Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

εγω πιστευω τα νουμερα ειναι μια χαρα για φανταστειτε να ρυθμηστει για 100αρα βενζινη και να αλλαχτει ολη η εξατμηση απο εμπρος εως πισω το αμαξι θα ανεβει κιαλο και δεν ειναι και ασχημα 1.2 οβερ με ο,65 στο κοφτη .ενα μεγαλο μπραβο στο κριτωνα πιστευω το αξιζει μπραβο κριτωνα συχαρητιρια

Oυσιαστικα , με το τροποποιημενο τουμρπο το αυτοκινητο απεδωσε + 10-12 ΗΡ πραγματικη μετρουμενη ισχυ και +0.15bar στον κοφτη , σε σχεση με την ΟΕΜ τουμρπινα . Η φτερωτη εισαγωγης μεγαλωσε κατα 1.6mm (30.8mm απο 29.2mm) και ο αξονας υπεστη κατεργασια (ξυραφιασμα) .

Το συγκεκριμενο αυτοκινητο φορουσε κιτ εισαγωγης , που ομως σε δοκιμες παρατηρησαμε οτι η διαφορα με το μαμα φιλτροκουτι ηταν μηδενικη . ο λογος ηταν ο σωληνας εισαγωγης που για να χωρεσει στην μετωπη ειχε πολυ μικρο στομο . Επισης το καυσιμο ηταν 95oct .

Ο λογος που μετρηθηκε ακριβως οπως ηταν σε stg1 , ηταν για να δουμε τι ακριβως θα κερδιζε ΜΟΝΟ απο τον διαφορετικο υπερσυμπιεστη , λαμβανοντας υπ οψιν οτι το αυτοκινητο αυτο ειχε αποδωσει 144ΗΡ πραγματικα μετρουμενα ΗΡ , στην ιδια ακριβως κατασταση .

Στη συνεχεια , θα ξαναμετρησουμε (με τις απαραιτητες διορθωσεις και στο λογισμικο παντα) το αυτοκινητο με διαφορετικη εξατμιση , με πιο ελευθερη εισαγωγη και με καυσιμο 100oct , ωστε να δουμε ποσο μπορει να φτασει ο συγκεκριμενος τροποποιημενος συμπιεστης . Στο μελλον , θα αναζητηθουν λυσεις με μεγαλυτερη φτερωτη εισαγωγης (οριακα +2mm ακομα πιστευω οτι μπορει να παρει).

Link to comment
Share on other sites

κριτωνα ποσο safe ειναι αυτη η ρυθμιση;

με 100αρα και εξατμιση βλεπουμε 170+ χωρις προβληματα;

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει μεγάλες αποκλίσεις στην απόδοση του από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο. Δεν ξέρω που οφείλεται και παρατηρείται τόσο σε μαμα όσο και σε προγραμματισμένα μοτέρ.

Ίσως το πειραματόζωο να πρόκειται για ένα από τα μοτέρ που κινούνται κοντά στο κάτω όριο απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...με τόση ροπή κρατημένη εκεί ψιλά δεν μειώνεται ακόμα πιο πολύ η ζωή τις τουρμπίνας??? :heart:

Link to comment
Share on other sites

κριτωνα ποσο safe ειναι αυτη η ρυθμιση;

με 100αρα και εξατμιση βλεπουμε 170+ χωρις προβληματα;

Αυτο δεν μπορει να απαντηθει αμεσα , αλλα σε καποιο βαθος χρονου απο την αποψη οτι τα εντοστια του 122 ειναι διαφορετικα .

Ωστοσο , για να φυλαχθουμε , η πιεση μπεκιερας εχει παει στα 110bar και το καυσιμο ειναι 10.5:1 , απο τις 4000σαλ και πανω .

Επισης , ο ιδιοκτητης εχει κανει 9000χλμ σε 3 μηνες (εταιρικο αυτοκινητο) και το "πινει" κυριολεκτικα , με βιαιη χρηση , τελικες και με 95αρα παντα . Οποτε ειναι ενα καλο test αξιοπιστιας . Θεωρητικα δεν πρεπει να εχει κανενα θεμα .

