Jump to content
Dimitri

Βελτιωση σε Golf Gt

Recommended Posts

Εχουν διαφορές στα ζαντολάστιχα 17" BBS στο ESP, στο Winter Profile, στην ανάρτηση, - δεν είμαι σίγουρος στα φρένα - και δεν θύμαμαι κάτι άλλο.

Εχει ειπωθεί πολλακις εδώ, το GT εχει τα φρένα του GTi 312μμ, το TSI έχει τα φρένα του 2.0FSI 282μμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum,

μόλις ενημερώθηκα για την θεαματική σε αποτελέσματα αλλαγή του i/c του gt με αυτο του s3. Εχω ενα GT μαμα 13,000km με αλλαγμένο μόνο το τελικό της εξάτμισης με ενα ελευθέρας.. θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια.

1) όντως είναι τόσο θεαματικό το αποτέλεσμα αλλαγής του i/c? ανεβάζει έτσι εύκολα σε κοφτη 3η/ 4η και 5η?

2) Υπάρχει περίπτωση να έχω χάσει σε απόδοση με το τελικο πίσω? είναι κυλινδρικό ΑΡΚΕΤΑ πιο μικρό απο το μαμά. Ρωτώ γιατι μου ειπαν οτι αν χάσει το αμάξι πολυ back pressure τοτε ειναι το ίδιο κακό με το να έχει πολύ b/p.

Δώστε τα φώτα σας ώστε αν είναι ο ¶ι Βασίλης να μου φέρεις δώρο ένα s3 i/c...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum,

μόλις ενημερώθηκα για την θεαματική σε αποτελέσματα αλλαγή του i/c του gt με αυτο του s3. Εχω ενα GT μαμα 13,000km με αλλαγμένο μόνο το τελικό της εξάτμισης με ενα ελευθέρας.. θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια.

1) όντως είναι τόσο θεαματικό το αποτέλεσμα αλλαγής του i/c? ανεβάζει έτσι εύκολα σε κοφτη 3η/ 4η και 5η?

2) Υπάρχει περίπτωση να έχω χάσει σε απόδοση με το τελικο πίσω? είναι κυλινδρικό ΑΡΚΕΤΑ πιο μικρό απο το μαμά. Ρωτώ γιατι μου ειπαν οτι αν χάσει το αμάξι πολυ back pressure τοτε ειναι το ίδιο κακό με το να έχει πολύ b/p.

Δώστε τα φώτα σας ώστε αν είναι ο ¶ι Βασίλης να μου φέρεις δώρο ένα s3 i/c...

Υπαρχει περιπτωση να εχεις χασει απο το τελικο αναλογα τον εξατμισα που το εβαλες..Αλλα οσο 8α επαιρνες με το τελικο αλλο τοσο θα εχανες κι ολας.. :D δλδ μιλαμε για πολυ μικρη διαφορα..επισης για το ιντερκουλερ..οκ καλο το καινουργιο ιντερκουλερ το εχω βαλλει και εγω αλλα μην φανταστεις οτι θα δεισ αλλο αμαξι μετα..θα δεισ καλη διαφορα στις θεμοκρασιες και μια καλυτερη 4τη,5τη..παντως αν δεν προκειται να βαλλεις προγραμμα καλυτερα μην αλλαξεις ιντερκουλερ.. :thumbsup: Γνωμη μου παντα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επισης πως ενα απο τα προβληματα που υπαρχι και δεν εχουνε βγαλει ακομα προγραμμα για τα GT ειναι τα καυσαερια... :D:thumbsup:

μολις το εμαθα εμεινα λιγο..λεει πως αν δεν διορθωσουν τα καυσαερια δεν μπορουν να στειλουν τα προγραμματα απο γερμανια...Καλο??

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να εχεις χασει απο το τελικο αναλογα τον εξατμισα που το εβαλες..Αλλα οσο 8α επαιρνες με το τελικο αλλο τοσο θα εχανες κι ολας.. :D δλδ μιλαμε για πολυ μικρη διαφορα..επισης για το ιντερκουλερ..οκ καλο το καινουργιο ιντερκουλερ το εχω βαλλει και εγω αλλα μην φανταστεις οτι θα δεισ αλλο αμαξι μετα..θα δεισ καλη διαφορα στις θεμοκρασιες και μια καλυτερη 4τη,5τη..παντως αν δεν προκειται να βαλλεις προγραμμα καλυτερα μην αλλαξεις ιντερκουλερ.. :thumbsup: Γνωμη μου παντα..

καπου το έχασα, πως ειναι δυνατον και να χάσω και να πάρω?? απο ζαπατίνα ειναι το τελικο.. εσυ απο ότι καταλαβα έχει αλλάξει i/c αλλα δεν έβαλες προγραμμα ακόμα. σωστα?

