Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν πάει πιο κάτω, αλλά από το σημείο που βρίσκεται, μετρήσαμε μάζα αέρα μέχρι και 208... Πιστεύω πως εκεί που είναι, είναι και το ιδανικό σημείο, και προφανώς κάποιο λόγο θα είχαν για να την έφτιαξαν έτσι!

208 ειναι πολυ καλα!Βεβαια παιρνει ακομα να ξερεις 220+ ας πουμε B)

Link to comment
Share on other sites

208 ειναι πολυ καλα!Βεβαια παιρνει ακομα να ξερεις 220+ ας πουμε B)

Η μέτρηση του MAF είναι κάτι πολύ υποκειμενικό.Μεταβάλεται άμεσα με αλλαγή του μεγέθους του κελύφους

του, και με πιθανό στροβιλισμό του αέρα λόγο κακής εισαγωγής.Σε αμάξια λοιπόν με αλλαγμένη (πόσο μάλλον διαφορετικής εταιρίας) εισαγωγή, συγκρίσεις τέτοιου είδους απλά δέν υσίστανται.

Αυτό βέβαια δέν σημαίνει ότι ένα αμάξι που μετράει 150 g/s είναι δυνατόν να βγάζει 300 άλογα, αλλά οι παραπάνω διαφορές είναι όπως είπα μή συκγρίσιμες.

Η διάμετρος του MAF είναι κάτι που δέν έχει συζητηθεί πολύ, είναι όμως ΚΡΙΣΙΜΟΤΑΤΗ, καθώς μέσω του εγκεφάλου επιρρεάζει ΑΜΕΣΑ την συμπεριφορά του εγκεφάλου και κατα συνέπεια την όλη απόδοση του κινητήρα...

P.S.¶ρη εσύ με τα 220...δέν είχες βάλει χέρι και στην wastegate ;; ;):whistling: Γιατί κάτι τέτοιο θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

P.S.¶ρη εσύ με τα 220...δέν είχες βάλει χέρι και στην wastegate ;; ;):whistling: Γιατί κάτι τέτοιο θυμάμαι...

Εγω μπαααααα!Καποιο λαθος κανεις δεν ειμουν εγω!με μπερδεψες με αλλον!Παρεξηγηση εγινε! B)

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

208 ειναι πολυ καλα!Βεβαια παιρνει ακομα να ξερεις 220+ ας πουμε ;)

Εγώ είπα τι μετρήσαμε σε συνθήκες κάθε άλλο παρά ιδανικές! Η ιστορία θα δείξει πάντως :D Και πλησιάζει ο καιρός της δοκιμής! Μέρος και μέρα θα τα συζητήσουμε Αρη με ΡΜ, και θα το μάθουν λίγοι..

Για την ώρα τα χώνω στο Athens Tuning Show! Μακάρι να βγει ο Γιάννης πάντως (που θα βγει όπως πάει), και μετά θα τα πω κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπαααααα!Καποιο λαθος κανεις δεν ειμουν εγω!με μπερδεψες με αλλον!Παρεξηγηση εγινε! :D

Γιατί έκανες edit παλιο μινάρα wastegatοσφίκτη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μου φερεστε ετσι?Με παραξηγησατε! :lol: Εγω ..............δεν...........οχι............ξερετε! :whistling::whistling:

Κρυφο μιναρακιδες ειστε ολοι τελικα! upyours.gifupyours.gifupyours.gif

Bassako............ εχει συνεφα αποψε.........................τραλαλαλαλαλα!!! -_-:huh::lol::lol:

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!λιγο ασχετο αλλα αν θελετε βοηθηστε με....ειδα υγρα απο το dsg..μου ειπαν οτι ειναι τσιμουχα απο το σασμαν...αλλος μου ειπε οτι ειναι παραφλου και χανει απο καποια ενωση η κατι αλλο...εχετε τιποτα υποψην σας?βοηθηστε με παρακαλω!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως το χρώμα των υγρών... Αλλο χρώμα το παραφλού, άλλο το σασμάν, και άλλη πυκνότητα βέβαια... για τσέκαρέ το, αν και για να χάνει το DSG υγρά, μου ακούγεται πολύ κάπως....

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως το χρώμα των υγρών... Αλλο χρώμα το παραφλού, άλλο το σασμάν, και άλλη πυκνότητα βέβαια... για τσέκαρέ το, αν και για να χάνει το DSG υγρά, μου ακούγεται πολύ κάπως....

