Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Τι έκανε ο Doctor εχθές το βράδυ στην βούτα? ΟΕΟ ??

Χάρηκα που ειδωθήκαμε αν και δεν είπαμε και τίποτα άλλο εκτός απο ενά γειά. Φανταστικό ήχο η εξάτμιση και το μόνο που λείπει είναι ενα πρόγραμμα tongue.gif

(το κόκκινο GTi με το Revo, που ήταν μαζί σου είναι κάποιος απο εδω μέσα??Του είπα να κάνουμε ενα ανοιγματάκι σωστό αλλά δεν έκατσε)

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανε ο Doctor εχθές το βράδυ στην βούτα? ΟΕΟ ??

Χάρηκα που ειδωθήκαμε αν και δεν είπαμε και τίποτα άλλο εκτός απο ενά γειά. Φανταστικό ήχο η εξάτμιση και το μόνο που λείπει είναι ενα πρόγραμμα tongue.gif

(το κόκκινο GTi με το Revo, που ήταν μαζί σου είναι κάποιος απο εδω μέσα??Του είπα να κάνουμε ενα ανοιγματάκι σωστό αλλά δεν έκατσε)

Ναι το κόκκινο είναι το μέλος TOM , πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν έκατσε...

Ρε συ VIO φοράς εξάτμιση?

Το παραπάνω "insert" (γιατι για πρόσθετο πρόκειται και όχι ολόκληρη βάση) το έχω εδώ και δύο εβδομάδες, και σε πληροφορώ η εγκατάσταση δέν είναι και ΤΟΣΟ ευκολη.

Δοκίμασα να το εγκαταστήσω μόνος μου σηκώνοντας το αυτοκίνητο, αλλά τελικά τα μπουλόνια ειναι ΤΟΣΟ ΣΦΥΧΤΑ βιδωμένα, που μετά απο κανα μισάωρο προσπάθειας, τα παράτησα, αφού είδα και ότι οι κεφαλή αρχισε να χαλάει, καθώς είναι φτιαγμένα απο ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ ΜΕΤΑΛΛΟ....

¶ν καταφέρει κανείς να τα αφαιρέσει (άν έχει αερόκλειδο και είναι προσεκτικός) τότε θέλουν ΚΑΙ αντικατάσταση, (και η ECS προσφαίρει ανταλακτικο).

Ήδη στο vortex ένα παλήκάρι έσπασε την βίδα μέσα στο κάλυμα του σασμάν...Ούτε έλω να σκέφτομαι τι μπορεί να συμβεί αν γίνει αυτό στον δρόμο.

Κάποια στιγμή θα βρώ τον καιρό να το πάω σε μάστορα, μπάς και το "φορέσω"...

Ωραία, αλλα ο τυπος που έσπασε την βίδα είναι 1 στους 10+ που έχουνε βάλει , της εcs ή και της neuspeed...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κόκκινο είναι το μέλος TOM , πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν έκατσε...

Ρε συ VIO φοράς εξάτμιση?

Όχι δεν φοράω. Εσύ ήσουν κάπου και δεν σε είδα?

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε φιλε εσυ ησουν??

Εγω ειμαι με το κοκκινο..

Βασικα οταν μου ειπες να πατησω τσουλητα νομιζα οτι ενοουσες με το s2000 που ηταν μπροστα..Οχι με εσενα..

Σορρυ για την παρεξηγηση..

Οσο για την τοποθετηση του insert δεν ειναι παραπανω απο 10 λεπτα δουλεια..

Θες σωστο καρυδακι ανυψωτηρα και καννα wd40 ωστε να το πιεσεις μεσα στην ηδη υπαρχουσα βαση σασμαν..Το πιο δυσκολο σταδιο ειναι να καταφερεις να το σφηνωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε φιλε εσυ ησουν??

Εγω ειμαι με το κοκκινο..

Βασικα οταν μου ειπες να πατησω τσουλητα νομιζα οτι ενοουσες με το s2000 που ηταν μπροστα..Οχι με εσενα..

Σορρυ για την παρεξηγηση..

Καμία παρεξήγηση ρε σύ, σιγά <_< Μια άλλη φορά

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε φιλε εσυ ησουν??

Εγω ειμαι με το κοκκινο..

