Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Τελικά έφαγα άκυρο :unsure::lol::lol: πήγα για αλλαγή λαδιών τους είπα να μου αλλάξουν και το cf (τα έξοδα δικά μου) αλλά δεν δέχτηκαν. Μου είπαν ότι για να κάνουν κάτι τέτοιο θα πρέπει να μου παρουσιάζει κάτι το αμάξι και ότι και σήμερα να το έλεγξουν δεν μου εξασφαλίζει ότι άυριο ή σε 1000 χλμ δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι θεωρούν πως η φθορά του cf συμβαίνει κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή λόγω αστοχίας της αντλίας και όχι σταδιακά σαν να είναι αναλώσιμο. Τους ρώτησα επίσης αν το να πιέζω το μοτέρ σε υψηλές στροφές προκαλεί διακοπή του φιλμ του λαδιού σε εκείνο το σημείο με συνέπεια τη ζημιά και ούτε σε αυτό συμφώνησαν, βασικά δεν το θεωρούν πρόβλημα της λίπανσης αλλά πρόβλημα της αντλίας :D : :unsure::unsure::unsure::unsure:

Δυστυχώς, βλέπω ότι έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να καταλάβουν όλες οι πλευρές (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) με ακρίβεια το τι συμβαίνει. Είδομεν...

Το πρόβλημα είναι γνωστό στην τεχνοκαρ αλλά πολλοί αντιπρόσωποι επιλέγουν να κάνουν την πάπια.

Εδώ στη Θεσσαλονίκη, στην αντιπροσωπεία την Τρίτη άλλαξα ποτηράκι μαζί με το service των 75.000.

Πήγαινε σε κάποιο άλλο συνεργείο να το τσεκάρεις και να το αλλάξεις αν χρειάζεται. 20 λεπτά δουλειά είναι.

Αν δεν ξέρεις κάποιο συνεργείο στην Αθήνα πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι γνωστό στην τεχνοκαρ αλλά πολλοί αντιπρόσωποι επιλέγουν να κάνουν την πάπια.

Εδώ στη Θεσσαλονίκη, στην αντιπροσωπεία την Τρίτη άλλαξα ποτηράκι μαζί με το service των 75.000.

Πήγαινε σε κάποιο άλλο συνεργείο να το τσεκάρεις και να το αλλάξεις αν χρειάζεται. 20 λεπτά δουλειά είναι.

Αν δεν ξέρεις κάποιο συνεργείο στην Αθήνα πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι γνωστό στην τεχνοκαρ αλλά πολλοί αντιπρόσωποι επιλέγουν να κάνουν την πάπια.

Εδώ στη Θεσσαλονίκη, στην αντιπροσωπεία την Τρίτη άλλαξα ποτηράκι μαζί με το service των 75.000.

Πήγαινε σε κάποιο άλλο συνεργείο να το τσεκάρεις και να το αλλάξεις αν χρειάζεται. 20 λεπτά δουλειά είναι.

Αν δεν ξέρεις κάποιο συνεργείο στην Αθήνα πες μου.

Οκ κατάλαβα, ίσως το πάω λίγο αργότερα κατά το φθινόπωρο. Μάλλον, θα ξέρουμε το ίδιο αθηναικό συνεργείο :D απλά έλεγα μήπως το έκανα στην αντιπροσωπεία που κάνω όλα τα σέρβις, αλλά δεν τους είδα ζεστούς.

Edited by seattheodore
Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα, ίσως το πάω λίγο αργότερα κατά το φθινόπωρο. Μάλλον, θα ξέρουμε το ίδιο αθηναικό συνεργείο :unsure: απλά έλεγα μήπως το έκανα στην αντιπροσωπεία που κάνω όλα τα σέρβις, αλλά δεν τους είδα ζεστούς.

Αν είναι στην Αγ. Παρασκευή μάλλον :D

Η αντιπροωπεία εδώ ήταν η πρώτη που άλλαξε ποτηράκι, αντλία και εκκεντροφόρο (στο δικό μου) οπότε ξέρουν....

