Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Η δυναμομέτρηση είναι πριν ή μετα το πρόγραμμα? Σε δυναμόμετρο MAHA έγινε? Τι ροπή σου έβγαλε?

Επειδη κατά τη δυναμομέτρηση ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία εισαγωγής και επισης μπορεί κατά τη μέρα της μέτρησης να κυριαρχεί πολύ υψηλό ή χαμηλό βαρομετρικό στην ατμόσφαιρα, που είναι παράγοντες που επηρεάζουν πολύ τη μετρούμενη ισχύ, υπάρχουν κάποιοι αλγόριθμοι, βάσει των οποίων γίνεται διόρθωση και υπολογίζεται πόσο θα απέδιδε θεωρητικά ο κινητήρας αν η δυναμομέτρηση γινόταν με θερμοκρασία εισαγωγής 20 βαθμούς και ατμοσφαιρική πίεση γύρω στα 1000 mbar(δε θυμάμαι ακριβώς την πίεση και εξαρτάται και από το πρότυπο βάσει του οποιου θα γίνει η διόρθωση). Έτσι, συγκρίνοντας δύο διαφορετικές δυναμομετρήσεις υπάρχει μία κοινή βάση αναφοράς και δεν μπορεί να πει κάποιος "εγώ μέτρησα σε μέρα με μεγαλύτερη θερμοκρασία γι αυτό έβγαλα λιγότερα άλογα κτλ".

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Εσενα ειναι το κιβωτιο που ακουγεται οχι τα πυρακια. Πυρακια θα ακουσεις στη μεγιστη ροπη δηλαδη κοντα στις 2000-3000 στροφες.

Δοκιμασε να βαλεις 95αρα και να επιταχυνεις με 3η απο χαμηλες στροφες σε μικρη ανηφορα.

αν μενεις αρκετα ανατολικα ελα να βαλεις 95 απο εκει που βαζω εγω να δουμε αν θα ακουστουν πυρακια

Link to comment
Share on other sites

αν μενεις αρκετα ανατολικα ελα να βαλεις 95 απο εκει που βαζω εγω να δουμε αν θα ακουστουν πυρακια

+1000 ! Έχω κι ένα ακόμη καθαρό βενζινάδικο στα Δυτικά της Θεσ/νικης , από το οποίο βάζω εγώ βενζίνη κι εχω ξεχάσει τι θα πει πυράκια !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

...και σε ποια εταιρια βαζεις 95αρα?

δεν εχει σημασια η εταιρια αλλα το πρατηριο.τετοια φουμαρα ετρωγα κ εγω κ εβαζα μονο BP

τριχες...εξαλλου αν δε κανω λαθος BP & Shell εχουν πουλησει τα πρατηρια σε αλλες εταιριες εδω στην ελλαδα.

εκει που βαζω ο ιδιοκτητης εχει ενα μινι κουπερ s φτιαγμενo, ειδα κ ενα subaru κ μια κορβετα κιτρινη

επισης περναει κ η ομαδα του παοκ για προπονηση κ σταματανε κ βαζουν κ αυτοι εκει....

ε ειπα κ ο ταπεινος golfakias να παω κ εγω εκει

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια η εταιρια αλλα το πρατηριο.τετοια φουμαρα ετρωγα κ εγω κ εβαζα μονο BP

τριχες...

+1 Μια απο τα ιδια και εγω...!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω δοκιμασει αρκετες 95αρες χωρις αποτελεσμα.

Τι αποτέλεσμα να κάνει μια διαφορετική 95άρα? Αφού είσαι τόσο ψαγμένος έπρεπε να βάζεις 100άρα εξ'αρχης ! 1,507 την έβαλα εχθές σε βενζινάδικο που κατέληξα μετά από μετρήσεις με το vag-com.