Βασικα οταν μου ειπες να πατησω τσουλητα νομιζα οτι ενοουσες με το s2000 που ηταν μπροστα..Οχι με εσενα..

Σορρυ για την παρεξηγηση..

Οσο για την τοποθετηση του insert δεν ειναι παραπανω απο 10 λεπτα δουλεια..

Θες σωστο καρυδακι ανυψωτηρα και καννα wd40 ωστε να το πιεσεις μεσα στην ηδη υπαρχουσα βαση σασμαν..Το πιο δυσκολο σταδιο ειναι να καταφερεις να το σφηνωσεις..

Όλα τα παραπάνω τα είχα, αλλά πίστεψέ με ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να ξεβιδώσω τα μπουλώνια με το χέρι.Όταν ειδικά είδα ότι τρωγόταν η κεφαλί....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ...

Εσύ.....τα ξεβίδωσες με το χέρι;;;

Ή δέν το έχεις βάλει και μιλας απο αυτά που έχεις ακούσει;;;

P.S.Και κάτι ακόμα...Δέν θα συνηστούσα την χρήση WD40 σε πολυουρεθάνη ή καουτσουκ, γιατί καθότι παράγωγο πετρελαίου, έχει διαλυτικές ιδιότητες στα παραπάνω υλικά....Έχεις ακούσει τι παθαίνουν τα...προφυλακτικά...;;;(όχι με WD40 βέβαια, αλλά με αντίστοιχα...προιόντα..)

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανε ο Doctor εχθές το βράδυ στην βούτα? ΟΕΟ ??

Χάρηκα που ειδωθήκαμε αν και δεν είπαμε και τίποτα άλλο εκτός απο ενά γειά. Φανταστικό ήχο η εξάτμιση και το μόνο που λείπει είναι ενα πρόγραμμα tongue.gif

Χαρηκα που τα ειπαμε εστω και για λιγο....Εγω με το ταπεινο εκανα βολτιτσα, χεχε <_<

Προγραμμα αμα μπει πιστευω θα εχουμε ωραια πραγματα, αλλα ενταξει...Και ετσι το ευχαριστεμαι πολυ...Το θεμα ειναι αν μπει κατι καλο, οχι να μπει απλα για να μπει κατι...

Βουυυμ...ζμπατ.....

(το κόκκινο GTi με το Revo, που ήταν μαζί σου είναι κάποιος απο εδω μέσα??Του είπα να κάνουμε ενα ανοιγματάκι σωστό αλλά δεν έκατσε)

Ασχολιοταν απο πριν με κυνηγητο με πολλα αλλα...Χαμος και πανικος εχτες...Αστα να πανε....Απο πολυ πριν ειχε γινει πολεμος... music.gif Αντε να τα πουμε αποψε αν κατσει ρε

Ναι το κόκκινο είναι το μέλος TOM , πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν έκατσε...

Θα ειχε τον ακαθιστο... tongue.giftongue.gif

Edited by -Doctor-
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω τα είχα, αλλά πίστεψέ με ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να ξεβιδώσω τα μπουλώνια με το χέρι.Όταν ειδικά είδα ότι τρωγόταν η κεφαλί....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ...

Εσύ.....τα ξεβίδωσες με το χέρι;;;

Ή δέν το έχεις βάλει και μιλας απο αυτά που έχεις ακούσει;;;

P.S.Και κάτι ακόμα...Δέν θα συνηστούσα την χρήση WD40 σε πολυουρεθάνη ή καουτσουκ, γιατί καθότι παράγωγο πετρελαίου, έχει διαλυτικές ιδιότητες στα παραπάνω υλικά....Έχεις ακούσει τι παθαίνουν τα...προφυλακτικά...;;;(όχι με WD40 βέβαια, αλλά με αντίστοιχα...προιόντα..)

Την ξεβιδωσα με καστανια και καρυδακι.Ουτε φαγωθηκε το κεφαλι της βιδας ουτε τπτ..

Ετσι.............ακουσα.. <_<

Link to comment
Share on other sites

Την ξεβιδωσα με καστανια και καρυδακι.Ουτε φαγωθηκε το κεφαλι της βιδας ουτε τπτ..

