Jump to content
R1der

Εντυπώσεις-πληροφορίες Passat Cc

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ. Νέο μέλος εδώ, Γιώργος από Αθήνα και δηλώνω ξετρελαμένος με το νέο passat cc. Θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις όσοι το έχετε ήδη αγοράσει (κινητήρας, κράτημα, κατανάλωση). Θα πάω να το κάνω test drive βέβαια, εννοείται. Οπότε στο επόμενο θέμα... καμιά αντιπροσωπεία να μου προτείνετε; ή τις παίρνω στη σειρά και όποια μου κάνει;

Καλά χιλιόμετρα σε όλους!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ δεν είμαι κάτοχος Passat CC άλλα είναι ένας πανευτυχής άνθρωπος που το έκανε Test drive. Δεν έχω παρά να σου πω, όπου το βρεις εύκαιρο για Test Drive κάνε το! το αυτοκίνητο έχει φοβερό πάτημα στον δρόμο φοβερή απόκριση στις στροφές! Βρες και κάνε το Test drive! Θα το πάρεις αμέσως μετά το Test Drive!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κάτοχος passat cc περίπου ενάμιση μήμα τώρα...Το αμάξι είναι καλύτερο απ' ότι το περόμενα, έχει πολύ καλό πάτημα, καίει λογικά (τώρα έχει 3.500 κμ) και γενικά έχει πολύ καλή αίσθηση. Το μόνο που πρέπει να προσέξουν όσοι ψάχνουν σ[πορ κατασκευη να αγοράσουν, είναι ότι η ανάρτηση , είναι μαλακή παροτι αναφερεται σαν sport. Η άνεση είναι άψογη, όταν όμως το πιέσεις σε στροφή το esp δεν αργεί...Κατα τ' αλλα τ-έ-λ-ε-ι-ο. Ασε που απο όπου περνας χαζεύουν B) .Φιλικά ,Νίκος- Κρήτη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κάτοχος passat cc περίπου ενάμιση μήμα τώρα...Το αμάξι είναι καλύτερο απ' ότι το περόμενα, έχει πολύ καλό πάτημα, καίει λογικά (τώρα έχει 3.500 κμ) και γενικά έχει πολύ καλή αίσθηση. Το μόνο που πρέπει να προσέξουν όσοι ψάχνουν σ[πορ κατασκευη να αγοράσουν, είναι ότι η ανάρτηση , είναι μαλακή παροτι αναφερεται σαν sport. Η άνεση είναι άψογη, όταν όμως το πιέσεις σε στροφή το esp δεν αργεί...Κατα τ' αλλα τ-έ-λ-ε-ι-ο. Ασε που απο όπου περνας χαζεύουν B) .Φιλικά ,Νίκος- Κρήτη.

όταν λες ότι καίει λογικά; πόσα lt/100km; το 1,8Τ έχεις;

Link to comment
Share on other sites

25 μέλη online και δεν έχει να προτείνει κανείς τίποτα;

Θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις όσοι το έχετε ήδη αγοράσει (κινητήρας, κράτημα, κατανάλωση). Θα πάω να το κάνω test drive βέβαια, εννοείται. Οπότε στο επόμενο θέμα... καμιά αντιπροσωπεία να μου προτείνετε; ή τις παίρνω στη σειρά και όποια μου κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Τα 25 μέλη που είναι online έχουν αγοράσει όλα το Passat CC δηλαδή ?

Δεν είπα αυτό, εξάλλου ρωτάω και για αντιπροσωπείες. Δεν είναι ανάγκη να το αγοράσεις για να προτείνεις. Anyway peace!!Δεν έβρισα κανέναν!!!

Link to comment
Share on other sites

καμιά αντιπροσωπεία να μου προτείνετε; ή τις παίρνω στη σειρά και όποια μου κάνει;

Καλά χιλιόμετρα σε όλους!!!! :mellow:

:wub::xmas::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παρτες σβαρνα και δες τι θα σου προσφερουν σαν δωρα(αν δωσουν :mellow: ).

αναλογα ποια θα σε συμφερει καλυτερα επελεξε την για την αγορα σου. :wub:

Link to comment
Share on other sites

παρτες σβαρνα και δες τι θα σου προσφερουν σαν δωρα(αν δωσουν :cry: ).

