Jump to content
Guest akisx23x

Προβλήματα Σαζμαν

Recommended Posts

παιδια οσο απιστευτο και να σας ακουστει το νουμερο εγω αγορασα σασμαν για gofaki 3 1.6 (75hp) που μου ειχε σπασει ...100 ευρω...ναι 100 ευρω...

μου εσπασε εξω απο κατερινη, τα εκει συνεργεια μου ειπαν 500 ευρω και βρηκα στην σερρες ενα με 100 ευρω...

το ειχα ακομα 8 μηνες το αμαξι και κανενα προβλημα, μετα πουληθηκε δεν ξερω οποτε παραπερα ποσο αντεξε...

το σασμαν δεν ηταν ευκαιρια ηταν οι τιμες τις αποθηκης, ειχε 4-5 και διαλεξαμε ενα στην τυχη.

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που περασαμε τα 130000 χλμ το αυτοκινητο εχει γ@μηθει μα βγαζει μ@λ@κισμενες βλαβες...

μου φαινετε μου λεει πουλαμε και δεν το καταλαβαινω.

λοιπον εχω αλλαξει σασμαν,δισκο-πλατο,ντιζα πριν περιπου 10000 χλμ....

αλλα τον τελευταιο καιρο απο 1η σε 2α και οταν ειναι κρυο το αμαξι ακουγετε κατι σαν γκνουπ...

οταν εχει νεκρα κ βαζεις 2α μια χαρα

επισης οταν δουλεψει το αμαξι κανα 10λεπτο δια μαγειας ολα μια χαρα....

για πειτε ρε μαγκες καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι???

μηπως να το βαψω μλε κ στην θαλασσα???

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που περασαμε τα 130000 χλμ το αυτοκινητο εχει γ@μηθει μα βγαζει μ@λ@κισμενες βλαβες...

μου φαινετε μου λεει πουλαμε και δεν το καταλαβαινω.

λοιπον εχω αλλαξει σασμαν,δισκο-πλατο,ντιζα πριν περιπου 10000 χλμ....

αλλα τον τελευταιο καιρο απο 1η σε 2α και οταν ειναι κρυο το αμαξι ακουγετε κατι σαν γκνουπ...

οταν εχει νεκρα κ βαζεις 2α μια χαρα

επισης οταν δουλεψει το αμαξι κανα 10λεπτο δια μαγειας ολα μια χαρα....

για πειτε ρε μαγκες καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι???

μηπως να το βαψω μλε κ στην θαλασσα???

μην απελπιζεσαι,φυσιολογικες φθορες ειναι αυτες.δισκο-πλατο-ντιζα εχω αλλαξει και εγω πριν 2500χλμ.τοτε ειχε 72000 οταν τα αλλαξα.σχεδον τα μισα απο το δικο σου δηλαδη και να το προσεχω απιστευτα οσα χρονια το εχω.οποτε μην μιλας καθολου εισαι αρχοντας.

απο πρωτη σε δευτερα οταν ειναι κρυο δεν γνωριζω...

κανα συγχρονιζε ισως...

για βαλε κανα motorkote στο σασμαν να δεις....κακο παντως δεν θα του κανεις,στο δικο μου που εχω βαλει κουμπωνουν παντως σαν βουτηρο,καλυτερα και απ'οταν το πηρα καινουργιο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Για άλλαξε βαλβολίνες και δες πως πάει μετά.

+1

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξεχασα.τις βαλβολινες τις αλλαξα πριν μια εβδομαδα...

εχω ακουσει απο φιλο πως απο εταιρια σε εταιρια στις βαλβολινες ειδε μεγαλη διαφορα στο σασμαν ισως αυτες που εβαλες [+ το κρυο που κανει] να σου διμιουργουν αυτο το προβλημα γιατι οπως λες μετα απο 10 λεπτα που ζεσταινεται σταματαει για ρωτα κανενα μηχανικο :)

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι σιγουρα θα το παω να το δουνε αλλα ηθελα την γνωμη σας.

οχι το προβλημα ενφανιστηκε ξαφνικα....

κ οταν δουλεψει το αμαξι εξαφανιζετε και...ξαφνικα......!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ σημαντικό όταν αλλάζετε βαλβολίνες να προσέχετε να ειναι οι σωστες.

Εκτός από τον βαθμο π.χ. 75W-90 (δεν ξερω τι παίρνει το Polo) να είναι σωστο και το GL (πάλι δεν ξέρω αν το Polo παίρνει 4 ή 5)

Αν το GL είναι λάθος διαβρώνονται τα μπρούτζινα τμήματα του σαζμαν, κοινώς το συχρονιζέ.

