Jump to content
aenima

Gti 1,8t Vs Gti 2,0 Tfsi

Recommended Posts

Mαλιστα δηλαδη μου λες οτι αν πει καποιος κατι ασχετο σε τεχνικο θεμα τοτε αυτο θα πρεπει

να θιγει και μενα και εγω λοιπον θα πρεπει να τρεξω να τον διορθωσω γιατι μας βλεπουν και απ΄εξω και δε πρεπει γιατι εχουμε και ενα image και δε πρεπει να το <<χαλασουμε>>

Εσυ σου ξαναλεω γιατι μου φαινεται οτι κανεις πως δε το καταλαβαινεις σχολιασες πρωσωπικα καποιον και αυτο λοιπον ειναι χειροτερο ΑΝ πραγματικα σε ενδιαφερει η εικονα του club προς τα εξω ...

Καλά άσε δέν το συνεχίζω, γιατί θα μου λένε πάλι ότι είμαι κακός.

Εσύ μείνε με την ιδέα ότι το ΜΚ3 και το Gti φοράνε "σχεδόν" τον ίδιο κινητήρα.... :)

Link to comment
Share on other sites

garrett 2835 Ποσο μου αρεσουν αυτες οι φιλικες με τα αδερφακια μου!!! worthy.gif

Αν και εχω την μαμα την τουρμπινουλα για την ωρα και εσυ ρουλεμανατη ας παμε να δουμε ποσο θα μου ριξεις απο σταση παντα ομως και δεν το λεω ειρωνικα! :):):D

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω την μαμα την τουρμπινουλα για την ωρα και εσυ ρουλεμανατη ας παμε να δουμε ποσο θα μου ριξεις απο σταση παντα ομως και δεν το λεω ειρωνικα! :):):D
Ελα ρε σεις μην κανετε ετσι για το καλαμπουρι θα τα παμε να δω και εγω τι κανω με κανενα σοβαρο αμαξι γιατι εχω τρελαθει να τρωω ρυζι!!!! upyours.gif

Α και οποιος θελει να δει τι φοραω πανω θα παει στα βελτιωμενα αυτοκινητα μελων και θα δει την παρουσιαση μου καθως και φωτο απο το μοτερι μου! :baby:

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε σεις μην κανετε ετσι για το καλαμπουρι θα τα παμε να δω και εγω τι κανω με κανενα σοβαρο αμαξι γιατι εχω τρελαθει να τρωω ρυζι!!!! upyours.gif

Α και οποιος θελει να δει τι φοραω πανω θα παει στα βελτιωμενα αυτοκινητα μελων και θα δει την παρουσιαση μου καθως και φωτο απο το μοτερι μου! :)

Eνοειτε στο καλαμπουρι αφου σκεφτομαι την ωρα που θα με περνας να εχω κανα γκομενακι με τους βύζους εξω μπας και χαζεψεις και σε περασω! tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Eνοειτε στο καλαμπουρι αφου σκεφτομαι την ωρα που θα με περνας να εχω κανα γκομενακι με τους βύζους εξω μπας και χαζεψεις και σε περασω! tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif
Χαχαχαχα!!!Ναι και μετα θα σταματησω την κοντρα και θα σε κυνηγαω να σου παρω το αμαξι μαζι με το περιεχομενο!!!! hearts.gifΕλπιζω για αυτο που γραφω να μην με καρφωσει κανενας στην αραββωνιαστικια μου γιατι τον εσφαξα! rocket.gifnew_killother.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην λεμε ο,τι θελουμε.

Φυσικα και ο 2.0TFSI δεν συγκρινεται στο δρομο και στις επιδοσεις με τον 1.8Τ.

Τις προαλλες ειδα ενα 5αρι GTi που απο σταση πηρε Boeing 747 στη παραλιακη.Μετα τα 450 ομως το Boeing ανοιγε σταθερα.Δεν ακολουθησα καθως στα 400χλμ/ωρα μου τελειωσε η βενζινη και δεν ειδα το τελικο αποτελεσμα.

Ε μα κι εσύ...

BTW πολύ θα ήθελα να απαντήσω σε κάποιους κάποιους, αλλά θα θεωρηθεί πάλι ότι προκαλώ... οπότε... από κοντά...

