Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Την επόμενη φορά που θα γράψεις ότι νά 'ναι θα κάνω αναφορά να σε μαζέψουνε παλιοφλύαρε κάγκουρα ! tongue.giftongue.gif

Να φύγεις, να πάς αλλού !

εχεις κατι κατα νου?

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα επειδη ειχα βγαλει το καπακι απο το φιλτροκουτι(j&r φιλτρο φοραω) καταλαβα οτι εχασα στα χαμηλα βεβαια τωρα με το προγραμμα δεν το εχω δοκιμασει...μπορεις να μου πεις τι καταλαβες με το δικο σου...?αξιζει η' τραβαει πολυ ζεστο αερα?ευχαριστω προκαταβολικα worthy.gif

Πριν μερικές μέρες που έπρεπε να πάω κάπου έβαλα το καπάκι για να μην κάνει θόρυβο και αμέσως φάνηκε ότι στα ψηλά έκοψε κάπως αλλά χαμηλά δεν αισθάνομαι κάποια διαφορά.

Αξίζει χωρίς το καπάκι γιατί όπως είχα ξαναπεί όταν έβαλα το πρόγραμμα, χωρίς το καπάκι στο δυναμόμετρο βλέπαμε 4-5 ίππους παραπάνω. Χωρίς πρόγραμμα δεν ξέρω ποιά είναι ακριβώς η διαφορά ίππων.

Link to comment
Share on other sites

για πες φιλε κοσμα ποιο bmc θα βαλεις του 140?

για πες τη γνωμη σου αν θελεις για αυτο που λεω παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

για πες φιλε κοσμα ποιο bmc θα βαλεις του 140?

για πες τη γνωμη σου αν θελεις για αυτο που λεω παραπανω!

Εγώ λέω να βάλω χοάνη για να μην χάσω και τον φυσικό ήχο της σκάστρας tongue.gif και πρέπει μετά να βάζω αυτά τα spacer.

Δεν ξέρω τη διαφορά θα έχει το βαρελάκι από τη χοάνη από απόδοση.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

 Χαιρετώ όλη την παρέα, χθες πήγα από overload και κάναμε δοκιμές όσον αφορά την εισαγωγή. Ξυλώσαμε τελείως την εισαγωγή (η οποία είναι και αστεία) και αρχικά δοκιμάσαμε το βαρελάκι της Pipercross carbon και ρίξαμε τον σωλήνα χαμηλά μέσα στο καπό, πήγαμε για μέτρηση με vag-com και μετρήσαμε αρκετά μεγαλύτερη εισροή αέρα (120gr) καθώς και μεγαλύτερη πίεση της τουρπίνας στις υψηλές στροφες σε σχέση με το φεβρουάριο που είχαμε βάλει το πρόγραμμα! Η διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ των δύο μετρήσεων είναι 20 βαθμοί κελσίου (30 τότε 50 χθες) οπότε είναι εντελώς αφύσικο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Γενικά ένιωσα το αμάξι πιο ζωντανό. Επειδή το βαρελάκι είναι λίγο ακριβη λύση και ύστερα από υποδείξεις του Γιάννη τοποθετήσαμε ακριβώς μετά την τουρμπίνα τη χοάνη/μανιτάρι της Pipercross το οποίο και στάθηκε ακριβώς μπροστά από το άνοιγμα που έχει η μετώπη (αύριο θα ανεβάσω φωτό). ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: ο ήχος είναι απίστευτα πορωτικός και sport δεν ακούγετε αυτό το καγκουρίστικο γουργουριτό που έκανε χωρίς το καπάκι αλλά ακούς το φήσιμα της τουρμπίνας και το σκάσιμο της σκαστρας σε όλο του το μεγαλείο! Η απόδοση φαίνεται να έχει βελτιωθεί σημαντικά (μάλλον καλύτερα ακόμα και από το βαρελάκι) σε όλο το φάσμα των στροφών (το κατάλαβε μέχρι και η γυναίκα μου σαν συνοδηγός tongue.gif ) και γενικά σήμερα ταξίδεψε πολύ άνετα με a/c ανοιχτό συνέχεια και εξωτερικές θερμοκρασίες 33-34C. Η λύση είναι φθηνή (100 ευρώ) και μάλλον η πιο αποδοτική, το μόνο που μένει είναι να απομονώσουμε λίγο τη χοάνη με κάποιο μεταλλικό ή πλαστικό τοιχάκι από την μεριά του ψυγείο (αριστέρα και κάτω) για να τραβάει όσο περισσότερο κρύο αέρα γίνεται και όχι ζεστό.

