Jump to content
kospasTSI12345

Πόσο καλά πιάνουν τα φρένα του Tsi140

Recommended Posts

Αν και διπλός ο κόπος, είσαι σωστός.

Τώρα πάω να ψάξω για 330 για το Fiesta μου tongue.giftongue.gif

ωραιος ο vrachos.... ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ joop!

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, αν περάσω μπροστά τα 312 πίσω έχω τα νορμάλ του tsi θα έχω πρόβλημα

σε

1)κατανομή ?

2)abs ?

Αξίζει πιστεύω τι λές ?

ΥΓ.έχω αλλάξει φρένα στο παλιό μου Leon αλλά είχα βάλει μπρος πίσω κρατώντας αναλογία.

πχ. 312 σε 330 286 σε 312 αν θυμάμαι καλά.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

βαλτα αφοβα μην σε απασχολει.μην ξεχνας οτι αυτα τα φρενα μπαινουν μαμα στο gt-gti αλλα και στο golf plus.

κατανομη και abs δεν σε απασχολουν καθολου.μονο δισκοπλακες 312 θα βαλεις.πισω αστα οπως ειναι και εισαι τζετ.

οσο για το αν αξιζει......the bigger... the better :wacko:B)

Link to comment
Share on other sites

βαλτα αφοβα μην σε απασχολει.μην ξεχνας οτι αυτα τα φρενα μπαινουν μαμα στο gt-gti αλλα και στο golf plus.

κατανομη και abs δεν σε απασχολουν καθολου.μονο δισκοπλακες 312 θα βαλεις.πισω αστα οπως ειναι και εισαι τζετ.

οσο για το αν αξιζει......the bigger... the better ^_^:wacko:

Μόνο δίσκους ? Καλύτερα και σετ δαγκάνες σωληνάκια τακάκια νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

μονο δισκους και calliper carrier θα βαλεις.

δαγκανες,τακακια,σωληνακια,σεβρα,υγρα,ακρα,πλυμνες,αξονες μενουν ως εχουν. :D

Link to comment
Share on other sites

Το carrier πόσο να έχει 100-130Ε παλιά είχα ακούσει...

Link to comment
Share on other sites

Το carrier πόσο να έχει 100-130Ε παλιά είχα ακούσει...

ναι δεν νομιζω να εχει παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

μονο δισκους και calliper carrier θα βαλεις.

δαγκανες,τακακια,σωληνακια,σεβρα,υγρα,ακρα,πλυμνες,αξονες μενουν ως εχουν. :)

βαζοντας μεγαλύτερους δίσκος δεν θα έπρεπε να αλλαχτούν δαγκάνες και τακάκια?

το calliper carrier τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

στην συγκεκριμενη περιφτωση δεν χρειαζονται αλλαγη δαγκανες-τακακια,μενουν ως εχουν.

Και τα τακακια, και η δαγκανα ειναι τα ιδια, αλλαζει μονο το στηριγμα που βιδωνει στην πλυμνη - πανω του στηριζεται η δαγκανα- ,η δαγκανα πρεπει να μετακινηθει προς τα εξω για να μπει ο μεγαλυτερος δισκος.

το calliper carrier ειναι αυτο...

5j5uc5wz16518nv3g0dq.jpg

Link to comment
Share on other sites

στην συγκεκριμενη περιφτωση δεν χρειαζονται αλλαγη δαγκανες-τακακια,μενουν ως εχουν.

Και τα τακακια, και η δαγκανα ειναι τα ιδια, αλλαζει μονο το στηριγμα που βιδωνει στην πλυμνη - πανω του στηριζεται η δαγκανα- ,η δαγκανα πρεπει να μετακινηθει προς τα εξω για να μπει ο μεγαλυτερος δισκος.

το calliper carrier ειναι αυτο...

5j5uc5wz16518nv3g0dq.jpg

σε ευχαριστω εισουν κατατοπιστικοτατος

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω εισουν κατατοπιστικοτατος

με ενα 250¤ βαζεις 312mm μπροστα με τις ιδιες δαγκανες και τακακια που εχει το αμαξι σου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

calliper carrier part number - 1KO 615 125 C - τεμαχια 2 - τιμη 125¤.

brake disc ventilated 312x25 5x112 part number - 1KO 615 301 AA - τεμαχια 2 - τιμη 83¤.

Link to comment
Share on other sites

calliper carrier part number - 1KO 615 125 C - τεμαχια 2 - τιμη 125¤.

brake disc ventilated 312x25 5x112 part number - 1KO 615 301 AA - τεμαχια 2 - τιμη 83¤.