Στο βιβλιαράκι του αυτοκινήτου αναγράφει σίγουρα έναν τύπο (π.χ. εμένα στο fiesta λέει iB5) βάση του οποίου καθορίζονται και ποιες ειναι οι σωστές βαλβολίνες.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω ενα προβληματακι με το polaki οταν το αμαξι ειναι κρυο κανει αυτο το γντουπ στην οπισθεν. δε το κανει ξεκινωντας και πατωντας την προς τα κατω αλλα προς το τελος

Link to comment
Share on other sites

Καποια μ@@@α εχει γινει με τις βαλβολινες φιλε mpoukou.Να φανταστεις στο τελευταιο σερβις στο Audi του πατερα μου του αλλαξαν και βαλβολινες κι ενω πριν ηταν μια χαρα, τωρα οταν ειναι κρυο και για μερικα χιλιομετρα δυσκολευομαι να βαλω πρωτη και δευτερα.Δεν κανει καποιο θορυβο αλλα κουμπωνουν τρομερα δυσκολα στην αρχη.Πλησιαζει η αλλαγη λαδιων του ,οπου και θα γινει εκ νεου αλλαγη στις βαλβολινες μη γαμ@@@@ω.Και να συμπληρωσω οτι το αυτοκινητο του πατερα μου εχει 160.000 χλμ και κανει παντα σερβις στην αντιπροσωπεια της Vw-Audi.Τι βλακεια βαλβολινη εβαλαν την τελευταια φορα ο θεος κ η ψυχη τους.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο κατα πασα πιθανοτητα οι βαλβολινες θα ειναι. Καποια μαλακια εχουν κανει και στο δικο μου και δεν κουμπωνει η η πρωτη και η δευτερα ευκολα οταν ειναι κρυο. Με το που ζεσταθει κουμπωνουν ομορφα και ευκολα. Υποψιν οτι δεν εχω αλλαξει σασμαν και αυτο που ειχε το αμαξι οταν το πηρα ηταν σε πολυ καλη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι είναι αυτό το μοτορκοτε?

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=prod...amp;prod_id=520

Αντιτριβικο.... ουτε εγω το ειχα ξανακουσει, τωρα το ειδα πρωτη φορα. Καλο φαινεται, το εχει δοκιμασει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

motorkote γενικότερα φημίζεται για καλά προϊόντα. Έχουμε και προσφορά από αυτούς. Δείτε στις επίσημες προσφορές και επικοινωνήστε με τον GolfIIIGT.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=164

:lol:

Link to comment
Share on other sites

παντως τα πολο εχουν ενα θεματακι με την πρωτη και την οπισθεν...

πολυεργαλείο δηλαδή....για να καταλάβω..επειδή στο σαιτ λέει και για μείωση καυσίμων "ΣΤΟ ΓΕΜΙΣΜΑ/ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ : 2 oz (60 ml) / 1 ΛΙΤΡΟ ΔΙΧΡΟΝΟΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ-ΚΑΥΣΙΜΟ : 2 oz (60 ml) / 4 ΛΙΤΡΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ"...ισχύει κάτι τέτοιο? το έχει δοκιμάσει κανείς?

"Η ιπποδύναμη αυξάνεται κατα 10% στον πρωτο μήνα χρήσης, οικονομια στα καυσιμα απο 5% έως 15% και αξιοσημείωτη μείωση στην φθορα του κινητηρα."

Link to comment
Share on other sites

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=prod...amp;prod_id=520

Αντιτριβικο.... ουτε εγω το ειχα ξανακουσει, τωρα το ειδα πρωτη φορα. Καλο φαινεται, το εχει δοκιμασει κανενας?

Motorkote χρησιμοποιώ εγώ στον κινητήρα. Κρατάει για 3 αλλαγές λαδιών και ελάττωσε πάρα πολύ την βαβούρα που έχω από τα καπελώτα λόγω αλλαγής εκκεντροφόρων. Τώρα για χρήση στο σαζμάν δεν έχω άποψη αλλά πιστεύω ότι θα έχει τα ίδια αποτελέσματα (δηλ. καλύτερη λίπανση).

Για να λέτε όμως Motorkote στο σαζμάν πιστεύω δεν μιλάτε για το ίδιο μπουκαλάκι που προστίθεται στον κινητήρα αλλά για κάποιο πιο παχύρευστο…... ???

Edited by Natalia_F
Link to comment
Share on other sites

Motorkote χρησιμοποιώ εγώ στον κινητήρα. Κρατάει για 3 αλλαγές λαδιών και ελάττωσε πάρα πολύ την βαβούρα που έχω από τα καπελώτα λόγω αλλαγής εκκεντροφόρων. Τώρα για χρήση στο σαζμάν δεν έχω άποψη αλλά πιστεύω ότι θα έχει τα ίδια αποτελέσματα (δηλ. καλύτερη λίπανση).

Για να λέτε όμως Motorkote στο σαζμάν πιστεύω δεν μιλάτε για το ίδιο μπουκαλάκι που προστίθεται στον κινητήρα αλλά για κάποιο πιο παχύρευστο…... ???

το ιδιο μπουκαλακι ακριβως ειναι.αυτο που κανε για το μοτερ κανει και για σασμαν,διαφορικα,τιμονια κ.λ.π

αν και για τιμονι επιφυλασσομαι να βαλω.....

TNF ανακατεμα με motorkote....... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.