Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

xband καποιο λακο εχει η φαβα!!...δεν γινετε τοσο ευκολα να σπασει το τουρμπο(για μηχανη δεν το συζητάω καν)...μπας κ ειναι καμια ηλεκτροβαλβιδα?

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

xband καποιο λακο εχει η φαβα!!...δεν γινετε τοσο ευκολα να σπασει το τουρμπο(για μηχανη δεν το συζητάω καν)...μπας κ ειναι καμια ηλεκτροβαλβιδα?

LOL poen !

Οποιος θελει να ρθει να το δει ! Νεα Σμυρνη ειμαι ! Δε κανω τιποτα τρελο !

Το πηγα Φιλοσιδη και μου πε οτι θα με καλυψει η εγγυηση,

βασικα δε κανει τσαφ και παει αργα... Το κανε test drive ενας μηχανικος εκει

και μου πε οτι παρεδωσε πνευμα

Δε ξερω αν το προγραμμα το βοηθησε, μου κανε εντυπωση οτι στις 3000 στροφες

εκανε ενα τρελο πεταγμα και ενα βζζιν σα σφυριγμα WRC (ασυληπτα δυνατο)

και πηγαινε τρενο... ηταν too good to be true

Kαι δε το πηγα ουτε μια φορα πανω απο 5800

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειχε κολλησει wastgate και σηκωνες τρελες πιεσεις?

τι σου ειπαν?

Μου παν να το παω τη Δευτερα, στις 3000 απογειωνοταν και οταν το αφηνες το γκαζι εκανε

ενα τιν τιν τιν ( σα wrc ενα πραγμα) ΠΑΡΑ πολυ δυνατο αφου μου εκανε εντυπωση,

ισως μου βαλαν λαθος προγραμμα η δουλευε στα ορια δεν εχω ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι χωρις να υπερβαλω (στις 3000 μονο) http://www.youtube.com/watch?v=m5jZluytOOo&feature=related

στις αλλες εσκαγε κανονικα σα φυσιμα

Μήπως μπέρδεψαν το πρόγραμμα και σου βαλαν του WRC που έχουν υπό δόκιμη για το golf που θα τρέξει ?? ... :D

Πέρα από την πλάκα εφόσον έχεις εγγύηση μην αγχώνεσαι ! Όλα θα γίνουν ! :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σου εβαλαν προγραμμα? Το εργοστασιακο εννοεις ή αναπρογραμματισμο?

Γου του φου 2 φορες εσπασε τουρμπινα..?!

Επεισης μην λες εσπασα το μοτερ! Δεν σπαειιιι!!!!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γινεται στιγμιαια 600 αλογα στις 3000 στροφες και να αδειαζει και τι Veyron ! χαχα

Οχι τωρα ειναι με Revo

Περσυ που μου χε ξανασπασει δε φοραγα τιποτα και κατεληξα οτι εφταιγε οτι το σκιζα με -5 βαθμους το πρωι με θερμοκρασια ακομα στο 60

αλλα τωρα ?? οf the gay !!!

το προσεχα γαμωτο !

Edited by xband
Link to comment
Share on other sites

Βαλβίδα (dump valve, blow off valve) κοινώς σκάστρα: όσο γίνεται πιο κοντά στην πεταλούδα εισαγωγής. Ανοίγει όταν η πεταλούδες του συστήματος εισαγωγής κλείνουν δηλαδή όταν αφήνουμε το γκάζι. Τότε η κινητική ενέργεια των αερίων που ωθούμενα από το turbo πηγαίνουν προς τους κυλίνδρους μπορεί να οδηγήσει σε αστοχία πεταλούδες κλπ και αύξηση της θερμοκρασίας. Επίσης αφού δεν μπορεί να πάει εμπρός αυξάνεται κατακόρυφα η πίεση μέχρι και 5 φορές πάνω από την συμπίεση και μπορεί να χαλάσουν οι σωληνώσεις και να φρενάρει η τουρμπίνα.

Αυτο ισως να εξηγει οτι γινοταν στιγμιαια WRC !

Δε παιζει να βγω σημερα θα κατσω να μαθω τα παντα N75, N249 τα παντα ολα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε δουλεύουν κανονικά στην αντιπροσωπεία? Και θες δυο βαλβίδες?

Δεν σπάνε έτσι τα μοτέρ.

