Jump to content
cprionas

Rcd 300 με Mp3 δυνατότητα.....

Recommended Posts

¶μα είναι με μια απλή αναβάθμιση να παίζει Μp-3, τότε ή είναι από την μάνα του σεταρισμένο να διαβάζει τέτοια αρχεία και με την αναβάθμιση ξεκλειδώνει την εν λόγο ικανότητα, ή δεν φτάνει μόνο μια αναβάθμιση, αλλά θέλει και αλλαγή κεφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω μια πληροφόρηση από Karenta ότι με αναβάθμιση θα παίζουν και τα παλιά RCD300 και κάπου νομίζω είχα βρει και το update θα ψάξω και αν το βρω θα σας ενημερώσω.

----

Αρη το πήρες το MFD3;

Ψαξτο λιγο και ενημερωσε μας. Ειμαστε αρκετοι πιστευω με το συγκεκριμενο μοντελο που δεν παιζει mp3.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Το RCD300(το απλό) αποτελεί ένα γρίφο για εμένα.

Έχει μεν τη δυνατότητα να διαβάζει rewritable CDs, αλλά δεν γνωρίζει από MP3 και το βασικότερο, CD-Text!

Προσωπικά έχω αναβαθμίσει το δικό μου με την προσθήκη ενός aftermarker MP3 USB adapter (και line-in που θα χρησιμοποιώ για το Destinator 7 που λογικά θα παίζει MP3 παράλληλα με τα navigation messages!) στο ντουλαπάκι, το οποίο ξεγελάει το RCD ότι φοράει CDέρα με 6 CD των 99 τραγουδιών (105 ευρώ κόστος) και πάλι χωρίς προβολή τίτλων.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που έχουν RCD300 MP3 αν προβάλει στην οθόνη τους τίτλους των τραγουδιών (ID3 tags ή filename).

Link to comment
Share on other sites

Guest michigun

Speedster το rcd300 με mp3 δείχνει τους τίτλους των τραγουδιών σε μορφή filename.mp3.Έχεις όμως την δυνατότητα πέρα από το filename να δείχνει το άλμπουμ ,τον καλλιτέχνη, το όνομα φακέλου κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Speedster το rcd300 με mp3 δείχνει τους τίτλους των τραγουδιών σε μορφή filename.mp3.Έχεις όμως την δυνατότητα πέρα από το filename να δείχνει το άλμπουμ ,τον καλλιτέχνη, το όνομα φακέλου κτλ.

Ευχαριστώ!

Μήπως γνωρίζεις αν διαβάζει τίτλους και από τη CDέρα ή οποιοδήποτε άλλο περιφεριακό (i-pod, USB adapter κλπ), αν βέβαια διαθέτεις κάτι τέτοιο…?

Link to comment
Share on other sites

Φώτη, σπό όσο άκουσα, το Gateway 300, αλλά και το 500άρι (συγκεκριμένα αυτά τα 2.. Για άλλα USB δεν έχω μάθει), παίζουν τίτλους κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Φώτη, σπό όσο άκουσα, το Gateway 300, αλλά και το 500άρι (συγκεκριμένα αυτά τα 2.. Για άλλα USB δεν έχω μάθει), παίζουν τίτλους κτλ...

Ακόμα και σε συνεργασία με το αναλφάβητο RCD300?????

Link to comment
Share on other sites

NAI! Rds υποστηρίζει.... γιατι να μην υποστηρίζει και CD Text? Χαρακτήρες έχει!

Link to comment
Share on other sites

Speedster το rcd300 με mp3 δείχνει τους τίτλους των τραγουδιών σε μορφή filename.mp3.Έχεις όμως την δυνατότητα πέρα από το filename να δείχνει το άλμπουμ ,τον καλλιτέχνη, το όνομα φακέλου κτλ.

+1

Και σε μένα το ίδιο. Ουσιαστικά δείχνει τα properties του κάθε MP3 αρχείου .

Link to comment
Share on other sites

Λογο του ειναι πολυ σπαστικο να καθεσαι να γραφεις cd και να τα αλαζεις ενω οδηγας,μεχρι να λυθει το μυστιριο αν το rcd 300 με ενα update θα πεζει mp3 μολις πηρα αυτα απο το e-shop

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.660727

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555023

Τωρα για το ποσο ευχριστα ειναι και ποσο καλα παιζουν θα σας ενημερωσω μολις τα δοκιμασω.Εχω ακουσει καλα λογια παντος....

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ καλή ιδέα, αλλά γίνεσαι ουσιαστικά ένας ραδιοπειρατής στην ακ΄τινα των 50 μέτρων από το όχημά σου!