¶σε που τους έτυχε και ένα FR μαμά με το ποτηράκι διασκορπισμένο μέσα στους κυλίνδρους...

Link to comment
Share on other sites

10.127.100K.jpg

<_<:D:lol:

We have already made the designs for the fuel pumps and have not had any

problems at all with the new coatings and design. We will have the new fuel

pumps in the next couple of days. You will not have to worry about the new

fuel pumps.

Regards,

Denny

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

10.127.100K.jpg

:D;):lol:

Μάλιστα.

Παρακάτω είναι η "παλιά" Autotech που όπως μπορεί κανείς να δεί ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια απο πλευράς σχεδίασης.Το μόνο που φαίνεται να έχει αλλάξει είναι το...χρώμα του πιστονιού, αλλά το tip είναι ίδιου μεγέθους.Δέν θα μπορούσε άλλωστε να είναι διαφορετικό.

Η αλλαγή (άν όντως είναι) κατα πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με τα κολλήματα που παρουσίασε κατα καιρούς η αντλία (εμένα δέν έχει κάνει ΚΙΧ), παρά με την επαφή με το follower.

ΜΑκάρι όποιος την πάρει να βάλει και μια live φωτό να την δούμε απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑκάρι όποιος την πάρει να βάλει και μια live φωτό να την δούμε απο κοντά.

Έχουν γνώση οι φύλακες... :lol: :lol: :thumbsup::lol: :lol: :D;)

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω αλλάξει ήδη το tip έτσι κι αλλιώς.... :D;)

Όσο αφορά τώρα την....επίστρωση, "if it aint broke don't fix it...", και εμένα δουλεύει..ΡΟΛΟΙ...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκε επάνω η PSS10..

Αρχικές εντυπώσεις πολύ καλές, άν και δέν το χαμήλωσα πολύ επίτηδες.

Σε setting 1 είναι σαν μαμά και ίσως και πιο προοδευτικό.Πρός το παρόν το άφησα στο 3 και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκε επάνω η PSS10..

Αρχικές εντυπώσεις πολύ καλές, άν και δέν το χαμήλωσα πολύ επίτηδες.

Σε setting 1 είναι σαν μαμά και ίσως και πιο προοδευτικό.Πρός το παρόν το άφησα στο 3 και βλέπουμε....

Kαλορίζικη και καλοπάτητη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκε επάνω η PSS10..

Αρχικές εντυπώσεις πολύ καλές, άν και δέν το χαμήλωσα πολύ επίτηδες.

Σε setting 1 είναι σαν μαμά και ίσως και πιο προοδευτικό.Πρός το παρόν το άφησα στο 3 και βλέπουμε....

Καλορίζικη,

Από όσο ξέρω έχει 9 στάδια σκληρότητας, άρα στο 3 που το άφησες πρέπει να είναι κοντά στα μαμά. Όταν τις στρώσεις, πες μας διαφορές στα στροφιλίκια :rolleyes::rolleyes:

Πόσο πάνε αυτές βρε παιδιά; κάνα διχίλιαρο ή πολλά λέω;

ΥΓ. Μήπως αυτά να πάνε στον τομέα των αναρτήσεων του Γκολφ :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη,

Από όσο ξέρω έχει 9 στάδια σκληρότητας, άρα στο 3 που το άφησες πρέπει να είναι κοντά στα μαμά. Όταν τις στρώσεις, πες μας διαφορές στα στροφιλίκια :rolleyes::rolleyes:

Πόσο πάνε αυτές βρε παιδιά; κάνα διχίλιαρο ή πολλά λέω;

ΥΓ. Μήπως αυτά να πάνε στον τομέα των αναρτήσεων του Γκολφ :excl:

Ευχαριστώ παίδες.

H PSS10 έχει 10 βαθμίδες αντί για 9 της προηγούμενης (εξ'ου και το 10).

