Jump to content
mkaragiannis

τελικα αυτα τα περιοδικα ειναι απιστευτα....

Recommended Posts

φιλε μου εχεις δικιο.εχω δει και εγω 240 στα αστρα του κουμπαρου.δεν ξερω αν ειχε κατηφορικη κλιση, αλλα ειδα 240.εχω και φωτο.

εχω ομως και φωτο δικια μου με 5.2lt/100km .......ειπες κατι?......λιγο πιο προσεκτικος στις εκφρασεις σου γιατι ετσι γινεσαι ρεζιλι.

οπως ειπες και εσυ, ο ανθρωπος ξερει τι λεει......

τι ενοεις οταν λες ο ρολος μου...?

ο δικος σου ρολος ποιος ειναι...? για πες μας.......?

προσωπικη επιθεση, γιατι?

δωσε τα στοιχεια σου να δωσω και εγω τα δικα μου! ασε τα μελη να κρινουν...

με το σκεπτικο σου εχω λοιπον καταναλωση 5.2lt/100km οταν πηγαινω ταξιδι με 120χλμ/ωρα χα,χα,χα..καλυτερα απ'οτι περιμενα

post-5699-1193166373_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

x0axa0xa0xa0xa00xa μιλας για προσωπική επιθεση που στο αλλο club επιασες στο στομα σου την κοπελα μου και την μανα μου?Ξαφνικά το astra παει 240 που to astra 205 με τα ζορια πιγαίνει?Μου δείχνεις μια φωτογραφία 5.2L/100 με 1.4cc και τι έγινε?ενα μικρό κινητήρα έχεις.Ξαφνικά λες έχω δίκιο?που είναι η super κατανάλωση του κουμπάρου με τα 13L?σε εθνική ενεργοποιημενο το cruise control sta 200 strathera ekege 14-15L stigmiea.νομίζεις σε ταξίδι δεν μπορώ να πάω με 7?Απλά δεν έχω φωτο αυτη την στιγμη να στο αποδείξω.εχς σύντομα ταξίδι και θα δεις αν έχει μεγάλη διαφορα οταν πηγαίνω και εγω με 120!!!Ακομα και ενα GTI κάτω απο 10 9 είναι.Το θέμα είναι στην Πόλη τι καιει.Αν θεωρείς οτι σε προσέλαβα στο πιο πάνω post apla ξανα διαβασέ το να δεις καλύτερα.Το ρόλο σου είναι απλος!Δεν είσαι αντικιμενικός και θάβεις συνέχεια οτι αφορα την opel.Ο ρόλος μου απλος!Μαρεσουν τα αυτοκίνητα και είμαι γραμμένος σε forum και γραφω.Και δεν εχω προκαλέσει ποτε εδω μέσα.Εσύ μόνο το μόνο που δεν είπες (και απορώ) είναι οτι το tsi είναι πιο γρήγορο απο το asta opc.Ευτύχως που υπάρχουν και τα μέλη και μας κρίνουν.Σε κάλυψα και στα ερωτηματά σου.δεν νομίζω οτι έχω κατι αλλο να πω ο κόσμος κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

ο χρηστης two face εγραψε σε αλλο forum:

xaxaxaxaxa egw imoun sta 240 kai akoma eixa kai allo na dwsw.kai esy mou milas gia kofti sta 220+? eisai polu gelios file mou kai min mou pei tipota kanan admin peri epithesis se melon giati ayton ton kakomoiroglou ton exete edw mesa san adespoto na kanei voltes kai na prokaleis.ela stin sigkentrosi pou kanoun an exeis @@ kai kane kontra. ta logia einai perita koumpare.ante geia....

o χρηστης thanasistsi απαντησε στο ιδιο forum:

τι αντρας...!

πρεπει να'νε περηφανη η μανα σου που ο "κανακαρης" της εχει @@ και κανει κοντρες την παρασκευη!!!!!!

πω,πωωωωωωω......

πρεπει να εχειες πολλα @@ για να πηγαινεις με 240 και να εχεις κιαλλο...

οταν κανεις σεξ με την κοπελα σου, της λες οτι εχεις @@ και τρεχεις με 240(...και εχεις κι αλλο...)???

