Jump to content
Guest The Wolf

100αρα ή 95αρα για 1.6 Fsi

Recommended Posts

Guest The Wolf

Το θεμα ειναι 100αρα ή 95αρα για τον 1.6 FSI.

Το βιβλιο οδηγιων λεει 98αρα. τετοια δεν υπαρχει στην ελλαδα. αρα προτιμαμε 100αρα ή 95αρα?

οι αντιπροσωπειες λενε 100αρα αλλα θα θελα να παρακαμψουμε την (συχνα λανθασμενη) γνωμη τους

και να μιλησουμε εδω με τεχνικα επιχειρηματα για το ποια ειναι η καλυτερη και γιατι.

θα προτιμουσα να μην γραφουν απαντησεις τυπου "ο φιλος μου βαζει 95αρα χωρις κανενα προβλημα" κτλ, αλλα τεχνικα επιχειρηματα.

Link to comment
Share on other sites

ο κατασκευαστής λέει 98άρα όπως λες...

άρα 95άρα είναι χαμηλότερη από τις προδιαγγραφές του κατασκευαστή..

οπότε αν θέλεις να είσαι σύμφωνος με αυτά που γράφει βάζε μόνο 100άρα..

Link to comment
Share on other sites

Λόγω υψηλής συμπίεσης (12:1) καλό είναι να είναι η βενζίνη >95 οκτάνια.

Με χρήση βενζίνης 95 οκτανίων όχι ότι έχει πρόβλημα, αλλά επειδή υπάρχει knock sensor (αισθητήρας προανάφλεξης), αναγκάζεται ο εγκέφαλος να χαμηλώσει το αβάνς με αποτέλεσμα μια ελαφριά πτώση ισχύος.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει 98 συνιστάται αυτή των 100 οκτανίων.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Wolf
Λόγω υψηλής συμπίεσης (12:1) καλό είναι να είναι η βενζίνη >95 οκτάνια.

Με χρήση βενζίνης 95 οκτανίων όχι ότι έχει πρόβλημα, αλλά επειδή υπάρχει knock sensor (αισθητήρας προανάφλεξης), αναγκάζεται ο εγκέφαλος να χαμηλώσει το αβάνς με αποτέλεσμα μια ελαφριά πτώση ισχύος.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει 98 συνιστάται αυτή των 100 οκτανίων.

Κατι τετοιο ηθελα να ακουσω. ενα τεχνικο επιχειρημα που να εξηγει το γιατι. με καλυψες. :excl:

Link to comment
Share on other sites

τετοια δεν υπαρχει στην ελλαδα.

Φίλε μου από όσο ξέρω και έχω ακούσει από πρατηριούχο η ΕΚΟ 95plus έχει 98 οκτάνια.Δεν ξέρω αν αυτό σε καλύπτει. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Guest The Wolf
Φίλε μου από όσο ξέρω και έχω ακούσει από πρατηριούχο η ΕΚΟ 95plus έχει 98 οκτάνια.Δεν ξέρω αν αυτό σε καλύπτει. :D

Πώς? Ειναι σιγουρο αυτο?

Παρα πολυ ενδιαφερον αν ειναι οντως ετσι.

Θυμησε μου λιγο την διαβαθμιση των βενζινων της ΕΚΟ. υπαρχουν δλδ 3 εκδοσεις, μια 95 οκτανιων, μια 98 και μια 100?

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο ηθελα να ακουσω. ενα τεχνικο επιχειρημα που να εξηγει το γιατι. με καλυψες. :D

:D

Φίλε μου από όσο ξέρω και έχω ακούσει από πρατηριούχο η ΕΚΟ 95plus έχει 98 οκτάνια.Δεν ξέρω αν αυτό σε καλύπτει. ;)

Και γιατί δεν την λένε 98? :D

Link to comment
Share on other sites

...Μια ερωτηση και απο εμενα....

η χρηση 95αρας αντι της 100αρας επηρεαζει μόνο την αποδοση του αυτοκινητου (εχω το 1.6fsi) ή και την υγεια του (κινητηρα);;;

Link to comment
Share on other sites

και τα 2.τα πυρακια που δημιουργουνται απο την χρηση 95αρας βλαπτουν μακροπροθεσμα τον κινητηρα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

καλα ασε τις τεχνικες αναλυσεις και θα σε πεισω εγω στο καπάκι....

η 95 εχεις φτάσει στο 1.50¤ σχεδον....οποτε η 100 θα παει στο φεγγάρι....

εγώ με 1.6 fsi και απειρο σκισιμο με 95 βενζινη, 135.000 δεν ειχα κανενα προβλημα...αντε χανεις και 3 αλογα αλλα κερδιζεις και 10¤...fair deal....

απλα να προσεχεις να βαζεις σε καθαρα βενζιναδικα...αν δεν εισαι σιγουρος, (τπτ νησια και ετσι) ε τοτε βαλε και μια φορα 100αρα..

