Jump to content
michael

Οι μπροστά υαλοκαθαριστήρες δεν "παίζουν" με ΤΙΠΟΤΑ!

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τί μπορεί να φταίει;Πήγα να ξεκινήσω το βράδυ να φύγω και πάτησα να καθαρίσω το μπροστά τζάμι και δεν κουνιόταν ΤΙΠΟΤΑ!Πάτησα ξαναπάτησα τίποτα....τί μπορεί να έχει γίνει;Εχει πάθει κανείς κάτι αντίστοιχο;

ο Πίσω παίζει κανονικότατα,οι μπροστά δεν κουνάνε ρούπι!!!Το θέμα είναι ηλεκτρικό των υαλοκαθαριστήρων;Πάντως τους κούνησα,τους σήκωσα και τους ξανακούμπησα κλπ κλπ και πάλι τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να έχει καεί ασφάλεια;τόσο εύκολα;από τί μπορεί να έγινε;

Δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να φταίνε τα αφτερμάρκετ ξένον;

Οι μπροστά υαλοκαθαριστήρες δεν έχουν καμμία σχέση με τον πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα στην αντιπροσωπεία....

Δεν ξέρουν πώς και γιατί έγινε αυτό,μάλιστα δεν το είχαν ξανασυναντήσει σε 5άρι,μόνο σε 4αρι μου είπαν είχε συμβεί κάτι τέτοιο....

Μάλλον μου είπαν χάλασε(κάηκε) ο μηχανισμός-μοτεράκι των υαλοκαθαριστήρων...πώς και γιατί ένας Θεος ξέρει!!

Το αμάξι το άφησα εκεί και θα το πάρω την Πέμπτη μιας και αφενώς δεν υπήρχε το ανταλλακτικό εκεί και αφετέρου το άφησα και για το σέρβις 2ηετίας....όπου ΘΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ....

Λάδια,φίλτρα βενζίνης και καμπίνας,μπουζί,υγρά φρένων,ολικος έλεγχος κλπ κλπ...πάμε για 350άρι+

Εχουν καποια σχεση με τα φώτα ειδικά οταν βάζεις οπισθεν με ανοιχτους τους μπροστα τραβάει ενα καθαρισμό ή περισσοτερους στο πισω τζάμι.

ένα από όσο είδα χθές έκανε....

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση,

Το πρόβλημα διορθώθηκε!!!

Ηταν "καμμένο" το μοτέρ των μπροστά υαλοκαθαριστήρων....

Ρωτόντας,μου είπαν ότι από τα χαρτιά τους,ήμουνα ο μόνος που του έχει συμβεί(σε 5άρι,και άλλος ένας σε 4άρι),η εγγύηση ευτυχώς με κάλυψε....150ευρώ πήγαινε το μοτεράκι+δουλειά=???(ο κούκος α'ι'δόνι)....

Τουλάχιστον είμαι σε κάτι ο πρώτος.... tongue.giftongue.gif

Χρόνια Πολλά!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση,

Το πρόβλημα διορθώθηκε!!!

Ηταν "καμμένο" το μοτέρ των μπροστά υαλοκαθαριστήρων....

Ρωτόντας,μου είπαν ότι από τα χαρτιά τους,ήμουνα ο μόνος που του έχει συμβεί(σε 5άρι,και άλλος ένας σε 4άρι),η εγγύηση ευτυχώς με κάλυψε....150ευρώ πήγαινε το μοτεράκι+δουλειά=???(ο κούκος α'ι'δόνι)....

Τουλάχιστον είμαι σε κάτι ο πρώτος.... tongue.giftongue.gif

Χρόνια Πολλά!! :lol:

τι μάρκα ήταν το μοτεράκι, ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση,

Το πρόβλημα διορθώθηκε!!!

Ηταν "καμμένο" το μοτέρ των μπροστά υαλοκαθαριστήρων....

Ρωτόντας,μου είπαν ότι από τα χαρτιά τους,ήμουνα ο μόνος που του έχει συμβεί(σε 5άρι,και άλλος ένας σε 4άρι),η εγγύηση ευτυχώς με κάλυψε....150ευρώ πήγαινε το μοτεράκι+δουλειά=???(ο κούκος α'ι'δόνι)....

Τουλάχιστον είμαι σε κάτι ο πρώτος.... tongue.giftongue.gif

Χρόνια Πολλά!! :lol:

:angry::angry2: Τα ίδια (μάλλον) έχω πάθει και εγώ λίγο μετα αφου έβαλα τα m-tec xenon.... Μήπως σου έκανε και κανένα προβλημα με τα φώτα? εμένα, αν βάλω τον διακόπτη στο αυτόματο ανάβουν όλη την μέρα, όσο ήλιο και να εχει.......

Link to comment
Share on other sites

Το έπαθα κ εγώ πέρυσι αυτό. το φθινόπωρο με τα λεπτά φύλλα των δέντρων, βούλωσαν οι αγωγοί που απομακρύνουν τα νερά από το χώρο που είναι το μοτέρ κ αυτό κάηκε από βραχυκύκλωμα... δυστυχώς δεν κάηκε η ασφάλεια... εγώ τα πλήρωσα ντούκου... αλλά καλό θα είναι να καθαρίζετε στο σέρβις τους αγωγούς.