Το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι αυτη η τροποποιηση του τουρμπο δινει 10+ΗΡ , οσο περιπου δινει και ενα κιτ εισαγωγης με μια catback εξατμιση . Οποτε συνολικα , με 100οκτ καυσιμο , ΦΠΕ και το τροποποιημενο τουρμο , η πραγματικη ισχυς σε ΜΑΗΑ LPS3000 θα φτανει στα 170ΗΡ περιπου , με ασφαλεις ρυθμισεις .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν μπορει να απαντηθει αμεσα , αλλα σε καποιο βαθος χρονου απο την αποψη οτι τα εντοστια του 122 ειναι διαφορετικα .

Ωστοσο , για να φυλαχθουμε , η πιεση μπεκιερας εχει παει στα 110bar και το καυσιμο ειναι 10.5:1 , απο τις 4000σαλ και πανω .

Επισης , ο ιδιοκτητης εχει κανει 9000χλμ σε 3 μηνες (εταιρικο αυτοκινητο) και το "πινει" κυριολεκτικα , με βιαιη χρηση , τελικες και με 95αρα παντα . Οποτε ειναι ενα καλο test αξιοπιστιας . Θεωρητικα δεν πρεπει να εχει κανενα θεμα .

Το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι αυτη η τροποποιηση του τουρμπο δινει 10+ΗΡ , οσο περιπου δινει και ενα κιτ εισαγωγης με μια catback εξατμιση . Οποτε συνολικα , με 100οκτ καυσιμο , ΦΠΕ και το τροποποιημενο τουρμο , η πραγματικη ισχυς σε ΜΑΗΑ LPS3000 θα φτανει στα 170ΗΡ περιπου , με ασφαλεις ρυθμισεις .

Και το κόστος για τα επιπλέον 10 άλογα???

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...με τόση ροπή κρατημένη εκεί ψιλά δεν μειώνεται ακόμα πιο πολύ η ζωή τις τουρμπίνας??? :heart:

Η τροποποιημενη τουρμπινα εχει 11,2% μεγαλυτερη διατομη στη φτερωτη , απο οπου προκυπτει και 10% μεγαλυτερη παροχη - 8% μεγαλυτερη ισχυς . Αντιστοιχα , και το ξυραφιασμα βοηθαει στην μειωση της πιεσης στο καυσαεριο . Ειναι μικρες οι διαφορες για να την καταπονησουμε , ειδικα αν λαβουμε υπ οψιν οτι ειναι MHI και τα εντοστια της καλης ποιοτητας .

Και το κόστος για τα επιπλέον 10 άλογα???

Για την δικια μας χρειατηκαν : Φτερωτη εισαγωγης , reprofiling αλουμινιου , ξυραφιασμα αξονα , σετ επισκευσης Mitsubishi (thrust bearing - filnger - τσιμουχακια κλπ) , ζυγοσταθμιση - εργασια και κοστισε 380 Ευρω ( ηταν η πρωτη και εκανε εκπτωση , απο την αποψη οτι ηταν και πειραμα και δεν ειχε ξαναφτιαξει τετοια) . Αν ξαναγινει τετοια δουλεια , δεν γνωριζω , ρωτηστε τον ιδιο .

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

φαινεται πολυ ωραιο το αποτελεσμα..μπραβο στα παιδια.. γιατι ουσιαστικα καταφερνεις ετσι την ιδια βελτιωση με ενα προγραμμα... φανταζομαι με 100σταρα και σεταπ του εγκεφαλου οτι θα ναι πολυ πολυ καλο το αποτελεσμα.. σε συνδυασμο με το γρηγορο σπουλαρισμα της μικρης τουρμπινας θα γινεται μαχη :(

το μονο π με ανησυχει και μενα ειναι η μακροζωια της τουρμπινας....:/ :/ μακαρι να κρατησει πολλα χιλιομετρα..

περιμενουμε νουμερα με χρηση 100σταρας και επαναπρογραμματισμο παιδια :D

επισης φανταζομαι οτι με το ιντερκουλερ δν εχει θεμα ετσι? λογικα κραταει ? σωστα??

γτ απο τι θυμαμαι οταν συζητουσαμε για αλλαγη τουρμπινας λεγαμε για την αδυναμια του υδροψυκτου κουλερ μας...ακομα αναρωτιεμαι και εγω γιατι δν βαλανε κανονικα ιντερκουλερ... καπου διαβαζα για τους ρυπους.. τωρα τι σχεση εχει δν ξερω ακριβως...

αν και υποτιθεται οτι το νερο κανει καλυτερη απαγωγη της θερμοτητας.. προφανως δν ειναι το ιδιο αποδοτικο οσο το αεροψυκτο του 160.. ετσι δν ειναι ?

