Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

to si ειναι κοκκινο στην περιπτωση του GT μια που τα νεα 170 (golf mkv) δεν γραφουν πλεον GT πισω αλλα το si κοκκινο κ μπροστα Gt sport.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα, παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό αλλα δεν έτυχε να απαντήσω ποτέ

σχετικά με το θέμα, επειδή έχω golf tsi 122 mkv και του έχω περάσει milltek και το έχω κοντράρει και

με gt170 απλά έχω να πώ δεν παίζει το σενάριο να ήταν μαζί μέχρι τα 200, γιατί πολύ απλά το 122 μετά τα 180 πέφτει αρκετά, μέχρι τα 180 το δέχομαι να ήταν μαζί, αλλα μετά το gt ανεβάζει με μεγαλύτερη άνεση.

όσο για το βάρος δεν παίζει και μεγάλο ρόλο πιστεύω 30κιλά διαφορά έχουν.

στην δικιά μου περίπτωση απο στάση ήμασταν σχεδόν μαζί με το gt μέχρι τα 80 περίπου μετα έφυγε μισό αμάξι μπροστά πήγαμε έτσι μέχρι τα 170 - 180 και μετά απλά χάθηκε.

φιλικά Χρήστος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα, παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό αλλα δεν έτυχε να απαντήσω ποτέ

σχετικά με το θέμα, επειδή έχω golf tsi 122 mkv και του έχω περάσει milltek και το έχω κοντράρει και

με gt170 απλά έχω να πώ δεν παίζει το σενάριο να ήταν μαζί μέχρι τα 200, γιατί πολύ απλά το 122 μετά τα 180 πέφτει αρκετά, μέχρι τα 180 το δέχομαι να ήταν μαζί, αλλα μετά το gt ανεβάζει με μεγαλύτερη άνεση.

όσο για το βάρος δεν παίζει και μεγάλο ρόλο πιστεύω 30κιλά διαφορά έχουν.

στην δικιά μου περίπτωση απο στάση ήμασταν σχεδόν μαζί με το gt μέχρι τα 80 περίπου μετα έφυγε μισό αμάξι μπροστά πήγαμε έτσι μέχρι τα 170 - 180 και μετά απλά χάθηκε.

φιλικά Χρήστος.

Γεια σου Χρηστο

Δεν εχω πετυχει κανενα GT γοα κοντρα αλλα εαν ειναι ετσι οπως το λες,ενα 122 με προγραμμα δηλαδη με 33 αλογα παραπανω περιπου θα ειναι μαζι τουλαχιστον για τα μεχρι 170-180 μπορει και παραπανω.Ετσι το καταλαβενω εγω,ε?

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν μαζί μέχρι τα 170 - 180 θεωρώ, γιατι πολύ απλα μετα το gt φεύγει

όσο για τα 200 για μία ακόμα φορά τσι με 122 είναι 220 με το ζόρι σε κατηφόρα απο σέρρες θεσ/νικη το άνοιξα

και όταν με προσπέρασε το γτ νόμιζα οτι πήγαινε με 300++

και μαμο τα κοντέρ, λέω τωρα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι ακριβώς τη στιγμή που γυρνάμε το κλειδί για να σβήσει ο κινητήρας η υαλοκαθαριστήρες κάνουν μια στιγμιαία κίνηση προς τα κάτω? Όχι πάντα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι ακριβώς τη στιγμή που γυρνάμε το κλειδί για να σβήσει ο κινητήρας η υαλοκαθαριστήρες κάνουν μια στιγμιαία κίνηση προς τα κάτω? Όχι πάντα όμως.

Μπορει και προς τα πανω.Φυσιολογικο ειναι

Link to comment
Share on other sites

και σ'εμενα το κανει. οσι παντα αλλ το κανει .το να μετακινουνται απο τον αερα δενομιζω μιας και το καπο τους καλυπτει. κατι αλλο συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση ο αερας.Απλα εχουν δυο σκαλες ακινησιας και μετακινουνται απο τη μια στην αλλη.Δοκιμαστε το εξης:Ενεργοποιηστε τους υαλοκαθαριστηρες στην πρωτη σκαλα (την πιο αργη).Οι υαλοκαθαριστηρες καθε φορα επιστρεφουν στην αρχικη τους θεση πριν ξεκινησουν παλι τον επομενο "κυκλο".Αυτη η θεση ειναι η μια απο τις δυο.Στο διαστημα που μεσολαβει απο τη στιγμη που κατεβαινουν μεχρι να ξεκινησουν ξανα, απενεργοποιηστε τους και παρατηρηστε οτι ενω εχουν σταματησει προσωρινα στη θεση αυτη, μολις τους απενεργοποιειτε κατεβαινουν στην πιο χαμηλη θεση ακινησιας. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, έχει αλλάξει κανείς εισαγωγή αέρα? Εγώ παρήγγειλα το φίλτρο της Green 90 ευρώ (είναι πιο ελεύθερο από το χάρτινο μαμά και μου είπαν ότι είναι από τα καλύτερα) . Έχω αφήσει το φιλτροκούτι ανοιχτό. Το έχει αφήσει και κανείς άλλος? Υπάρχει πρόβλημα με σκόνες ή κάνα σένσορα? Δε μπορώ να πω πως μ' αρέσει και πολύ ο ήχος που βγάζει tongue.gif λίγο καγκουρίστικος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με σκόνες ή κάνα σένσορα? Δε μπορώ να πω πως μ' αρέσει και πολύ ο ήχος που βγάζει tongue.gif λίγο καγκουρίστικος είναι.

