Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

249,50 με 41,1 χαλι μαυρο

Αναμενόμενο.

Και πάλι καλά είσαι....

¶ν και μαλλον κάτι δέν παει καλά με το δυναμόμετρο που μετριέσαι.

41 κιλά με 250 άλογα είναι ΑΔΥΝΑΤΟ.

Δές το S3 τί ροπή δίνει με 265.......

Link to comment
Share on other sites

Κάλα κάτσε γράφε οτι μαλακια σου κατέβει μόνος σου εδω μέσα

Αγόρι μου άν εσύ έχεις κάνει το αμάξι σου μπουρδέλο και τραβάς ζόρι δέν σου φταίει κανείς άλλος εδω μέσα.

¶μα δέν σου αρέσει η συζήτηση και το παίζεις έξυπνος, τότε μήν γυρνάς σε όλα τα forum του πλανήτη να σου φτιάξουν το αυτοκίνητο.

Γιατί δέν πάς να σου το φτιάξουν εκεί που του χαλάς αντί να ζητάς συμβουλές μέσω internet και να στραβώνεις κιόλας όταν δέν βγάζεις άκρη;

Πάρε και παίξε καλύτερα με κανα lego και άσε το αμαξάκι σου ήσυχο......

Το κούρασες..... thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντι να πεις και κανα ευχαριστω που υπαρχει ο *μη επιτρεπόμενη λέξη* να σας ξυπναει το παιζεις και σχετικος. Στα φορουμ δεν ζηταω βοηθεια απο κανεναν απεναντιας προσφερω ενα δυνατο feedback κατι που εσυ σε κανενα post απο το να ειρωνευεσαι και να το παιζεις ξερολας δεν κανεις τιποτα αλλο._

Το να έχει κανείς λεφτα για πεταμα και να σέρνεται σαν άσχετος απο βελτιωτή σε βελτιωτή και απο εταιρία προγραμματισμού σε εταιρία προγραμματισμού ΛΥΠΑΜΑΙ αλλά δέν το βλέπω σαν εξυπνάδα, ούτε σαν ένδειξη "ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ".

Τί νομίζεις δηλαδή ότι προσφέρεις;;Το ΓΕΛΙΟ;

Εδώ γελάει μαζί σου το μισό vortex και εσύ δέν έχεις πάρει χαμπάρι !!! Κανέναν δέν ενδιαφέρει το feedback σου, ειδικά αφού ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ μεθοδολογία, και ότι πάρει το αυτί σου το πετάς πάνω στο αμάξι και πάς και το μετράς μπάς και πάρεις κανα άλογο.ΕΛΕΟΣ !!

¶ν είσουν σωστός και έξυπνος όπως ισχυρίζεσαι, ή θα το άφηνες όπως έχει, ή τουλάχιστον τα χρήματα που έχεις ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ πετάξει στον δρόμο, θα τα έδινες σε μιά σωστή εταιρία (π.χ. ΜΤΜ) για να σου βγάλει ένα αμάξι ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Μήν πετάς λοιπόν άλλες βλακίες, και τουλάχιστον Ή μήν κλαίγεσαι και κάνε ότι νομίζεις, Ή σταμάτα να εκνευρίζεσαι όταν οι χαζομάρες σου έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα άπο ότι ΑΚΟΥΣΕΣ ότι θα έχουν.

Δέν ξέρω ποιον συμβουλεύεσαι, αλλά σε έχει βάλει σε λάθος δρόμο....

Ααα και όσο για την ευγνωμοσύνη που λές...σαφώς και είμαι ευγνώμων...στον θεό που δέν έχω τα ίδια μυαλά με σένα...

ΑΝΤΕ ΞΥΠΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε GolfRS ξερεις ποσες φορες εχω συμφωνησει μαζι σου (ακομα και σε 'σκληροπυρηνικες' αποψεις), αλλα εδω εισαι 'φαουλ'.

Ο Φανης και τυποι σαν τον Φανη, ειναι ευχη και καταρα για καθε βελτιωτη.