ειναι διαφανες πολυ λεπτα υγρα...ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

κάααααατι άλλο μου μυρίζει εδώ... Οι βαλβολίνες του σασμάν είναι σκούρες και αρκετά πυκνές, και το παραφλού είναι μεν λεπτό, αλλά σίγουρα δεν είναι διάφανο. Το να είναι από το σύστημα του κλιματισμού τα νερά από την ψύξη, το σκέφτηκες (όχι τα ψυκτικά υγρά); Εμένα μου κάνει μπάνιο την ποδιά, ειδικά μετά από πολύωρη χρήση! Επίσης προχτες που τρύπησα το σωληνάκι του φρέον μου, έχυσε το λάδι του κυκλώματος που είναι επίσης διάφανο. Αλλά αυτό δε θα έπρεπε να σε απασχολεί, γιατί δε θα είχες δροσιά.... Προσανατολίσου σε παράλληλα θέματα ΜΑΛΛΟΝ, τα οποία προέρχονται συνειρμικά και σου "ιδρώνουν" το DSG εξωτερικά... Συνήθως οι μεγάλες ανησυχίες προέρχονται από μικρές μαλακιούλες, και πιστεύω πως κάτι τέτοιο είναι και το δικό σου θέμα. Πάντως για πιο καλά ένας έλεγχος στην αντιπροσωπία για να ηρεμήσεις κι εσύ, και να μη σε πάρω και στο λαιμό μου είναι το πιο σωστό! :)

συμπλήρωση: Οχι πως και το παραφλού αν το δεις με γυμνό μάτι και όχι συγκεντρωμένο μέσα στο δοχείο θα δεις το χρώμα του.... Πάντως μου φαίνεται λιγο περίεργο να τρύπησε το δοχείο..

Edited by White V GTI
Link to comment
Share on other sites

αδερφε μου το πηγα σε συνεργειο και θα παω τωρα για να το δω το κακο ειναι οτι ειμαι φοιτιτης στη φλωρινα και δεν εχει πολλες επιλογες για συνεργεια...μακαρι να μην ειναι κατι σοβαρο!!!!σ'ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Το παραφλού έχει χαρακτηριστική οσμή. Επίσης, το κύκλωμα του air-con έχει πέρα από φρέον και λάδι μια χρωστική που φαίνεται με ειδική λάμπα. Όπως και να 'χει, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε οπότε απευθύνσου σε ενα εξουσιοδοτημένο συνεργείο της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχανε υγρά το κιβώτιο δεν θα άναβε κάποια σχετική λυχνία στο ταμπλό; Λογικά κάτι θα υπάρχει για να προειδοποιεί. Πάντως από την στιγμή που είναι διάφανο μην αγχώνεσαι. Είναι πολύ πιθανό να είναι από τον κλιματισμό.

Link to comment
Share on other sites

geopan μου φαινεται περιεργο για τον κλιματισμο γιατι τρεχουν απο το σασμαν η λιγο πιο πανο απο το σασμαν..ο κινητηρας ειναι ΑΧΧ λετε να εχει κανενα προβλιμα με ραγισματα!!!!!!?????????

Link to comment
Share on other sites

geopan μου φαινεται περιεργο για τον κλιματισμο γιατι τρεχουν απο το σασμαν η λιγο πιο πανο απο το σασμαν..ο κινητηρας ειναι ΑΧΧ λετε να εχει κανενα προβλιμα με ραγισματα!!!!!!?????????

Πώς σου ήρθε αυτό? Χαλάρωσε, το πιθανότερο είναι να είναι να είναι από τον κλιματισμό...

Link to comment
Share on other sites

geopan μου φαινεται περιεργο για τον κλιματισμο γιατι τρεχουν απο το σασμαν η λιγο πιο πανο απο το σασμαν..ο κινητηρας ειναι ΑΧΧ λετε να εχει κανενα προβλιμα με ραγισματα!!!!!!?????????

Φίλε μου ο ΑΧΧ δέν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα.Ούτε με τρόμπες, ούτε με εκκεντροφόρους, ούτε με.."ραγίσματα".Μήν αγχώνεσαι τόσο.¶ν χάνει απο κάπου, είτε άν μπεί κανείς απο κάτω θα το δεί, ή άν δέν φαίνεται, τότε δέν θα πρέπει να ανησυχείς τόσο.

Link to comment
Share on other sites

απο κατω φαινεται οτι χανει λιγο πιο πανω απο το σασμαν η απο το σασμαν απ οτι μου ειπαν αλλα επειδη ειναι δσγ δεν εχουν λενε εξιδικευση σ αυτο το σασμαν στην αντιπροσωπια...και το πηγα σε γνωστο μου που ασχολιται με βελτιωσεις vw-audi...περιμενω να δω τι θα μου πει με αγωνια!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τοσο καιρο το ιδρομα το βλεπω σαν νερο που σταζει..αυτο ειναι κατι αλλο..και οσο περναει η ωρα και δεν με παιρνει ο αλλος να μου πει τι εκανε τοσο αγχονομαι........

Link to comment
Share on other sites

με πηραν τηλ.και μου ειπαν οτι τελικα ειναι ενα σωλακι απο το νερο...ηρεμησα προς το παρον και περιμενω το αντλακτικο τωρα...σας ευχαριστω ολους για τον χρονο που αφιερωσατε για το προβλημα μου!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.