα

Heat shield: τζαμπέ

Link to comment
Share on other sites

Κόστος:

HKS : 50€ μεταχειρισμένη

κολάρο μπλε: 15 €

Σωλήνας εύκαμπτος αλουμινίου : 8 € το 1,5 μέτρο

Αρμαφλέξ: 8.5 € τα τρία μέτρα

Heat shield: τζαμπέ

αγορινα να σε ρωτησω αυτο το υλικο αρμαφλεξ απο απο το πηρες? απο μαγαζι? (και αν ναι τι ? σιδηροπωλειο) η απο το νετ?

Link to comment
Share on other sites

ωραία δουλεια φίλε :sorcerer:

απλά να σου πω ότι πάλι θα βρεχεται ,όχι όπως όταν είναι μπροστά ,σίγουρα λιγότερο αλλά θα βρέχεται-

εμένα στο golf που έχω περίπου στο ίδιο στυλ σε πολύ δυνατές βροχες έχω δει ότι η χοάνη μου απο κατω είναι βρεγμένη ,προφανως ο τροχός γυρίζοντας περναει κάποια νερά ή σε λακουβες με νερά περνάνε από τον θόλο-

επίσης σε πολύ δυνατό πλύσιμο μεταξυ καπό λαμαρίνας και φαναριου στο golf τουλαχιστον υπάρχει κενό

1,5 cm περίπου (όπου περνάει αέρας όταν το αυτοκινητο κινείται) και περνάνε κάποια νερά -

βέβαια ξαναλέω όταν ήταν μπροστα ήταν σαφώς πιο πολύ εκτεθειμένο όλο το σύστημα.

υγ :για τον φίλο παραπάνωπου ρωτάει για αρμαφλεξ ,σε οποιαδήποτε ενωση υδραυλικων (σευδαπ) θα βρει σε ότι διάμετρο θέλει

Link to comment
Share on other sites

Νερό σίγουρα θα μπαίνει , απλά πιστεύω ότι εκεί που την έχω τοποθετήσει δεν θα βρέχεται ...

Είναι καλυμένη από κάτω σίγουρα από την ασπίδα ...

Αν παίρνει αέρα πίσω από το φανάρι, τότε εκεί μπορώ να τοποθετήσω τον 2ο αεραγωγό...

Link to comment
Share on other sites

1308062190578.jpg

thumbsup.pngthumbsup.pngthumbsup.pngthumbsup.png

Η μπαταρια που είναι? :thumbsu:

το κουτι με τις ασφαλειες που είναι? :thumbsu:

Και ελπίζω να μην το αφήσεις δεμενο το μανιταρι με τους πλαστικους σφηχτήρες!!! :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια που είναι? :thumbsu:

το κουτι με τις ασφαλειες που είναι? :thumbsu:

Και ελπίζω να μην το αφήσεις δεμενο το μανιταρι με τους πλαστικους σφηχτήρες!!! :sorcerer:

Τα ξήλωσα όλα για να βάλω το μανιτάρι!!! ΧΑΧΑΧ!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι tsolia βγαλε το πλαστικο σωληνα γτ δεν αποδιδει καλα και βαλε εναν αλουμινενιο σαν το δικο μου και θα ακουσεις μεγαλη διαφορα απο πριν και μετα φιλαρακι μου οκ??ακουσε με ενταξει??την μπατραια την πηγες πισω στο πορτπαγκαζ???ι δηκια μου σου αρεσει φιλε μου??τωρα θα βαλω και ενα μανιταρι hks

Link to comment
Share on other sites

τα gti την μπαταρια την εχουν πισω.!! αν ο μπλε σωληνας ειναι σχετικα σκληρος δεν υπαρχει λογος να βαλει μεταλικο. που μπορει με τις θερμοκρασιες που αναπτησονται μεσα στο μοτερ να ειναι και χειροτερα..

Link to comment
Share on other sites

τα gti την μπαταρια την εχουν πισω.!! αν ο μπλε σωληνας ειναι σχετικα σκληρος δεν υπαρχει λογος να βαλει μεταλικο. που μπορει με τις θερμοκρασιες που αναπτησονται μεσα στο μοτερ να ειναι και χειροτερα..

Ακριβώς για αυτό δεν έβαλα μεταλικό... Ο μπλε άλλωστε είναι σιλικόνη... και σύντομα θα τον ντύσω όλον με αρμαφλέξ...

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

ma sou leo gia tin maurh tin plastiki svlhna na allajeiw meta to kolara pou paei pros tin toyrmpina na balei alouminienia svlina des tin dikia mou kai tha katalabeis ok;;;

ok κατάλαβα... Στην δικιά σου πάντως δώσατε πολύ ωραία γωνία... Μπράβο , είναι πολύ καλή δουλειά!thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

στ 1.2 ο σωληνας απο την τουρμπινα ξεκινα απο δεξια ενω στο 1.4 απο αριστερα. και λογικα θα χρειαστουν αρκετα λεφτα και καποιος 8α πρεπει να παρει μετρα για να κανεις την κουρμπα. για να την φερεις δεξια εκτος και την βγαλεις απευθειας. την φιλτροχοανη.!! γιωργο περιπου τι διαστασεις εχει η ασπιδα?