Απο τη μια σου προκαλουν προβλημα γιατι ψαχνονται μεχρι αηδιας και χωρις να μπορεις να τους 'παραμυθιασεις', αλλα απο την αλλη πραγματι σου προσφερουν ενα πολυ σημαντικο feedback γνωσεων, που ειναι μεγαλη μαγκια να μην το απορριψεις, αλλα να το εκμεταλευτης οσο μπορεις για οφελος σου.

Σε καθε περιπτωση, ειναι δικαιωμα σου να εχεις αποψη θετικη ή αρνητικη για τις κινησεις που κανει, αλλα απο τη στιγμη που δεν εχεις την αναλογη πειρα, καλο θα ηταν να μην κανεις τετοιου ειδους κριτικη.

Αυτος ο τυπος που αποκαλεις 'ασχετο', σε πληροφορω οτι εχει δοκιμασει συνολικα 4 διαφορετικα προγραμματα, 2 συστηματα CAI (+το εργοστασιακο), 3 διαφορετικα σεταπ εξατμισης και εχει χαλασει αρκετα χρηματα σε διαφορα ανταλλακτικα που υπεθετε οτι ηταν το προβλημα.

Επιπλεον, εχει κανει συνολικα 7-8 δυναμομετρησεις και ξερει με λεπτομερειες ποσο, που και πως αποδιδει καθε σεταπ και ρυθμιση του προγραμματος σε νουμερα.

Επετρεψε μου λοιπον να σου πω, οτι πλεον αυτος ο τυπος διαθετει περισσοτερη εμπειρια απο τους περισσοτερους απο εσας μαζι!

Ξερεις τι λαθος εχει κανει;

ΔΕ ΜΑΣΗΣΕ....οταν του ειπανε οτι δεν υπαρχει αρκετη τεχνογνωσια ανα τον κοσμο για τον TFSi και προχωρησε ψαχνοντας να βρει τη λυση.

Για το συγκεκριμενο, καντου οτι κριτικη θελεις, αλλα ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα ανατρεξετε στα ποστ του στο μελλον, για να βρειτε λυση σε καποιο προβλημα που θα αντιμετωπιζετε.

Συμβουλη μου: βρειτε και το τηλεφωνο του.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα εμένα λυθηκε και μάλιστα απο το δικό μου feedback λύθηκε το πρόβλημα σε 4 ατομα με τα οποια ειχα επικοινωνια μεσω msn. Τα συγκεκριμένα παιδιά δεν ποστάρησαν ποτε στο vortex για αυτο το πρόβλημα...

Φανη οπως πολυ καλα γνωριζεις, υπαρχουν αρκετα αυτοκινητα που δουλευουν παραπλησιο με το δικο σου σεταπ, χωρις το παραμικρο προβλημα.

Βεβαια μονο ενα φοραει ακριβως τα ιδια πραγματα με εσενα (εξατμιση Ποπαϋ), αλλα ουτε αυτο αντιμετωπιζει προβλημα.

Αυτα τα αναφερω για να δικαιολογισω -οσο μπορω-, το μη-επαρκες feedback της REVO για το προβλημά σου.

Σε αυτο το θεμα, πραγματικα ησουν ατυχος.

Σου δινω το λογο της τιμης μου και δημοσιως, πως εαν ειχαμε εστω και εναν ακομη πελατη με παρομοιο προβλημα, μεσα σε ωρες θα ειχαμε φερει τους τεχνικους της REVO στην Ελλαδα...

Εχει γινει κι αλλες φορες στο παρελθον για καποιες περιπτωσεις, θα γινει και στο μελλον οποτε χρειαστει.

Κώστα ευχαριστώ οπώς ειπά θα μεγαλώσει και θα καταλάβει.

Ειμαι σιγουρος πως εαν ηξερε ολη την ιστορια απο την αρχη και με αναλύτικες λεπτομερειες, δεν θα ειχε την ιδια αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε GolfRS ξερεις ποσες φορες εχω συμφωνησει μαζι σου (ακομα και σε 'σκληροπυρηνικες' αποψεις), αλλα εδω εισαι 'φαουλ'.