αναλογα ποια θα σε συμφερει καλυτερα επελεξε την για την αγορα σου. B)

:lol::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κάτοχος passat cc περίπου ενάμιση μήμα τώρα...Το αμάξι είναι καλύτερο απ' ότι το περόμενα, έχει πολύ καλό πάτημα, καίει λογικά (τώρα έχει 3.500 κμ) και γενικά έχει πολύ καλή αίσθηση. Το μόνο που πρέπει να προσέξουν όσοι ψάχνουν σ[πορ κατασκευη να αγοράσουν, είναι ότι η ανάρτηση , είναι μαλακή παροτι αναφερεται σαν sport. Η άνεση είναι άψογη, όταν όμως το πιέσεις σε στροφή το esp δεν αργεί...Κατα τ' αλλα τ-έ-λ-ε-ι-ο. Ασε που απο όπου περνας χαζεύουν :rolleyes: .Φιλικά ,Νίκος- Κρήτη.

Από πού από Κρήτη ?? γιατί εγώ εδώ Χανιά δεν τον έχω δει να κυκλοφοράει ακόμα αν και στην αντιπροσωπεία φιγουράρει τρελά

Link to comment
Share on other sites

Χανιά μένω κι εγώ gorge...Η αντιπροσωπεια είχε ένα και μόνο διαθέσιμο, το πήρα κι έφυγα :lol:

Το άλλο που έχει εκεί ειναι test drive! Έμαθα ότι έχουν παραγγείλει κάποιοι άλλα τα αμαξια θα έρθουν από Γερμανία σε κανα τρίμηνο. ¶ρα είμαι ο μοναδικός κάτοχος προς το παρόν :lol:B););):lol:

Link to comment
Share on other sites

όταν λες ότι καίει λογικά; πόσα lt/100km; το 1,8Τ έχεις;

Ναι φίλε R1der το 1.8 αγόρασα. Ευχαριστημένος απόλυτα από τον κινητήρα. Όο για την κατανάλωση, αν και αρχή ακόμα και ίσως τσιμπάει λίγο παραπάνω, πιστεύω πως εκτός πόλης είναι γύρω στα 10 λιτρα/100 km με κανονική οδήγηση. Στη πόλη αρκετά παραπάνω. Αυτά... Επαναλαμβάνω πάντως ότι το αμάξι αυτό δεν είναι sport κατασκευή αλλά κάτι πιο χαλαρό...Γεια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

και με λίγο tunning λέει γίνετε πολύ extreme νομίζω αναμένετε και το 2009 να βγεί με το νέο μοτέρ τον TFSi 2.0 208ΗΡ (το νέο του GTi 6) και βέβαια το κτηνώδες V6 3.6 300HP (πρέπει να είναι και 4 Motion) πάντως είναι ένα πολύ φινετσάτο - μουράτο αυτοκίνητο (αλλά εμένα με χαλάει το πίσω)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 1.8tsi συμφωνω με οτι ειπε ο nikoshania,εχω κανει μεχρι στιγμης 800κμ η καταναλωση ειναι 8-10l/km,η μονη μου ενσταση ειναι η αναρτηση,το δικο μου εχει την βασικη αναρτηση(δηλ οχι dcc) θα ηθελα να ειναι πιο σφιχτη με μικροτερες διαδρομες αποσβεσης,ειναι παρα πολυ ανετη σε ρυθμους πολης(μικρες ταχυτητες πολλες λακουβες) και σε ανοιχτους αυτοκινητοδρομους αλλα σε δρομους μεγαλης ταχυτητας με κλειστες στροφες πχ στροφες Βαρκιζας με τρομαζει λιγο καθως οταν συναντησεις μια ανωμαλια πανς στην στροφη αρχιζει το πανω-κατω της αποσβεσης+η υποστροφη+το esp(που δεν εχς συνηθισει λογο μη προηγουμενης εμπειριας μου σε αλλο αυτοκινητο).Αληθεια αν υπαρχει καποιος αλλος κατοχος cc θα μπορουσε να μας πει τισ δικες του εντυπωσεις.Γενικα ειναι ενα πολυ ομορφο υβριδιοcoupe,με πολυ καλο εξοπλισμο λογικη καταναλωση(για το 1.:)ευχαριστο οδηγικα αλλα με σαφη ελλειψη sport χαρακτηρα της αναρτησης.

