Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Βαρέθηκα να διαβάζω διαμάχες μεταξύ προγραμμάτων.ο κάθε ένας λεει αυτο που πρέπει να πει για να γίνει διαφημίσει και να δικαιολογήσει την επιλογή του και δυστυχώς μερικοί λένε και πράγματα που μπορεί να μην έχουν ιδέα απλά μπορεί να τα λένε γιατί τους τα έχουν πει.

φίλε taksidiotis κολλητός μου έβαλε πρόγραμμα DEMO REVO στο GTi και όταν μετα απο καιρό αποφάσισε να πάει αλλού το εγκέφαλος ήταν κλειδωμένος.Και αυτό δεν είναι μόνο απο προσωπική εμπειρία το έχω ξανα ακούσει.

Δευτερον τί παραπάνω έχει το REVO απο overload e-tuner και ότι αλλο πρόγραμμα υπάρχει στην αγορά και προτείνεις μακριά? Θέλεις λίγο να μου πείς μερικά επιχειρήματα?

Ποιό TSi έχει πάρει 15 άλογα απο εξάτμιση? μόνο αν έχει βάλει σκέτη σωλήνα !!

VAG-Lover στο ATS διαφημίζατε το Tiguan στα 215 άλογα. είπες παραπάνω ότι απο τα 220 παίζει με την ζωή του μοτέρ? Συγνώμη κιόλας αλλα προτιμώ τα 220 με πρόγραμμα εξάτμιση i/c και χοάνη ή φίλτρο παρά τα 215 με πρόγραμμα....

Επίσης δεν υποστηρίζω κανέναν προγραμματιστεί. Ούτε τον κρίτωνα παρ όλο που έχω πάρει την απόφαση να βάλω εκεί πρόγραμμα.

Πάντως επειδί ακόμα δεν με έχει καταφέρει να με περάσει κανένα TSi και χαρά μου θα ήταν να με περάσει ο Shaddow20 που είναι και φίλος μου :blush: το ποιό δυνατό TSi που είχα αντιμετωπήσει ήταν απο overload με 1 αμάξι διαφορα,όταν ήμουν στα καλά μου(ξέρουν όσοι με ξέρουν τι εννοώ).

Και απο e-tuner τώρα τελευταια είχα ανοίξει με ενα TSi (που έραβε και Astra OPC ax0x0aa0xa0xa0xa0) και πηγαίναμε κόπια και στην 5η κατάφερα να του ρίξω καπό(όχι στα καλά μου ;) )

Oλα αυτα τα λες γιατι δεν εχεις πατισει ακομα με μενα tongue.gif Ρε φιλε γ@μ@#*κε το θεμα με την βενζινη δε βρηκα πουθενα ασε που περιμενα σε 2 βενζιναδικα 2 ωρες και οταν εφθανε η σειρα μου τελειωνε η βενζινη :angry2: ετοιμος να βγαλω τα κουμπουρια ημουν rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Oλα αυτα τα λες γιατι δεν εχεις πατισει ακομα με μενα tongue.gif Ρε φιλε γ@μ@#*κε το θεμα με την βενζινη δε βρηκα πουθενα ασε που περιμενα σε 2 βενζιναδικα 2 ωρες και οταν εφθανε η σειρα μου τελειωνε η βενζινη :angry2: ετοιμος να βγαλω τα κουμπουρια ημουν rocket.gif

Τι να πώ και εγώ που έβαλα πρόγραμμα και δεν έχει βενζίνη να το χαρώ?

Βαρέθηκα να διαβάζω διαμάχες μεταξύ προγραμμάτων.ο κάθε ένας λεει αυτο που πρέπει να πει για να γίνει διαφημίσει και να δικαιολογήσει την επιλογή του και δυστυχώς μερικοί λένε και πράγματα που μπορεί να μην έχουν ιδέα απλά μπορεί να τα λένε γιατί τους τα έχουν πει.

