Jump to content
agka8l

μπαταρια ?τι να βαλω/

Recommended Posts

Λεω να παω σε αλλη μπαταρια!επειδη αυτη εχει φτασει στο 20%-25% σκευτομε για bosch να παω στη μαμα 55αη η να βαλω μια 62Η?η διαφορα ειναι 5-10ευρά

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παω σε αλλη μπαταρια!επειδη αυτη εχει φτασει στο 20%-25% σκευτομε για bosch να παω στη μαμα 55αη η να βαλω μια 62Η?η διαφορα ειναι 5-10ευρά

Η 62 Amh ειναι καλύτερη γιατι εχει περισσοτερα Amh εκκινησης οποτε αν εχεισ σταματήσει αρκετη ώρα με alarm ανοιχτα ή φωτα σταθμευσης (μικρά) ή ακους μουσική δεν θα έχεις πρόβλημα να παρει η μιζα θα σου πρότεινα BOSCH SILVER 62( γυρω στα 60-70€) ή μεγαλύτερη αν τη χωράει. Αν παλι εχεις ηχοσύστημα, ενυσχητές, οθόνες κτλ το καλύτερο είναι μπαταρία με gel νομίζω μια μαρκα είναι STINGER! Αλλα τιμή γυρω στα 300€ δε τελειώνει ποτε :);)

Link to comment
Share on other sites

ναι που λες και εγω για μεγαλυτερη σκευτομουνα!Στα χανια στην ανιτπρωσωπεια η 55ΑΗ εχει 100ευρά!!ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

4 και κάτι χρόνια τώρα, η Varta του εργοστασίου δεν με απογοήτευσε. Όταν την αλλάξω θα ενημερώσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο topic, ξεθάβω το συγκεκριμένο θέμα μιας και με πρόδωσε σήμερα η μπαταρία. Είμαι μεταξύ Varta και Bosch, θεωρώ τις Varta καλύτερες αλλά είναι και αρκετά ακριβότερες.

Τι προτείνετε να βάλω? Κάποια πρόταση καταστήματος στην Θεσ/νίκη?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο topic, ξεθάβω το συγκεκριμένο θέμα μιας και με πρόδωσε σήμερα η μπαταρία. Είμαι μεταξύ Varta και Bosch, θεωρώ τις Varta καλύτερες αλλά είναι και αρκετά ακριβότερες.

Τι προτείνετε να βάλω? Κάποια πρόταση καταστήματος στην Θεσ/νίκη?

Τελικά προτιμήθηκε η Varta και συγκεκριμένα η Silver Dynamic. Πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν στην αγορά.

http://www.varta-automotive.gr/index.php?id=100&L=2

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι αρκετά καλή και η VARTA.

Στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα βάλει την BOSCH SILVER και ήταν αρκετά καλή :

http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=594302

Στην Varta πιστεύω ότι σου χάραξαν την ημερομηνία για την έναρξη ισχύος της εγγύησης, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά προτιμήθηκε η Varta και συγκεκριμένα η Silver Dynamic. Πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν στην αγορά.

http://www.varta-automotive.gr/index.php?id=100&L=2

ποσο κοστισε και ποσα αμπερ ειναι;

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

ποσο κοστισε και ποσα αμπερ ειναι;

Επέλεξα ίδιας χωρητικότητας με την εργοστασιακή, στα 74Ah με ρεύμα εκκίνησης 750ampere.

Πλήρωσα 90 ευρώ (την πήρα σε τιμή χονδρικής)

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Αν δεν κάνω λάθος, η συγκεκριμένη μπαταρία κοστίζει κάπου στα 140 ευρώ.

Βάλε κάτι παραπάνω...

Πολύ καλή τιμή την πήρε! Αφού είπε χοντρικής...

Και εγώ έχω βάλει 70amp (την μαμίσια και καλά) σχεδόν από την αρχή γιατί το αμάξι μου το πήρα με 45άρα η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα αλλά δεν αρκούσε... και έβλεπα την πτώση τάσης στα ηλεκτρικά με το που το ζόριζα (ξέρετε: δυνατά το ράδιο και τέτοια).

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάτι παραπάνω...

Πολύ καλή τιμή την πήρε! Αφού είπε χοντρικής...

Και εγώ έχω βάλει 70amp (την μαμίσια και καλά) σχεδόν από την αρχή γιατί το αμάξι μου το πήρα με 45άρα η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα αλλά δεν αρκούσε... και έβλεπα την πτώση τάσης στα ηλεκτρικά με το που το ζόριζα (ξέρετε: δυνατά το ράδιο και τέτοια).

Με την 45Αh σε κάποια Golf, πολλοί είχαν πρόβλημα καθώς αποδείχτηκε λίγη σε χωρητικότητα για ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

Θα ήθελα τη γνώμα σας με αφορμή αυτό: λέγεται ότι δεν είναι καλό να βάζουμε πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία από την εργοστασιακή, επειδή δεν μπορεί να την σηκώσει-φορτίσει η γεννήτρια.