Ο Φανης και τυποι σαν τον Φανη, ειναι ευχη και καταρα για καθε βελτιωτη.

Απο τη μια σου προκαλουν προβλημα γιατι ψαχνονται μεχρι αηδιας και χωρις να μπορεις να τους 'παραμυθιασεις', αλλα απο την αλλη πραγματι σου προσφερουν ενα πολυ σημαντικο feedback γνωσεων, που ειναι μεγαλη μαγκια να μην το απορριψεις, αλλα να το εκμεταλευτης οσο μπορεις για οφελος σου.

Σε καθε περιπτωση, ειναι δικαιωμα σου να εχεις αποψη θετικη ή αρνητικη για τις κινησεις που κανει, αλλα απο τη στιγμη που δεν εχεις την αναλογη πειρα, καλο θα ηταν να μην κανεις τετοιου ειδους κριτικη.

Αυτος ο τυπος που αποκαλεις 'ασχετο', σε πληροφορω οτι εχει δοκιμασει συνολικα 4 διαφορετικα προγραμματα, 2 συστηματα CAI (+το εργοστασιακο), 3 διαφορετικα σεταπ εξατμισης και εχει χαλασει αρκετα χρηματα σε διαφορα ανταλλακτικα που υπεθετε οτι ηταν το προβλημα.

Επιπλεον, εχει κανει συνολικα 7-8 δυναμομετρησεις και ξερει με λεπτομερειες ποσο, που και πως αποδιδει καθε σεταπ και ρυθμιση του προγραμματος σε νουμερα.

Επετρεψε μου λοιπον να σου πω, οτι πλεον αυτος ο τυπος διαθετει περισσοτερη εμπειρια απο τους περισσοτερους απο εσας μαζι!

Ξερεις τι λαθος εχει κανει;

ΔΕ ΜΑΣΗΣΕ....οταν του ειπανε οτι δεν υπαρχει αρκετη τεχνογνωσια ανα τον κοσμο για τον TFSi και προχωρησε ψαχνοντας να βρει τη λυση.

Για το συγκεκριμενο, καντου οτι κριτικη θελεις, αλλα ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα ανατρεξετε στα ποστ του στο μελλον, για να βρειτε λυση σε καποιο προβλημα που θα αντιμετωπιζετε.

Συμβουλη μου: βρειτε και το τηλεφωνο του.

Με συγχωρείς αλλά δέν είναι θέμα "μαγκιάς" το να αλλάζεις 10 διαφορετικά Setup με 20 διαφορετικούς βελτιωτες για να καταλήξεις σε επίπεδα ιπποδύναμης που βλέπουμε ακόμα και με απλο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...

Τί να το κάνω εγώ να ανοίξω τα καζανάκια για να δώ τί έχουν μέσα;;Τί να το κάνω να πάρω σερί τα προγράμματα για να δώ ΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ στο δικό μου αμάξι;Δέν είναι ΑΥΤΗ η δουλειά των εταιριών που βγάζουν ένα πρόγραμμα;ΕΓΩ τί δουλειά έχω να το ψάχνω;;

Σαφώς και όταν έχω λεφτά, κάνω ότι γουστάρω, αλλά πατάω πάνω σε υπάρχουσες γνώσεις και αποτελέσματα.Η "τεχνογνωσία" όπως λές δέν έχει σε τίποτα να κάνει με αυτά που έκανε ο fanis στο αμάξι του.Εκτός και άν ο σκοπός του ήταν απλά το "παιχνίδι" και όχι να κάνει το αμάξι του καλύτερο.

ΚΑΛΙΣΤΑ θα μπορούσε να πήγαινε σε λύση μεγαλύτερης τουρμπίνας, άν ήθελε τα άλογα, και θα μπορούσε να αφήσει τα....καζανάκια για το μπάνιο του σπιτιού του.

Και κάτι ακόμα...¶ν πιστεύεις ότι ΠΑΝΤΑ αυτό που κάνει κανείς στο αμάξι του μπορεί να να βοηθήσει και τον διπλανό του, είσαι λάθος.