Edited by scirocco122
Link to comment
Share on other sites

φαινεται πολυ ωραιο το αποτελεσμα..μπραβο στα παιδια.. γιατι ουσιαστικα καταφερνεις ετσι την ιδια βελτιωση με ενα προγραμμα... φανταζομαι με 100σταρα και σεταπ του εγκεφαλου οτι θα ναι πολυ πολυ καλο το αποτελεσμα.. σε συνδυασμο με το γρηγορο σπουλαρισμα της μικρης τουρμπινας θα γινεται μαχη :whistling:

το μονο π με ανησυχει και μενα ειναι η μακροζωια της τουρμπινας....:/ :/ μακαρι να κρατησει πολλα χιλιομετρα..

περιμενουμε νουμερα με χρηση 100σταρας και επαναπρογραμματισμο παιδια :whistling:

επισης φανταζομαι οτι με το ιντερκουλερ δν εχει θεμα ετσι? λογικα κραταει ? σωστα??

γτ απο τι θυμαμαι οταν συζητουσαμε για αλλαγη τουρμπινας λεγαμε για την αδυναμια του υδροψυκτου κουλερ μας...ακομα αναρωτιεμαι και εγω γιατι δν βαλανε κανονικα ιντερκουλερ... καπου διαβαζα για τους ρυπους.. τωρα τι σχεση εχει δν ξερω ακριβως...

αν και υποτιθεται οτι το νερο κανει καλυτερη απαγωγη της θερμοτητας.. προφανως δν ειναι το ιδιο αποδοτικο οσο το αεροψυκτο του 160.. ετσι δν ειναι ?

Λογω απλοτητας κατασκευης και κοστους (μαλλον) η VW επελεξε υδροψυκτο intercooler για το μικρο ΤSI . Αυτο ειναι επαρκες για ΟΕΜ αυτοκινητο και οριακο για βελτιωμενο . Ειναι μικροτερης αποδοσης απο τη μοναδα που εχουν τα Twincharged ΤSI .

Οσον αφορα στην ισχυ , αυτο που μας ενδιεφερε ηταν ποσο % κερδιζει σε δυναμη το μοτερ με το αναβαθμισμενο turbo , με μετρο συγκρισης δεδομενο . Με καλυτερο καυσιμο ή περιφερειακα σιγουρα θα ειχαμε περισσοτερη ισχυ , οπως και με επιθετικοτερη ρυθμιση . Αλλα δεν θα γνωριζαμε τι κανει η αναβαθμισμενη τουρμπινα απο μονη της , αφου το μετρο συγκρισης θα αλλαζε . Το νοημα δεν ηταν να δειξουμε μια δυναμομετρηση με υψηλα νουμερα .

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Λογω απλοτητας κατασκευης και κοστους (μαλλον) η VW επελεξε υδροψυκτο intercooler για το μικρο ΤSI . Αυτο ειναι επαρκες για ΟΕΜ αυτοκινητο και οριακο για βελτιωμενο . Ειναι μικροτερης αποδοσης απο τη μοναδα που εχουν τα Twincharged ΤSI .

Οσον αφορα στην ισχυ , αυτο που μας ενδιεφερε ηταν ποσο % κερδιζει σε δυναμη το μοτερ με το αναβαθμισμενο turbo , με μετρο συγκρισης δεδομενο . Με καλυτερο καυσιμο ή περιφερειακα σιγουρα θα ειχαμε περισσοτερη ισχυ , οπως και με επιθετικοτερη ρυθμιση . Αλλα δεν θα γνωριζαμε τι κανει η αναβαθμισμενη τουρμπινα απο μονη της , αφου το μετρο συγκρισης θα αλλαζε . Το νοημα δεν ηταν να δειξουμε μια δυναμομετρηση με υψηλα νουμερα .

σωστα.. οποτε εγινε με μια νορμα ρυθμιση για να αξιοποιειθει ισα ισα η αναβαθμισμενη τουρμπινα....

παντως η πιεση δν παει πανω απο 1.2 bar σωστα?

οποτε περιμενουμε και τη πληρης αναθαθμιση..:whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

σωστα.. οποτε εγινε με μια νορμα ρυθμιση για να αξιοποιειθει ισα ισα η αναβαθμισμενη τουρμπινα....

παντως η πιεση δν παει πανω απο 1.2 bar σωστα?

