Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

dmike ολα οκ με τα προβληματα που ειχες;

Ναι φιλε ειναι πωωω γαμησετα!

Τωρα φανηκε η δυναμη του μοτερ!

Αν και οταν ειχα 4 ατομα μεσα το πατησα και ειδα 49.9 καταναλωση και μου φυγε η μαγκια.. :D

Παρα πολυ καλο ! Σημερα εχω και.. "γκουχο" με ενα ραλλακι :D

Link to comment
Share on other sites

ωραιος με το ραλλυ να ξερεις μπορει να σε εχει παντως λογο βαρους.

dyno εκανες τι εβγαλε;

Αν με ξαναπαρει το ραλλακι ...νευρα !

Απο 125 πηγε 154

Αλλα πολυ καταναλωση ρε π___ι μου :D κατι 49.9 ειδα και ααααααχχ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Αν με ξαναπαρει το ραλλακι ...νευρα !

Απο 125 πηγε 154

Αλλα πολυ καταναλωση ρε πουστι μου :D κατι 49.9 ειδα και ααααααχχ...

49,9??? :rolleyes:

diMake πρόσεχε με τα rallye όμως τα ξαναπάμε, μυρίζω από τώρα ζεστό τσαγάκι... :thumbsup::D

Link to comment
Share on other sites

49,9??? :blink:

diMake πρόσεχε με τα rallye όμως τα ξαναπάμε, μυρίζω από τώρα ζεστό τσαγάκι... :whistling::D

Ασε..49.9!

Ποναει ασχημα αλλα βαζω το OIL TEMP και ειμαι πιο ηρεμος..

Τωρα γτ να το γρουσουζευεις με το ραλλακι..Να παρω και κανα 2 καμερες μαζι ? :D

Link to comment
Share on other sites

Ασε..49.9!

Ποναει ασχημα αλλα βαζω το OIL TEMP και ειμαι πιο ηρεμος..

Τωρα γτ να το γρουσουζευεις με το ραλλακι..Να παρω και κανα 2 καμερες μαζι ? :D

εννοείται ότι θέλω βιντεάκι!!! δεν το γρουσουζεύω, μαζί σου είμαι εγώ.. :D

το rallye σε τι κατάσταση είναι; (μην μου πεις μαμά δεν το πιστεύω!! tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι θέλω βιντεάκι!!! δεν το γρουσουζεύω, μαζί σου είμαι εγώ.. :D

το rallye σε τι κατάσταση είναι; (μην μου πεις μαμά δεν το πιστεύω!! tongue.gif )

Το 8ν ειναι. Σκουπα - εξατμιση..

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει οτι το VI το 122αρι δεν έχει ESP , και έχει μόνο το 160άρι ?

Στα παρακάτω στοιχεία εξοπλισμού γράφει ότι έχει τόσο των 122 ίππων όσο και των 80 ίππων :

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Edition&edition_id=5831

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Edition&edition_id=5827

Link to comment
Share on other sites

τα πρωτα 6αρια 122 δεν ειχαν ESP , ειναι γεγονος

Ηταν εξτρα

Μετα εγινε στανταρ οπως στο 160 (και οπως ειναι και το σωστο κατα τη γνωμη μου)

Στα 160 νομιζω ηταν στανταρ απο την αρχη.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Στα 160 νομιζω ηταν στανταρ απο την αρχη.

Οταν ειχαν βγει δεν ειχαν στανταρ εσπ ουτε στην εκδοση highline μετα εγινε στανταρ στο 160

και πολυ προσφατα εγιναν και στο 122.. εγω οταν το πηρα το ντουντου πριν 3 μηνες το εβαλα σαν εξτρα..

Οταν πηγα να το παραλαβω πριν 1 μηνα ηταν στανταρ..

Link to comment
Share on other sites

παιδια για τη σουπερσπριντ τι εχετε ακουσει ???

για το αυτοκινητο μ συγκεκριμενα βγαζει 60αρι σωληνα,,,,,, http://www.supersprint.com/USP0000vwsci7.asp

για το 160 λεει οτι ειναι αλλα λογικα κανει κ για μενα....

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξετε μια ματιά σε αυτό το site για εξατμίσεις.. Τελικά πιστεύω ότι για τις σωληνώσεις σε εμάς καλύτερα είναι το 55,5 και για downpipe δεν ξέρω, μάλλον το ή 63,5 ή 60. Δείτε και αυτοί οι τύποι τι λένε..

bastuck

Περιμένω απόψεις..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κανεις δεν εχει ακουσει για την supersprint τιποτα?

