Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

67000!!! με προγραμμα απο τα 14000 με λιώσιμο τα χιλιομετρα αρκετα πατηματα κλπ.

ενα συνχροναιζ και εγω 2ας και ενα βουλωμένο μπεκ στα 30000.

παμε καλα

Link to comment
Share on other sites

Mετά από 1,5 χρόνο με 16.000 km άλλαξα :

1) Πολλ/στές στα 5.000 km

2) Turbo (λογω west gate) στα 10.000 km

3) Πολυδισκο DSG στα 15.000 km

λέτε να μην κάνω την επέκταση ? :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Mετά από 1,5 χρόνο με 16.000 km άλλαξα :

1) Πολλ/στές στα 5.000 km

2) Turbo (λογω west gate) στα 10.000 km

3) Πολυδισκο DSG στα 15.000 km

λέτε να μην κάνω την επέκταση ? :sorry:

σκέψου αν δεν είχες εγγύηση πόσα θα είχες πληρώσει...οπότε...είναι μονόδρομος... :(

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση ntercooler απο σ3 μπαινει σε εμασ με τα 122?και τι διαμετροσ εξατμησησ μποροθμε να βαλοθμε?

Ότι μπαίνει μπαίνει...αλλά είναι τεράστιο για να φουσκώσει την μικρή τουρμπίνα που έχει!!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει το Κ&Ν 57s-9500

το οποίο το έχεις είτε με ανοιχτό καπάκι, είτε με κλειστό καπάκι.... από άποψη βελτίωσης δίνει αρκετά, είναι ποιοτικό και έχει έγκριση τύπου για να περνάει ΚΤΕΟ το αυτοκίνητο και να μην χάσει εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις να βάλεις μια φιλτροχοάνη, βάζεις ότι θέλεις.... ψάξε λίγο αν θέλεις προηγούμενες σελίδες, βελτιώσεις χρηστών κλπ και κρίνε τι σου αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα έκκληση βοήθειας: έχω ανοίξει θέμα στα γενικά του Golf, για όσους δεν το είδαν, ψάχνω αν υπάρχει κάποιος με GT Sport 122 μοντέλο 2009 με ESP. (μοντέλο 09 σημαίνει αριθμός πλαισίου WVWZZZ1KZ 9 xxxxxxx). Δε μπορεί, όλοι τα αγοράσαμε ετοιμοπαράδοτα με ASR μόνο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα έκκληση βοήθειας: έχω ανοίξει θέμα στα γενικά του Golf, για όσους δεν το είδαν, ψάχνω αν υπάρχει κάποιος με GT Sport 122 μοντέλο 2009 με ESP. (μοντέλο 09 σημαίνει αριθμός πλαισίου WVWZZZ1KZ 9 xxxxxxx). Δε μπορεί, όλοι τα αγοράσαμε ετοιμοπαράδοτα με ASR μόνο;;;

τι ψάχνεις ακριβώς? χάλασες την κωδικοποίησή σου?

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερα... όπως γράφω στο θέμα που άνοιξα, ψάχνομαι να εγκαταστήσω ESP νέας γενιάς, κάτι που άρχισε για τα μοντέλα του 09, όπως το δικό μου. Τις οδηγίες τις έχω πάνω κάτω, το μόνο που λείπει είναι η κωδικοποίηση. Θέλω τουλάχιστον 2 αμάξια ίδια με το δικό μου να συγκρίνω τις κωδικοποιήσεις (long coding με 22 bytes!!) να δω τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

εσένα είχε ESP πρώτης γενιάς ή δεν είχε καθόλου?

το νέας γενιάς είναι το ίδιο με τα golf 6?