Edited by passatempos
Link to comment
Share on other sites

Ο πεθερός μου το πήρε και δυστυχώς σήμερα το πήγε συνεργείο.

Δεν έπαιρνε λέει τις ταχύτητες και το πήγε με δευτέρα.

Κατα τα άλλα πολύ όμορφο. Οντως όλοι σε κοιτάνε.

Αλλα ρε γ@μ@το ας είχε μια θέση ακόμη.....

ΣΚ πήγαμε Αθήνα 5 άτομα και 1100 χλμ τα έφαγε το golf μου :D

Ακόμη δεν είχα την ευκαιρία να το οδηγήσω tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις νεοτερο ενημερωσε μας για το προβλημα στο cc του πεθερου σου.

Δίσκο πλατό. Αστοχία υλικού του είπαν.Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Προς το παρών δεν έχω κάτι νεότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δίσκο πλατό. Αστοχία υλικού του είπαν.Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Προς το παρών δεν έχω κάτι νεότερο.

Λογικά σήμερα θα το πάρει πίσω και ελπίζω να πάρει και χαρτί με τις εργασίες που του έκαναν.

Αν το πάρω στα χέρια μου ενημερώνω....

Θέλει προσοχή όπως και να το κάνουμε πεθερός είναι αυτός tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα σήμερα με ένα συνάδελφο που το έχει πάρει. Μου έλεγε λοιπόν ότι μια φορά τον άναψε κι αυτός το συμπλέκτη (δε χρειάστηκε κάποια επισκευή) και του είπαν από το συνεργείο ότι λόγω του auto hold που διαθέτει το αμάξι δεν πρέπει να κάνουμε το κλασσικό πατινάρισμα (που κάνουμε συνήθως) σε μια ανηφόρα π.χ. ώστε να κρατάμε το αμάξι ακίνητο. Φρένο και μετά κατευθείαν να φύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μετά από 5 μήνες συμβίωσης με το cc είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το αμαξι. Εχω ομως 2 ενστάσεις:

a) επειδη οι δρόμοι μας είναι μπουρδ@^%#, πριν ένα μήνα άρχισαν κάτι τριξηματάκια στην κεντρική κονσόλα και ΜΟΝΟ όταν η ανωμαλί ατου εδάφους είναι μεγάλη. Σε μικρολακουβες δεν ακούγεται τίποτα.

Κάποια λύση για τα τριξίματα αυτά υπάρχει χωρίς να λυθεί η κονσόλα???

β) Σε μικρές ταχύτητες, και όταν η πισω δεξιά ρόδα του αυτοκινήτου ανεβαίναι σε ύψωμα,ακούγεται στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου ένα τρίξιμο, το οπόιο δεν είναι έντονο αλλά παρ' όλα αυτά είναι εκνευριστικό όταν υπάρχει ησυχία. Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι από αντικείμενα στο πορτ μπαγαζ , από την ρεζέρβα ή από τα εργαλεία, ή ακόμα από τα καθίσματα, αλλα τελικά δεν είναι από αυτά...Ανησυχώ μήπως είναι η ανάρτηση, ή ακόμα χειρότερα κάποιος τραυματισμός ή αστοχία του πλαισίου στην πίσω δεξιά κολώνα.

Αυτά. Περιμένω την γνώμη σας και πιθανές λύσεις. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια.:unsure: Όλα τα passat τρίζουν λίγο πολύ ίδίως όταν οι θερμοκρασίες αρχίζουν να πέφτουν λόγω συστολής των υλικών του ταμπλώ. Σχετικά με το τρίξιμο πίσω καλό είναι να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία για να βρούν από που ακριβώς προέρχεται και η επιδιόρθωση να γίνει μέσα στα πλαίσια της εγγύησης. Νά ΄σαι καλά , να χαίρεσαι το αυτοκίνητό σου και μην το παίρνεις κατάκαρδα με ένα-δυο ψιλοπροβληματάκια που σου έτυχαν. iconcool5lw.gif

Link to comment
Share on other sites

το εκανα test drive και ειναι φοβερο.οταν ρωτησα γιατι δεν το βγαζουν 3θεσιο πισω μου απαντησαν οτι τοτε θα καταργουσαν το αλλο passat.εγω λογω της 3ης θεσης πισω παιρνω το αλλο.με το καλο να το παρεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.