φίλε taksidiotis κολλητός μου έβαλε πρόγραμμα DEMO REVO στο GTi και όταν μετα απο καιρό αποφάσισε να πάει αλλού το εγκέφαλος ήταν κλειδωμένος.Και αυτό δεν είναι μόνο απο προσωπική εμπειρία το έχω ξανα ακούσει.

Δευτερον τί παραπάνω έχει το REVO απο overload e-tuner και ότι αλλο πρόγραμμα υπάρχει στην αγορά και προτείνεις μακριά? Θέλεις λίγο να μου πείς μερικά επιχειρήματα?

Ποιό TSi έχει πάρει 15 άλογα απο εξάτμιση? μόνο αν έχει βάλει σκέτη σωλήνα !!

VAG-Lover στο ATS διαφημίζατε το Tiguan στα 215 άλογα. είπες παραπάνω ότι απο τα 220 παίζει με την ζωή του μοτέρ? Συγνώμη κιόλας αλλα προτιμώ τα 220 με πρόγραμμα εξάτμιση i/c και χοάνη ή φίλτρο παρά τα 215 με πρόγραμμα....

Επίσης δεν υποστηρίζω κανέναν προγραμματιστεί. Ούτε τον κρίτωνα παρ όλο που έχω πάρει την απόφαση να βάλω εκεί πρόγραμμα.

Πάντως επειδί ακόμα δεν με έχει καταφέρει να με περάσει κανένα TSi και χαρά μου θα ήταν να με περάσει ο Shaddow20 που είναι και φίλος μου :blush: το ποιό δυνατό TSi που είχα αντιμετωπήσει ήταν απο overload με 1 αμάξι διαφορα,όταν ήμουν στα καλά μου(ξέρουν όσοι με ξέρουν τι εννοώ).

Και απο e-tuner τώρα τελευταια είχα ανοίξει με ενα TSi (που έραβε και Astra OPC ax0x0aa0xa0xa0xa0) και πηγαίναμε κόπια και στην 5η κατάφερα να του ρίξω καπό(όχι στα καλά μου ;) )

οοοοοοοοοοοοοοοο ;):o:o

Edited by doumasj
Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να διαβάζω διαμάχες μεταξύ προγραμμάτων.ο κάθε ένας λεει αυτο που πρέπει να πει για να γίνει διαφημίσει και να δικαιολογήσει την επιλογή του και δυστυχώς μερικοί λένε και πράγματα που μπορεί να μην έχουν ιδέα απλά μπορεί να τα λένε γιατί τους τα έχουν πει.

φίλε taksidiotis κολλητός μου έβαλε πρόγραμμα DEMO REVO στο GTi και όταν μετα απο καιρό αποφάσισε να πάει αλλού το εγκέφαλος ήταν κλειδωμένος.Και αυτό δεν είναι μόνο απο προσωπική εμπειρία το έχω ξανα ακούσει.

Δευτερον τί παραπάνω έχει το REVO απο overload e-tuner και ότι αλλο πρόγραμμα υπάρχει στην αγορά και προτείνεις μακριά? Θέλεις λίγο να μου πείς μερικά επιχειρήματα?

Ποιό TSi έχει πάρει 15 άλογα απο εξάτμιση? μόνο αν έχει βάλει σκέτη σωλήνα !!

VAG-Lover στο ATS διαφημίζατε το Tiguan στα 215 άλογα. είπες παραπάνω ότι απο τα 220 παίζει με την ζωή του μοτέρ? Συγνώμη κιόλας αλλα προτιμώ τα 220 με πρόγραμμα εξάτμιση i/c και χοάνη ή φίλτρο παρά τα 215 με πρόγραμμα....

Επίσης δεν υποστηρίζω κανέναν προγραμματιστεί. Ούτε τον κρίτωνα παρ όλο που έχω πάρει την απόφαση να βάλω εκεί πρόγραμμα.