--πιστεψε με,αν με εβλεπες στο δρομο, δεν θα με ελεγες σε καμια περιπτωση "γελοιο".

--σκεψου και λογικεψου.........

φιλε μου ,το θεμα ειναι "..απιστευτα αυτα τα περιοδικα..."

Επι της ουσιας,αν εχεις κατι πανω στο θεμα, ευχαριστως να το διαβασουμε.

Προσπαθησε τα προβληματα που εχεις με τους admin του opel-club (πριν σε διαγραψουν!)να μην τα μεταφερεις στο vw club

Σοβαρεψου γιατι θα σε διαγραψουν και εδω, και μετα δεν θα εχεις που να γραψεις!

Βγες εξω να ξεσκασεις και να πιεις κανα ποτο,να δεις κοσμο,να ηρεμησεις.

Συγνωμη απο ολους για τα σχολια προς τον twoface.Δεν θα ασχοληθω παλι με αυτον τον χρηστη(οτι και να γραψει!)

Link to comment
Share on other sites

0χα0αχ0χα0χα0χα0χ θελεις να πιστευεις οτι με διέγραψαν ε? σου ειπα ο κοσμος έχει κριση αλλα δεν με ακους και εκτιθεσε.τελος παντων ασ δωσω και εγω ενα τελος.Αφηνω καθε τρελο στην τρελα του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η κατανάλωση είναι κάτι υποκειμενικό όπου εμπλέκονται πολλοί παράγοντες..Δε μπορείς να λές το δικό μου καίει 5 lt/100 σε ταξίδι ενω το δικό σου 9 αν δεν εχει γίνει η μέτρηση αντικειμενικά την ίδια χρονική στιγμη (με τον ίδιο άνεμο), τον ίδιο δρόμο και με την ίδια ταχύτητα..Η κατανάλωση ενός αυτοκινήτου στον ίδιο δρόμο μπορεί την μια μέρα να είναι 5 lt λόγω ελαφρώς ευνοικού ανέμου που είναι και ανεπαίσθητος αν είσαι σταματημένος, και την άλλη μέρα να είναι 9 lt λόγω αντίθετου ανέμου τον οποίο πάλι μπορεί να μην το πολυκαταλαβαίνεις σταματημένος παρα μόνο απο τη φορά που έχουν κάποιες σημαίες της περιοχής (εγώ πάντα κοιτάω την φορά των σημαιών στα βενζινάδικα και παρατηρώ και ανάλογη κατανάλωση με σταθερή ταχύτητα)..

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo
τελικα αυτα τα περιοδικα ειναι απιστευτα...

Κριμα, γιατι καποιος εμπιστευτηκε τα περιοδικα και εχασε στην ουσια τα 23000 που εδωσε στο αστρα!

κραταω αυτες τις φρασεις γιατι κι εγω αυτο επαθα αλλα με το γκολφ..

διαβαζα τα περιοδικα να το λενε αξιοπιστο και ποιοτικο κτλ κτλ.. το εβγαζαν βασιλια.. ελα ομως που ουτε ποιοτητα ουτε αξιοπιστια ειδα..

και μετα (αφου το αγορασα) ειδα και τις διεθνεις ερευνες με τη vw να σερνεται στις τελευταιες θεσεις και επιβεβαιωθηκα.. αλλα ηταν αργα..

εχασα 21 χιλιαρικα και τωρα αν το πουλησω με τα λεφτα που θα βγαλω παιρνω το πολυ ενα supermini.

χανουμακια της καθε εταιρειας ειναι οι δημοσιογραφοι τους.. κι ας μας το παιζουν μαγκες..

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα τύχης. Η γυναίκα μου έχει ενα Astra του '99 Sport και είναι σκυλί. Δεν έχει παρουσιάσει ΤΙΠΟΤΑ. Το TT που είχα ήταν εφιάλτης, πράγμα αδικαιολόγητο γι' αυτό το αυτοκίνητο. H C-180 που έχουν οι γονείς μου είναι επίσης προβληματική ενώ μια μεταχειρισμένη X5 από Γερμανία που αγόρασαν το 2004 είναι εξαιρετικά αξιόπιστη.

