Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

13 minutes ago, sirdimitris said:

Οσο και να χτυπιουνται καποιοι για μενα το 5w30 τελειωσε. 

Μια μερα σβηστο το πετυχα δεν εκανε cold start. Η διαφορα χαοτικη δεν ακουγεται τιποτα..

ειναι το ιδιο βιντεο δυο φορες, την 2η ο ηχος εχει ενισχυση στο διπλασιο. 

https://vid.me/Msh8

 Δηλαδη εσενα με κρυα εκκινηση κατεβαινει κατευθειαν στο ρελαντι και δεν κραταει ουτε 50 στροφες παραπανω ; Μας δουλευεις ψιλο γαζι μου φαινεται . Το δευτερο βιντεο ( ειχες τρια μαζι  στο πρωτο βιντεο και ενα μονο του ) γιατι διαγραφηκε ; Εκει το ρελαντι κρατιοταν ψηλοτερα και μπορουσε να θεωρηθει στην κατηγορια κρυας εκκινησης . Μιλαω για αυτο το βιντεο εδω :

https://vid.me/StS2

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν , sirdimitris said:

Οσο και να χτυπιουνται καποιοι για μενα το 5w30 τελειωσε. 

Μια μερα σβηστο το πετυχα δεν εκανε cold start. Η διαφορα χαοτικη δεν ακουγεται τιποτα..

ειναι το ιδιο βιντεο δυο φορες, την 2η ο ηχος εχει ενισχυση στο διπλασιο. 

https://vid.me/Msh8

Κανεις το λαθος και συγγρινεις ταλαιπωρημενο λαδι με καινουριο, σαφως ενα καινουριο λαδι θα κανει αθορυβο τον κινητηρα στα πρωτα km λειτουργιας του, και ποιο θορυβωδες κοντα στην αλλαγη του.

Το οτι δεν εκανε cold start δεν εχει να κανει με τα λαδια, αλλα με τις συνθηκες εξωτερικης θερμοκρασιας.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, dasauto said:

Κανεις το λαθος και συγγρινεις ταλαιπωρημενο λαδι με καινουριο, σαφως ενα καινουριο λαδι θα κανει αθορυβο τον κινητηρα στα πρωτα km λειτουργιας του, και ποιο θορυβωδες κοντα στην αλλαγη του.

Το οτι δεν εκανε cold start δεν εχει να κανει με τα λαδια, αλλα με τις συνθηκες εξωτερικης θερμοκρασιας.

Ισχυει ,αλλα ας ειναι και ετσι , δεν γινεται με σωστη ακολουθια κινησεων . Ανεβαζει βιντεο  κοντα στην αλλαγη , μετα με καινουρια λαδια , ενα με εντελως μετα απο πορεια ,διαγραφει το βιντεο που ειχε ανεβασμενο ρελαντι,  τωρα πειραζει τα db του βιντεο πονηρευοντας μας οτι δεν ειναι ισως ο σωστος ηχος αυτος που ακουμε . Εξοχα , εξοχα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να πεισω κανεναν τα "παλια λαδια" καναν 4900κμ μονο και ναι ετσι παιρνει δεν ξερω τι αμαξι εχεις εσυ....

Πολλες ταινιες μου φαινεται βλεπετε...ενισχυσα τον ηχο για να δειτε δεν ακουγεται τιποτα. 

Το ξαναανεβαζω το βιντεο δεν εχω θεμα...

Πες μου ομως αν ξερεις πως δουλευει το cold start... Τον χειμωνα δυσκολα κανει γιατι δεν εχει να τραβηξει απ εξω ζεστο αερα οπως το καλοκαιρι...

Εγω αρχισα να παραπονιεμαι για ηχο απο τοτε που εκανα την πρωτη αλλαγη λαδιων που σημαινει οτι δεν ηταν σωστο λαδι

*Δυστυχως βλεπω το εχω σβησει το βιντεο αλλα θα τραβηξω αλλο αν ειναι να μην κοιμηθεις..

Παντως κωλολαδο γενικα το αμαξι δεν τραβαει μια :( 

https://vid.me/KQdE

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, sirdimitris said:

Δεν εχω να πεισω κανεναν τα "παλια λαδια" καναν 4900κμ μονο και ναι ετσι παιρνει δεν ξερω τι αμαξι εχεις εσυ....

Πολλες ταινιες μου φαινεται βλεπετε...ενισχυσα τον ηχο για να δειτε δεν ακουγεται τιποτα. 

Το ξαναανεβαζω το βιντεο δεν εχω θεμα...

Πες μου ομως αν ξερεις πως δουλευει το cold start... Τον χειμωνα δυσκολα κανει γιατι δεν εχει να τραβηξει απ εξω ζεστο αερα οπως το καλοκαιρι...