Κόλλησε το μοτέρ? Την τουρμπίνα την είδες σε τι κατάσταση είναι? Η γνωστή Αντλία είναι οκ?

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?

ΥΓ. Έχω σαν σκέψη ότι λόγο προγράμματος έσκισε την σκάστρα μια ώρα αρχίτερα.

Δώσε λεπτομέρειες. Στο διαγνωστικό το έβαλες ? τι έβγαλε?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Βρες ένα παιδί κοντά σου να σου κάνει μία διάγνωση με VAGcom πριν πας στους επιστήμονες.

Κάποιο λάκο έχει η φάβα για να σου πουν με ευκολία θα σε καλύψουμε για μοτέρ στην εγγύση.

ΥΓ.Θα σου πρότεινα Δευτέρα να πας μια βόλτα σ'ένα άλλο VW Service, χωρίς να πεις τίποτα και να κάνεις έναν έλεγχο στο διαγνωστικό.

Καλά ξεμπερδέματα...

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Βαλβίδα (dump valve, blow off valve) κοινώς σκάστρα: όσο γίνεται πιο κοντά στην πεταλούδα εισαγωγής. Ανοίγει όταν η πεταλούδες του συστήματος εισαγωγής κλείνουν δηλαδή όταν αφήνουμε το γκάζι. Τότε η κινητική ενέργεια των αερίων που ωθούμενα από το turbo πηγαίνουν προς τους κυλίνδρους μπορεί να οδηγήσει σε αστοχία πεταλούδες κλπ και αύξηση της θερμοκρασίας. Επίσης αφού δεν μπορεί να πάει εμπρός αυξάνεται κατακόρυφα η πίεση μέχρι και 5 φορές πάνω από την συμπίεση και μπορεί να χαλάσουν οι σωληνώσεις και να φρενάρει η τουρμπίνα.

Αυτο ισως να εξηγει οτι γινοταν στιγμιαια WRC !

Δε παιζει να βγω σημερα θα κατσω να μαθω τα παντα N75, N249 τα παντα ολα

βγαζει σφαλμα Ν249 το 122αρι?τελικα η τουρμπινα παπαλα?

Link to comment
Share on other sites

καλα πανε καλα στην vw ? 11 και 12000 ευρο μου λενε οτι μου δινουν για το αμαξι? και μετα να τα πουλανε 14000-15000?

χααχαχαχααχα ρε ουστ.

Link to comment
Share on other sites

καλα πανε καλα στην vw ? 11 και 12000 ευρο μου λενε οτι μου δινουν για το αμαξι? και μετα να τα πουλανε 14000-15000?

χααχαχαχααχα ρε ουστ.

ετσι είναι η πολιτική του καθε εμπόρου-αντιπροσώπου για κάθε αμάξι .... μονο οι τιμές διαφέρουν

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

αρα πρεπει να βρω ιδιωτη να το παρει

Ακόμα τρώγεσαι ε ? είσαι και γκαντέμης μέχρι και στο 12άρι αλλάξανε τούρμπο και στο 122 τίποτα... χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα οδηγούσα για όλη την ημέρα το Seat Leon TSI 125ps. Τελικά το συγκεκριμένο μοτέρ πάει πολύ καλύτερα από ότι περίμενα!!! Σε σημείο που νομίζω ότι τόσο εμένα προσωπικά όσο και πολύ κόσμο θα τους υπερκαλύπτει. :whistling:

Γενικότερες εντυπώσεις από τον Λέοντα (αμάξι του κουτιού με 18χλμ)...

...εξίσου στιβαρό - ποιοτικό με πολύ καλή ηχομόνωση όπως στο Golf. Αρκετά πρακτικό εσωτερικό με μπόλικες θήκες κλπ, πολύ καλό επίπεδο εξοπλισμού με clima, όλα τα ηλεκτρικά (παράθυρα, καθρέπτες κλπ), ωραία μπάκετ καθισματάκια με πολύ καλή πλευρική στήριξη, απενεργοποίηση του tcs και παααάρα πολύ καλό όπως είπα γκάζι. :rofl:

Μοναδικό μειονέκτημα η ορατότητα πίσω καθώς το πίσω τζάμι και τα πλαινά είναι πολύ πιο μικρά από του Golf. :p

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι super και καραvalue for money αμάξι. :good:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.