Τα περιοδικά δεν έχουν επαρκή στόλο με αυτοκίνητα δοκιμής μακράς διαρκείας, οπότε φράσεις όπως 'αξιοπιστία' και ποιότητα είναι εντελώς άτοπες σε συγκριτικές δοκιμές. Για τέτοιες πληροφορίες το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να ενημερωθεί μέσω ενός forum σαν αυτό.

Επίσης, τα σχόλια των δημοσιογράφων είναι καθαρά υποκειμενικά. ¶λλα κριτήρια έχει ο Καββαθάς και άλλα ο Πατέλος. Εδώ, το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να πάρει ενα αυτοκίνητο για test drive μια ή περισσότερες ημέρες. Αυτό δυστυχώς δε συνηθίζεται με ακριβά αυτοκίνητα, ενώ και τα forum δε μπορούν να βοηθήσουν πολύ καθώς δεν υπάρχει αντικειμενικότητα.

Τέλος, το θέμα 'ποιότητα' δεν είναι κάτι που φάινεται αμέσως. Παίρνει χρόνια για να αρχίσουν να ξεθωριάζουν τα πλαστικά, για να αρχίσουν να μυρίζουν σε βαθμό που σε πιάνει πονοκέφαλος, για να αρχίσουν να βγαίνουν στη φόρα ακριβές ζημιές. Τώρα είμαστε όλοι κοντά στα 50-60.000km, ποιος μπορεί να ξέρει τι θα γίνει στις 80-90.000?

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

κραταω αυτες τις φρασεις γιατι κι εγω αυτο επαθα αλλα με το γκολφ..

διαβαζα τα περιοδικα να το λενε αξιοπιστο και ποιοτικο κτλ κτλ.. το εβγαζαν βασιλια.. ελα ομως που ουτε ποιοτητα ουτε αξιοπιστια ειδα..

και μετα (αφου το αγορασα) ειδα και τις διεθνεις ερευνες με τη vw να σερνεται στις τελευταιες θεσεις και επιβεβαιωθηκα.. αλλα ηταν αργα..

εχασα 21 χιλιαρικα και τωρα αν το πουλησω με τα λεφτα που θα βγαλω παιρνω το πολυ ενα supermini.

χανουμακια της καθε εταιρειας ειναι οι δημοσιογραφοι τους.. κι ας μας το παιζουν μαγκες..

Η αξιοπιστια ειναι κ θεμα τυχης πλεον φιλε μου σε ολες τις μαρκες.Μεχρι κ mercedes χαλανε.Πανε οι παλιες εποχες που τα αυτοκινητα ηταν "σκυλια".Οσο για την ποιοτητα γιατι εχεις αντιρρηση?Με το που μπαινεις σε ενα Vw φαινεται η ποιοτητα των υλικων του.

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo
Η αξιοπιστια ειναι κ θεμα τυχης πλεον φιλε μου σε ολες τις μαρκες.Μεχρι κ mercedes χαλανε.Πανε οι παλιες εποχες που τα αυτοκινητα ηταν "σκυλια".Οσο για την ποιοτητα γιατι εχεις αντιρρηση?Με το που μπαινεις σε ενα Vw φαινεται η ποιοτητα των υλικων του.

δεν πιστευω στην τυχη φιλε μου, ποσο μαλλον στα αυτοκινητα.

πιο συχνα χαλανε ενα alfa romeo, μια lancia, ενα volkswagen παρα ενα toyota, honda, lexus.

και αυτα προκυπτουν απο διεθνεις ερευνες τις οποιες (βλακωδως) διαβασα αφου ψωνισα..

οσο για την ποιοτητα...

τι να πρωτοαναφερω... τους τριγμους?.. τα φτηνα πλαστικα (περα απο αυτα που χρησιμοποιουνται στο ταμπλω)? τους διαφορους ηχους που ακουγονται απο κακη ηχομονωση ή απο κακη εφαρμογη των θυρων (3 απο τις 4 πορτες στο δικο μου στραβοκλειναν)? το δερματινο τιμονι που εχει ηδη ξεφλουδισει?.. την κλειδαρια του πορτ μπαγκαζ που μου εχει σπασει ηδη 2 φορες κατα τη διαρκεια των πολικων χειμωνων που βιωνει καθε χρονο η Ελλαδα?..