μισο ρε παιδιά τι ρόλο βαράνε τα καύσιμα? εγω που ειχα μιλήσει με αντιπροσωπο στο tuning show (δε θυμάμαι ποιας εταιρίας) μου είπε τώρα βάζουμε στα tsi να δούμε πως συμπεριφέρεται ο κινητήρας και αν περάσει ο καιρός και όλα καλά τότε θα παίξουμε με το gt και ΑΝ δεν παρουσιάσει προβλημα μονο και μονο τότε θα το βγάλουμε στο εμπόριο.

Link to comment
Share on other sites

καπου το έχασα, πως ειναι δυνατον και να χάσω και να πάρω?? απο ζαπατίνα ειναι το τελικο.. εσυ απο ότι καταλαβα έχει αλλάξει i/c αλλα δεν έβαλες προγραμμα ακόμα. σωστα?

μισο ρε παιδιά τι ρόλο βαράνε τα καύσιμα? εγω που ειχα μιλήσει με αντιπροσωπο στο tuning show (δε θυμάμαι ποιας εταιρίας) μου είπε τώρα βάζουμε στα tsi να δούμε πως συμπεριφέρεται ο κινητήρας και αν περάσει ο καιρός και όλα καλά τότε θα παίξουμε με το gt και ΑΝ δεν παρουσιάσει προβλημα μονο και μονο τότε θα το βγάλουμε στο εμπόριο.

Αυτο που σου λεω ειναι οτι απο ενα τελικο θα δεις μια πολυ μικρη διαφορα αν ειναι καλο και αν παλι ειναι κακο..θα δεισ μια πολυ μικρη διαφορα προς το χειροτερο :D εγω το ψαχνω καιρο για προγραμμα αλλα επειδη ο εγκεφαλος μου ειναι 2ρο 6μηνο του 2006 δεν εχουνε βγαλλει ακομα ουτε στην ελλαδα προγραμματιστες ουτε και στο εξωτερικο..στο εξωτερικο δεν εχουνε βγαλλει ακομα λογω καυσαεριων γτ θελουν να ειναι νομιμοι σε ολα..

και για να σου απαντησω στην τελευταια ερωτηση που εκανες θα σου πω το εξησ..ποιο εχει βγει 1το το GT ή το Tsi??αρα πρωτα θα ασχοληθηκαν με το GT και μετα με το Tsi..και αλλο προβλημα που δεν βγαινει το προγραμμα για TSI GT ειναι ο ηλεκτρικος κομπρεσορας εχουνε μπλεξει με λιγα λογια.. :D

Παντως κυκλοφορει GT με προγραμμα απο τον Ανδριανακη και βγηκε σχετικα δυνατο με ξξατμιση γυρω στα 225 αλογα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπερδευτικα και εγω.Ο εγκέφαλος του GT δεν είναι κλειδωμένος? Γιατί κάτι τέτοιο έχω ακουσει και γι αυτό δεν υπάρχουν ακόμα προγράμματα.Επίσης αυτος ο Ανδριανακη είναι καλος? Γιατι σε ενα Astra 1.6T το έβγαλε 230 άλογα αλλα το θέμα είναι η αξιοποιστία.Δηλάδη άντε ανεβάζουμε πίση και ότι βγει?

Link to comment
Share on other sites

O συγκεκριμενος το ανεβαζει 25 ps τροχο μονο και μονο για αξιοπιστια ( γυρω στο 0,2 bar ). Εχω ακουσει και για 212 ps στροφαλο μονο απο προγραμμα αλλα ακομα βγαινει !!! ( οι πιο πολλοι ξερουν )

Η γνωμη μου ειναι οτι μεχρι 200 ps στροφαλο ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου λεω ειναι οτι απο ενα τελικο θα δεις μια πολυ μικρη διαφορα αν ειναι καλο και αν παλι ειναι κακο..θα δεισ μια πολυ μικρη διαφορα προς το χειροτερο :rolleyes: εγω το ψαχνω καιρο για προγραμμα αλλα επειδη ο εγκεφαλος μου ειναι 2ρο 6μηνο του 2006 δεν εχουνε βγαλλει ακομα ουτε στην ελλαδα προγραμματιστες ουτε και στο εξωτερικο..στο εξωτερικο δεν εχουνε βγαλλει ακομα λογω καυσαεριων γτ θελουν να ειναι νομιμοι σε ολα..