Link to comment
Share on other sites

Αρα....συμφωνα με την πρωτη απαντηση να μην βαζω 95αρα, διοτι φθειρεται ο κινητηρας.....ενω συμφωνα με την δευτερη απαντηση το μονο που φθειρεται ειναι τα αλογατα μου (αφου χανω 2-3).....

καποια αλλη αποψη;;;;;

Link to comment
Share on other sites

και τα 2.τα πυρακια που δημιουργουνται απο την χρηση 95αρας βλαπτουν μακροπροθεσμα τον κινητηρα.

Αρα....συμφωνα με την πρωτη απαντηση να μην βαζω 95αρα, διοτι φθειρεται ο κινητηρας.....ενω συμφωνα με την δευτερη απαντηση το μονο που φθειρεται ειναι τα αλογατα μου (αφου χανω 2-3).....

καποια αλλη αποψη;;;;;

αναφερομαι σε κινητηρες που ο κατασκευαστης αναφερει χρηση βενζινης 98 οκτανιων το λιγοτερο και μπαινει καυσιμο 95 οκτανιων.για το 1.6fsi απ'οσο γνωριζω ο κατασκευαστης αναφερει 95 οκτανια.οποτε δεν υπαρχει θεμα με την καταναλωση 95αρας αντι 100αρας.

Link to comment
Share on other sites

αναφερομαι σε κινητηρες που ο κατασκευαστης αναφερει χρηση βενζινης 98 οκτανιων το λιγοτερο και μπαινει καυσιμο 95 οκτανιων.για το 1.6fsi απ'οσο γνωριζω ο κατασκευαστης αναφερει 95 οκτανια.οποτε δεν υπαρχει θεμα με την καταναλωση 95αρας αντι 100αρας.

Ειδικα ο fsi θελει 98αρα,και το λεει και στην ταπα της βενζινης με μεγαλα νουμερα!!!

Να πω και γω ενα καλο επιχειρημα.μια φορα εβαλα 95αρα απο αναγκη να μη μεινω και 3 μερες μετα εκαψε τον NOx.δε ξερω αμα φταιει η 95αρα η η ποιοτητα της αλλα με την 500αρου που πληρωσα δεν μου εχει ξαναπερασει απο το μυαλο να βαλω απλη.

Υ.Γ.και ριχνω και κομπλα του βενζινα μολις πιανει φουριοζος τη μανικα με την απλη!!!!

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο γνωριζα και εγω,οτι ο fsi απαιτει 98αρα minimum.μια ματια ομως που εριξα στο ELSA αναφερει 95αρα.κατι δεν παει καλα λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο γνωριζα και εγω,οτι ο fsi απαιτει 98αρα minimum.μια ματια ομως που εριξα στο ELSA αναφερει 95αρα.κατι δεν παει καλα λοιπον.

Οι πρώτοι Fsi μέχρι και το 2005 νομίζω απαιτούσαν την χρήση 98άρας.Μετά όμως έγινε αναπροσαρμογή της οδηγίας μιας και πολλές χώρες δεν είχαν 98άρα και έτσι δόθηκε η δυνατότητα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις που έκανε η VW να μπορούν να χρησιμοποιούν και 95άρα.Ο δικός μου ο fsi που έιναι από τους τελευταίους στο καπάκι του ρεζερβουάρ έχει την ένδειξη 95/98 RON.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτοι Fsi μέχρι και το 2005 νομίζω απαιτούσαν την χρήση 98άρας.Μετά όμως έγινε αναπροσαρμογή της οδηγίας μιας και πολλές χώρες δεν είχαν 98άρα και έτσι δόθηκε η δυνατότητα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις που έκανε η VW να μπορούν να χρησιμοποιούν και 95άρα.Ο δικός μου ο fsi που έιναι από τους τελευταίους στο καπάκι του ρεζερβουάρ έχει την ένδειξη 95/98 RON.

Ωχ!!!καλο κι αυτο!

ξερει κανενας αν υπαρχει καποια διαφορα σε κινητηρα-προγραμμα-καταλυτη-αισθητηρες κτλ αναμεσα στους fsi τους νεοτερους και τους πρεσβυτερους σαν τον δικο μου το παππου???(6/2004)???θεωρητικα, καιει απλη η θα παρω κανα NOx στο χερι παλι?Εχω κανει ενα εργοστασιακο update εγκεφαλου αν παιζει αυτο καποιο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μόνο 100άρα βάζω.1-2 φορές έβαλα 95άρα και αυτό επειδή δεν πρόλαβα τον βενζινοπώλη.

Link to comment
Share on other sites

εσυ βαζεις απλη?δε βαραει πυρακια?εμενα ακουγεται με την κατοσταρα δε θελω να φανταζομαι για απλη,θα ανατιναχτει.

ναι απλή 95άρα βάζω αλλά από εκεί που βάζω είμαι σίγουρος(όσο μπορώ δλδ) για την ποιότητα της βενζίνης ... όσες φορές κι αν έβαλα δεν άκουσα ποτέ πυράκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.