P.S. Α ξέχασα fanis...Κάτι λένε στο vortex για εκκεντροφόρους απο S3...Δέν ρίχνεις κανα σετάκι πάνω μπάς και γίνει τίποτα;;Τώρα ειδικά που βρήκες την λυση στην εξάτμιση.... <_<

Σου δινω το λογο της τιμης μου και δημοσιως, πως εαν ειχαμε εστω και εναν ακομη πελατη με παρομοιο προβλημα, μεσα σε ωρες θα ειχαμε φερει τους τεχνικους της REVO στην Ελλαδα...

Εχει γινει κι αλλες φορες στο παρελθον για καποιες περιπτωσεις, θα γινει και στο μελλον οποτε χρειαστει.

Μάλιστα...

Τί ακριβώς πελάτης σου είναι ο fanis, VAG-Lover ;;; <_<

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Dont worry και τα έκκεντρα του S3 τα έχω παραγγείλει ήδη οπότε απο βδομάδα θα δείξει..τότε θα με παρακαλάς για το αποτέλεσμα φιλτατε GOLFRS γιατι τελικά όπως βλέπεις το δικο μου feedback περιμένουν και πάλι στο vortex και όχι μόνο...Για την ιστορία δεν το κάνω για μένα μόνο αλλά και για τα παιδιά που δεν έχουν την οικονομική ευκαίρια να τους πιάνουν κότσους και να τους υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια

Είδες που στο'πα;Ρέ τι πλακα έχεις.... popeye.gif

Μήν αγχώνεσαι και εγώ τον δρόμο μου τον ξέρω...

Και κάτσε εσύ και ασχολήσου με εκκεντροφόρους.....αλλά μήν ξαφνιαστείς ΞΑΝΑ άν το αμάξι σου σε λίγο δέν παίρνει μπρός......

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ο vag lover ειναι ο τεχνικος της revo?
Ακριβως...
...ηλιου φαεινοτερο ;)
Τι εννοεις;
Dont worry και τα έκκεντρα του S3 τα έχω παραγγείλει ήδη οπότε απο βδομάδα θα δείξει..τότε θα με παρακαλάς για το αποτέλεσμα φιλτατε GOLFRS γιατι τελικά όπως βλέπεις το δικο μου feedback περιμένουν και πάλι στο vortex και όχι μόνο...Για την ιστορία δεν το κάνω για μένα μόνο αλλά και για τα παιδιά που δεν έχουν την οικονομική ευκαίρια να τους πιάνουν κότσους και να τους υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια
Θα αντιμετωπισεις το προβλημα των fuel-cuts με αντικατασταση εκκεντροφορων;;

Εαν οι συγκεκριμενοι εκεντροφοροι ειναι πιο 'αγριοι', το προβλημα απλα θα ενταθει.

Το πιθανοτερο βεβαια ειναι να ισχυει οτι και στον 1,8Τ: να 'κουμπωνουν' οι εκκεντροφοροι του 1,8 20v (oχι Tουρμπο), πραγμα που σημαινει πως η καλυτερη λυση θα ηταν του 2,0FSi, κατι ομως που δεν το γνωριζω εαν κανει δουλεια.

Σου βρήκα ήδη έναν απο vortex:

Περιμένω την Δευτέρα τους τεχνικούς της ρέβο....

Κανε λιγο υπομονη και θα δουμε τι του προκαλει αυτο το προβλημα.

Η δικη σου περιπτωση δεν ειχε να κανει τιποτα με elevation.

Είδες που στο'πα;Ρέ τι πλακα έχεις.... popeye.gif

Μήν αγχώνεσαι και εγώ τον δρόμο μου τον ξέρω...

Και κάτσε εσύ και ασχολήσου με εκκεντροφόρους.....αλλά μήν ξαφνιαστείς ΞΑΝΑ άν το αμάξι σου σε λίγο δέν παίρνει μπρός......

Ξεκολλα ρε συ.

Σε τετοιες συζητησεις δεν υπαρχουν καλοι/κακοι, φιλοι/εχθροι.

Ολοι να μαθουν προσπαθουν...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολλα ρε συ.

