Jump to content
golf_v

Golf V τα περισσότερα χλμ.

Recommended Posts

Κάθε όποτε πει ο υπολογιστής ή όριο χιλιομέτρων ή όριο μηνών.

Κάνω ότι λέει το εργοστάσιο... και ο θεός βοηθός!

Το εργοστάσειο λέει και στα 15000 αλλάγη λαδιών που δεν την έκανες...

Link to comment
Share on other sites

Το εργοστάσειο λέει και στα 15000 αλλάγη λαδιών που δεν την έκανες...

Όχι απαραίτητο, αν ακολουθείς το πρόγραμμα Long Life.

Εξάλλου με βάση των υπολογιστή του αυτοκινήτου θα έπρεπε να σου βγάλει μήνυμα.

Αλλά νομίζω ότι αυτά έχουν ξαναγραφεί σε άλλο topic με τις ίδιες διαφωνίες.

Το topic εδώ είναι σχετικό με τον αριθμό χιλιομέτρων.

Θα ψάξω να το βρώ να βάλω ένα link.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητο, αν ακολουθείς το πρόγραμμα Long Life.

Εξάλλου με βάση των υπολογιστή του αυτοκινήτου θα έπρεπε να σου βγάλει μήνυμα.

Αλλά νομίζω ότι αυτά έχουν ξαναγραφεί σε άλλο topic με τις ίδιες διαφωνίες.

Το topic εδώ είναι σχετικό με τον αριθμό χιλιομέτρων.

Θα ψάξω να το βρώ να βάλω ένα link.

LongLife Service

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...mp;#entry240368

Link to comment
Share on other sites

Πόσο λάδι συμπλήρωσες μέχρι τα 27000 χλμ?

Λαδί έχω συμπληρώσει γύρω στα 7.000 χλμ γύρω στο μισό λίτρο, ίσως και λιγότερο.

Την στάθμη την τσεκάρω τακτικά και από τότε δεν έχει χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Λαδί έχω συμπληρώσει γύρω στα 7.000 χλμ γύρω στο μισό λίτρο, ίσως και λιγότερο.

Την στάθμη την τσεκάρω τακτικά και από τότε δεν έχει χρειαστεί.

Επίσης σήμερα που το τσέκαρα, λόγω της κουβέντας, ήθελε άλλο μισό λίτρο.

Πήγα στην συνεργείο και μου συμπληρώσαν δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

1 λίτρο στα 27.000 χλμ νομίζω ότι είναι φυσιολογική η κατανάλωση. Τα χιλιόμετρα που έκανες μέχρι τώρα είναι περισσότερα εντός ή εκτός πόλης?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ που του πίνω λίγο το αίμα (πολύ δηλαδή) δεν έχω δει να έχει χάσει κάποια δυνατή ποσότητα λαδιού :huh: :huh: :huh:

Edited by redman(manos)
Link to comment
Share on other sites

1 λίτρο στα 27.000 χλμ νομίζω ότι είναι φυσιολογική η κατανάλωση. Τα χιλιόμετρα που έκανες μέχρι τώρα είναι περισσότερα εντός ή εκτός πόλης?

Το 80% το χιλιομέτρων είναι μέσα στην πόλη, όπου θεωρητικά καταπονείται περισσότερο το αμάξι.

Ταξίδια έχω κάνει 2 φορές Θεσσαλονίκη ασταμάτητα και εκδρομές 4ωρες.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι σίγουρα τώρα πλέον την θέλει την αλλαγή λαδιών, γιατί ακούω ότι

πια είναι ποιο τραχύς ο ήχος της μηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Το 80% το χιλιομέτρων είναι μέσα στην πόλη, όπου θεωρητικά καταπονείται περισσότερο το αμάξι.

Ταξίδια έχω κάνει 2 φορές Θεσσαλονίκη ασταμάτητα και εκδρομές 4ωρες.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι σίγουρα τώρα πλέον την θέλει την αλλαγή λαδιών, γιατί ακούω ότι

πια είναι ποιο τραχύς ο ήχος της μηχανής.

Τι να πω ρε φιλε δικαιωμα σου ειναι, αλλα 30.000 με τα ιδια λαδια σε συνθηκες ελλαδας ειναι εγκλημα.

Σε αμαξι 20.000+ ευρω θα εκανα τουλαχιστον μια αλλαγη στις 15.000 χλμ (προσωπικα κανω στις 7.000)

και ασε τους μηχανικους να κωλοχτυπιουνται....

Link to comment
Share on other sites

Στη γερμανια τα κρατανε 30.000.... εχω γνωστο που εχει tsi και τα αλλαζει καθε 20.000 και εχει τωρα 130.000χιλ ...κανενα προβλημα σχετικο με κινητηρα ...μονο σασμαν συγχρονιζε ,και 6 φορες σκαστρα μεχρι να βγει μεταλλικη ... και μια κρεμαγιερα στην εγγυηση... τιποτα αλλο... κανει ταξιδια ελλαδα γερμανια....2 φορες το χρονο ...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα Golf 6 με 84.000 !!!!!!!!!Σε 1 χρν και 2 μηνες ????........ουουουουουου και ο μαγκας ΟΥΤΕ γρατσουνια....τον ρωτησα για αλλαγες κτλ λαδιων κανει καθε 15 και φιλτρο βενζινης καθε 20. Ειναι φοιτητης γιαυτο και χρονος για χιλιομετρα...Τρομερο...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα Golf 6 με 84.000 !!!!!!!!!Σε 1 χρν και 2 μηνες ????........ουουουουουου και ο μαγκας ΟΥΤΕ γρατσουνια....τον ρωτησα για αλλαγες κτλ λαδιων κανει καθε 15 και φιλτρο βενζινης καθε 20. Ειναι φοιτητης γιαυτο και χρονος για χιλιομετρα...Τρομερο...

Ψέματα σου είπε. Ταξιτζής είναι.

Link to comment
Share on other sites

παιδες με λαδακι 10w-40 magnetic σε gold v tsi με προγραμμα δεν μου εκαιγε σταγονα ενω τωρα με αλλαγη σε 5w-30 edge εφαγε 400γρ σε 7000 χλμ , μηπως να το γυρισω στα παλια ακομα και αν δεν προβλεπονται απο τον κατασκευαστη ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αδερφε βαζω αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης(long life),τα αλλαζω καθε 12.000 χλμ και δεν καιει ουτε σταγονα.Επειδη ειμαι με προγραμμα ρωτησα τον μηχανικο μου που μου κανει τα service, και μου ειπε δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα ακομα και καθε 15.000 να τα αλλαζω.

Link to comment
Share on other sites

βρε και εγω στην αντιπροσωπια τα αλλαζα και μου εβαζαν πιο χοντρα , και δεν εκαιγε σταγονα , και τωρα με τα 5w-30 επαθα πλακα με βλέπω να την κανω στα παλια με ελαφρα πηδηματακια και ας λεει οτι θελει ο κατασκευαστης αχαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

To λάδι που καίγεται κάνει και δουλειά.(σε λογικά πλαίσια)

Υπάρχει ένας χάρτης σχεδιάγραμμα για κάθε μοτέρ που αναφέρει θερμοκρασίες σε συνάρτηση με πυκνότητες λαδιών, δεν σημαίνει ότι 10-40 είναι λάθος.

Πιστεύω να καταλάβατε το χάρτη που λέω

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

golf 6 tsi, αγορά 18/12/2008 διανηθέντα χιλιόμετρα 75.540, πρόβλημα κανένα, service κανονικά με λάδια castrol edge 5w30. Καλημέρα σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.