Edited by Spy
Link to comment
Share on other sites

καταργείται ο TFSI; :wacko:;)

Μεταξύ κινητήρα-τροχών, ΜΗΠΩΣ παρεμβάλλεται και κάτι που λέγεται κιβώτιο & διαφορικό κι αλλάζει την τελική ροπή που φτάνει στους τροχούς; :rolleyes::rolleyes:

Ο δίλιτρος diesel που βγάζει 34-36 κιλά ροπή έχει ίδιο κιβώτιο με έναν δίλιτρο ατμοσφαιρικό; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καταργείται ο TFSI; :rolleyes::rolleyes:

Μεταξύ κινητήρα-τροχών, ΜΗΠΩΣ παρεμβάλλεται και κάτι που λέγεται κιβώτιο & διαφορικό κι αλλάζει την τελική ροπή που φτάνει στους τροχούς; :rolleyes::rolleyes:

Ο δίλιτρος diesel που βγάζει 34-36 κιλά ροπή έχει ίδιο κιβώτιο με έναν δίλιτρο ατμοσφαιρικό; :rolleyes:

Σσσσσ.....μήν λές πολλά....

Μας παρακολουθούν......... :wacko:;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Καλά, δεν θα το ξανακάνω ;)

Να πουλήσω καλύτερα το TFSI γιατί καταργείται...

Και πόσο να το δώσεις ρε φίλε ? :wacko:

Δε πιάνει μία πλέον :rolleyes:

Εγώ θα πάω για ανταλλαγή με το (Κ)Lanos :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγινε μπου@@@ο και αυτο το θεμα ρε γμτ;

Σας ξαναλεω (και ξερω πολυ καλα τι λεω) οτι το TFSi ειναι πιο μπροστα απο τα 4κινητα 225αρια, αλλα οχι και απο το αντιστοιχο Cupra.-

Ναι, πεταγονται μπροστα τα 4κινητα, αλλα μετα ο TFSi μαζευει και υπερκαλυπτει τη διαφορα.

Δεν "παταει οτι περπαταει" αυτο το μοτερ, αλλα ειναι ενας 20vt σε πολυ πιο εξελιγμενη μορφη. Ροπη νταλικας σε ολο το φασμα και αρκετη δυναμη ψηλα.

Υ.Γ.: Γραφτε λιγοτερο προκλητικα και απολυτα μερικοι εδω μεσα, γιατι καταστρεφετε τα τοπικ και -οπως ειπε και καποιος- βγαινει πολυ ασχημη εικονα προς τα εξω. Γραψτε την αποψη σας, χωρις να προκαλειτε το αλλο, και αντιστοιχα, εκφραστε την αντιρρηση σας με πιο κομψο τροπο και χωρις ποτε να θιγετε το συνομιλητη σας. Αφενος μεν δεν εχετε κανενα δικαιωμα να το κανετε αυτο σε ενα φορουμ και αφετερου δεν ξερετε και τι γνωσεις εχει ο αλλος.

Συγνωμη για το off-topic, αλλα ειναι πολυ εξοργιστικο αυτο που γινετε εδω μεσα καποιες φορες...

Link to comment
Share on other sites

αντε ρε παιδια καντε ενα ανοιγματακι για να λυθουν ΠΟΛΛΕΣ αποριες........τι καθεστε και το παιδευεται εδω μεσα το θεμα συνεχεια θεωρια και θεωρια βγαλτε τα στο δρομο και θα δειτε ολα αυτα που θελουμε να μαθουμε εμεις δηλαδη γιατι ειναι και καποιοι που ξερουν το αποτελεσμα πριν ακομα δουν..........

φιλικα κωστας...............

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα σου την πώ τώρα αλλά τα έκανες σαλάτα.

Τί σχέση έχει το μοτέρ του ΜΚ3 με τον TFSI εκτός απο τον..κυβισμό του;; :wacko::wacko:

1)Έχει ίδια νοοτροπία ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ;;

2)Έχει ίδιο σύστημα ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΑΥΣΙΜΟΥ;;

3)Έχει ίδια ΠΙΣΤΟΝΙΑ;;

4)Έχει ίδια ΚΕΦΑΛΗ;;

5)Έχει ίδιες ΜΠΙΕΛΕΣ::

6)Έχει ΤΟΥΡΜΠΟ;;

ΕΕΕΕΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!! fire.giffire.gif

Θα αρχίσω πάλι να φωνάζω με τις μ@λ@κίες που διαβάζω.....

Και πού κολλάνε οι ροπές ενός ατμοσφαιρικού άντε και στου 2056 με ένα τουρμπάτο του άντε και του 1970 !!!! popeye.gifpopeye.gif

Βάλτε κανα quiz γνώσεων ρε παιδιά στο forum σαν "entry requirement" γιατί έχουμε γίνει ΡΟΜΠΑ !!!!!!