Link to comment
Share on other sites

επαθα και εγω σε 4αρι αλλα δεν ηταν μοτερ ειχαν αλατα οι βραχιωνες που κουνουσαν τους υαλοκαθαριστηρες και ειχαν ψιλοφρακαρει. με ενα καλο καθαρισμο αρκετο γρασο και λαδι και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβη κι εμένα. Κάηκε το μοτεράκι των μπροστινών υαλοκαθαριστήρων. ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΛΗΞΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ! Κι εμένα μου είπαν ότι δεν είχε ξανασυμβεί σε κανέναν... !

Link to comment
Share on other sites

Το καμένο μοτέρ των πρόσθιων υαλοκαθαριστίρων οφείλεται σε βραχυκύκλωμα. Δυστυχώς ο πιθανότερος λόγος είναι η τοποθέτηση kit Xenon (ασυμβατότητα στο Golf V), εύχομαι σε όποιον έχει βάλει kit να είναι τυχερός ή απλά να έχω άδικο :wub: Κρίμα πάντως, γιατί είναι μία πολύ καλή λύση για καλύτερο φωτισμό. Όσοι πάντως βρίσκονται εκτός εγγύησης καλό είναι να το ψάξουν, οι υπόλοιποι.. μπορούμε να κάψουμε όσα μοτέρ θέλουμε!

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεία πάντως έλεγξαν και αν έφταιγαν τα ξένον,και μου είχαν πει όχι,άλλωστε άν έφταιγαν τα ξένον δεν θα με κάλυπτε η εγγύηση κατά πάσα πιθανότητα,οπότε δεν νομίζω να μου χαρίσανε έτσι 160ευρώ...

Εγώ πάντως παρόλο που μου είπαν ότι δεν φταίνε πιστεύω ότι κάτι κάνουν και απορώ πώς και γιατί...

Link to comment
Share on other sites

Τα 160 ευρω δεν στα χαρισαν. Δεν τα βαζουν απο την τσεπη τους οι αντιπροσωπειες, ισα ισα, βγαζουν κιολας λεφτα απο τις εγγυησεις...Τωρα για αυτο με τα Ξενον...τι να πω...Αν ηταν ετσι...επρεπε να ειχαν καει απειρα 5αρια που ξερω και φορανε aftermarket HID Xenon kit....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, που μου κάηκε το μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων, έχω βάλει kit xenon. Βέβαια, τα xenon τα έβαλα ένα χρόνο πριν και το μοτέρ κάηκε πριν κανένα μήνα.

Προβληματίζομαι όμως με αυτό που λες...

1. Όπως λέει και ο γιατρός, θα έπρεπε να είχαν καεί χιλιάδες μοτέρ!

2. Τα kit xenon, μόνο ρεύμα παίρνουν από τη μπαταρία - και μάλιστα το ίδιο ρεύμα που παίρνουν και τα φώτα της μαμάς του! Γιατί να προκαλούν βραχυκύκλωμα;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν τα εξής κουφα:

-Ειμαι η 2η περίπτωση που το παθαίνει αυτο, και ειναι 99% σιγουροι οτι οφείλεται στα after market Xenon

-Την 1η φορά δεν θα μου τα χρεώσουνε (σημ. Η εγγύηση λιγει τον Σεπτ. 2007) αλλα αν δεν βγάλω τα Xenon και ξανακαούνε θα πρέπει να τα πληρώσω ;)B)

Ο υπάλληλος ήταν πολύ εξυπηρετικός και ακολουθούσε την πολιτική της εταιρίας (προφανώς δεν είναι δικιά του tongue.gif ) αλλα αν ξανακαούνε και μου πουν να τα πληρώσω θα γίνει....... u know...

Είναι σαν το κλασσικό παλίο: Aν βάλετε άλλον συναγερμό/rcd/λαμπτήρες/(βενζίνη? Lol) απο αυτόν που σας προσφέρουμε κόβεται η εγγύηση.... :blink: :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν υπάρχουν και βενζινάδικα Volkwagen... ΘΑ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΑΝ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ!!! new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Tα φωτα φταινε γιατι δεν εχεις βαλει πυκνωτες να κοβουν το περισσιο ρευμα με αποτελεσμα να πηγαινει το ρευμα στο πιο ευαισθητο σημειο του αυτοκινητου το μοτερ των υαλοκαθαριστηρων,

Ασχετο σε ποια αντιπροσωπεια το πηγαινεις κ σου ειπαν στην αρχη οτι δεν φταινε τα φωτα?

Μονο ασχετοι προσπαθουν να φτιαξουν τα αυτοκινητα μας...αδικως!

Edited by STY
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Είναι ενδιαφέρον να μας πεις πώς ένας πυκνωτής προστατεύει από περίσσιο ρεύμα ένα κύκλωμα και πώς ένα κωλο-μοτέρ είναι πιο ευαίσθητο από έαν εγκέφαλο πχ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.