και για να σου απαντησω στην τελευταια ερωτηση που εκανες θα σου πω το εξησ..ποιο εχει βγει 1το το GT ή το Tsi??αρα πρωτα θα ασχοληθηκαν με το GT και μετα με το Tsi..και αλλο προβλημα που δεν βγαινει το προγραμμα για TSI GT ειναι ο ηλεκτρικος κομπρεσορας εχουνε μπλεξει με λιγα λογια.. B)

Παντως κυκλοφορει GT με προγραμμα απο τον Ανδριανακη και βγηκε σχετικα δυνατο με ξξατμιση γυρω στα 225 αλογα.. ;)

εγω θεωρω οτι η λυση της miltek ειναι μονοδρομος ναι θα δωσεις πολλα λεφτα αλλα το αποτελεσμα ειναι σιγουρο και δεν θα εχεις καμια απορια.

πως ξερεις οτι δεν εχει βγαλει κανενας στην ελλαδα?ο παζαροπουλος το εχει ετοιμο και απο οτι μου ειπε καποιος εχθες πωλειται κιολας.

το προβλημα δεν ηταν ουτε στα καυσαερια ουτε στον κομπρεσορα αλλα στον εγκεφαλο που κλειδωνε οταν εμπαινε στο διαγνωστικο αλλα αυτο ξεπεραστηκε

και ηδη ενα golf gt εχει κανει περιπου 5000 χιλιομετρα με το προγραμμα πανω για να δουν αξιοπιστια και δεν εκανε κιχ το υπολογιζουν περιπου 210-215 αλογα.

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

210-215 μονο με προγραμμα απο παζαροπουλο; τιμη;

Noμίζω γύρω στα 1100¤ τι να σας πω... τεσπα σε αυτο που ειχα ρωτήσει αρχικά εχω αλλάξει το τελικό με ότι συνέπειες... σκεφτομαι τώρα για ελευθέρας KN ή Green και πιθανόν το intercooler απο S3. Πρόγραμμα παιδιά το φοβάμαι γιατί δε ξέρει κανένας τι γίνεται με τους TSI τόσο καλα όσο ξέρουν για τους κλασσικούς turbo...

Link to comment
Share on other sites

για φιλτρο τα 2 που αναφερες εχουν λαδι. Για τουρμπο κινητηρες θελεις ξηρου τυπου. Θα προτεινα piper-cross

Link to comment
Share on other sites

για φιλτρο τα 2 που αναφερες εχουν λαδι. Για τουρμπο κινητηρες θελεις ξηρου τυπου. Θα προτεινα piper-cross

Aν καθαρισεις το λαδι ή γενικα αν προσεχεις την ποσοτητα παλι δεν εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο μύθος με το λάδι έχει πλέον καταριφθεί.

¶μα η αλλαγή του γίνεται ΜΕ ΣΩΣΤΟ τρόπο, δέν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

Και όπως είχε πεί ένας εκπρόσωπος της K&N όταν είχε ερωτηθεί πάνω στο θέμα..

"έχετε ποτέ προσπαθήσει να βγάλετε ένα λεκέ απο λάδι απο το μπλουζάκι σας να δείτε πόσο εύκολο είναι;;;..."

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι η λυση της miltek ειναι μονοδρομος ναι θα δωσεις πολλα λεφτα αλλα το αποτελεσμα ειναι σιγουρο και δεν θα εχεις καμια απορια.

πως ξερεις οτι δεν εχει βγαλει κανενας στην ελλαδα?ο παζαροπουλος το εχει ετοιμο και απο οτι μου ειπε καποιος εχθες πωλειται κιολας.

το προβλημα δεν ηταν ουτε στα καυσαερια ουτε στον κομπρεσορα αλλα στον εγκεφαλο που κλειδωνε οταν εμπαινε στο διαγνωστικο αλλα αυτο ξεπεραστηκε

και ηδη ενα golf gt εχει κανει περιπου 5000 χιλιομετρα με το προγραμμα πανω για να δουν αξιοπιστια και δεν εκανε κιχ το υπολογιζουν περιπου 210-215 αλογα.

Eγω μιλαω για ενα γκολφ που δεν ειναι σε δοκιμαστικο επιπεδο ηταν και μελος εδω το παιδι ο γοατρος.. :) Και επειδη ξερω τι σκισιμο του εχει ριξει και δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα με 227 κατι τετοιο νομιζω αλογα δυναμομετρημενα..εμενα μου ειπανε οτι το προβλημα με τους μεγαλυτερους βελτιωτικους οικους ειναι στα καυσαερια και στη νομιμοτητα,τωρα δεν ξερω τι να σου πω.Για την εξατμιση που λες δεν ξερωπαλι επιλογες ειναι αυτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Eγω μιλαω για ενα γκολφ που δεν ειναι σε δοκιμαστικο επιπεδο ηταν και μελος εδω το παιδι ο γοατρος.. ;) Και επειδη ξερω τι σκισιμο του εχει ριξει και δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα με 227 κατι τετοιο νομιζω αλογα δυναμομετρημενα..εμενα μου ειπανε οτι το προβλημα με τους μεγαλυτερους βελτιωτικους οικους ειναι στα καυσαερια και στη νομιμοτητα,τωρα δεν ξερω τι να σου πω.Για την εξατμιση που λες δεν ξερωπαλι επιλογες ειναι αυτα. ;)