Εγω αρχισα να παραπονιεμαι για ηχο απο τοτε που εκανα την πρωτη αλλαγη λαδιων που σημαινει οτι δεν ηταν σωστο λαδι

Δεν εχω τιποτα μαζι σου ουτε με κανεναν παροτι ισως το υφος που γραφω φανει μερικες φορες "επιθετικο" . Απλα μου αρεσει η ταξη , αυτο ειναι ολο , τα θελω ολα σε σωστη σειρα οταν και οπως πρεπει . Μιας και μιλαμε για βιντεο ,παρε και το δικο μου . 5.500 χλμ απο αλλαγη με 5w-40 505.01 λαδι ,με 2Τ παντα μεσα στο καυσιμο . Δεν ειναι κρυα εκκινηση καθοτι επεστεψα σπιτι κατα τις 6 . Το βιντεο ειναι με ανοιχτη πορτα ,ανοιχτο καπω και εχω αφαιρεσει και το πλαστικο καλυμα της μηχανης για να καταγραψω οσο γινεται περισσοτερο ηχο απο την καμπινα .

https://sendvid.com/z7trvqsa

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, sirdimitris said:

*Δυστυχως βλεπω το εχω σβησει το βιντεο αλλα θα τραβηξω αλλο αν ειναι να μην κοιμηθεις..

Παντως κωλολαδο γενικα το αμαξι δεν τραβαει μια :( 

https://vid.me/KQdE

Μην παιδευεσαι ,αληθεια λεω ,δεν θα βγει ακρη . Απλως ευχομαι να μην σου βγει σε κακο ,ασχετα απο τι λεμε ,το λαδι ειναι πολυ ψιλο και σε αμαξι που εχει ταση να τσιμπαει .

Τωρα απο γκαζι , εχει αρκετο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πετρελαιο ειναι...μια χαρα ακουγεται.. και εγω σε qashqai 1.6 βαζω total 5w40 και παει μια χαρα αλλα εδω το εψαξα γιατι δεν μου αρεσε που κατι χτυπαγε. 

Στα γιαπωνεζικα και μια βδομαδα σβηστο βαζεις μπρος φευγεις με ανεβασμενο ρελαντι οπως ειναι και δεν νοιωθει τιποτα ουτε κανει τον παραμικρο ηχο 119000κμ

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sirdimitris said:

Πετρελαιο ειναι...μια χαρα ακουγεται.. και εγω σε qashqai 1.6 βαζω total 5w40 και παει μια χαρα αλλα εδω το εψαξα γιατι δεν μου αρεσε που κατι χτυπαγε. 

Στα γιαπωνεζικα και μια βδομαδα σβηστο βαζεις μπρος φευγεις με ανεβασμενο ρελαντι οπως ειναι και δεν νοιωθει τιποτα ουτε κανει τον παραμικρο ηχο 119000κμ

Στα ιαπωνικα οταν ακουσεις κατι εχεις δυο επιλογες  ,η το πετας ολοκληρο η του σκας κανα 10ρικο και βγαινεις με 600+ εξω, δεν παιρνουν μισες λυσεις  , εδω τουλαχιστον κατι μπαλωνουμε .

Link to comment
Share on other sites

@O Palios το αμαξι εχει να παρει μπρος απο χτες αν δεις τα κμ δεν κινηθηκε.. Τωρα αν ψαχνετε παλι ιντριγκες στο βιντεο δειχνει οτι εκεινη την ωρα πηγα! 

Δες το και πες μου γνωμες τωρα που κρυωσε ο καιρος...Cold start συνηθως οταν εχει πανω απο 28°C μου κανει για να τραβηξει ζεστο αερα απ εξω

https://vid.me/7CDT

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , sirdimitris said:

@O Palios το αμαξι εχει να παρει μπρος απο χτες αν δεις τα κμ δεν κινηθηκε.. Τωρα αν ψαχνετε παλι ιντριγκες στο βιντεο δειχνει οτι εκεινη την ωρα πηγα! 

Δες το και πες μου γνωμες τωρα που κρυωσε ο καιρος...Cold start συνηθως οταν εχει πανω απο 28°C μου κανει για να τραβηξει ζεστο αερα απ εξω

https://vid.me/7CDT

Άψογο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ castrol 5-30 μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Σε λίγο καιρό που θα πιάσουν τα κρύα θα δοκιμάσω τα 0-30.Έχω χάσει επεισόδια απο τη συζήτηση μάλλον..Το polo μου (6r tsi) ακόμα και με τα 5-30 κρύο σηκώνει στάθμη αμέσως.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kostas 1980 said:

Χρησιμοποιώ castrol 5-30 μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Σε λίγο καιρό που θα πιάσουν τα κρύα θα δοκιμάσω τα 0-30.Έχω χάσει επεισόδια απο τη συζήτηση μάλλον..Το polo μου (6r tsi) ακόμα και με τα 5-30 κρύο σηκώνει στάθμη αμέσως.