Π.χ. να βάλει κάποιος μιά 100Αh ενώ η εργοστασιακή του ήταν 60άρα.

Link to comment
Share on other sites

"δεν είναι καλό να βάζουμε πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία από την εργοστασιακή, επειδή δεν μπορεί να την σηκώσει-φορτίσει η γεννήτρια"

+1000

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω μετά από καιρό. Εδώ και κάτι μέρες βάζω μπρος και το αμάξι κάνει σαν να ζορίσετε, όπως όταν το αφήνεις 4-5 μέρες σε ακινησία. Πιστεύω ήρθε η ώρα για αλλαγή μπαταρίας και τα κάνει αυτά... Έχω 1.4 fsi χωρίς ενισχυτές κτλ. να πάω σε 60Α??? Κάτι σαν αυτό http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=594298 ??? Η VW τα δίνει με Varta νομίζω. Έχετε να προτείνετε κάτι??

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω μετά από καιρό. Εδώ και κάτι μέρες βάζω μπρος και το αμάξι κάνει σαν να ζορίσετε, όπως όταν το αφήνεις 4-5 μέρες σε ακινησία. Πιστεύω ήρθε η ώρα για αλλαγή μπαταρίας και τα κάνει αυτά... Έχω 1.4 fsi χωρίς ενισχυτές κτλ. να πάω σε 60Α??? Κάτι σαν αυτό http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=594298 ??? Η VW τα δίνει με Varta νομίζω. Έχετε να προτείνετε κάτι??

δοξα τω θεο εχω μια 45αρα!!!!! 4 χρονια επανω στο γκολφακι μου και δεν εχει κανει κιχ, παρολο που εχω xenon ηχεια κτλ κτλ!!! βεβαια ομως ζοριζεται και με βλεπω να με αφηνει σε καμμια ερημια :D (και δεν ειναι και καλοκαιρι) και οι δυο παρα πολυ καλες ειναι ( varta, bosch). αλλα παλι για varta με βλεπω.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω μετά από καιρό. Εδώ και κάτι μέρες βάζω μπρος και το αμάξι κάνει σαν να ζορίσετε, όπως όταν το αφήνεις 4-5 μέρες σε ακινησία. Πιστεύω ήρθε η ώρα για αλλαγή μπαταρίας και τα κάνει αυτά... Έχω 1.4 fsi χωρίς ενισχυτές κτλ. να πάω σε 60Α??? Κάτι σαν αυτό http://www.ketselidi...p?partid=594298 ??? Η VW τα δίνει με Varta νομίζω. Έχετε να προτείνετε κάτι??

Να βάλεις 60Ah αλλά σε αντιπροσωπεία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Γιατί σου αρχιζουν τα γνωστά τους ότι φοράς 44 και να ρωτήσουμε τον ηλεκτρολόγο αμα σηκώνει 60 το αμάξι σου κλπ... Και γω ειχα Bosch στα 44 στο 1,4FSI (5,5 χρόνια αντεξε) και μου βάλαν 60 Exide με part number VW και πέρνει μπρος σε κλάσματα του δευτερολέπτου. Και δεν μου πήραν πολλά. 116 με την εργασία πρίν 5-6 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις 60Ah αλλά σε αντιπροσωπεία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Γιατί σου αρχιζουν τα γνωστά τους ότι φοράς 44 και να ρωτήσουμε τον ηλεκτρολόγο αμα σηκώνει 60 το αμάξι σου κλπ... Και γω ειχα Bosch στα 44 στο 1,4FSI (5,5 χρόνια αντεξε) και μου βάλαν 60 Exide με part number VW και πέρνει μπρος σε κλάσματα του δευτερολέπτου. Και δεν μου πήραν πολλά. 116 με την εργασία πρίν 5-6 μήνες

Δεν την λες και φθηνή! 62αρα exide εβαλα με 70 ευρώ πριν 1μηνα και κάτι. Δεν βλέπω το λόγο να πας σε αντιπροσωπεία για αλλαγή μπαταρίας, είναι δεδομένο οτι θα στον πιάσουν κανονικά....

Link to comment
Share on other sites

να κανω και ενα update στο θεμα της μπαταριας......μολις εβαλα exide 62αρα μιας και η ιδια εχει μπει και στο jetta και απο οτι βλεπω δεν θα το μετανιωσω :thumbsup2: μιας και το αμαξι αλλαξε εντελως.

Link to comment
Share on other sites

να κανω και ενα update στο θεμα της μπαταριας......μολις εβαλα exide 62αρα μιας και η ιδια εχει μπει και στο jetta και απο οτι βλεπω δεν θα το μετανιωσω :thumbsup2: μιας και το αμαξι αλλαξε εντελως. και μιας και ηταν ευκαιρια πλυθηκε και το καλυμμα του, αλλα με βλεπω να αγοραζω το πλαστικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.