Στο 3 δέν είναι σαν την μαμά.Εχει αρκετή διαφορά, και όσον αφορά την απόκριση, αλλά και την άνεση.Κατα πάσα πιθανότητα θα το ανεβάσω κι άλλο , αλλά μάλλον με βλέπω για κανα 5αρι 6 αρι max..Παραπάνω είναι υπερβολή για τους Ελληνικούς δρόμους.

Ίσως βέβαια κάνω τα πίσω σκληρότερα γιατί το χρειάζεται το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκε επάνω η PSS10..

Αρχικές εντυπώσεις πολύ καλές, άν και δέν το χαμήλωσα πολύ επίτηδες.

Σε setting 1 είναι σαν μαμά και ίσως και πιο προοδευτικό.Πρός το παρόν το άφησα στο 3 και βλέπουμε....

μεγιές μεγιές και καλές ... στροφές !

μπορεί κάποιος να μου θυμισει την βασική διαφορά της με την pss9 ?

edit : οκ ποστάραμε σχεδόν ταυτόχρονα με το παραπάνω , άρα μία επιπλέον ρύθμιση.

Edited by auber002b
Link to comment
Share on other sites

μεγιές μεγιές και καλές ... στροφές !

μπορεί κάποιος να μου θυμισει την βασική διαφορά της με την pss9 ?

Από όσο μπόρεσα να βρώ, έχουν άλλα ελατήρια, και οι ρυθμίσεις είναι πιο "λεπτομερείς".

Όταν "σπάς" κάτι σε περισσότερες βαθμίδες, έχεις μεγαλύτερο περιθώριο για fine tuning.

Link to comment
Share on other sites

GolfRS: μεγειες μεγειες και θελω βολτα ε!!!!! :excl::rolleyes::rolleyes:

Αφου είπαμε ετοιμασου...(έχεις και βύζμα παναθεμα σε..)

Και ελπιζω μέχρι τοτε να εχει μπει και το άλλο IC... :ninja:

P.S. Για την υπογραφή μου γιατί δεν λεει κανεις τίποτα ρε γμτ....Εγω την βρίσκω μαμάτη...LOL..

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

P.S. Για την υπογραφή μου γιατί δεν λεει κανεις τίποτα ρε γμτ....Εγω την βρίσκω μαμάτη...LOL..

Αυτή η πτώση πρέπει να πονάει πολύ....

Link to comment
Share on other sites

P.S. Για την υπογραφή μου γιατί δεν λεει κανεις τίποτα ρε γμτ....Εγω την βρίσκω μαμάτη...LOL..

Αυτή η πτώση πρέπει να πονάει πολύ....

¶μα προσέξεις κάνει και ΔΥΟ γκέλ....

Αλλά εκεί ο φούστης...τα nunchaku... :lol:

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά και οι δύο οδυνηρότατες!!!!!

Αν επιτρέπεται για το Intercooler που ανέφερες σκέφτεσαι κάποιο FM όπως της Forge ή απλά μεγαλύτερο όπως Apr ή του S3?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά και οι δύο οδυνηρότατες!!!!!

Αν επιτρέπεται για το Intercooler που ανέφερες σκέφτεσαι κάποιο FM όπως της Forge ή απλά μεγαλύτερο όπως Apr ή του S3?

Κάτσε πρώτα να το έχω στα χέρια μου και μετά θα σου πώ τί και πώς...

Link to comment
Share on other sites

Φτιαχνε φτιαχνε μπας και περασεις κανα Cupra.. tongue.giftongue.giftongue.gif:lol:

προφανώς όχι μαμά Cupra... ;)

¶μα προσέξεις κάνει και ΔΥΟ γκέλ....

Αλλά εκεί ο φούστης...τα nunchaku... B)

έχει τρελό γέλιο αν ακούσεις και τον ήχο!

το είχα δει πριν κανενα χρόνο στο ebaums ( http://www.ebaumsworld.com/ )

έχει τρελά videos και όχι μόνο εκεί! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.