Jump to content
ekaradimos

ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΕ Tsi ΣΕ ΥΨΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ

Recommended Posts

Κάνοντας το πρώτο μίνι ταξίδι από Αθήνα προς Λουτράκι, άκουσα κάποιους θορύβους.Οι θόρυβοι αυτοί μου φάνηκε ότι προέρχονταν κάτω από το αμάξι ή από το σύστημα διεύθυνσης. Ακούγονταν σχεδόν το ίδιο με το θόρυβο που κάνει ένα λάστιχο ελλιπώς φουσκομένο (σαν βόμβος). Τσέκαρα τα λάστιχα και η πίεση ήταν ΟΚ. Δε μου φαίνεται να είναι αεροδυναμικοί θόρυβοι και τους παρατήρησα μετά τα 110 km/h. Το έχω φτάσει μέχρι τα 210 (κοντερίσια) και οι θόρυβοι δεν έχουν σταματήσει. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας το πρώτο μίνι ταξίδι από Αθήνα προς Λουτράκι, άκουσα κάποιους θορύβους.Οι θόρυβοι αυτοί μου φάνηκε ότι προέρχονταν κάτω από το αμάξι ή από το σύστημα διεύθυνσης. Ακούγονταν σχεδόν το ίδιο με το θόρυβο που κάνει ένα λάστιχο ελλιπώς φουσκομένο (σαν βόμβος). Τσέκαρα τα λάστιχα και η πίεση ήταν ΟΚ. Δε μου φαίνεται να είναι αεροδυναμικοί θόρυβοι και τους παρατήρησα μετά τα 110 km/h. Το έχω φτάσει μέχρι τα 210 (κοντερίσια) και οι θόρυβοι δεν έχουν σταματήσει. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

Καλημέρα.

Εμένα όταν το πρωτοπήρα μου έκανε διάφορους θορύβους (κινητήρας) αλλά κάτω από το αμάξωμα δεν είχα ακούσει τπτ.

Ούτε και τώρα έχω παρατηρήσει κάτι. Τώρα που το ανέφερες θα έχω κι εγώ το νου μου.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι η πορτα??

Καποιο μελος ειχε αναφερει οτι η πορτα του δεν εφαρμοζε καλα και πανω απο καποια

χιλιομετρα ο ανεμος δημιουργουσε ενα θορυβο...

Για τσεκαρε και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται να είναι η πόρτα. Πως μπορώ να το τσεκάρω? Φοβάμαι μήπως είναι από το σύστημα διεύθυνσης. Ίσως όταν πάω να μου κοιτάξουν το συναγερμό που δε λειτουργεί να τους πω να ρίξουν μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι η πορτα??

Καποιο μελος ειχε αναφερει οτι η πορτα του δεν εφαρμοζε καλα και πανω απο καποια

χιλιομετρα ο ανεμος δημιουργουσε ενα θορυβο...

Για τσεκαρε και αυτο...

Μια στιγμη γιατι μιλαμε για διαφορετικα πραγματα.Ο θορυβος της πορτας που ειχε αναφερει ενα μελος ηταν θορυβος σα να εχεις αφησει ελαχιστα ανοιχτο το παραθυρο.Ηταν καθαρα αεροδυναμικος θορυβος κι ακουγοταν πεντακαθαρα οτι προερχοταν απο την πορτα.Ο φιλος ομως δεν αναφερει τετοιον ηχο.Θα ελεγα να ελεγξεις τα λαστιχα σου φιλε βαγγελη.Μηπως εχεις κανενα καρουμπαλο?Αισθανεσαι κραδασμους?Για ελεγξε γενικοτερα τα λαστιχα.Κ κατι αλλο.Ο βομβος αυξανει ρυθμο οταν αυξανεται η ταχυτητα του αυτοκινητου?Λογικα ναι σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μάλλον δεν είναι τα λάστιχα. Δεν ξέρω για το παράθυρο, θα πρέπει να το πάω στο συνεργείο να το δούνε. Μάλλον θα κάνω ένα ακόμα ταξίδι και θα το πάω μετά στο συνεργεό. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μάλλον δεν είναι τα λάστιχα. Δεν ξέρω για το παράθυρο, θα πρέπει να το πάω στο συνεργείο να το δούνε. Μάλλον θα κάνω ένα ακόμα ταξίδι και θα το πάω μετά στο συνεργεό. Θα δούμε.