P.S.ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΗΝ VW ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ Ο TFSI ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ !!!!!

Καταρχάς καλέ μου φίλε δεν νομίζω να μίλησα(εγραψα) ασχημα. Το αν δεν συμφωνείς και τα θεωρείς ότιδηποτε νομίζεις εσύ έχεις μεγάλο και αναφαίρετο δικαίωμα να το κάνεις. Από που και ως που όμως αυτή η έπαρση? Μήπως γνωριζόμαστε? Μήπως αναφαιρθηκα προσωπικά σε σένα? Μήπως έβρισα το Forum? Μήπως είμαι ο΄πρώτος που διαφωνείς σε όλη τη "σταδιοδρομία σου"? Μήπως παρεξηγήθηκες από κάτι? (αν ειναι να ζητήσω συγγνώμη?). Μήπως εχεις το χρήσμα από κάποιον ο οποίος να σου έδωσε και την σφραγίδα γνησιότητας αυτών που λες και γράφεις? Μήπως έτσι έχεις συνηθησει να επικοινωνείς και να λες τη γνώμη σου? Οτιδήποτε και να είναι παντως το δικιο σου το χάνεις με τον τροπο σου. Επίσης αυτό που λεω για την κατάργηση μάλλον το παρανόησες διοτι δεν εννοω άμμεσα αλλα στο εγγυς μελλον οπως ανεφαιρα ξεκαθαρα. Κια εννοω με την αφιξη του νεου Golf 6 και την εκδοση GTI. Δεν τα λεω εγω ομως φιλε μου αυτα. Αν τα ελεγα απο μονος μου να μου μιλουσες ασχημα οπως εκανες αλλωστε. Τα λενε τα εγκυρότερα περιοδικα της Ελλαδας και του εξωτερικού. Εκτος αν ξέρεις κατι περισσοτερο εσυ. Ετσι λοιπον απο τα τελη του 2007 οπου θα λανσαριστει το νεο Golf, ο TFSI θα είναι παρελθον για την εν λογω πλατφόρμα. Θα συνεχισει να εφοδιαζει ομως το VAG αλλα μοντελα του ομίλου με τον TFSI. Το Golf ομως ΟΧΙ!!! Οι νεες εκδόσεις θα εχουν τους απλους 1.4 και 1.6 FSI, τον 1.4 TSI του GT σε εκδόσεις 135 και 160 ίππων και την εκδοση 1.6 TSI των 200 και 230 ίππων για το GTI. Επισης η εκδοση R32 γίνεται R36 και μετά παπαλα. Ταδε εφη 4τροχοι, AutoΤριτη, EVO, CAR κλπ. Επίσης η διαφωνία σου για τις ομοιότητες του 2λιτρου 16βάλβιδου των 150 ίππων με τον 2λιτρο τουρμπο των 200 ίππων όντως εχουν και κάποιες διαφορές που έχεις επισημάνει. Οχι όλες όμως. Και για να τελειώνω. Οι διαφορές του μοτέρ των 150 ίππων του 20VT με τον κινητηρα των 225 ίπων και των 180 ακόμη εχουν περισότερες διαφορές απότι εχεις γραψει εσύ. Μιλάμε για τραγικές διαφορές. Μήπως ομως ο κινητηρας είναι ο ιδιος? Λεω εγω τωρα... :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλέ μου φίλε δεν νομίζω να μίλησα(εγραψα) ασχημα. Το αν δεν συμφωνείς και τα θεωρείς ότιδηποτε νομίζεις εσύ έχεις μεγάλο και αναφαίρετο δικαίωμα να το κάνεις. Από που και ως που όμως αυτή η έπαρση? Μήπως γνωριζόμαστε? Μήπως αναφαιρθηκα προσωπικά σε σένα? Μήπως έβρισα το Forum? Μήπως είμαι ο΄πρώτος που διαφωνείς σε όλη τη "σταδιοδρομία σου"? Μήπως παρεξηγήθηκες από κάτι? (αν ειναι να ζητήσω συγγνώμη?). Μήπως εχεις το χρήσμα από κάποιον ο οποίος να σου έδωσε και την σφραγίδα γνησιότητας αυτών που λες και γράφεις? Μήπως έτσι έχεις συνηθησει να επικοινωνείς και να λες τη γνώμη σου? Οτιδήποτε και να είναι παντως το δικιο σου το χάνεις με τον τροπο σου. Επίσης αυτό που λεω για την κατάργηση μάλλον το παρανόησες διοτι δεν εννοω άμμεσα αλλα στο εγγυς μελλον οπως ανεφαιρα ξεκαθαρα. Κια εννοω με την αφιξη του νεου Golf 6 και την εκδοση GTI. Δεν τα λεω εγω ομως φιλε μου αυτα. Αν τα ελεγα απο μονος μου να μου μιλουσες ασχημα οπως εκανες αλλωστε. Τα λενε τα εγκυρότερα περιοδικα της Ελλαδας και του εξωτερικού. Εκτος αν ξέρεις κατι περισσοτερο εσυ. Ετσι λοιπον απο τα τελη του 2007 οπου θα λανσαριστει το νεο Golf, ο TFSI θα είναι παρελθον για την εν λογω πλατφόρμα. Θα συνεχισει να εφοδιαζει ομως το VAG αλλα μοντελα του ομίλου με τον TFSI. Το Golf ομως ΟΧΙ!!! Οι νεες εκδόσεις θα εχουν τους απλους 1.4 και 1.6 FSI, τον 1.4 TSI του GT σε εκδόσεις 135 και 160 ίππων και την εκδοση 1.6 TSI των 200 και 230 ίππων για το GTI. Επισης η εκδοση R32 γίνεται R36 και μετά παπαλα. Ταδε εφη 4τροχοι, AutoΤριτη, EVO, CAR κλπ. Επίσης η διαφωνία σου για τις ομοιότητες του 2λιτρου 16βάλβιδου των 150 ίππων με τον 2λιτρο τουρμπο των 200 ίππων όντως εχουν και κάποιες διαφορές που έχεις επισημάνει. Οχι όλες όμως. Και για να τελειώνω. Οι διαφορές του μοτέρ των 150 ίππων του 20VT με τον κινητηρα των 225 ίπων και των 180 ακόμη εχουν περισότερες διαφορές απότι εχεις γραψει εσύ. Μιλάμε για τραγικές διαφορές. Μήπως ομως ο κινητηρας είναι ο ιδιος? Λεω εγω τωρα... :D