Ετσι.............ακουσα.. <_<

Έ θα'σαι καλός στο ξεβίδωμα...

Δέν κάνεις και το δικό μου....

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου εγω θελω να βαλω καλωδια γειωσης με σταθεροποιητη τασης.

Ειναι εχω ακουσει πολυ καλο για τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, γιατι κραταει την ταση σταθερη καθως και τα volt.

Eιδικα στο over boost ειναι μεγαλο πλεονεκτημα.

Γνωμες??

Link to comment
Share on other sites

P.S.Και κάτι ακόμα...Δέν θα συνηστούσα την χρήση WD40 σε πολυουρεθάνη ή καουτσουκ, γιατί καθότι παράγωγο πετρελαίου, έχει διαλυτικές ιδιότητες στα παραπάνω υλικά....Έχεις ακούσει τι παθαίνουν τα...προφυλακτικά...;;;(όχι με WD40 βέβαια, αλλά με αντίστοιχα...προιόντα..)

new_lol.gif

δηλαδη μας λες να μη βαζουμε βαζελινη οταν χρησιμοποιουμε προφυλακτικο? :lol:

σε παω ρε μλκ! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου εγω θελω να βαλω καλωδια γειωσης με σταθεροποιητη τασης.

Ειναι εχω ακουσει πολυ καλο για τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, γιατι κραταει την ταση σταθερη καθως και τα volt.

Eιδικα στο over boost ειναι μεγαλο πλεονεκτημα.

Γνωμες??

Επειδη και εγω ειχα πεταξει την ιδεα παλια...

Αν μιλαγες για κανα παρταλαμαξο, να πω ναι...Αλλα στο 5αρι, oυκ εχει νουν ουδενα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

¶ν δείς τις γειώσεις που έχει το Gti....

Εγώ το είχα κάνει στο Πολο αλλά για το Golf....

Ενταξει οι γειωσεις μπορει να ειναι καλες και να μην θελουν κατι παραπανω.

Ο σταθεροποιητης ομως δεν του κανει καλο?

Εχει και τετοιο απο τη μαμα το gti?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και χτές έβαλα τελικά το DP με τον 100αρι της B&B, είπα να μειραστώ την εμπειρία μου και τις εντυπώσεις μετά την εγκατάσταση.

Να πώ αρχικά, ότι η εμπειρία μου απο το καταστημα που έκανε την εγκατάσταση δέν ήταν και η καλύτερη, πρώτον γιατι το κόστος όπως θα διαβάσετε στην συνέχεια ηταν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ, (και πριν τρεξουν μερικοί να πουν ότι ήταν δικό μου λαθος που το δέχτηκα, είχα τους λόγους μου, αν κανείς θέλει να μάθει με p.m.) ....

.....και δεύτερον γιατί η εγκατάσταση πήρε 3 ώρες και 30 λεπτά, χρόνος πάλι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ, ο οποίος δικαιολογήθηκε με το γεγονός ότι λέει μια βίδα στο τούρμπο δέν ξεβίδωνε με τίποτα....σε καινούργιο αμάξι...... :blink:<_<

Anyway, το κόστος για αφαίρεση και εγκατάσταση καταλύτη και καταργηση μεσαίου ήταν 240 ΕΥΡΩ.....Ώ ναί κύριοι.....ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ..... thumbsdown.gifthumbsdown.gif

Λεπτομέριες για το τί ακριβώς συνέβει και ΠΟΙΟ ήταν το κατάστημα αυτό....με p.m. :thumbsup:

Πάμε τώρα στις διαφορές....

Όσον αφορά στο DP+CAT, tο αμάξι άν και μαμά όσον αφορά το πρόγραμμα, αλλαξε σταδιακά, και μετά απο 70 χλμ συνεχίζει να αλλάζει,με ΠΟΛΥ εμφανή διαφορά.Το turbo lag (όσο τελως πάντων) έχει εξαφανιστεί, και το αμάξι ανεβάζει ΣΑΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟ !!