Κι αν βάλεις Ράδιο Θεσσαλονίκη (94.5) θα σε βρίζει όλη η περιφερειακή αν ανακαλύψει ποιός είσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Έχω ακούσει από φίλο που έχει κάτι αντίστοιχο ότι ενδέχεται να χρειάζεται να αλλάζεις συχνότητα κατά τη διάρκεια ταξιδιού.

Το θεωρώ γενικά καλή λύση για αυτούς που δεν θέλουν καθόλου ξήλωμα και συμβιβάζονται με την ποιότητα.

Κατά τα άλλα, αν δεν έχεις πρόβλημα με το ξήλωμα, υπάρχουν αρκετές εργοστασιακές και aftermarket λύσεις σε σχετικά λογικό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει αυτό με την αναβάθμιση το RCD300 παίζει mp3???

:huh:

Tελικά ΠΑΙΖΕΙ mp3???

Ξέρει κανεις αν γινετε με αναβάθμηση???

;)

Link to comment
Share on other sites

Βάσει πληροφοριών από την Κοσμοκάρ με δικό μου άνθρωπο (εγγυήσεις, εισαγωγές αξεσουάρ), "Ναι, Αρη! ΙΣΧΥΕΙ αλλά δεν το λέμε. Γιατί εμείς σαν Κοσμοκάρ υποστηρίζουμε τα 300άρια που έρχονται έτοιμα εργοστασιακά για ΜΡ3. Στα άλλα που κάνει η ΚΑΡΕΝΤΑ, αλλά ούτε αυτό το λέμε!, ουσιαστικά κάνει αναβάθμιση λογισμικού με σπασμένο κώδικα. Οπότε αν πάθει κάτι, ω μη γένοιτω, η πηγή σου, αυτομάτως εμείς σαν ΚΟΣΜΟΚΑΡ την ακυρώνουμε την εγγύηση της πηγής, και πληρώνεις 460 ευρώ για καινούργια... Ομως ναι, γίνεται αναβάθμιση σε ΜΡ3, ακόμα και σε μοντέλα 2005 και 2006, και 2007 πριν την 22η εβδομάδα".

Αυτά μου είπε!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη γινεται με αναβαθμιση το απλο rcd-300 να παιζει αρχεια mp3 ; :rolleyes:

αυτο ειναι πολυ καλο νεο! ;)

τωρα πρεπει να βρουμε εναν τροπο να πεισουμε την αντιπροσωπεια να μας κανει την αναβαθμιση έστω και με μικρη επιβαρυνση προκειμενου να ακουσουμε επιτελους mp3 στο γκολφακι μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και στον Φιλλιπαιο αλλα και στιν Καρεντα αλλα μου ειπαν οτι δεν γινετε .

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για να μην ανοιγω αδικα τοπικ, θελω να βαλω το rcd 300 στο γκολφακι μου και εχω πανω ενα alpine aftermarket με ειδικη βαση που χωριζει στη μεση..Πρεπει να παρω αλλη βαση τωρα κι αν ναι ξερει κανεις ποσο κανει??

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Ταπεινή μου γνώμη είναι andain να βάλεις κάτι άλλο σε 2din εάν θέλεις να γεμίσεις την κονσόλα,γιατί από το Alpine στο RCD300 θα διαπιστώσεις πτωτική διαφορά στις επιδόσεις,ιδίως στην ένταση.

Αυτό φυσικά δεν ισχύει εάν είχες το 300άρι από πριν και τώρα θες να το ξανατοποθετήσεις για δικούς σου λόγους.

Edited by eagle1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες για να μην ανοιγω αδικα τοπικ, θελω να βαλω το rcd 300 στο γκολφακι μου και εχω πανω ενα alpine aftermarket με ειδικη βαση που χωριζει στη μεση..Πρεπει να παρω αλλη βαση τωρα κι αν ναι ξερει κανεις ποσο κανει??

η βαση θα βγει τελειως αν βαλεις το rcd 300,οποτε δν χρειαζεσαι βαση.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που επεμβαινω αλλα για να αναγνωρισει την FAT ενος CD-ROM γραμμενου απο καποιον υπολογιστη ενω μεχρι τωρα διαβαζε audio CDs αντε να το πιστεψω οτι θα το κανει με αναβαθμιση.

Αλλα το decoding των συμπιεσμενων αρχειων που γινεται απο το hardware ΠΩΣ ακριβως θα το

μαθει με μια αναβαθμιση firmware ?????

Ισως το κοστολογιο των 500 ευρω περιπου της ΚΑΡΕΝΤΑ να προυποθετει και καμμια

αλλαγη καποιας πλακετας (ισως) και εφ'οσον εινια αληθεια τα παραπανω που διαβασα ,,,,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.