ανωτερη ποιοτητα πραγματι...

Edited by Thorpedo
Link to comment
Share on other sites

Αφου προσπαθουν να μειώσουν το κόστος παραγωγής φυσιολογικό είναι να εμφανίζοντε προβλήματα.και το κακο είναι οτι τα ακριβοπληρόνουμε κιολας.Κοινος μας πιάνουν.....

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το offtopic αλλα αυτο το δηθεν δερματινο τιμονι της sportline σε ολα τα γκολφακια εχει ξεφλουδισει αν ειναι δυνατον....

οσο για το χερουλι του easy entry στα τριθυρα ειναι για κλαμματα...

επισης οσοι εχετε ηλιοροφη θυμηθητε να πιεσετε προς τα πανω την πλαφονιερα να δειτε ποσο μετακινειται τριζοντας ταυτοχρονα....

βεβαια αυτα δεν ειναι μονο ''προνομια'' τις VW. πολλα αυτοκινητα εχουν τετοια προβληματα οποτε γενικα πιστευω οτι τα VW παλι καλα κρατανε...

και μην ακουω πεταμετα λεφτα και τετοια, απο τις καλυτερες τιμες μεταπωλησεις εχουν, για παρε ενα ALFA ROMEO, ενα πεζο, ενα citroen να δεις ποσο χανει καθε χρονο...

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

+1.Για παραδειγμα "προχθες" που πηγα να αλλαξω λαδια ειδα το κατω μερος του αυτοκινητου που δεν εχει πραγματικα καμια σχεση με τα αρκετα μοντελα του ανταγωνισμου.Τα παντα σκεπασμενα με καλα υλικα,μοκετα στους πισω θολους για ηχομονωση,αεροδυναμικα βοηθηματα που δε βλεπει (ή δεν καταλαβαινει κανεις ευκολα),για στρωτη ροή του αερα,ενώ και η αξια θαυμασμου αναρτηση πολλαπλων συνδεσμων πισω,ειναι καποια πραγματα που δικαιολογουν σε ενα μεγαλο ποσοστο τον όρο ποιοτητα...

Τώρα οσον αφορα τους μικροτριγμους σε ενα-δυο χιλιο-υποδειγμενα σημεια,δυστυχως υπαρχουν αλλα τουλαχιστον ειναι ιάσιμοι...

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τα VW σε σχέση με τον ανταγωνισμό δεν είναι η αξιοπιστία τους. Ούτε η ποιότητά τους. Είναι τα εξουσιοδοτημένα κωλοσυνεργεία τους.

Link to comment
Share on other sites

+1.Για παραδειγμα "προχθες" που πηγα να αλλαξω λαδια ειδα το κατω μερος του αυτοκινητου που δεν εχει πραγματικα καμια σχεση με τα αρκετα μοντελα του ανταγωνισμου.Τα παντα σκεπασμενα με καλα υλικα,μοκετα στους πισω θολους για ηχομονωση,αεροδυναμικα βοηθηματα που δε βλεπει (ή δεν καταλαβαινει κανεις ευκολα),για στρωτη ροή του αερα,ενώ και η αξια θαυμασμου αναρτηση πολλαπλων συνδεσμων πισω,ειναι καποια πραγματα που δικαιολογουν σε ενα μεγαλο ποσοστο τον όρο ποιοτητα...

Τώρα οσον αφορα τους μικροτριγμους σε ενα-δυο χιλιο-υποδειγμενα σημεια,δυστυχως υπαρχουν αλλα τουλαχιστον ειναι ιάσιμοι...