Καλημέρα παιδιά. Έχω και εγώ ένα Golf Tsi. Που μπορώ να αλλάξω τους μπροστά δίσκους; Αν κατάλαβα καλά το συνολικό κόστος είναι περίπου €250.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω και εγώ ένα Golf Tsi. Που μπορώ να αλλάξω τους μπροστά δίσκους; Αν κατάλαβα καλά το συνολικό κόστος είναι περίπου ¤250.

Ευχαριστώ.

σε οποιοδηποτε συνεργειο εξουσιοδοτημενο ή μη μπορεις να αλλαξεις δισκους.

το κοστος ειναι περιπου 250¤.

Link to comment
Share on other sites

σε οποιοδηποτε συνεργειο εξουσιοδοτημενο ή μη μπορεις να αλλαξεις δισκους.

το κοστος ειναι περιπου 250¤.

Μα δεν χρεαιζεται και αλλαγη τακακια ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

H τιμή που γράφεις ανα τεμάχιο ?

Link to comment
Share on other sites

Να καταθεσω και εγω την εμπειρια μοτ και οποιος γνωριζει απαντα...

Εχθες ειπα και εγω σαν παιδι να του δωσω κανα ξεμπουκωμα οποτε χρειαστηκε να κανω ενα φεναρισμα πολυ αποτομο και εντονο.

Ηταν η πρωτη φορα που χρειαστηκε να ζορισω τα φρενα του αυτοκινητου (TSI 140) τοσο πολυ απο τοτε που το αγορασα.

Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευτηκε να σταματησει, τα χιλιομετρα δεν ηταν λιγα, αλλα δεν με προδωσε.

Αυτο ομως που με προβληματισε ηταν ενας θορυβος που ακουστηκε. Φανταστητε οτι φρεναρεις πανω σε σαμαρακια

και η ζαντα αναγκαζεται να ''χορεψει''. Δηλαδη ενα παρατεταμενο γκντουπ, γκντουπ, γκντουπ, γκντουπ.

Αρχικα νομιζα οτι μπορει οντως να ηταν σαμαρακια.

αλλα σημερα που περασα μερα δεν ειδα κατι σε εκεινο το σημειο. επιπλεον εκανα και μινι τεστ και το ξαναεκανε αλλα

σε μικροτερο βαθμο.

Υπαρχει προβλημα ή μπορει να μετακινηται (πηγε και εκει το μυαλο μου) κατι στο πορτ μπαγκαζ ή καπου αλλου???

Για ριξτε τις γνωμες σας ρε παιδες... :o

Οχι τιποτα αλλα μιλαμε για τα φρενα....μην ριχνω καμια μερα αγκυρες για να σταματισω... :lol:

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Να καταθεσω και εγω την εμπειρια μοτ και οποιος γνωριζει απαντα...

Εχθες ειπα και εγω σαν παιδι να του δωσω κανα ξεμπουκωμα οποτε χρειαστηκε να κανω ενα φεναρισμα πολυ αποτομο και εντονο.

Ηταν η πρωτη φορα που χρειαστηκε να ζορισω τα φρενα του αυτοκινητου (TSI 140) τοσο πολυ απο τοτε που το αγορασα.

Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευτηκε να σταματησει, τα χιλιομετρα δεν ηταν λιγα, αλλα δεν με προδωσε.

Αυτο ομως που με προβληματισε ηταν ενας θορυβος που ακουστηκε. Φανταστητε οτι φρεναρεις πανω σε σαμαρακια

και η ζαντα αναγκαζεται να ''χορεψει''. Δηλαδη ενα παρατεταμενο γκντουπ, γκντουπ, γκντουπ, γκντουπ.

Αρχικα νομιζα οτι μπορει οντως να ηταν σαμαρακια.

αλλα σημερα που περασα μερα δεν ειδα κατι σε εκεινο το σημειο. επιπλεον εκανα και μινι τεστ και το ξαναεκανε αλλα

σε μικροτερο βαθμο.

Υπαρχει προβλημα ή μπορει να μετακινηται (πηγε και εκει το μυαλο μου) κατι στο πορτ μπαγκαζ ή καπου αλλου???

Για ριξτε τις γνωμες σας ρε παιδες... :o

Οχι τιποτα αλλα μιλαμε για τα φρενα....μην ριχνω καμια μερα αγκυρες για να σταματισω... :lol:

Αυτο το γκτουπ που λες ειναι η ενεργοποιηση του ABS.

Link to comment
Share on other sites

Μη δοκιμάσεις όμως να ελέγξεις και τους αερόσακους....

Εχθες παραλιγο να εκανα τεστ και σε αυτους... :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.