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου το ξερω αλλα σε εμενα δεν ξερω αν ειδες εχει γινει δουλεια ακριβειας με κολησεις αλουμινιου φιλε μου ειδες την δικια μου πως ειναι ???απλα θελω να την γιαλισω για να φενεται και ωραια...

Link to comment
Share on other sites

To μεσημέρι γύρισα από την δουλειά με μπόρα και αμέσως άνοιξα το καπό για να δω τι παίζει ... whistling.gif

Είχε πάρει νερό καθώς στην απόληξη του αλουμινένιου σωλήνα , η ασπίδα ήταν βρεγμένη... dry.gifdry.gif

Η χοάνη όμως ήταν ολόστεγνη... thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

στ 1.2 ο σωληνας απο την τουρμπινα ξεκινα απο δεξια ενω στο 1.4 απο αριστερα. και λογικα θα χρειαστουν αρκετα λεφτα και καποιος 8α πρεπει να παρει μετρα για να κανεις την κουρμπα. για να την φερεις δεξια εκτος και την βγαλεις απευθειας. την φιλτροχοανη.!! γιωργο περιπου τι διαστασεις εχει η ασπιδα?

Έλα Πάνο! Σήμερα μέτρησα την ασπίδα... Εξαρτάται και πως θέλεις εσύ να την φτιάξεις... Πάντως εγώ έκοψα ένα ορθογώνιο με πλευρές 37 x 30 και μετά έκανα ένα "γάμμα" στην πλευρά των 37 cm ώστε να έχει ύψος 12 και μάκρος 25 (12+25=37)..! Μία συμβουλή για τον τρόπο κόλλησης του αρμαφλέξ, χρησιμοποίησε κόλλα η οποία αντέχει σε μεγάλες θερμοκρασίες...thumbsup.png

Σήμερα μόνωσα όλο το σωλήνα από πάνω έως κάτω με αρμαφλέξ και στερέωσα

όσο γινόταν καλύτερα τον σωλήνα στην μετόπη ώστε να θυμίζει πλέον σκούπα!!

Κάποιες φώτο:

1308232791822.jpg

Τρύπησα το κολάρο -αντάπτορα αριστερά και δεξιά και πέρασα δύο δέστρες μεγάλου μήκους ώστε να κάτσει στην κεντρική τρύπα ,

η οποία είναι και οι μεγαλύτερη από τις τρεις...

1308232812490.jpg

ο αλουμινένιος σωλήνας είναι πολύ εύκαμπτος και τον κάνεις ότι θέλεις... Στην συνέχεια όπως είναι το όλο μαζί το

ξανακούμπωσα στην μετόπη και πλέον έχω την τελική μορφή μέχρι να βρω τρόπο να φέρω αέρα και από κάτω...

1308235717368.jpg

Από αισθητικής άποψης δεν είναι το καλύτερο αλλά είναι στο τι στοχεύει ο καθένας... Προσωπικά με ενδιαφέρει το θέμα της απόδοσης...

1308235725194.jpg

Μία συμβουλή παιδιά...Όπως βλέπεται χρησιμοποιώ πολύ τους πλαστικούς σφιγκτήρες...

Δεν παθαίνουν τίποτα, είναι ανθεκτικοί στις μεγάλες θερμοκρασίες, δεν εκλείουν θερμότητα ,τους δένεις όπου βρεις χωρίς να χρειαστεί να τρυπήσεις κάπου και το κυριότερο όποτε θέλεις τους κόβεις και επανέρχεσαι σε μαμά έκδοση (π.χ. για κανένα σέρβις) χωρίς να έχεις το φόβο της ακύρωσης της

εγγύησης...Ενδείκνυται γενικά για όσους θέλουν να έχουν ευελιξία στο βάλε - βγάλε ... Άλλωστε είναι και οικονομικοί... Προσωπική άποψη πάντα!!

thumbsup.pngthumbsup.pngthumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα Πάνο! Σήμερα μέτρησα την ασπίδα... Εξαρτάται και πως θέλεις εσύ να την φτιάξεις... Πάντως εγώ έκοψα ένα ορθογώνιο με πλευρές 37 x 30 και μετά έκανα ένα "γάμμα" στην πλευρά των 37 cm ώστε να έχει ύψος 12 και μάκρος 25 (12+25=37)..! Μία συμβουλή για τον τρόπο κόλλησης του αρμαφλέξ, χρησιμοποίησε κόλλα η οποία αντέχει σε μεγάλες θερμοκρασίες...thumbsup.png

Σήμερα μόνωσα όλο το σωλήνα από πάνω έως κάτω με αρμαφλέξ και στερέωσα

όσο γινόταν καλύτερα τον σωλήνα στην μετόπη ώστε να θυμίζει πλέον σκούπα!!

Κάποιες φώτο:

1308232791822.jpg

Τρύπησα το κολάρο -αντάπτορα αριστερά και δεξιά και πέρασα δύο δέστρες μεγάλου μήκους ώστε να κάτσει στην κεντρική τρύπα ,

η οποία είναι και οι μεγαλύτερη από τις τρεις...