Ναι το πατωμα ειναι να το χαζευεις ;)

Link to comment
Share on other sites

:lol: - οι Τεχνικες Εκδοσεις βγαζουν το Auto Bild Hellas ,απορω πως δεν ξεχαστηκε να βγει ο Καββαθας στους 4Τ να αρχισει για Γερμανους Ναζι οτι αυτος ειναι το εγκυροτερο περιοδικο για την Ελλαδα και τα σχετικα - ασε δε εκεινο το ψαρωτικο "δημοσιογραφικα" που βαζουν παντα διπλα στα χιλιομετρα που κανουν ,ναι ρε πηγατε 20.000 ενα Lacetti στην Β.Ελλαδα για ταξιδακι στυλ βολτιτσας και θα μας πειτε οτι το στιψατε στα Μεγαρα (!) οταν πχ το Auto Bild Germany εκανε τοτε τεστ 100.000 χλμ στο προηγουμενο Punto και του ειχε βγαλει 1 σελιδα Α4 απο βλαβες/μειονεκτηματα οι εδω δικοι μας το βγαζανε ψιλολαδι

- οποιος περιμενει απο τα εδω περιοδικα αντικειμενικοτητα καηκε ,πχ ενα περιοδικο tuning στις 100άρες βενζινες βγαζει την Α βενζινη καλυτερη και οταν αλλαζει ο χορηγος βγαζει την Β και θαβει την Α

Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

Που πιστεύεις ότι υστερούν τα εξουσιοδοτημένα της VW έναντι των υπολοίπων ? Στην εξυπηρέτηση ? Στην τιμολογιακή πολιτική ? Στην τεχνογνωσία ? Για ποιό λόγο όλα τα εξουσιοδοτημένα της VW να μην είναι ανταγωνιστικά ? Έτσι όπως το θέτεις φαίνεται να μην ευθύνεται ο εκάστοτε αντιπρόσωπος αλλά η Kosmocar ή η VW. Αυτό που γνωρίζω αλλα δεν ξέρω τί συμβαίνει σε άλλες εταιρίες είναι ότι στην VW δεν υπάρχει το απαραίτητο feedback προς τους τεχνικούς. Πολλές φορές σε δικά μου προβλήματα που δεν γνώριζαν τη λύση, προσπαθούσαν να πάρουν απάντηση από συναδέλφους τους σε άλλα συνεργεία. Όταν τους πρότεινα να πάρουν την Kosmocar άρχισαν να γελάνε. Από τιμές και εξυπηρέτηση νομίζω δεν μπορούν να βγούν γενικά συμπεράσματα.

Θα σου εξηγήσω τι εννοώ με παραδείγματα:

- Απευθύνεσαι στον τεχνικό για κάποιο πρόβλημα όπως κακές επιδόσεις και αγνοούν βασικά αίτια όπως σκάστρες, PCV κλπ.

- Όταν τον ενημερώνεις για αυτά τα προβληματικά ανταλλακτικά βασιζόμενος σε περιπτώσεις άλλων με τους οποίους έχεις ίδια συμπτώματα, σε κοιτούν με μισό μάτι και σου δίνουν να καταλάβεις πως δεν είναι δική σου δουλειά να κάνεις διάγνωση.

- Ακούς ό,τι ανοησία θες για το αυτοκίνητό σου (περί κυβικών, turbo κλπ), σε βαθμό που απορείς για τις γνώσεις των τεχνικών εκεί μέσα.

- Σου επισκευάζουν κάτι αλλά στην πορεία έχουν κάνει άλλες τόσες ζημιές (σηκώνουν το αυτοκίνητο και στραβώνουν τις ράγες στο πάτωμα, σου αλλάζουν φίλτρο λαδιού και σου βιδώνουν τις μισές βίδες στην ποδιά, σου αλλάζουν φίλτρο αέρα και σπάνε κάποια βάση στο καπάκι, κάνουν ευθυγράμμιση και το τιμόνι σου κοιτάει όπου θέλει, γραντζουνούν τις ζάντες όταν αφαιρούν τους τροχούς, κλπ)

- Ενώ πληρώνονται πολύ καλά για τις εγγυήσεις, αποφεύγουν να σου αντικαθιστούν σε εγγύηση πράγματα όπως υπερβολικά φθαρμένα καθίσματα, δισκόπλατα που πατινάρουν (σε καινούργιο 1.6 FSI), στραβωμένους δίσκους (σε S3 με 1000km), φανάρια που έχουν θολώσει (σε Golf GT 1 έτους), κλπ.