Με συγχωρείς άν νομίζεις ότι μίλησα άσχημα, αλλά άν θές κάνε ένα copy-paste στα γραφόμενα μου να το διαπιστώσω και γώ.Δέν βλέπω σε κανένα σημείο αναφορά σε σένα προσωπικά, ούτε χρησιμοποιώ προσωπικούς χαρακτηρισμούς ή βρισιές.

Απλά το έχω πεί επανηλημένως ότι καλό θα ήταν σε ένα φόρουμ να μην πετάγονται ατεκμηρίωτα πράγματα και απόψεις, γιατί κάποιος μπορεί να έρχεται για να μάθει.

Ο κινητήρας 2.0 150 είναι κατα 90% διαφορέτικός απο τον TFSI και άν θέλεις μπορώ να κοιτάξω μήπως βρώ την λίστα που είχα διαβάσει κάποτε.Εκτός βέβαια του γεγονότος ότι δεν συγκρίνουμε turbo με ατμόσφαιρα ποτέ...

Επείσης όσον αφορά την "κυριαρχία" του TSI επι του TFSI δέν νομίζω ότι είναι κάτι που θα γίνει γιατί όπως έχω πεί δέν πιστεύω να βγεί 1.6TSI λογω της νοοτροπίας του κινητήρα.

Όσο για τις διαφορές των εκδόσεων του 1.8Τ τις γνωρίζω καλά (αν και δέν νομίζω ότι αναφέρθηκα πουθενά σ'αυτές), αλλά τί σχέση έχει με τον 2.0 ατμόσφαιρα και τον 2.0 TFSI...

Link to comment
Share on other sites

Ο κινητήρας 2.0 150 είναι κατα 90% διαφορέτικός απο τον TFSI και άν θέλεις μπορώ να κοιτάξω μήπως βρώ την λίστα που είχα διαβάσει κάποτε.Εκτός βέβαια του γεγονότος ότι δεν συγκρίνουμε turbo με ατμόσφαιρα ποτέ...

Όσο για τις διαφορές των εκδόσεων του 1.8Τ τις γνωρίζω καλά (αν και δέν νομίζω ότι αναφέρθηκα πουθενά σ'αυτές), αλλά τί σχέση έχει με τον 2.0 ατμόσφαιρα και τον 2.0 TFSI...