 

 Ειναι το ιδιο μοτερ με του @sirdimitris ; Αν ναι ,σε παρακαλω κανε τον κοπο να τραβηξεις ενα βιντεο και ανεβασε το ,να δουμε εαν εφταιγαν τα λαδια η κατι αλλο σε αυτον . Εχω ακουσει πολλα tsi ,και δεν ειχαν προβλημα χτυπου με τα λαδια ,μονο οτι ηταν ψιλα και υπηρχε σε αρκετα καταναλωση λαδιου (πιστευω οτι τα εσκιζαν ολημερις ,αλλα δικο τους θεμα ) . Ειμαι περιεργος εαν με το 5w-30 που εχεις ,θα κανει και εσενα το ιδιο οπως αυτου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μοτέρ μου είναι 8 βάλβιδο μονού εκκεντροφόρου.Έχω 60.000 χιλιόμετρα με εξαιρετική χρήση του κινητήρα.Λάδια δεν τσιμπάει καθόλου μα καθόλου!!!!!!Castrol χρησιμοποιώ.Ακόμα και ο μηχανικός που μου κάνει τα service μου είπε πως ακόμα και κρύο δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sirdimitris said:

διαβαστε το θεμα...22 ιουνιου τα λαδια ηταν 4μηνων αλλα απ την αρχη καναν ετσι https://vid.me/o6hf

Σε αυτο το βιντεο οπως βλεπω , τα οργανα κανουν check ,πηγαινοντας απο το min στο max  ,ενω στα τωρινα βιντεο ,δεν το βλεπω αυτο. Γιατι ;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kostas 1980 said:

Το μοτέρ μου είναι 8 βάλβιδο μονού εκκεντροφόρου.Έχω 60.000 χιλιόμετρα με εξαιρετική χρήση του κινητήρα.Λάδια δεν τσιμπάει καθόλου μα καθόλου!!!!!!Castrol χρησιμοποιώ.Ακόμα και ο μηχανικός που μου κάνει τα service μου είπε πως ακόμα και κρύο δουλεύει άψογα.

 Γνωμη μου, μην αλλαξεις προς τα κατω λαδια . Κρατα αυτο και οταν ,καποτε ,στο μακρινο μακρινο μελλον αρχισει ,τοτε βαλε ενα νουμερο παχυτερο . Μιλαω για 1 λιτρο στα 5.000 χιλιομετρα ,τοτε να βαλεις αλλο .

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , O Palios said:

Σε αυτο το βιντεο οπως βλεπω , τα οργανα κανουν check ,πηγαινοντας απο το min στο max  ,ενω στα τωρινα βιντεο ,δεν το βλεπω αυτο. Γιατι ;

Μακαρι να ηξερα κι εγω το γιατι..Μια το κανει μια οχι.. ειναι απο vagcom λειτουργια needle sweep

Link to comment
Share on other sites

Μερα 3η...εκκινηση μια χαρα χωρις ηχος αλλα εχουμε κακα μαντατα..

Εβλεπα τοσο καιρο misfires απο vagcom σημερα αναψε και βλαβη για κυλινδρο 2..

Φαινεται στο τελος του βιντεο που αναβοσβηνει

https://vid.me/uFBC

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια φόρα που κοίταξα λάδια ήταν τον αύγουστο και ήταν στην μέση
Τώρα είναι σχεδόν στο όριο και παίζει να είναι πιο κάτω. Εννοείται   στην πρώτη ευκαιρία θα συμπληρώσω με αυτο +αυτα ποου θα πάρω για το σερβις
Πόσο περίπου είναι η απώλεια? Μπορούμε να πούμε είναι φυσιολογικό?
Μου φαίνεται παράξενο τόσα χρόνια τέτοια εποχή να είναι τόσο λίγο με την ίδα χαλαρη οικονομική οδήγηση.
Πέρυσι είχα αλλάξει βαλβίδα ανακύκλωσης αναθυμιάσεων λάδιου η όπως στο καλό λέγεται που είχε σπάσει και έχει λάδια πάνω στο μοτέρ. 
Τα καθάρισα όσο μπορούσα και το παρακολουθω για τυχον διαρροή απο την φλάντζα!
 

Edited by naruel
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, naruel said:

Τελευταια φόρα που κοίταξα λάδια ήταν τον αύγουστο και ήταν στην μέση
Τώρα είναι σχεδόν στο όριο και παίζει να είναι πιο κάτω. Εννοείται   στην πρώτη ευκαιρία θα συμπληρώσω με αυτο +αυτα ποου θα πάρω για το σερβις
Πόσο περίπου είναι η απώλεια? Μπορούμε να πούμε είναι φυσιολογικό?
Μου φαίνεται παράξενο τόσα χρόνια τέτοια εποχή να είναι τόσο λίγο με την ίδα χαλαρη οικονομική οδήγηση.
Πέρυσι είχα αλλάξει βαλβίδα ανακύκλωσης αναθυμιάσεων λάδιου η όπως στο καλό λέγεται που είχε σπάσει και έχει λάδια πάνω στο μοτέρ. 
Τα καθάρισα όσο μπορούσα και το παρακολουθω για τυχον διαρροή απο την φλάντζα!
 