Εισαγωγη?Αντε πειτε μας εμπειριες σας .. θελουμε να συνεχίσουμε το ανεβασμα τον ιππων!

Παμε για 180!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει κάποιες ανακαλύψεις τώρα που ψάχνω το νετ αναλυτικά.Παραθέτω από ένα site:

"Η εξάτμιση πρέπει να τροποποιηθεί, αφού πρέπει να κατασκευαστεί downpipe (σωλήνας που συνδέει την έξοδο του κελύφους εξαγωγής του turbo με τον καταλύτη). Καλό είναι να κατασκευαστή μια εξάτμιση από την αρχή με δύο ελεύθερα καζανάκια και μεταλλικό καταλύτη αγωνιστικού τύπου. Η εξωτερική διάμετρος της εξάτμισης πρέπει να είναι ίδια από το downpipe μέχρι πίσω από ανοξείδωτο σωλήνα με πάχος τοιχώματος 1,5-2,0mm. Η εξωτερική διάμετρος εξαρτάται από τους ίππους που θέλουμε να ανεβάσουμε."

Ισχύς (Ps) Διάμετρος (mm)

Μέχρι 120 50-52

120-150 52-55

150-180 58-60

180-210 60-63

210-250 63-68

250-280 68-72

280+ 76

Το site είναι για turbo και αυτά τα αναφέρει για το stage 1.

turbohellas

¶ρα εμείς παίζουμε 55-60...

Ένα δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι: τί θα προτιμούσατε στο μαμά φιλτροκούτι , ένα φίλτρο k&n ή ένα pipercross?

Τέρμα το ψάξιμο για σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει κάποιες ανακαλύψεις τώρα που ψάχνω το νετ αναλυτικά.Παραθέτω από ένα site:

"Η εξάτμιση πρέπει να τροποποιηθεί, αφού πρέπει να κατασκευαστεί downpipe (σωλήνας που συνδέει την έξοδο του κελύφους εξαγωγής του turbo με τον καταλύτη). Καλό είναι να κατασκευαστή μια εξάτμιση από την αρχή με δύο ελεύθερα καζανάκια και μεταλλικό καταλύτη αγωνιστικού τύπου. Η εξωτερική διάμετρος της εξάτμισης πρέπει να είναι ίδια από το downpipe μέχρι πίσω από ανοξείδωτο σωλήνα με πάχος τοιχώματος 1,5-2,0mm. Η εξωτερική διάμετρος εξαρτάται από τους ίππους που θέλουμε να ανεβάσουμε."

Ισχύς (Ps) Διάμετρος (mm)

Μέχρι 120 50-52

120-150 52-55

150-180 58-60

180-210 60-63

210-250 63-68

250-280 68-72

280+ 76

Το site είναι για turbo και αυτά τα αναφέρει για το stage 1.

turbohellas

Άρα εμείς παίζουμε 55-60...

Ένα δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι: τί θα προτιμούσατε στο μαμά φιλτροκούτι , ένα φίλτρο k&n ή ένα pipercross?

Τέρμα το ψάξιμο για σήμερα...

Ωραιος φιλε μου. Αυτο βοηθαει.

Αλλα τωρα παρατηρω οτι λεει 280+ 76μμ και παρακατω λεει οτι ολα αυτα ειναι για stage 1. :o

Τωρα ή εγω δεν καταλαβα καλα ή παει μεχρι 280ιππους stage1? ;)

Εδω τωρα με 150++ και αν εχω 2ο ατομο μεσα στις 3ες 4ες δεν μπορει να στειλει βενζινη για να ανταποδοση

στην ροπη του(δεν ξερω αν το εξηγω σωστα) κανει σαν να βηχη το αμαξι και μετα αναβοσβηνει το check engine για 10δευτερολεπτα

Ηδη τωρα θελω να ψαξω για μεγαλυτερη πεταλουδα και τπτ αντλιες..

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το 2πλο ποστ.