ΥΓ προς όλους όσους έχουν πρόγραμμα στον 122 (Κοσμά με ανοιτό το καπάκι κυρίως): όταν δίνω 100% γκάζι και η τουρμπίνα δουλεύει στο τέρμα, πέρα από το σφύριγμα της τουρμπίνας ακούγετε και ένα οξύ "ιιιιιιιιιιι" όπως όταν λέμε "μπιπ" και τραβάμε το "ι" (δε ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω), ο Γιάννης μου είπε πως είναι ο αέρας που περνάει απλά θέλω να δω αν το ακούτε και οι άλλοι.

Αυτά τα ολίγα!

Edited by PanosA3
Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε πανο σου εχω στηλει msg..

ψηφιζεις χωανη δλδ; εμενα το βαρελακι γιατι με ψηνει ποιο πολυ σαν ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ προς όλους όσους έχουν πρόγραμμα στον 122 (Κοσμά με ανοιτό το καπάκι κυρίως): όταν δίνω 100% γκάζι και η τουρμπίνα δουλεύει στο τέρμα, πέρα από το σφύριγμα της τουρμπίνας ακούγετε και ένα οξύ "ιιιιιιιιιιι" όπως όταν λέμε "μπιπ" και τραβάμε το "ι" (δε ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω), ο Γιάννης μου είπε πως είναι ο αέρας που περνάει απλά θέλω να δω αν το ακούτε και οι άλλοι.

Αυτά τα ολίγα!

Ναι και σε εμένα ακούγεται και ακουγότανε και χωρίς πρόγραμμα κι αν ακούσεις προσεκτικά και το βιντεάκι που έχω ανεβάσει στο 0-100 ακούγεται και εκεί!

Αυτό ακριβώς πίστευα και περίμενα κι εγώ να συμβεί με το ξύλωμα αυτής της ανορθόδωξης εισαγωγής και τελικά επιβεβαιώνεται. Ενδιαφέρον είναι αυτό που λες ότι έχει σταματίσει το γουργουριτό που έκανε με τον παπά αλλά χωρίς το καπάκι! Αέρα από που φέρατε? δεν ξέρω πως είναι στο Α3 αλλά στο golf μπορεί να ανέβει αέρας από το προβολάκι και έχει πολύ καλή ροηκότητα ο αέρας έτσι!

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Poen: θα γλυτώσεις 200 ευρώ και θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με την χοάνη ή το πολύ το ίδιο.

Κοσμά: δεν έχουμε ΄φερει ακόμα αέρα από κάπου συγκεκριμένα, θα ανεβάσω φώτο αύριο με το φως για να δείτε πως είναι, ο αέρας έρχεται κυρίως από τις τρύπες που ήδη είχε πάνω από τη κεντρική γρίλια της μάσκας, σκέφτομαι να ανοίξω κάποιες χαραμάδες στην γρίλια της μάσκας και να απομονώσουμε όσο γίνεται τη χοάνη από τον αέρα του ψυγείο που είναι και η κύρια πηγή θερμότητας.

Χρειάζομαι άμεσα ένα καλώδιο vag-com please αν ξέρετε που μπορώ να βρω βοηθήστε, το λογισμικό το βρίσκεις και στο internet ε?

Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

με απλη αμολυβδη βενζινη και αρκετη ζεστη ακουω τα πυρακια να χλιμιντριζουν που και που στο ξεκινημα με πρωτη ή στις αλλαγες ταχυτητων με χαμηλες στροφες.Μηπως ειναι το δικο μου αυτι ευαισθητο στους ηχους? hmmm.gif Απο αποδοση ειναι η ιδια αλλα οσο να 'ναι ο ηχος της προαναφλεξης ειναι σπαστικος.