1308232812490.jpg

ο αλουμινένιος σωλήνας είναι πολύ εύκαμπτος και τον κάνεις ότι θέλεις... Στην συνέχεια όπως είναι το όλο μαζί το

ξανακούμπωσα στην μετόπη και πλέον έχω την τελική μορφή μέχρι να βρω τρόπο να φέρω αέρα και από κάτω...

1308235717368.jpg

Από αισθητικής άποψης δεν είναι το καλύτερο αλλά είναι στο τι στοχεύει ο καθένας... Προσωπικά με ενδιαφέρει το θέμα της απόδοσης...

1308235725194.jpg

Μία συμβουλή παιδιά...Όπως βλέπεται χρησιμοποιώ πολύ τους πλαστικούς σφιγκτήρες...

Δεν παθαίνουν τίποτα, είναι ανθεκτικοί στις μεγάλες θερμοκρασίες, δεν εκλείουν θερμότητα ,τους δένεις όπου βρεις χωρίς να χρειαστεί να τρυπήσεις κάπου και το κυριότερο όποτε θέλεις τους κόβεις και επανέρχεσαι σε μαμά έκδοση (π.χ. για κανένα σέρβις) χωρίς να έχεις το φόβο της ακύρωσης της

εγγύησης...Ενδείκνυται γενικά για όσους θέλουν να έχουν ευελιξία στο βάλε - βγάλε ... Άλλωστε είναι και οικονομικοί... Προσωπική άποψη πάντα!!

thumbsup.pngthumbsup.pngthumbsup.png

Καταπληκτικη δουλεια! Εχεις μερακι! Μπραβο :whistling::laugh:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε..!! οντως απο αισθητικης αποψης δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα απο θεμα αποδοσης πιστευω πως θα το ζηλευαν οι μεγαλες εταιριες!!!! κατι τετοιο θα κανω και εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε..!! οντως απο αισθητικης αποψης δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα απο θεμα αποδοσης πιστευω πως θα το ζηλευαν οι μεγαλες εταιριες!!!! κατι τετοιο θα κανω και εγω!!!

thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα Πάνο! Σήμερα μέτρησα την ασπίδα... Εξαρτάται και πως θέλεις εσύ να την φτιάξεις... Πάντως εγώ έκοψα ένα ορθογώνιο με πλευρές 37 x 30 και μετά έκανα ένα "γάμμα" στην πλευρά των 37 cm ώστε να έχει ύψος 12 και μάκρος 25 (12+25=37)..! Μία συμβουλή για τον τρόπο κόλλησης του αρμαφλέξ, χρησιμοποίησε κόλλα η οποία αντέχει σε μεγάλες θερμοκρασίες...thumbsup.png

Σήμερα μόνωσα όλο το σωλήνα από πάνω έως κάτω με αρμαφλέξ και στερέωσα

όσο γινόταν καλύτερα τον σωλήνα στην μετόπη ώστε να θυμίζει πλέον σκούπα!!

Κάποιες φώτο:

1308232791822.jpg

Τρύπησα το κολάρο -αντάπτορα αριστερά και δεξιά και πέρασα δύο δέστρες μεγάλου μήκους ώστε να κάτσει στην κεντρική τρύπα ,

η οποία είναι και οι μεγαλύτερη από τις τρεις...

1308232812490.jpg

ο αλουμινένιος σωλήνας είναι πολύ εύκαμπτος και τον κάνεις ότι θέλεις... Στην συνέχεια όπως είναι το όλο μαζί το

ξανακούμπωσα στην μετόπη και πλέον έχω την τελική μορφή μέχρι να βρω τρόπο να φέρω αέρα και από κάτω...

1308235717368.jpg

Από αισθητικής άποψης δεν είναι το καλύτερο αλλά είναι στο τι στοχεύει ο καθένας... Προσωπικά με ενδιαφέρει το θέμα της απόδοσης...

1308235725194.jpg

Μία συμβουλή παιδιά...Όπως βλέπεται χρησιμοποιώ πολύ τους πλαστικούς σφιγκτήρες...

Δεν παθαίνουν τίποτα, είναι ανθεκτικοί στις μεγάλες θερμοκρασίες, δεν εκλείουν θερμότητα ,τους δένεις όπου βρεις χωρίς να χρειαστεί να τρυπήσεις κάπου και το κυριότερο όποτε θέλεις τους κόβεις και επανέρχεσαι σε μαμά έκδοση (π.χ. για κανένα σέρβις) χωρίς να έχεις το φόβο της ακύρωσης της

εγγύησης...Ενδείκνυται γενικά για όσους θέλουν να έχουν ευελιξία στο βάλε - βγάλε ... Άλλωστε είναι και οικονομικοί... Προσωπική άποψη πάντα!!

thumbsup.pngthumbsup.pngthumbsup.png

Man ανέβασε κανένα βίντεο να ακούσουμε και λίγο ήχο....Σκέφτομαι και εγώ να κάνω πατέντα με την εισαγωγή....

Επίσης η καταναλωση ανέβηκε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.