Σε όλα αυτά πρόσθεσε ότι η VW με 59 Ευρώ την εργατώρα και 21-24 Ευρώ το Longlife III είναι μακράν ακριβότερη της BMW (200 Ευρώ το γενικό της X5 3.0, 400+ του GTI), της Mercedes (380 το γενικό της C180K), και αντίστοιχη της Porsche (9 E/lit x 9lit + 6 μπουζί + φίλτρα + εργασία + έλεγχοι = 450 Ευρώ στην 996).

Τουλάχιστον όταν πληρώνεις τόσο ακριβά ανταλλακτικά και υπηρεσίες, έχεις την απαίτηση ο μηχανικός που θα ασχοληθεί με το αυτοκίνητό σου να γνωρίζει 5 πράγματα παραπάνω. Πόσοι εξουσιοδοτημένοι πληρώνουν σεμινάρια (πλην των ελαχίστων απαιτούμενων)? Πόσοι έχουν τα κατάλληλα εργαλεία? Πόσοι έχουν ISO? Πόσοι έχουν στοκ με ανταλλακτικά? Εδώ η ίδια η Karenta και πολλά τα κάνει παραγγελία. Για να μη μιλήσω για Votex προφυλακτήρες και ποδιές, που έκαναν 1,5 μήνα να έρθουν και που τρέμω μη με ακουμπήσει κανείς γιατι θα περιμένω άλλο τόσο.

Καταλαβαίνω απόλυτα το να υπάρχουν ορισμένα ελαττωματικά τμήματα ανάμεσα στα 35.000 που αποτελούν ενα Golf V. Ενα πλαστικό που θα τρίζει, ενα μοτεράκι που δε θα λειτουργεί, ενας αισθητήρας αναίσθητος ή υπερευαίσθητος. Το καλύετρο ρεκόρ νομίζω το έχει η Toyota με 'μόνο' 156 ελαττώματα ανά αυτοκίνητο κατά μέσο όρο. Αυτό που δε μπορώ να δεχτώ είναι τα μακροπρόθεσμα ραντεβού, οι καθυστερήσεις στα ανταλλακτικά, το ανειδίκευτο προσωπικό και οι τσουχτερές τιμές.

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Έχω ζήσει KARENTA, Παζαρόπουλο, Φιλοσίδη, Γρατσία. Έμεινα στον τελευταίο γιατι είμαι απλώς πιο ευχαριστημένος από τους άλλους. Γενικά το επίπεδο των εξουσιοδοτημένων συνεργείων είναι χαμηλό στη VW. Τα ραντεβού για μεγάλες εργασίες είναι δράμα παντού, και ο λόγος συνήθως είναι πως έχουν μείνει μέσα αυτοκίνητα από προηγούμενες ημέρες με απρόβλεπτες βλάβες. Οι τιμές λίγο-πολύ είναι ίδιες παντού, ενώ το προσωπικό που έβλεπα στην Karenta πριν 10 χρόνια απλώς έχει κάνει τον κύκλο του στους υπόλοιπους (στον Γρατσία π.χ. υπάρχουν τουλάχιστον 3 μηχανικοί που θυμάμαι παλαιότερα στον Παζαρόπουλο). Φαντάσου πως ο Μπατάγιας που είναι τώρα υπεύθυνος συνεργείου στον Λαϊνόπουλο στην Εθνική ήταν το 1994 τεχνικός σύμβουλος στην Karenta (και μου είχε βάλει και kit Powerteam στο CL που να μην πω καμια χοντρή κουβέντα).

Ειλικρινά πρώτη φορά δυσκολεύομαι τόσο από άποψη after sales.

Καλά, το ISO είναι μια πονεμένη ιστορία. Όταν έρθει η ώρα της πιστοποίησης είναι όλοι με τις φόρμες, το συνεργείο καθαρό και εν τάξει. Τις υπόλοιπες μέρες υπάρχει ενα αλαλούμ, δεν ξεχωρίζεις τον παρκαδόρο από τον περαστικό, στο parking της Audi βλέπεις μέχρι και Polo, στο συνεργείο της VW βλέπεις στα αναβατόρια TT και S3, σε κάποιο εξουσιοδοτημένο είδα μέχρι και Daewoo Lanos να του αλλάζουν μοτέρ...