Link to comment
Share on other sites

με απλη αμολυβδη βενζινη και αρκετη ζεστη ακουω τα πυρακια να χλιμιντριζουν που και που στο ξεκινημα με πρωτη ή στις αλλαγες ταχυτητων με χαμηλες στροφες.Μηπως ειναι το δικο μου αυτι ευαισθητο στους ηχους? hmmm.gif Απο αποδοση ειναι η ιδια αλλα οσο να 'ναι ο ηχος της προαναφλεξης ειναι σπαστικος.

Αν έχεις πρόγραμμα ρυθμισμενο για 100αρα και βάζεις απλή ....απλά κυνηγάς την τύχη σου!!!!!!

Αν είσαι "μαμα" τότε να αλλάξεις βενζινάδικο γιατί πρέπει να είναι πολύ μαπα βενζίνη που βαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος που ακουγεται στην αλλαγη 1ης-2ας με χαμηλες στροφες δεν νομιζω οτι ειναι πυρακια, προσωπικα τον ακουω σε ολα τα αυτοκινητα..

Link to comment
Share on other sites

σημερα με τη ζεστη πεθανε το τσακι μου!

πανο που πηγες για maha?

και ποσο σου ειχε βγαλει περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα Maha φωτεινέλη και μου είχε βγάλει 156 άλογα και 245 ΝΜ (25 kg) ροπή. Τώρα με τη χοάνη πρέπει να έχει πάρει τουλάχιστον 5 άλογα (ο Κοσμάς είχε δει 5 άλογα με ανοιχτό τοφιλτροκούτι μόνο) ίσως και παραπάνω. Τώρα θα ξαναπάω σε ένα άλλο καινούριο στην Αθήνα, Digigram νομίζω λέγεται και είναι επίσης αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαξει κανεις το φιλτρο αερα; Εχω 30.000χλμ και ειπα να το αλλαξω τωρα και να μη περιμενω τις 60000 του σερβις οποτε ξεβιδωσα το φιλτροκουτι, εβγαλα τη βαση και οταν πηγα να βαλω το νεο φιλτρο (mann) η βαση εμπαινε με πολυ δυσκολια και φοβηθηκα μη κανω ζημια οποτε ξαναεβαλα το παλιο οπου η βαση εμπαινε πολυ ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα Maha φωτεινέλη και μου είχε βγάλει 156 άλογα και 245 ΝΜ (25 kg) ροπή. Τώρα με τη χοάνη πρέπει να έχει πάρει τουλάχιστον 5 άλογα (ο Κοσμάς είχε δει 5 άλογα με ανοιχτό τοφιλτροκούτι μόνο) ίσως και παραπάνω. Τώρα θα ξαναπάω σε ένα άλλο καινούριο στην Αθήνα, Digigram νομίζω λέγεται και είναι επίσης αξιόπιστο.

Για να είναι συγκριτικές (κατά το δυνατόν )οι μετρήσεις, πρέπει να δυναμομετρηθεί στο ίδιο δυναμόμετρο με τις ίδιες κατά το δυνατόν εξωτερικές συνθήκες θερμοκρασίας, υγρασίας, ατμοσφαιρικής πίεσης κ.λ.π. Διαφορετικά είναι πεταμένα λεφτά.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81
με απλη αμολυβδη βενζινη και αρκετη ζεστη ακουω τα πυρακια να χλιμιντριζουν που και που στο ξεκινημα με πρωτη ή στις αλλαγες ταχυτητων με χαμηλες στροφες.Μηπως ειναι το δικο μου αυτι ευαισθητο στους ηχους? hmmm.gif Απο αποδοση ειναι η ιδια αλλα οσο να 'ναι ο ηχος της προαναφλεξης ειναι σπαστικος.
Αν έχεις πρόγραμμα ρυθμισμενο για 100αρα και βάζεις απλή ....απλά κυνηγάς την τύχη σου!!!!!!

Αν είσαι "μαμα" τότε να αλλάξεις βενζινάδικο γιατί πρέπει να είναι πολύ μαπα βενζίνη που βαζεις.

Ηταν θεμα βενζινης τελικως,απο δυο διαφορετικα βενζιναδικα.Το πρωτο ειναι μια AEGEAN στην τατοιου,στη μεταμορφωση (ειχε καμπανιαστει παλαιοτερα ως cyclon) και το δευτερο μια πασιγνωστη ΕΚΟ στην κλεισθενους,στο γερακα.