Σε τετοιες συζητησεις δεν υπαρχουν καλοι/κακοι, φιλοι/εχθροι.

Ολοι να μαθουν προσπαθουν...

Κανένας δέν μίλησε για εχθρούς.

Ότι λέω το λέω για να προλάβω καταστάσεις.

Ο σκοπός μου μέχρι τώρα ήταν να βοηθήσω τον fanis αφού με τις ερωτήσεις του αυτό ζήταγε (όχι ειδικά απο μένα).

Απλά τώρα βλέπω ότι έχει ξεφύγει, και το πιο πιθανό είναι να μπλέξει χειρότερα.

Μακάρι να διαψευστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το παλικάρι νομιζε ότι είχε πρόβλημα με την μεταβολή του βαρομετρικού αλλά δεν ήταν αυτό..Το πρόβλημα του είναι πως εκει που πάει έχει πολύ ψυχρότερο κλίμα και του το κάνει πολύ έντονα, όπως άλλωστε συμβαίνει και στο δικό μου....
Καταρχην το elevation που κανει ο τυπος ειναι μικρο (~500m), αρα η θερμοκρασια δεν ειναι τοσο διαφορετικη. Το προβλημα ισως να ειναι η διαφορα στην βαρομετρικη πιεση, που και παλι δε δικαιολογειται, καθως ο εγκεφαλος επρεπε να προσαρμοστει.

Μη βγαζεις ομως βιαστικα συμπερασματα.

Ο τυπος αναφερει οτι εχει κανει "40k miles in 14 months" και τωρα αντιμετωπιζει αυτο το προβλημα.

Κανένας δέν μίλησε για εχθρούς.

Ότι λέω το λέω για να προλάβω καταστάσεις.

Ο σκοπός μου μέχρι τώρα ήταν να βοηθήσω τον fanis αφού με τις ερωτήσεις του αυτό ζήταγε (όχι ειδικά απο μένα).

Τελεια!

Μπορεις να το κανεις με ηπιοτερο τροπο; ;)

Link to comment
Share on other sites

και αυτο σημαινει πως ειναι ολα βελτιωμενο?

Επίσης σου κάνει εντύπωση που είναι Jetta...?

Oχι αλλα δεν το ξεκαθαριζει κι ολας.

Jetta ε;

Το σκεφτηκα κι εγω. Ισως το 'μεγεθος μετραει' τελικα... ;)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ζήτησα βοήθεια απλά αναφέρω πραγμαικά γεγονόντα και αποτελέσματα δοκιμών.

Κώστα που αναφέρει για 40k miles?

Ε μάλλον ΕΓΩ έκανα λάθος..... popeye.gif

Αυτό νόμιζα ότι έκανες τόσο καιρό σε όλα τα φόρουμ....

Καλή τύχη τότε.

Τελεια!

Μπορεις να το κανεις με ηπιοτερο τροπο; ;)

Έχεις δίκιο.Δέν έπρεπε κάν να ασχοληθώ και ούτε πλέον θα το κάνω γιατί δέν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΣΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ GTI V (BWA) ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ F ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΑΚΡΙΒΟΣ:):lol::lol::lol:

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ APR KAI ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ (4.500-6.000) :lol: : ΤΟ ΕΨΑΞΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΚΑΤΙ, ΜΕΤΑ ΕΒΑΛΑ ΤΟ DEMO ΤΙΣ REVO ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΙΕΣΗΣ ΒΕΝΖΙΝΕΙΣ.

ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ;;;;

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΟΣ ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΟΛΟΣΟΜΗ ΜΕ ΜΑΜΑ ΚΑΤΑΛ. ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΙ ΚΑΙ ΟΛΗ 70 ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΟΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα την εξάτμιση του Ποπάυ με της ΜΤΜ και το αυτοκίνητο δουλεύει αψογότατα. Για την ώρα το πρόγραμμα μένει αλλά στο προσεχές μέλλον θα τιμήσω ένα κιτάκι της ΜΤΜ.

Θα το ξαναπω και ας μην αρεσει σε μερικους!

MTM worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.