Εδω τωρα με 150++ και αν εχω 2ο ατομο μεσα στις 3ες 4ες δεν μπορει να στειλει βενζινη για να ανταποδοση

στην ροπη του(δεν ξερω αν το εξηγω σωστα) κανει σαν να βηχη το αμαξι και μετα αναβοσβηνει το check engine για 10δευτερολεπτα

Ηδη τωρα θελω να ψαξω για μεγαλυτερη πεταλουδα και τπτ αντλιες..

Δεν αλλάζεις πρόγραμμα καλύτερα μην προκαλεσεις καμια ζημια στον κινητήρα σου?

πρώτη φορά ακούω τέτοια συμπτώματα στο συγκεκριμένο κινητήρα και η λύση ειναι σίγουρα πολυ πιο απλή(προγραμματιστικά) από όσο πιστεύεις.

Όσο γι αυτα που λες οτι θελεις να ψάξεις, μην ψαξεις. Δε θα βρεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες που έβαλα δεν είναι για το μοτέρ μας αλλά κάποιες γενικές αρχές για τα turbo. Μπές στην σελίδα αν θές φίλε diMake για να καταλάβεις. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να φτάσουμε 280 άλογα.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το 2πλο ποστ.

Εδω τωρα με 150++ και αν εχω 2ο ατομο μεσα στις 3ες 4ες δεν μπορει να στειλει βενζινη για να ανταποδοση

στην ροπη του(δεν ξερω αν το εξηγω σωστα) κανει σαν να βηχη το αμαξι και μετα αναβοσβηνει το check engine για 10δευτερολεπτα

Ηδη τωρα θελω να ψαξω για μεγαλυτερη πεταλουδα και τπτ αντλιες..

Δεν πας να σου ξανακοιταξουν το προγραμμα???Κατι δεν παει καλα μαλλον.Μπορει να ειναι κανα μικρο ψιλο λαθακι.Αλλα ετσι μπορει να δημιουργησεις κανα μεγαλο προβλημα στο μοτερ σου.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το 2πλο ποστ.

Εδω τωρα με 150++ και αν εχω 2ο ατομο μεσα στις 3ες 4ες δεν μπορει να στειλει βενζινη για να ανταποδοση

στην ροπη του(δεν ξερω αν το εξηγω σωστα) κανει σαν να βηχη το αμαξι και μετα αναβοσβηνει το check engine για 10δευτερολεπτα

Ηδη τωρα θελω να ψαξω για μεγαλυτερη πεταλουδα και τπτ αντλιες..

φιλε μου κατι δεν παει καλα με το προγραμμα σου..

καλυτερα να το ψαξεις. σιγουρα αυτα που λες δεν ειναι αναμενομενα μετα απο ενα remap

Link to comment
Share on other sites

Απο Πεμπτη, το αργοτερο την Δευτερα θα εχω νεα για το αν το αμαξι ειναι κομπλε ή αν θα αναγκαστω να βγαλω το προγραμμα..

Ενταξει δεν βγαζω συμπερασματα γρηγορα διοτι οσοι ξερουν σε ποιον το εβαλα θα ξερουν οτι ειναι γνωστος για τις σωστες/καλες δουλειες

που εχει κανει, και δεν το μετανιωνω μεχρι στιγμης...

Μπορει να ειναι κατι αλλο...Και γω θυμαμαι καποτε περασαμε εναν συναγερμο με το πατερα μου σε ενα αμαξι και μετα απο

δυο χλμ το αμαξι χαλασε δεν αναβε.. Ειχαμε ακουσει τον εξαψαλμο ενω στην τελικη ειχε λιοσι το "κερι" της εγγυησης και κατι εγινε εκει και κολησε

και οχι οτι καναμε μλκια με το συναγερμο.

Τα προβληματα ενημερωτικα ξεκινησαν απο βενζινη και χειροτερεψαν απο τοτε που εβγαλα τον πολο της μπαταριας.

Και απλα σαν κακη εμπειρια συνιστω να μην βγαζετε τον πολο.

Αυτα απο εμενα φιλικα Δημητρης.

Υ.Γ Ψηνομαι για εισαγωγη... τι να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη δοκιμασε να βγαλεις το καπακι απο το φιλτροκουτι σου αν δεν το χεις ηδη βγαλει.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη δοκιμασε να βγαλεις το καπακι απο το φιλτροκουτι σου αν δεν το χεις ηδη βγαλει.

+1 από εμένα!!!Θα πορωθείς με τον ήχο!!!Και θα κερδίσεις και στο τούρμπισμα λίγο!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.