Τα πυρακια εξαφανιστηκαν μετα απο λιγα χιλιομετρα προσαρμογης και αφου ειχε προηγηθει γεμισμα σε πρατηριο ΕΛΙΝ,το οποιο φημιζεται κατα γενικη ομολογια για την ποιοτητα καυσιμων-ιδιοκτητη.Περιοχη δεν αναφερω για να μη θεωρηθει μεροληψια.

Προσοχη λοιπον στις φθηνες βενζινες...

Υ.Γ Ειμαι "μαμα"

Link to comment
Share on other sites

Ηταν θεμα βενζινης τελικως,απο δυο διαφορετικα βενζιναδικα.Το πρωτο ειναι μια AEGEAN στην τατοιου,στη μεταμορφωση (ειχε καμπανιαστει παλαιοτερα ως cyclon) και το δευτερο μια πασιγνωστη ΕΚΟ στην κλεισθενους,στο γερακα.

Τα πυρακια εξαφανιστηκαν μετα απο λιγα χιλιομετρα προσαρμογης και αφου ειχε προηγηθει γεμισμα σε πρατηριο ΕΛΙΝ,το οποιο φημιζεται κατα γενικη ομολογια για την ποιοτητα καυσιμων-ιδιοκτητη.Περιοχη δεν αναφερω για να μη θεωρηθει μεροληψια.

Προσοχη λοιπον στις φθηνες βενζινες...

Υ.Γ Ειμαι "μαμα"

πες μου οτι εβαλες βενζινη στον ασλανογλου στην εκο πριν το φαναρι?

μακρυαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαξει κανεις το φιλτρο αερα; Εχω 30.000χλμ και ειπα να το αλλαξω τωρα και να μη περιμενω τις 60000 του σερβις οποτε ξεβιδωσα το φιλτροκουτι, εβγαλα τη βαση και οταν πηγα να βαλω το νεο φιλτρο (mann) η βαση εμπαινε με πολυ δυσκολια και φοβηθηκα μη κανω ζημια οποτε ξαναεβαλα το παλιο οπου η βαση εμπαινε πολυ ανετα.

Ολα τα φιλτρα αλλαζουν στις 30.000.Καμπινας,αερα,λαδιου μαζι με λαδια,βενζιμης.Το διχαλο μπαινει με σχετικη δυσκολια για να κραταει σφιχτα το φιλτρο.Σιγουρα εχεις το σωστο φιλτρο αερα?

Link to comment
Share on other sites

εγω την εβαλα την φιλτροχοανη και μαζι το προγραμα στην overload το αμαξι αλλαξε τελειως περιμενω να γινει και το adaptation και επανερχομαι με εντυπωσεις

πριν

post-10170-1247939413_thumb.jpg

και μετα

post-10170-1247939400_thumb.jpg

Edited by digigram
Link to comment
Share on other sites

εγω την εβαλα την φιλτροχοανη και μαζι το προγραμα στην overload το αμαξι αλλαξε τελειως περιμενω να γινει και το adaptation και επανερχομαι με εντυπωσεις

πριν

post-10170-1247939413_thumb.jpg

και μετα

Από ήχο εντυπώσεις ως προς την χωάνη,...και αργότερα μόλις γίνει το adaption να μας πεις το όλο σύνολο!!Ρε παιδιά λέτε να το βάλω και γώ???Τα λεφτά τα έχω για την overload!!!Ας μου ξεθολώσει κάποιος το μυαλό plzzz!!Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει με 1000 η χωανη απο ηχο ειναι πορωτικος :mellow: απο χαμηλα μεχρι ψηλαααα οποιος γουσταρει ας μου πει να την ακουσει απο κοντα Αθηνα μενω

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει με 1000 η χωανη απο ηχο ειναι πορωτικος :mellow: απο χαμηλα μεχρι ψηλαααα οποιος γουσταρει ας μου πει να την ακουσει απο κοντα Αθηνα μενω

Να σε ρωτήσω κάτι...για τον ήχο που λες εννοείς στο φούσκωμα της τουρμπίνας η στο άφημα του γκαζιού???Η και στα 2???? <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.