αν καταλαβα καλα ο golfrs θελει να πει οτι ο 1.8Τ εχει ακριβως το ιδιο μπλοκ ειτε μιλαμε για τα 150 αλογα του ειτε για τα 225 αυτο που κανει ξεχωριστη την εκδοση του καθε κινητηρα ειναι περιφεριακα τουρμπινες intercooler πεταλουδες εισαγωγης και σε μερικες εκδοσεις (βλ.s3) ακομα και τα πιστονια αλλα απ'οτι ξερω το μπλοκ και η κεφαλλη μενουν ιδια.....ο 2.0 fsi με τον 2.0 tfsi λογικα θα εχουν πολυ περρισοτερες διαφορες μεταξυ τους παρα ο 1.8Τ σε ολες του τις εκδοσεις και αυτο οφειλεται στο οτι ο ενας ειναι ατμοσφαιρικος και ο αλλος turbo...αυτο και μονο σε βαζει στο τρυπακι να σκεφτεις την διαφορα των μεταλλων του καθε κινητηρα....

φιλικα παντα.....

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα ο golfrs θελει να πει οτι ο 1.8Τ εχει ακριβως το ιδιο μπλοκ ειτε μιλαμε για τα 150 αλογα του ειτε για τα 225 αυτο που κανει ξεχωριστη την εκδοση του καθε κινητηρα ειναι περιφεριακα τουρμπινες intercooler πεταλουδες εισαγωγης και σε μερικες εκδοσεις (βλ.s3) ακομα και τα πιστονια αλλα απ'οτι ξερω το μπλοκ και η κεφαλλη μενουν ιδια.....ο 2.0 fsi με τον 2.0 tfsi λογικα θα εχουν πολυ περρισοτερες διαφορες μεταξυ τους παρα ο 1.8Τ σε ολες του τις εκδοσεις και αυτο οφειλεται στο οτι ο ενας ειναι ατμοσφαιρικος και ο αλλος turbo...αυτο και μονο σε βαζει στο τρυπακι να σκεφτεις την διαφορα των μεταλλων του καθε κινητηρα....

φιλικα παντα.....

Μ'αρέσεις.... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Exεις μπερδευτει λιγο μου φαινεται!Για ξανακοιτα καλυτερα!

Mpa mallon esy den diabases kala.

Pigene proti selida kai ksanadiabase.

Link to comment
Share on other sites

Mpa mallon esy den diabases kala.

Pigene proti selida kai ksanadiabase.

Τα 300 άλογα αναφέρει ότι του τα είπε ο οδηγός του GTI.

Το εν λόγο λίνκ δέν είναι...."δυναμόμετρο", απλά αποτυπώνει την αντίδραση του οδηγού μιάς Μ3 σε φιλικό άνοιγμα με GTI πιθανότατα 2ου σταδίου.

Δέν καταλαβαίνω πού κολλάς... :thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Mpa mallon esy den diabases kala.

Pigene proti selida kai ksanadiabase.

νίκο την παρασκευη το βράδυ ανοιξα με το καινουργιο εντελως φιλικα και χαζά το οποίο είχε προγραμμα εξάτμιση και το αμάξι οφείλω να ομολογήσω είναι ταχύτατο....

μήπως το 4αρι δεν είναι κοντά στα 300αλογατα?

σου λέω τα ρημάδια πάνε πολύ καλά και το παιδί που το είχε είναι και πολύ εντάξει και ξέρει και τι κάνει...

δυστυχώς το συγκεκριμένο μοντέλο θα πρέπει να στεναχωρεί πόλλους φίλους απο δω....

το κερατό μου για turbo!!!!!!!

Αυτο ειναι το πατημα με ενα gti απο το club μας!

Πηγαινανε μαζι εως καποια χιλιομετρα 200+ και υποψιν οτι το συγκεκριμενο m3 φοραει.........

rogue power pulleys/k&n 63 intake/ecu reprogramed

rogue aluminum flywheel/rogue short shift/rogue updated tranny mounts/sachs racing kevlar clutch

supesprint racing kats/supersprint racing x-pipe/eisenmann race mufler 4 x 83

tein super street coilovers/bbs ch 8,5x19, 10x19/ ap racing-galfer 355-6pot

Τα 300 άλογα αναφέρει ότι του τα είπε ο οδηγός του GTI.

Το εν λόγο λίνκ δέν είναι...."δυναμόμετρο", απλά αποτυπώνει την αντίδραση του οδηγού μιάς Μ3 σε φιλικό άνοιγμα με GTI πιθανότατα 2ου σταδίου.

Δέν καταλαβαίνω πού κολλάς... :thumbsup::thumbsup:

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.