Jump to content
Guest Orfeas12

Λάδια σε Golf 5-άρι Gti

Recommended Posts

Guest Orfeas12

Γεια σε όλους.

Έχω το Golf το 5-άρι το GTI (DSG). Θα μπορούσε κανείς να μου πει τί λάδια να βάλω στον κινητήρα?

Επιπρόσθετα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ξέρετε σε τέτοιου είδους αυτοκίνητο τί λάδι βάζει η αντιπροσωπεία?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Α, μία πληροφορία επί τη ευκαιρία. Το Castrol SLX Formula LongTec ή LongLife II 0W30 έπαψε να είναι Group IV/V και είναι Group III/IV. Και εννοείται ότι τον δρόμο των Group III ακολουθεί και το SLX LongLife III 5W30. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι πάντα ένα πολύ καλό λιπαντικό. Αλλά όταν το συγκρίνουμε με τα κορυφαία Group IV/V πρέπει να το έχουμε υπ'όψιν. Πόσο μάλλον όταν το συγκρίνουμε με το Mobil 1 ESP Formula 5W30 που είναι ένα από τα καλύτερα της κατηγορίας των Group IV/V.

Γι αυτό και προτείνω ανεπιφύλακτα ως μάλλον το κορυφαίο στον χώρο για τα σύγχρονα VAG το M1 ESP 5W30.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και προτείνω ανεπιφύλακτα ως μάλλον το κορυφαίο στον χώρο για τα σύγχρονα VAG το M1 ESP 5W30.

...και καλύπτει και την προδιαγραφή 504.00 οπότε δεν μπορεί να πουν τίποτα σε service ακόμα και εντός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Guest Orfeas12
Α, μία πληροφορία επί τη ευκαιρία. Το Castrol SLX Formula LongTec ή LongLife II 0W30 έπαψε να είναι Group IV/V και είναι Group III/IV. Και εννοείται ότι τον δρόμο των Group III ακολουθεί και το SLX LongLife III 5W30. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι πάντα ένα πολύ καλό λιπαντικό. Αλλά όταν το συγκρίνουμε με τα κορυφαία Group IV/V πρέπει να το έχουμε υπ'όψιν. Πόσο μάλλον όταν το συγκρίνουμε με το Mobil 1 ESP Formula 5W30 που είναι ένα από τα καλύτερα της κατηγορίας των Group IV/V.

Γι αυτό και προτείνω ανεπιφύλακτα ως μάλλον το κορυφαίο στον χώρο για τα σύγχρονα VAG το M1 ESP 5W30.

Μίλτο σε ευχαριστώ πολύ.

Μου τα είπε και ο Διονύσης νωρίτερα.

Εύχομαι να τα πούμε και από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

στον 2.0T FSI απο το μιν στο μαξ ποση ποσοτητα λαδι ειναι ???

και απο την μεση μεχρι μαξ ποσο ειναι ???

εχθες συμπληρωσα απο την μεση μεχρι το πανω βελακι του μαξ γυρο στα 300-400ml !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως ακομα δεν εχω καταλάβει πώς γίνεται για το ίδιο μοτερ η κάθε εταιρία (Vw,skoda,Seat) να προτεινει αλλα λάδια

σε εμένα (Seat) βάζουν τα 5-40

σε εσας τα 5-30 ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.