Υπάρχουν αισθητές διαφορες σε όλο το φάσμα των στροφών, και αλλού φαίνεται να έχει χάσει σε ροπή, αλλού να έχει πάρει σε δύναμη.Μία ίσως πιο "γραμμική" λειτουργεία.Μπορώ να πώ ότι είμαι ΠΟΛΥ ικανοποιημένος.Απο ήχο (όσον αφορά το DP γιατι για το καζανάκι θα ακολουθησει πιο κάτω), ακούγεται πλέον ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ και η παροχή του τούρμπο αλλά και η έξοδος των καυσαερίων.Πολύ εντυπωσιακό μπορώ να πώ.. :thumbsup: Νοιώθεις πραγματικά τον κινητήρα να δουλεύει.

Τώρα...όσον αφορά την αφαίρεση του μεσαίου........

Είμαι λίγο διχασμένος....Για να είμαι ειλικρινης δέν περίμενα ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στον ήχο.Το αμάξι βέβαια ακόμα προσαρμόζεται και ρυθμίζει A/F, αλλά είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ...

Το περίεργο είναι ότι απο πάτημα σε πάτημα έχει διαφορά.¶λλες φορες είναι πιο..."γαζωτικός" και γραμμικός, και άλλες είναι πιό μπάσος, με στιγμές συντονισμού.¶λλες πάλι είναι ενοχλητικός.Απο απόδοση δέν νομίζω ότι προσφαίρει τίποτα....

Είμαι λοιπόν σε μιά φάση να δώ άν θα βάλω πάλι μεσαίο (ίσως όχι το μαμά αλλά ελεύθερο), ή θα το αφήσω έτσι.Είναι γεγονός ότι η πλειοψηφία των aftermarket είναι χωρίς μεσαίο (για μεγαλύτερη απόδοση, υπάρχουν βέβαια και silenced versions), και με όσους ρώτησα που είναι χωρίς, είναι ο ηχος ίδιος.

Το ζήτημα είναι πώς δέν ξέρω άν θα ήθελα το Gti μου να ακούγεται σαν rallye....

Αυτά προς το παρόν......

Ενταξει οι γειωσεις μπορει να ειναι καλες και να μην θελουν κατι παραπανω.

Ο σταθεροποιητης ομως δεν του κανει καλο?

Εχει και τετοιο απο τη μαμα το gti?

¶ν θέλεις μπορώ να σου πώ ποιό να πάρεις για καλυτερη απόδοση, και μου λές εσύ τι είδες μετά.

Ήταν και μένα μία απο τις σκέψεις μου, αλλά δέν θέλω να δώσω τόσα χρήματα για να απογοητευτώ μετά.

Βάλτο εσυ να μας πείς πόσο σε βοήθησε και εγώ να το πάρω αμέσως...

Είσαι;;;Γιατι εγώ δέν ήμουν....

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς το μεσαίο το αυτοκίνητο κάνει λες και έχει κανένα HEMI κινητήρα πάνω. Πολύς θόρυβος και στην ουσία δεν κερδίζεις και τίποτα σημαντικό. Είχε πειραματιστεί ένα παληκάρι από εδώ μέσα και μετά από λίγες μέρες πήγε και το ξανα έβαλε. Μόλις δει το ποστ σου, θα σου πει για την εμπειρία του. Πάντως γνωστός εξατμισάς, πέρα από τον καταλύτη και το down pipe δεν αλλάζει τίποτα από το σύστημα εξάτμισης. Μάλιστα το αυτοκίνητο που στην ουσία ήταν το πειραματόζωο, είχε βγει και σε περιοδικό και έλεγαν τότε ότι έβγαζε 250 άλογα, με πρόγραμμα από γνωστό αλογοδότη και εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς το μεσαίο το αυτοκίνητο κάνει λες και έχει κανένα HEMI κινητήρα πάνω. Πολύς θόρυβος και στην ουσία δεν κερδίζεις και τίποτα σημαντικό. Είχε πειραματιστεί ένα παληκάρι από εδώ μέσα και μετά από λίγες μέρες πήγε και το ξανα έβαλε. Μόλις δει το ποστ σου, θα σου πει για την εμπειρία του. Πάντως γνωστός εξατμισάς, πέρα από τον καταλύτη και το down pipe δεν αλλάζει τίποτα από το σύστημα εξάτμισης. Μάλιστα το αυτοκίνητο που στην ουσία ήταν το πειραματόζωο, είχε βγει και σε περιοδικό και έλεγαν τότε ότι έβγαζε 250 άλογα, με πρόγραμμα από γνωστό αλογοδότη και εξάτμιση.