Τα φανάρια του Gt στα οποία αναφέρθηκα πριν δεν είχαν υγρασία. Είναι καμμένα από τον ήλιο, φαντάσου τα σα να έχουν θρυμματιστεί εν μέρει τα πολυκαρβονικά καλύμματα αλλά όχι σε όλη την επιφάνεια, μόνο μπροστά από τους προβολείς. Το έχω ήδη δει σε 2 Golf. Απαράδεκτο?

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Tο προβλημα με τα φαναρια (θόλωσης απο τον ηλιο που πραγματι το εχω δει και σε ενα Golf V το καλοκαιρι) το αντιμετωπησε και ο αδελφος μου στον ενα περιπου χρονο κατοχης ενος Nissan Micra (φανοί κατασκευης Valeo...δυστυχως) και ευτυχως η αντιμετωπιση του Θεοχαρακη ηταν η προβλεπομενη.

Αλλαγη και τα δυο!

Δεν γνωριζα οτι υπαρχουν τετοιοι περιορισμοι στο ευρος της εγγυησης της VW και τωρα που το βλεπω...

Πληροφοριακα η εργατοωρα στη Peugeot το καλοκαιρι λιγο πριν αλλαξω αυτοκινητο κοστιζε 44 ευρω.

Οσον αφορα τις τεχνικες εκδοσεις,αυτες πρεπει να πουληθηκαν και δεν ειναι πλεον ιδιοκτησια Σοφης Καββαθα!Σωστα?

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις τεχνικες εκδοσεις,αυτες πρεπει να πουληθηκαν και δεν ειναι πλεον ιδιοκτησια Σοφης Καββαθα!Σωστα?

ΑΚΡΙΒΩΣ φιλε μου εδω και αρκετο καιρο ειναι εκδοσεις ΛΙΜΠΕΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου εξηγήσω τι εννοώ με παραδείγματα:

- Απευθύνεσαι στον τεχνικό για κάποιο πρόβλημα όπως κακές επιδόσεις και αγνοούν βασικά αίτια όπως σκάστρες, PCV κλπ.

- Όταν τον ενημερώνεις για αυτά τα προβληματικά ανταλλακτικά βασιζόμενος σε περιπτώσεις άλλων με τους οποίους έχεις ίδια συμπτώματα, σε κοιτούν με μισό μάτι και σου δίνουν να καταλάβεις πως δεν είναι δική σου δουλειά να κάνεις διάγνωση.

- Ακούς ό,τι ανοησία θες για το αυτοκίνητό σου (περί κυβικών, turbo κλπ), σε βαθμό που απορείς για τις γνώσεις των τεχνικών εκεί μέσα.

- Σου επισκευάζουν κάτι αλλά στην πορεία έχουν κάνει άλλες τόσες ζημιές (σηκώνουν το αυτοκίνητο και στραβώνουν τις ράγες στο πάτωμα, σου αλλάζουν φίλτρο λαδιού και σου βιδώνουν τις μισές βίδες στην ποδιά, σου αλλάζουν φίλτρο αέρα και σπάνε κάποια βάση στο καπάκι, κάνουν ευθυγράμμιση και το τιμόνι σου κοιτάει όπου θέλει, γραντζουνούν τις ζάντες όταν αφαιρούν τους τροχούς, κλπ)

- Ενώ πληρώνονται πολύ καλά για τις εγγυήσεις, αποφεύγουν να σου αντικαθιστούν σε εγγύηση πράγματα όπως υπερβολικά φθαρμένα καθίσματα, δισκόπλατα που πατινάρουν (σε καινούργιο 1.6 FSI), στραβωμένους δίσκους (σε S3 με 1000km), φανάρια που έχουν θολώσει (σε Golf GT 1 έτους), κλπ.

Σε όλα αυτά πρόσθεσε ότι η VW με 59 Ευρώ την εργατώρα και 21-24 Ευρώ το Longlife III είναι μακράν ακριβότερη της BMW (200 Ευρώ το γενικό της X5 3.0, 400+ του GTI), της Mercedes (380 το γενικό της C180K), και αντίστοιχη της Porsche (9 E/lit x 9lit + 6 μπουζί + φίλτρα + εργασία + έλεγχοι = 450 Ευρώ στην 996).