Link to comment
Share on other sites

εβαζα κ 100 κ μονο ultimate

ε και?τωρα βαζω 95 κ παει μια χαρα.το θεμα ειναι να βαζεις απο πρατηριο που ξερεις κ οχι που ειναι η πιο φτηνη γιατι

1 δεν ξερεις αν ειναι καλη

2 δεν ξερεις ποσο σε κλεβει η αντλια

3 αν εισαι τυχερος δεν χρειαζεται να ανησυχεις για τα ανω 2

Link to comment
Share on other sites

Poen το βαλα το Revo με 200 ευρω, δωρο επειδη ο αδερφος μου αγορασε audi.

Σε σχεση με το sp power μεχρι στιγμης προσεξα οτι στις 3000 στροφες απογειωνεται

ακουγωντας και νιωθοντας ενα ΓΚΚΚΟΥΥΥΚ.

Δε ξερω αν εγινε απο 122 στα 155 αλογα, αλλα σιγουρα κατι εγινε.

Το SP POWER ηταν καλο αλλα πιο χαλαρο πιστευω, θα δειξει.

Παντως ειμαι ευχαριστημενος !

Link to comment
Share on other sites

Poen το βαλα το Revo με 200 ευρω, δωρο επειδη ο αδερφος μου αγορασε audi.

Σε σχεση με το sp power μεχρι στιγμης προσεξα οτι στις 3000 στροφες απογειωνεται

ακουγωντας και νιωθοντας ενα ΓΚΚΚΟΥΥΥΚ.

Δε ξερω αν εγινε απο 122 στα 155 αλογα, αλλα σιγουρα κατι εγινε.

Το SP POWER ηταν καλο αλλα πιο χαλαρο πιστευω, θα δειξει.

Παντως ειμαι ευχαριστημενος !

ωραιος! αντε καλες βολτες!!! αφου το εβαλες με 200 ευρο κομπλε!!!

ειδες μεγαλη διαφορα δλδ? το file 95αρας η 100αρας εβαλες?

ποιο audi πηρε ο αδερφος σου? offtopic

καλοταξιδο

Link to comment
Share on other sites

Τι αποτέλεσμα να κάνει μια διαφορετική 95άρα? Αφού είσαι τόσο ψαγμένος έπρεπε να βάζεις 100άρα εξ'αρχης ! 1,507 την έβαλα εχθές σε βενζινάδικο που κατέληξα μετά από μετρήσεις με το vag-com.

Εσυ τελικα εισαι πιο χαλια απο ολους μας!! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

To Α3 1.8 ΤFSI

Με 100αρα εβαλα, πιστευω οτι ειναι καλυτερο

Με φιλτρο εξατμιση και αν χασω 5 κιλα τα φτανει τα 170 λες ?

Link to comment
Share on other sites

ουτε με σφαιρες...

160 αντε να δεις 162.

εξατμιση μη βαλεις δεν πιστευω οτι αξιζει τοσο σε αυτο υο μοτερ.

βαλε μια εισαγωγη να ακους και τα τσαφ τσουφ!

μη βαλεις χωανη.. βαλε ενα κιτακι!

δες για forge , bmc η k&n

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση ¨εχω το 6αρι με τα 122 ...αν βαλω το τελικό του gti mk6 θα έχω πρόβλημα? προσπερνάμε τα κοψίματα στον προφυλακτήρα...

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση ¨εχω το 6αρι με τα 122 ...αν βαλω το τελικό του gti mk6 θα έχω πρόβλημα? προσπερνάμε τα κοψίματα στον προφυλακτήρα...

βαλε οτι θες αφου τελικο πας να βαλεις οχι ολοσωμη ουτε καν catback

κ εγω τελικο GTI φοραω αλλα απο οτι βλεπω θα το αλλαξω με κατι πιο "ελευθερο"

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση ¨εχω το 6αρι με τα 122 ...αν βαλω το τελικό του gti mk6 θα έχω πρόβλημα? προσπερνάμε τα κοψίματα στον προφυλακτήρα...