Καγκουρίστικος είναι αρκετά όχι λίγο tongue.gif .

Για πρόβλημα δεν ξέρω ο μαφ για πόσο θα τη βγάλει χωρίς το καπάκι με τις μετρήσεις που παίρνει.Αλλά μπορεί και να μην πάθει τίποτα.

Για τους υαλοκαθαριστήρες καλά όλα αυτά αλλά γιατί να το κάνει όταν σβήνει το μοτέρ δεν μπορώ να καταλάβω.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει MAF ο κινητήρας μας οπότε δεν κινδυνεύει από λάθως μετρήσεις/φίλτρα λαδιού κλπ! tongue.gif 99% σίγουρα, έχω ρωτήσει τους πάντες!

Edited by PanosA3
Link to comment
Share on other sites

19.000 χιλιομετρα και το καπακι λειπει απο τα 3000.

Ναι ειναι καγουριστικο αλλα μου αρεσει η σχαστρα που ακουγεται και ο ανταπτορας ειναι χαλια.Κανενα προβλημα με εργοστασιακο φιλτρο.Ξηλωσα πριν λιγο καιρο ολο το σετ κολαρα πριν και μετα τουρμπινα να δω μηπως εχει τιποτα σκονες κτλ αλλα ηταν παντακαθαρο.

Γιατι αλλαξες φιλτρο?Ειναι τζαμπα λεφτα.Ο εγκεφαλος μας δουλευει με στοχους ροπης.Μολις πιασει την ροπη που ειναι προγραμματισμενος στις στροφες και ταχυτητα που θελει σταματαει.Τι θελω να πω?Εχω το μπαρομετρακι και διαπιστωσα οτι οταν εχει πολυ κρυο ειναι 0,1-0,15 κατω απο το κανονικο 0,68-0,7.Στην αρχη εφαγα ολο το αμαξι να δω που χανει αερα και εκανε και κρυο εξω.Εσκασα λεμε!!!Μετα μου ειπαν οτι λογο πυκνοτερου αερα θελει λιγοτερη πιεση για να πιασει την ροπη που θελει.Το ιδιο και με εσενα.Οσο και αερα να του βαλεις αυτος θα παρει οτι χρειαζεται.Για αυτο σου λεω τζαμπα λεφτα.Εχε στον νου σου οτι απο τις χοανες οσο και να τις λαδωνεις και οσο και να τις καθαριζεις,ολο και κατι ψιλα περνανε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω βάλει και πρόγραμμα, σκέφτηκα πως καλό είναι να αναπνέει καλύτερα με το νέο φίλτρο, μιας και είναι βαμβακερό και είναι πιο ελεύθερο από το χάρτινο που έχει. Εμένα τώρα ανεβάζει 1,05 - 1,1 overboost και 0,6 σταθερή... Μου φαίνεται πάντως πως και με το μαμα φίλτρο και ανοιχτό το κουτί πάει λίγο καλυτερα το αμάξι? μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Το καινούργιο θα το βάλω σήμερα οπότε δε ξέρω ακόμα διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει MAF ο κινητήρας μας οπότε δεν κινδυνεύει από λάθως μετρήσεις/φίλτρα λαδιού κλπ! tongue.gif 99% σίγουρα, έχω ρωτήσει τους πάντες!

Ποιούς ρώτησες ρε αδερφέ? Κατάλαβανε τι τους ρωτούσες?

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό μαγαζί που ασχολείτε με βελτιώσεις (εξατμίσεις, φίλτρα, κλπ) του Group VAG, τα παιδιά που μου έβαλαν το πρόγραμμα κ.α. Είπα 99% σίγουρος, εσύ ξέρεις κάτι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει maf αλλα map.

οσο για το αν ειναι πεταμενα λεφτα ενα φιλτρο κ κατα επεκταση ενα βαρελακι η μια χωανη κλπ αυτο δεν μπορω να το υποστηριξω σε καμια περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Εξηγείς λίγο την διαφορά MAF- Map σε παρακαλώ?

====

MAF (Mass Air Flow) sensor μετράει την μάζα του αέρα που περνάει στον κινητήρα.

MAP (Manifold Absolute Pressure) sensor μετράει την πίεση στην πολλαπλή εισαγωγής.

Και οι δύο δίνουν στον εγκέφαλο την κύρια πληροφορία για το φορτίο του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω βάλει και πρόγραμμα, σκέφτηκα πως καλό είναι να αναπνέει καλύτερα με το νέο φίλτρο, μιας και είναι βαμβακερό και είναι πιο ελεύθερο από το χάρτινο που έχει. Εμένα τώρα ανεβάζει 1,05 - 1,1 overboost και 0,6 σταθερή... Μου φαίνεται πάντως πως και με το μαμα φίλτρο και ανοιχτό το κουτί πάει λίγο καλυτερα το αμάξι? μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Το καινούργιο θα το βάλω σήμερα οπότε δε ξέρω ακόμα διαφορές.

...δεν θα δεις διαφορές...μην έχεις βλέψεις.....απλά αναπνέεις καλύτερα τίποτα παραπάνω σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο 122 έχει MAP και όχι MAF τι αλλάζει? Ο MAP έχει προβλήματα όπως ο MAF με φίλτρα λαδιού ή αν είναι ανοιχτό το φιλτροκούτι?

Link to comment
Share on other sites

Ο MAP έχει προβλήματα όπως ο MAF με φίλτρα λαδιού ή αν είναι ανοιχτό το φιλτροκούτι?

====

Οχι, δεν έχει προβλήματα.

Ακριβώς όπως είπες και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.