Εννοείται ότι δέν πειράζεις πολλά, όχι γιατί "χαλάει κάτι" αλλά γιατί στην ουσία είναι ανούσιο.

Εγώ το μεσαίο το έβγαλα όχι εντελώς για πειραματισμό, αλλά γιατί σκοπεύω να κρατήσω το μαμά τελικό (προς το παρόν)

Θα δώ πώς θα αλλάξει ο ήχος στο μέλλον, και μάλλον θα βάλω aftermarket ελεύθερο (κατα προτήμηση όχι Made in Greece...αλλά θα δούμε).

Πάντως ο 100αρης βοηθάει ΠΟΛΥ. :thumbsup:

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μιας και έχω βαρεθεί να πηδάει το αυτοκίνητο σε κάθε δυνατο ξεκίνημα, σκέφτομαι να παραγγείλω την βάση της ECS TUNING...Η ecs tuning βρίσκεται στην αμερική,υπάρχει κίνδυνος να περάσουν τελωνείο τα πράγματα μας , αλλα i hope for the best...

Έτσι σαν ένα ανεπίσημο Group Buy , θέλω να μου πούνε ποιοι ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο προιον...

Η τοποθέτηση του δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη αλλα προυποθέτει ανυψωτικό μηχάνημα και δυναμόκλειδο...

Θα μιλήσω με αμερική αλλα και αγγλια για να δουμε την καλυτερη τιμη που μπορούνε να μας κάνουνε και στο προιον αλλα και στα μεταφορικά,Για ένα κομματι η τιμη είναι στα $40, δηλαδή 30,4 ευρώ...

Αυτη η βάση κάνει για GOLF V GTI, OCTAVIA TFSI, A3 TFSI, LEON TFSI, και μάλλον και για Α4 TFSI, κάνει βέβαια και για DSG...

Οπότε επειδή τα λόγια είναι φτωχά...(χεχε)

5651_x600.jpg

Μαύρο

5650_x600.jpg

Ή και κόκκινο...

vortex

νεοκλη υπαρχει ecstuning site απο αγγλια????

γιατι τα μεταφορικα ξεφευγουν λιγο αν ειναι απο αμερικη

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα βγαλει και εγω πριν κανα χρονο αλλα ηταν ενοχλητικο οσο δεν φανταζεσαι!Παντος η Milltek χωρις μεσαιο ακουγεται οσο πρεπει χωρις να ενοχλει και με μεσαιο ειναι απλα .......αορατη!!

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα βγαλει και εγω πριν κανα χρονο αλλα ηταν ενοχλητικο οσο δεν φανταζεσαι!Παντος η Milltek χωρις μεσαιο ακουγεται οσο πρεπει χωρις να ενοχλει και με μεσαιο ειναι απλα .......αορατη!!

Το πιο πιθανον είναι να βάλω καζανάκι είτε Milltek είτε Bastuck.

Και τα δύο είναι σε αρκετά καλή τιμή.

Ξέρει κανείς τί τιμές παίζουν σε χειροποίητα μεσαία εδώ;;

P.S. Έλεγα να το πάω για δυναμομέτρηση, αλλά δέν ξέρω άν είναι να το πάω πρίν ή μετα την παραπάνω προσθήκη.Και μήν πεί κανεις και πριν και μετά...Τον έφαγα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ :thumbsup::blink:

ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ ΟΛΟΣΟΜΙ Φ70 ΜΕ 1 ΚΑΖΑΝΙ ΚΑΙ ΜΑΜΑ ΚΑΤΑΛΙΤΙ ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ

ΣΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΣ

ΕΜΕΝΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΙΓΑΝ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 850

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ :thumbsup::blink:

ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ ΟΛΟΣΟΜΙ Φ70 ΜΕ 1 ΚΑΖΑΝΙ ΚΑΙ ΜΑΜΑ ΚΑΤΑΛΙΤΙ ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ

ΣΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΣ

ΕΜΕΝΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΙΓΑΝ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 850

Όταν λές είδες, εννοείς το μέτρησες;;

Τι διαφορά είδες;;

Πρόγραμμα έχεις;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.