Κανενα.Αλλα ποιος ο λογος?εμφανιση η επιδοσεις???Για το δευτερο ξεχνα το εντελως.Για το πρωτο κολλα καλυτερα 2 ομορφες μπουκες και θα εχεις την εμφανιση που θες. :(

Link to comment
Share on other sites

...εξαλλου αν δε κανω λαθος BP & Shell εχουν πουλησει τα πρατηρια σε αλλες εταιριες εδω στην ελλαδα.

............................

ΒΡ - εχει πουλήσει όλα τα πρατήρια στην ΕΚΟ

Shell - εχει πουλήσει όλα τα πρατήρια στην AVIN (motoroil) (Εκτός από τα αεροπορικά καύσιμα)

Τώρα γιατί οι τιμές τους είναι διαφορετικές, μπορεί ο καθένας από εμάς να ρωτήσει τον εαυτό του για την επίδραση που έχει το marketing και το Branding (δλδ.: η δημιουργία μιάς μάρκας και της αντίστοιχης αντίληψης για αυτή από τον καταναλωτή) στο μυαλό του και την καταναλωτική συνείδηση που έχει δημιουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλη φαση να πληρωνεις bp ultimate 1.90 κ την εκο 30 λεπτα πιο κατω..

δεν καταλαβαινω πλεον γιατι ο κοσμος βαζει σε αυτες τις 2 εταιριες απο την στιγμη που κατα το 80% των ανα την ελλαδα πρατηριων οι τιμες τους ειναι τσιμπημενες προς τα πανω συγκριτικα με τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

καλη φαση να πληρωνεις bp ultimate 1.90 κ την εκο 30 λεπτα πιο κατω..

δεν καταλαβαινω πλεον γιατι ο κοσμος βαζει σε αυτες τις 2 εταιριες απο την στιγμη που κατα το 80% των ανα την ελλαδα πρατηριων οι τιμες τους ειναι τσιμπημενες προς τα πανω συγκριτικα με τα υπολοιπα

για πες μου κ εμενα που βαζεις με 1.60 εκο κατοσταρα να βαλω...ολοι 1.70 τιν εχουν!συμφωνω με αυτο που λες για τις αλλες 2brands ...

Link to comment
Share on other sites

Κανενα.Αλλα ποιος ο λογος?εμφανιση η επιδοσεις???Για το δευτερο ξεχνα το εντελως.Για το πρωτο κολλα καλυτερα 2 ομορφες μπουκες και θα εχεις την εμφανιση που θες. :D

σαφος για το πρωτο καθος η bastuck k supersprint εχουν πολλα $$./ γινετε αυτο που λες στο υπάρχον καζανάκι(τελικό) δεν θα χάσει την ροικοτητα του αν ανοίξω τρυπα κ στα δεξια και βαλω κ εκει μπουκες(δλδ να εχει αριστερά κ δεξια μπουκες)?

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα να ξανασπασω το μοτερ, δε ξερω τι ακριβως φταιει αλλα παλι το βλεπω για τουρμπινα, προσφατα εβαλα Revo.

Θα το παω απο Δευτερα να το δουν, για τωρα το μετακινω αλλα πρεπει συμπεριφερεται σα Lanos αλογα 60 και ροπη 8, στη καλυτερη

Τολης ο τουρμποσπαστης

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα να ξανασπασω το μοτερ, δε ξερω τι ακριβως φταιει αλλα παλι το βλεπω για τουρμπινα, προσφατα εβαλα Revo.

Θα το παω απο Δευτερα να το δουν, για τωρα το μετακινω αλλα πρεπει συμπεριφερεται σα Lanos αλογα 60 και ροπη 8, στη καλυτερη

Τολης ο τουρμποσπαστης

blink.gifblink.gifblink.gif τοσο ευκολα δεν σπαει το ρημαδι κατι παιχτηκε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.