 Νομιζω οτι οταν φτανει στην μεση ο δεικτης ,πρεπει να συμπληρωνουμε ,δεν ειναι σωστο να το αφηνουμε παρακατω . Οταν ξεκινας το αμαξι , σηκωνει λαδια ,αμα χτυπησεις μιζα απο κρυο και αμεσως κοιταξεις δεικτη θα δεις οτι λειπουν τα 3/4 του δεικτη περιπου . Εαν το αφησες μεχρι το min , κακως . Αυτο δημιουργει φθορα στην μηχανη η οποια εν καιρω θα κανει την εμφανιση της με την μορφη του " αφου δεν εκαιγα ,γιατι καιω ; " Αυτο ακριβως που ρωτησες δηλαδη . Ειναι γνωστο οτι ειμαι πολεμιος του 5w-30 και εχω εξηγησει τους λογους και ειναι επισης γνωστο οτι ειμαι υπερμαχος του 5w-40 ( η σε γενικες γραμμες το 40αριου για την Ελλαδα ) και εχω εξηγησει τους λογους . Εαν καις λαδι , για να αλλαξεις ρευστοτητα πρεπει να ειναι γνωστο σε ποσα χιλιομετρα εκαψες την ποσοτητα που λειπει . 1 λιτρο στα 5.000 ισουτε με αλλαγη ρευστοτητας εφ οσων δεν εχουμε κεφια και λεφτα για ανοιγμα μηχανης .Καλο ομως ειναι να ξανατσεκαρεις την βαλβιδα ,οταν αυτη δεν δουλευει σωστα ,το πρωτο πραγμα στο οποιο εχει αντικτυπο ειναι τα λαδια . Η εποχη ειναι η καταλληλη για να δειξει οτι η μηχανη εχει φθορες ,κρυωνει ο καιρος ,ανοιγουν οι ανοχες της μηχανης και εαν υπαρχει θεωρητικα προβλημα μηχανης, αυτο θα γινει πιο εντονο με τα κρυα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι αποκλειστικά  και μονο φταιω εγω που το αφησα και δεν το ειδα νωρίτερα! Απο την τελευταία  φορα που το ειδα σιγουρα 5000 εχω κανει μπορει και 7! Οσο για τα υπολοιπα σου στελνω μηνυμα Παλιέ!

EDIT

1.Είδα  την συζήτηση  για 30αρι-40αρι και δεν συμφωνώ  ως προς το 40αρι

2. Μαζι με το μονολιτρο για συμπληρωμα να τσιμπησω και αυτο για το Σερβις? 

http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/brand/castrol/castrol-edge-fst-5w30-280.html

Edited by naruel
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, naruel said:

Οχι αποκλειστικά  και μονο φταιω εγω που το αφησα και δεν το ειδα νωρίτερα! Απο την τελευταία  φορα που το ειδα σιγουρα 5000 εχω κανει μπορει και 7! Οσο για τα υπολοιπα σου στελνω μηνυμα Παλιέ!

EDIT

1.Είδα  την συζήτηση  για 30αρι-40αρι και δεν συμφωνώ  ως προς το 40αρι

2. Μαζι με το μονολιτρο για συμπληρωμα να τσιμπησω και αυτο για το Σερβις? 

http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/brand/castrol/castrol-edge-fst-5w30-280.html

Μην κοιτας τοσο αραια τα λαδια σου ,ακομα και τα πιο τελεια να βαλεις ,θελει εποπτευση τουλαχιστον ανα 15 μερες αμα πηγαινεις νορμαλ ,αμα εισαι "γρηγορος" πιο τακτικα .

1. Σεβαστο .

2 . Βαζω παντα 3/4 του δεικτη συνεπως δεν εχω ξεπερασει ποτε τα 4 λιτρα .Νομιζω σαν συνολο ο κατασκευαστης λεει 4.3 λιτρα .

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, naruel said:

Μπακαλιστικα που το υπολογισα μου "εκαψε " 1 λιτρο και κατι στα 9000+ χιλιόμετρα 

 Δεν χρειαζεται να αλλαξεις ρευστοτητα  . Αμα αυτο που εκαψες τωρα ,το καις στα 5-6.000 τωτε ναι,θες αλλαγη σε κατι παχυτερο .

Edit : διαφορετικοι χρωματισμοι .

Edited by O Palios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.