Jump to content
Rooster

75ps Vs 80ps

Recommended Posts

Εγω δεν μπορω να πιστεψω πως το 100αρι απο το 80αρι εχουν τοσο μικρη διαφορα. Και το Auto motor und sport ειναι ορισμενες φορες και αυτο για τον ποτσο!!Ειναι δυνατον η εταιρια να το δινει 0-100 σε 12.2 και αυτοι να το κανουν σε 11.2? Σε κατηφορα το μετρησαν?Ειπαμε να υπαρχει διαφορα αλλα οχι και ΤΟΣΟ.

;):D:lol::D :D :lol:tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

185/60 R14 αλλα σκεφτομαι οταν φθαρουν και ειναι για αλλαγη να βαλω 195/40 R17 ή 205/40 R17 .

μεχρι τοτε θα το ψαξω καλυτερα!

Παντως στο site που μας εδωσες AYTO Τρίτη τα λαστιχα ειναι πολύ μικρά σε διαστασεις ;) , θα εχουν βαλει και αττα το χερακι τους για τις επιδοσεις....

αλλα οχι να δίνουν τοσες καλες επιδόσεις στο αμαξι. Κατι δεν παει καλά.... :lol:

Τωρα οσο αναφορα για αυτο που λες για τους ιππους που εχει τα αμαξι σου μετα από μετρηση............ μην ξεχνας και το 16V, 100hp

ελεγαν οτι εχει, 110hp ειχε πραγματικά ομως. Αρα................να τα περνουμε τα πραγματα απο την αρχή!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο site που μας εδωσες AYTO Τρίτη τα λαστιχα ειναι πολύ μικρά σε διαστασεις :D , θα εχουν βαλει και αττα το χερακι τους για τις επιδοσεις....

αλλα οχι να δίνουν τοσες καλες επιδόσεις στο αμαξι. Κατι δεν παει καλά.... :wub:

Τωρα οσο αναφορα για αυτο που λες για τους ιππους που εχει τα αμαξι σου μετα από μετρηση............ μην ξεχνας και το 16V, 100hp

ελεγαν οτι εχει, 110hp ειχε πραγματικά ομως. Αρα................να τα περνουμε τα πραγματα απο την αρχή!!!!! :lol:

1) δεν εχω οδηγησει το 100αρι και δεν λεω οτι με το 80αρι θα το περασω

2) δεν εχω δυναμομετρησει κανενα απ'τα δυο για να ξερω απο πρωτο χερι ,

παιρνω υπ'οψιν τα λεγομενα των περιοδικων! Λενε ψεματα? κι εγω τοτε...

3) απ'την εμπειρια μου επειδη εχω οδηγησει το 75 απο φιλο και σε test drive ,

ειναι πολυ αδυναμο σε σχεση με το 80αρι

και

4) εχω την εντυπωση επειδη εχω μπει σε 100αρι οτι και να ειναι μπροστα σε επιδοσεις

απο το 80αρι δεν θα ειναι με μεγαλη διαφορα! σου ευχομαι να μπεις σε 80αρι και περιμενω τις αποψεις σου!

Δικη μου αποψη οτι το 80αρι παει παρα παρα πολυ καλα για τα 80 αλογα που λενε!

Μπορει και να μου εκατσε! κι απο το εργοστασιο δεν βγαινουν ολα με τις ιδιες ανοχες...

Link to comment
Share on other sites

Καλα για τον αν ειναι μπροστα το 100αρι δεν πιστευω να υπαρχει αμφιβολια, αλλιως ολοι θα περναμε 80αρια. Τωρα για να σου εκατσε απο το εργοστασιο το βλεπω χλωμο, γιατι δεν ειναι κανενα 50αρι παπι που ειναι οπως λες οτι σου κατσει απο το εργοστασιο. Τωρα αν εισαι τοσο ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο σου μπραβο, μακαρι να ημασταν ολοι μας ετσι.

υ.σ. Ασχετο, αλλα τι αμαξι ειχες πριν παρεις το Πολο? Ρωταω, γιατι εγω πριν ειχα ενα rover metro με το πολυ 35-40 αλογα και μολις πηρα το πολο νομιζα πως ειχα Ferrari! tongue.gif

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

Καλα για τον αν ειναι μπροστα το 100αρι δεν πιστευω να υπαρχει αμφιβολια, αλλιως ολοι θα περναμε 80αρια. Τωρα για να σου εκατσε απο το εργοστασιο το βλεπω χλωμο, γιατι δεν ειναι κανενα 50αρι παπι που ειναι οπως λες οτι σου κατσει απο το εργοστασιο. Τωρα αν εισαι τοσο ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο σου μπραβο, μακαρι να ημασταν ολοι μας ετσι.

υ.σ. Ασχετο, αλλα τι αμαξι ειχες πριν παρεις το Πολο? Ρωταω, γιατι εγω πριν ειχα ενα rover metro με το πολυ 35-40 αλογα και μολις πηρα το πολο νομιζα πως ειχα Ferrari! tongue.gif

το πρωτο μου αυτοκινητο ειναι!