οποτε περιμενουμε και τη πληρης αναθαθμιση..:):p

Η πιεση δεν ξεπερανει το 1,15bar (μεσαιες) και στον κοφτη ειναι 0.65bar .

Tην επομενη φορα θα εχει εξατμιση , πιο ελευθερη εισαγωγη και 100αρα . Προσωπικα , πιστευω οτι θα κερδισει περιπου 15ΗΡ max με ολα .

Link to comment
Share on other sites

Η πιεση δεν ξεπερανει το 1,15bar (μεσαιες) και στον κοφτη ειναι 0.65bar .

Tην επομενη φορα θα εχει εξατμιση , πιο ελευθερη εισαγωγη και 100αρα . Προσωπικα , πιστευω οτι θα κερδισει περιπου 15ΗΡ max με ολα .

Δεν θα υπάρξει επομενη φορά γιατί δεν αξίζει τον κόπο και το κόστος η περαιτέρω βελτίωση.

Ξέρουμε τις μέγιστες δυνατότητες, αλλά κανένας δεν αγοράζει Golf TSI 122 με σκοπό να βάζει μόνιμα 100άρα, εξάτμιση-εισαγωγή και μεγαλωμένη

τουρμπίνα.

Σίγουρα θα έχετε δει κάποιες δυναμομετρήσεις με 100άρα και πόσο καλύτερα πηγαίνει το αυτοκίνητο. Τελικά τί σημασία έχει;

Δεν λέω, έχει ενδιαφέρον να βλέπει κανείς βελτιώσεις και τα μέγιστα που μπορεί να βγάλει ο κινητήρας. Όταν ξεφεύγει το κόστος τόσο

πολύ, αξίζει τον κόπο να αγοράσει ευθύς εξαρχής το 160άρι και να τελειώνει η υπόθεση με ένα σκέτο πρόγραμμα.

Διαφορετικά αυτό που βαφτίζουμε βελτίωση θα είναι κάτι ανέφικτο ή κάτι που δεν θα έχει κανένα απολύτως νόημα.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρξει επομενη φορά γιατί δεν αξίζει τον κόπο και το κόστος η περαιτέρω βελτίωση.

Ξέρουμε τις μέγιστες δυνατότητες, αλλά κανένας δεν αγοράζει Golf TSI 122 με σκοπό να βάζει μόνιμα 100άρα, εξάτμιση-εισαγωγή και μεγαλωμένη

τουρμπίνα.

Σίγουρα θα έχετε δει κάποιες δυναμομετρήσεις με 100άρα και πόσο καλύτερα πηγαίνει το αυτοκίνητο. Τελικά τί σημασία έχει;

Δεν λέω, έχει ενδιαφέρον να βλέπει κανείς βελτιώσεις και τα μέγιστα που μπορεί να βγάλει ο κινητήρας. Όταν ξεφεύγει το κόστος τόσο

πολύ, αξίζει τον κόπο να αγοράσει ευθύς εξαρχής το 160άρι και να τελειώνει η υπόθεση με ένα σκέτο πρόγραμμα.

Διαφορετικά αυτό που βαφτίζουμε βελτίωση θα είναι κάτι ανέφικτο ή κάτι που δεν θα έχει κανένα απολύτως νόημα.

ναι αλλα αν καποιος πχ οπως εγω και αρκετοι ακωμη το πηραμε χωρις την σκεψη πιθανης βελτιωσης και στη συνεχεια αποφασησαμε πως θελουμε πραπανω δυναμη πρεπει να τα πουλησουμε;

και να παρουμε το 160 ενα 140 η ενα gt?

δεν νομιζω οτι ερχεται το ιδιο οικονομικα.

δλδ τα 2000 χιλιαρικα που ισως χαλασει καποιος για να φτασει τα 170+ αλογα που λεει ο κριτωνας δεν νομιζω οτι αντισταθμιζονται με την χασουρα που θα εχει καποιος αν δωσει πχ ενα αμαξι ενος ετους που του στοιχισε 21000 για 14000-15000 + τα χτηματα για να παρει αλλο.

για εμενα ειναι προτιμοτερο με τις υπαρχουσες οικονομικες συνθικες να σκασω τα 2000 να ειμαι στα 170 περριπου πραγματικα αλογα.

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα δν πρεπει ν χω ανεβασει ακομα φωτο απο τη φιλτροχοανη π φοραω.. εχω και 2 αποριες..