αν ειναι το αυτο που νομιζω πρεπει να ειναι απο τα πρωτα μοντελα που ο εγκεφαλος ηταν διαφορετικος.με τον νεο εγκεφαλο το προβλημα ηταν οτι οταν προγραμματιζοταν σειριακα ναι μεν λειτουργουσε κανονικα αλλα οταν εμπαινε στο διαγνωστικο κλειδωνε και αυτο οφειλοτανε στο οτι δεν μπορουσαν να σπασουν τον 16 ψηφιο κωδικο της vw αλλα τωρα το προβλημα ξεπεραστηκε με αλλον τροπο.στο power το καινουργιο εχει ενα gt απο τον trip team το οποιο εχει προγραμμα και οτι με πληροφορησαν ειναι του ανδριανακη το προγραμμα αλλα ελα ομως που αυτο εχει τον παλιο εγκεφαλο ;) εν αναμονη λοιπον.

τωρα οσον αναφορα την εξατμιση σιγουρα ειναι επιλογη του καθενος και στη τσεπη του φυσικα αυτο που λεω ειναι οτι μεχρι στιγμης απο οσο γνωριζω μονο η miltek δινει τοση αυξηση ιπποδυναμης και με στοιχεια(αν δεν κανω λαθος).για σκεψου να παρεις κατι και να το πληρωσεις και να μην ξερεις τι γινεται οπως π.χ το i/c που δινει η ΤΤ 1200 ευρω :) και δουλευει παραλληλα με το εργοστασιακο .

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που εχω τον παλιο εγκεφαλο ειμαι κωλακι; !!!!!

Η milltek που τα δινει αυτα τα στοιχεια για το GT ρε παιδια;

ο ΤΤ πρεπει να βαζει το i/c του hercules

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που εχω τον παλιο εγκεφαλο ειμαι κωλακι; !!!!!

Η milltek που τα δινει αυτα τα στοιχεια για το GT ρε παιδια;

ο ΤΤ πρεπει να βαζει το i/c του hercules

ισως εισαι απο τους τυχερους.

αν δεν κανω λαθος και εδω εχει ειπωθει το εχει δυναμοτρηθει +10 αλογα με την εξατμιση

δεν γνωριζω αν βαζει του hercules αλλα 1200 ειναι πολλα γιατι να μην βαλεις καλυτερα του s3 με τα μισα και λιγοτερα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Το εχει δει κανεις αυτο??

http://www.forgemotorsport.com/content.asp...oduct=FMDV14TSI

πως μπορουμε να μαθουμε περισσοτερα γι'αυτο πιστευω οτι ενδιαφερει αρκετους εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ που αναφερεται το ονομα της Forge, ΔΕΝ θελει συζητηση. Εχω την σκαστρα της Forge την ηλεκττρομηχανικη στο Cupra μου εδω και 6 μηνες χωρις το παραμικρο προβλημα.

Και μια ιδεα για customer care support. τοποθετωντας το intercooler τους βιδωσα μια βιδα που ΔΕΝ επρεπε κανωντας ζημια στο κολαρο. Με το που πηρα τηλεφωνο για να παραγγειλω ενα νεο, μου εστειλαν αμεσως ΝΕΟ στην ΕΓΓΥΗΣΗ. worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Αυτα να τα βλεπουν καποιοι ελληνες βελτιωτες της κακιας ωρας. rocket.gifrocket.gif

Σορρυ για το οφφτοπικ αλλα ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο μύθος με το λάδι έχει πλέον καταριφθεί.

¶μα η αλλαγή του γίνεται ΜΕ ΣΩΣΤΟ τρόπο, δέν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

Και όπως είχε πεί ένας εκπρόσωπος της K&N όταν είχε ερωτηθεί πάνω στο θέμα..

"έχετε ποτέ προσπαθήσει να βγάλετε ένα λεκέ απο λάδι απο το μπλουζάκι σας να δείτε πόσο εύκολο είναι;;;..."

Δηλαδή αγοράζω ένα φιλτρο της kn αποροφώ όσο λάδι έχει και το τοποθετώ; Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω; (αναφέρομαι σε tsi 140) Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.