Φιλε μου δεν ειναι το παραθυρο σου.Ο ηχος στο παραθυρο ειναι χαρακτηριστικος.Σαν να εχεις αφησει το παραθυρο ελαχιστα ανοιχτο.Δε μπορει να μπερδευεις τον ηχο του παραθυρου με αυτον που περιγραφεις.Κατι αλλο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκα λάστιχα έχεις;

Εγώ πάντως, το έχω αναφέρει σε άλλο θέμα, έχω πολύ θόρυβο στο GT από τα DUNLOP SP SPORT 01A 225/45/R17.

Ο θόρυβος όμως αρχίζει από χαμηλή ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι αεροδυναμικοί θόρυβοι. Είναι όπως όταν αφήνουμε ελάχιστα ανοικτό το πίσω παράθυρο και κάνει πολύ θόρυβο. Το 5άρι πάσχει από αεροδυναμικούς θορύβους, κάτι που η VW λέει ότι έχει βελτιώσει κατά πολύ στο 6άρι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι στα 2 tsi μου δεν ειχα καθολου αεροδυναμικους θορυβους και ειδικα στο τελευταιο που παρελαβα τον Νοεμβριο βλεπω το στροφομετρο για να καταλαβω που δουλευει, τετοια ησυχια.

Οσο για το 6 μερικα τεστ εδειχναν αυξημενο επιπεδο θορυβων σε σχεση με το 5, αντιθετα με το τι υποστηριζει η εταιρεια.

Δεν πιστευω οτι το 6 ειναι χειροτερο απο το 5, αυτο θα το δειξει ο χρονος, αλλα εχοντας μειωσει τον χρονο παραγωγης στο μισο, και προσφεροντας σχετικα το 6αρι φθηνοτερα του 5αριου, ολα ειναι πιθανα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι στα 2 tsi μου δεν ειχα καθολου αεροδυναμικους θορυβους και ειδικα στο τελευταιο που παρελαβα τον Νοεμβριο βλεπω το στροφομετρο για να καταλαβω που δουλευει, τετοια ησυχια.

Οσο για το 6 μερικα τεστ εδειχναν αυξημενο επιπεδο θορυβων σε σχεση με το 5, αντιθετα με το τι υποστηριζει η εταιρεια.

Δεν πιστευω οτι το 6 ειναι χειροτερο απο το 5, αυτο θα το δειξει ο χρονος, αλλα εχοντας μειωσει τον χρονο παραγωγης στο μισο, και προσφεροντας σχετικα το 6αρι φθηνοτερα του 5αριου, ολα ειναι πιθανα.

δεν ξερω για το 5αρι, αλλα το 6αρι με 100+ στο κοντέρ και με τα πισω παράθυρα ανοιχτά, κανει κατι θορύβους λες και βρίσκεσαι μεσα σε subwoofer!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για το 5αρι, αλλα το 6αρι με 100+ στο κοντέρ και με τα πισω παράθυρα ανοιχτά, κανει κατι θορύβους λες και βρίσκεσαι μεσα σε subwoofer!!

Και ROLLS ROYCE να εχεις οταν εχεις ανοικτα παραθυρα αυτο θα γινεται λιγο πολυ.

Αυτο γινεται λογω στροβιλισμου του αερα, και κατα καποιο τροπο δειχνει και ποσο καλο ειναι αεροστεγως το αυτοκινητοτο, ανοιξε ελαχιστα ενα απο τα μπροστινα παραθυρα και θα σταματησει.

Οι αεροδυναμικοι θορυβοι αν υπαρχουν εννοειται οτι θα πρεπει να ειναι με κλειστα παραθυρα/οροφες.

Link to comment
Share on other sites

το 6 ειναι ποιο καλοφτιαγμενο απο το 5 ...δεν ακουω τιποτα παιδιαααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

το 6 ειναι ποιο καλοφτιαγμενο απο το 5 ...δεν ακουω τιποτα παιδιαααααααααααα
ουτε εγω αν εχω κλειστα τα παραθυρα και παω με 120 ειναι λες και παω με 80..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.