11152_1236084935992_1045286074_30728163_1546395_n.jpg

πως σας φαινεται?ρε παιδια τελικα θελει και λαδακι αυτη η χοανη? γτ μπερδευτηκα λιγο με διαφορα π διαβασα... η απλα καλο πλυσιμο με νερο?

8728_1207496661303_1045286074_30659360_7888562_n.jpg

και μηπως να δοκιμαζα να εβαζα τη δευτερη? η παρα ειναι μεγαλη?? :)

ps: εχω κανει 10Κ χλμ απο τοτε π την εβαλα.. να της κανω κν καθαρισμα??

Edited by scirocco122
Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα δν πρεπει ν χω ανεβασει ακομα φωτο απο τη φιλτροχοανη π φοραω.. εχω και 2 αποριες..

11152_1236084935992_1045286074_30728163_1546395_n.jpg

Λευτερη πολυ ωραια δουλεια σου εκανε ο τυπος....και εμφανισιακα λεει αλλα και απο ηχο οταν ακουσα το τουρμποσφυριγμα....Αντε και μια εξατμιση τωρα....Χειροποιητη ε??????????????????:)

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειχα και εγω τη χωανη αυτη στο ιδιο μοτερ πρεπει συντομα να βαλεις μια «ασπιδα» απο την πλευρα του μοτερ και απο κατω και να τη στερεωσεις στη βιδα που εδενε το φιλτροκουτι για να μπαινει ο αερας της μετοπης προς τη χωανη και να απομακρινεις τον ζεστο αερα.

μεγαλυτερη μη βαλεις δεν υπαρχει νοημα. και αυτη μεγαλη ειναι εγω ειχα τη μικροτερη.

για την ασπιδα φτιαξε ενα καλουπι απο χαρτονι και μετα θα πας σε ενα μηχανουργιο η σε εναν αλουμινα να σου τη φτιαξει απο αλουμινιο αν θες ακωμα ποιο καλη δουλεια βρες μια εταιρια που καταδκευαζει εξαρτηματα απο carbon (ανθρακονιμα) για μεγαλυτερη μονοση και απαγωγη της θερμοτητας.

τωρα σχετικα με την εξατμιση να ξερεις πως το κερδος σου δεν θα ειναι πανω απο 7-8 αλογα και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει. και εγω το εχω στα αμεσα σχεδια μου παρολα αυτα κανα χρονο τωρα. αν συνδιαστει με μετατροπη της τουρμπινας οπως ειδαμε απο τους tuners το κερδος θα ειναι μεγαλυτερο.

ps: καμια garrette δεν τεριαζει σε εμας ρε φιλοι βελτιωτες; εχω στηλει μαιλ και περιμενω απαντιση απο αρκετες εταιριες

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγο εκανα ενα πατημα με ενα suzuki swift sport το οποιο εφαγε ξυλο απο ρολ 2ερες

αλλα εκανα μ@λακια και για πρωτη φορα δεν εκανα αλαγη στις 7000 (7200) ειναι ο κωφτης μου απο οσο ξερω και το αφησα να ανεβει κιαλο...

εκανε ενα κωψιμο καλο και μολις εκανα αλαγη συνεχισε κανονικα.

λετε να εγινε καμια μ@αλακια σοβαρη? γενικα δεν το εχω ξαναπαει τερμα τερμα κοφτη.. max μεχρι 6800 εκανα αλαγες..

και κατι αλλο.

ο κωφτης σε ενα αμαξι με προγραμμα πχ που ειναι στις 7200 δεν αφηνει να ανεβουν παραπανο? γιαυτο εκανε το κωψιμο?

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις χτυπήσει ποτέ στη ζωή σου κόφτη????

Εννοείται πως κάνει κόψιμο, πως αλλιώς θα σταματούσε την άνοδο των στροφών?

Μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,τα εχω αχτι αυτα τα κουβαδακια.Απο σταση φευγουν βεντουζα ομως.Το κοψιμο αν ηταν εντονο μαλλον στεγνωσε εκει ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

stef το θεμα μου ηταν σχετικα με το προγραμμα.

αν αλαζει κατι με το προγραμμα περα απο το οριο

στο θεμα κοφτη μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα.

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα, δε νομιζω πως έχεις λόγο να ανησυχείς.

παρά μόνο για την ορθογραφία σου!

Ο κόφτης και το κόψιμο προέρχονται από το κόβω, το οποίο γράφεται με όμικρον.

Σε αντίθεση με τον κ_λο, που γράφεται με ωμέγα! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.