Τουλάχιστον όταν πληρώνεις τόσο ακριβά ανταλλακτικά και υπηρεσίες, έχεις την απαίτηση ο μηχανικός που θα ασχοληθεί με το αυτοκίνητό σου να γνωρίζει 5 πράγματα παραπάνω. Πόσοι εξουσιοδοτημένοι πληρώνουν σεμινάρια (πλην των ελαχίστων απαιτούμενων)? Πόσοι έχουν τα κατάλληλα εργαλεία? Πόσοι έχουν ISO? Πόσοι έχουν στοκ με ανταλλακτικά? Εδώ η ίδια η Karenta και πολλά τα κάνει παραγγελία. Για να μη μιλήσω για Votex προφυλακτήρες και ποδιές, που έκαναν 1,5 μήνα να έρθουν και που τρέμω μη με ακουμπήσει κανείς γιατι θα περιμένω άλλο τόσο.

Καταλαβαίνω απόλυτα το να υπάρχουν ορισμένα ελαττωματικά τμήματα ανάμεσα στα 35.000 που αποτελούν ενα Golf V. Ενα πλαστικό που θα τρίζει, ενα μοτεράκι που δε θα λειτουργεί, ενας αισθητήρας αναίσθητος ή υπερευαίσθητος. Το καλύετρο ρεκόρ νομίζω το έχει η Toyota με 'μόνο' 156 ελαττώματα ανά αυτοκίνητο κατά μέσο όρο. Αυτό που δε μπορώ να δεχτώ είναι τα μακροπρόθεσμα ραντεβού, οι καθυστερήσεις στα ανταλλακτικά, το ανειδίκευτο προσωπικό και οι τσουχτερές τιμές.

S8N τους ίδιους προβληματισμούς έχω και εγώ σχετικά με το ποιές αντιπροσωπείες είναι τουλάχιστον στοιχειωδώς ικανές να χειριστούν επαγγελματικά έστω και τα προγραμματισμένα service. Στο προσωπικό δυστυχώς υπάρχει ένας που "ξέρει" και οι υπόλοιποι που "μαθαίνουν".

Πείρα από αντιπροσωπείες VW δεν έχω αφού τα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα ήταν άλλων εταιρειών. Εχω ένα GT και για το «service λαδιών» το πήγα στην Autonet (κορωπί) μετά από προτροπή φίλου αφού και το κόστος μου φάνηκε πολύ λογικό συγκριτικά με άλλους.

Τοτε λοιπόν (26/7) τους ανέφερα ένα πρόβλημα με το σασμάν που έχω και συμβαίνει στις αλλαγές 1η-2α όταν αυτές γίνονται πάνω από 4000 στροφές. Στο κούμπωμα της 2ας ακούγεται ο γνωστός ήχος σαν να μην έχεις πατήσει συμπλέκτη.

Μου είπαν ότι ήμουν 4ος στη λίστα καθώς αλλοι 3 είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα για το οποίο έχουν πάρει επίσημα οδηγία από την VW σχετικά με την επίλυσή του. Αλλάζουν γρανάζια 2ας και συχρονιζέ. 3 μήνες μετά και ακόμα περιμένω... Οπου να'ναι μου λένε έρχεται η σειρά μου... Όταν έρθει με το καλό πιστεύω ότι οι μηχανικοί θα έχουν «μάθει» στους 3 προηγούμενους έτσι ώστε να μην «ψαχτούν» καθόλου με το δικό μου. Τουλάχιστον δίνουν και αμάξι αντικατάστασης για τις 2 μέρες που θα μείνει μέσα.

Στον Ρώρρη που είχα αναφέρει τηλεφωνικά το πρόβλημα (πριν αποφασίσω να πάω στην Autonet), μου είπαν την φοβερή "άρπα-κόλα" λύση "έλα να σου αλλάξουμε βαλβολίνες και μετά δες άμα το κάνει ακόμα". Το να προσπαθεί κάποιος να "κουκουλώσει" το πρόβλημα είναι εντελώς διαφορετικό από το να το λύσει.

Για τον Ρώρρη γενικά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.

Για τον Gratsia είσαι ο 2ος που ακούω καλά λόγια. Ισως στο επόμενο service δοκιμάσω να το πάω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.