οδηγουσα ομως το passat (1,6 97') golf (1,4 03')

ενας φιλος εχει το 100αρι το πολο (δε λεω παει παρα πολυ καλα...) αλλα δε μου φαινεται να εχει και τεραστιες διαφορες!

παιζουν 1002 τωρα....

για να μπουμε και on topic το 80αρι εχει αλλο κινητηρα απο τον 75αρη οχι απλα μια βελτιωση του κι αποδιδει σε ολο το φασμα των στροφων σαν τον 100αρι ...

αποψη μου!!!

δεν εχει τυχει να δω ποιες ειναι οι διαφορες τους!

μεχρι στιγμης...

Link to comment
Share on other sites

καλα το 100αρι δεν αποδιδει και σε ολο το φασμα των στροφων, μονο μετα τις 4000. Και ναι το 80αρι ειναι fsi αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Είχα παλιά το Fabia 101HP, το οποίο και πούλησα πέρσυ για το TSi μου. Είχε ακριβώς την ίδια μηχανή με το τότε POLO (2002). Το αμάξι το ξεφορτώθηκα κακήν κακώς. Εκτός από την πολύ κακή ποιότητα κατασκευής, είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα λάδια. Στα 96000km που το πούλησα (τα μισά ήταν Αθήνα - Θεσσαλονίκη) έφτασε να καίει 1lt λάδι στα 300 !!!! km. Η αλήθεια είναι οτί από ιπποδύναμη ήταν ΟΚ, (αν και την έβγαζε πολύ ψηλά και στις χαμηλές στροφές ήταν ψόφιο). Από προσωπική εμπειρία δεν θα συσιστούσα σε κανέναν να πάρει τα 100 άλογα, ο κινητήρας είναι στα όριά του. Νομίζω ότι ο 80άρης είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι το FSI στό οποίο αναφέρεστε?

@

τεχνολογια αμεσου ψεκασμου μεσα στο χωρο καυσης κι οχι εξω απο αυτον!

κοινως το μπεκ ειναι μεσα στα θαλαμο καυσης κι οχι στην πολλαπλη εισαγωγης!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. και εγώ έχω αγοράσει ένα Polo 1.4 80ps. Είχα διαβάσει για το άρθρο στο Autotriti για τα 93 άλογα και δεν ξέρω τι να πώ.

Ο κινητήρας μέχρι στιγμής φαίνεται super. κατανάλωση απιστευτα μικρή και επιδόσεις ικανοποιητικές. ο πωλητής στην αντιπροσωπεια υποστήριζε οτι έχει ενα 100αρι και ότι το 80αρι είναι καλύτερο στα χαμηλά. Το αμαξάκι για τα λεφτά του είναι super!

Ασχετο, πρώτη αλλαγή λαδιών στα πόσα λέτε? 15000 που λένε στην vw η 7500 για να φύγουν και τα πρώτα λαδάκια?

Link to comment
Share on other sites

GrayGolf -> στα 7500 καλά είναι για πρώτο service

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Ρε αρχηγέ όλοι έτσι μου λένε αλλά οι μπιπ στην αντιπροπεία (Λ.Βουλιαγμένης) επιμένουν κάθε 15000. Λένε και καλά ότι είναι longlasting και τέτοια. Με τα πολλά, αν πάς για τα 7500χμ λές να πάς σε επίσημο ή να τους γράψω και να πάω σε κάποιον δικο μου? Το ρωτάω αυτο γιατιί έχω διαβάσει ουκ ολίγα για την εν λόγω αντιπροσωπέια και τα service της. Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην είναι πιο δυνατό το 80άρι και από EVO. Εγώ λάδια αλλάζω ανα 15.000 και την πρώτη αλλαγή την έκανα στις 15.

Δεν έχει ανάγκη. Αν είχαμε καμια μηχανή με 300 άλογα ναι να αλλάζαμε λάδια συχνά, θα ήταν κινητήρας επιδόσεων και θα τον φροντίζαμε. Αλλά τώρα τα κάρα με τα 75 άλογα και κόφτη στις 5800 σιγά μην τα αλλάζουμε λάδι πιο νωρίς από το κανονικό.

Εδώ οι Πόρσε αλλάζουν ανα 30 χιλιάρικα λάδια.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα το αμαξάκι μου στο συνεργείο και μου εδωσαν ενα Polo 6n2 με 100 άλογα. Δεν ξέρω αν το 80 που έχω θα πηγαίνει έτσι όταν με το καλό το στρώσω αλλά το 100άρι πάει πολύ καλά. Χάνει σε ποιότητα, λόγω παλιαότητας αλλα σε γκάζι είναι σούπερ! Όταν με το καλό το στρώσω το 80άρι μου μάλλον θα πάω να το τσιμπίσω λιγάκι. Ωραία τα 100άλογα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.