θα μπορούσα να δω πιθανόν σε

Leon Cupra 08 μοντέλο

Scirocco 122 (δεν θυμάμαι αν είναι 08 ή 09 πλαίσιο, ότι και να ναι μαζί με τον αριθμό εγκεφάλου θα δωθεί)

Scirocco 122 f/l

Leon 125 2009

εσύ έχεις πάρει τον εγκέφαλο? αν ναι, αν θέλεις δώσε μου τον κωδικό για να δω κάποια στιγμή (το τελευταίο αυτοκίνητο μετά τα χριστούγεννα θα μπορώ λογικά να το δω γιατί είναι φαντάρος το παιδί που το έχει)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν είχε ποτέ ESP, μόνο ASR. Ναι, είναι ίδιας γενιάς με αυτό που φοράν τα 6άρια (ESP mk60 EC1, που αντικατέστησε τα mk60 και mk60-AT). Για μοντέλα του 08 δεν ενδιαφέρομαι , σίγουρα έχουν προηγούμενης γενιάς. Το Leon 125 είναι το μόνο που πιστεύω ότι πλησιάζει σε ομοιότητα. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά, για συνέχεια στο θέμα ας το συζητάμε εδώ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=49844

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει φίλε να είναι GT ? Γιατί εγώ έχω το Highline 122 με ESP μοντέλο Νοέμβρης '09...αν μπορώ κάπως να βοηθήσω πες μου πως γιατί δεν έχω ξανασχοληθεί με το θεμα κωδικοποιησης...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει φίλε να είναι GT ? Γιατί εγώ έχω το Highline 122 με ESP μοντέλο Νοέμβρης '09...αν μπορώ κάπως να βοηθήσω πες μου πως γιατί δεν έχω ξανασχοληθεί με το θεμα κωδικοποιησης...

Κατ αρχάς φαντάζομαι είναι το νέο Golf και όχι το 5άρι! Αν έχει σπορ ανάρτηση, ίσως μου κάνει. Έχεις το διαγνωστικό καλώδιο; Αν όχι (και είσαι κάπου Αθήνα), μπορούμε να βρεθοούμε κάποια στιγμή να κάνω ένα σκανάρισμα στο αμάξι σου. Η κωδικοποίηση που λέω, είναι μια ακολουθία γραμμάτων και αριθμών που είναι αποθηκευμένη στον εγκέφαλο του ESP. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Το 6άρι έχω αλλά δυστυχώς για εσένα, με την στάνταρ ανάρτηση. Θεωρητικά όμως, το ESP θα έχει ίδια κωδικοποίηση, λόγω του ότι σαν αρχή λειτουργίας δεν το ενδιαφέρει καθόλου το στήσιμο του αυτοκινήτου αλλά ανιχνεύει οποιαδήποτε ολίσθηση των τροχών και εκεί επεμβαίνει δυναμικά κάνοντας αντιστάθμιση.

Εκτός αν βάζουν ESP διαφορετικών προδιαγραφών/δυνατοτήτων ανά μοντέλο, κάτι το οποίο δεν γνωρίζω!

Δυστυχώς επίσης δεν είμαι Αθήνα ούτε έχω καλώδιο αλλά επειδή είμαι για σέρβις, θα ζητήσω στον μάστορα να μου το τσεκάρει...Ξέρεις να μου πεις που να του πω να κοιτάξει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ 0,6-0,7 μέχρι τις 3500-4000 στροφές αν θυμάμαι καλά και μετά πέφτει σταδιακά στο 0,3-0,4 στον κόφτη

Link to comment
Share on other sites

τι θέλεις να πεις? αυτό είναι γιατί έτσι κατασκευάστηκε! δεν προέκυψε μετά η μικρή τουρμπίνα, αυτοί που κατασκεύασαν το μοτέρ ήθελαν να είναι έτσι! δεν είναι τυχαίο κάτι δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ αυτο τωρα νανε λογο χαρτογράφησης? η μικρης τurbinas

Αυτο ειναι λογο και τον 2 που λες.. Με διαφορετικη χαρτογραφηση το τουρμπο μπορει να σηκωσει σχεδον την διπλασια πιεση απο οτι δουλευει μαμα αλλα δν θα αντεξει πολλα χιλιομετρα οσο και να την προσεχεις! Οπως και δισκοπλατο και και και και...

Link to comment
Share on other sites

σε νορμαλ πλεσια δεν εχει πρόβλημα να σηκώσει πίεση δεν ειναι και χάρτινο το μοτέρ απλα η απορια μου ηταν με μια αλη μεγαλύτερη αν θα κρατήσει σταθερα μέχρι κοφτη πίεση

Edited by alex-g
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.