Πάντως επειδί ακόμα δεν με έχει καταφέρει να με περάσει κανένα TSi και χαρά μου θα ήταν να με περάσει ο Shaddow20 που είναι και φίλος μου :blush: το ποιό δυνατό TSi που είχα αντιμετωπήσει ήταν απο overload με 1 αμάξι διαφορα,όταν ήμουν στα καλά μου(ξέρουν όσοι με ξέρουν τι εννοώ).

Και απο e-tuner τώρα τελευταια είχα ανοίξει με ενα TSi (που έραβε και Astra OPC ax0x0aa0xa0xa0xa0) και πηγαίναμε κόπια και στην 5η κατάφερα να του ρίξω καπό(όχι στα καλά μου :angry2: )

[/quote

επειδη εγω δεν σε γνωριζω και φανταζομαι και αλλοι που διαβαζουν το forum, to αυτοκινητο σου τι επιδοσεις εχει

ισχυ, ροπη... κτλ ωστε να καταλαβουμε την συγκριση που κανεις

Link to comment
Share on other sites

Astra GTC 1.6Turbo με εξάτμιση με πρόγραμμα όπου στο maha είχα δει 217hp 300HM και μετά έκανα ένα update στο πρόγραμμα και έπεσα.τώρα το πόσο δεν ξέρω πάντως είναι αισθητή η διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Astra GTC 1.6Turbo με εξάτμιση με πρόγραμμα όπου στο maha είχα δει 217hp 300HM και μετά έκανα ένα update στο πρόγραμμα και έπεσα.τώρα το πόσο δεν ξέρω πάντως είναι αισθητή η διαφορά

το tsi που ειχε προγραμμα απο overload οταν εισουν στα καλα σου ειχε και εξατμιση,

γιατι μου φαινεται πολυ δυνατο αυτο το tsi

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλες ειναι οι κολωνες και οι υποδιαιρεσεις τους (καροτσες - καπω - προφυλακτηρες ...) αλλα το πιο σημαντικο ειναι αλλο.

Τι μιγμα (AFR) εχει! Σημασια εχει οι επιδοσεις να διαρκουν σε βαθος χρονου, οχι για ενα 6μηνο. Kι αυτο εξασφαλιζεται με πλουσιο μιγμα, μακρυα απο τις εργοστασιακες ρυθμισεις. Για λογους κοστους - μαλλον - το συγκεκριμενο managenent (ΜΕD17.5) δεν εχει wideband L-sensor, αλλα μονο narrowband.Aλλωστε ο κατασκευαστης παρεδωσε το TSI με 0.38bar στον κοφτη και το GT με 0.65, οχι με 1,1+ που παμε και το κανιβαλιζουμε...

Ο κινητηρας 1.4 TSI (που θα καλυπτει και Euro 5 (στοιχειομετρικο και σε full throttle για καποιο χρονο), δηλαδη μιλαμε για μια δεκαετια τουλαχιστον ακομα στην παραγωγη), λειτουργει με Λ=0.9+ απο το εργοστασιο. Τα πρωτα GT με ΜΕD9.5 ειχαν 150bar, στη συνεχεια και τα 140αρια και τα 170αρια λειτουργουν στα 130bar, ενω φαινονται ακομα "στεγνοτερα". Το μιγμα κατα την αποψη μου σε φορτιο πρεπει να ειναι της ταξεως του 11.5:1 και οχι 13.5+:1 για ενα τσιτωμενο 1ο σταδιο, που εξασφαλιζει χαμηλο πυρομετρο και μικρη διορθωση αβανς και αυτο θα πρεπει να ειναι το πρωτο πραγμα που να κοιταει ο ιδιοκτητης οταν βελτιωνει το μοτερ του.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτίσω ρε παιδιά....

Είναι λογικό όσοι έχουν τα 140 άλογα να δουν τρελή διαφορά με το πρόγραμμα...

Υπάρχει κανείς που μπορεί να μας πει αν αξίζει τα λεφτά για να μπει σε ένα 170άρι....

Το δικό μου είναι μαμμίσιο... και πριν απο 3 μήνες που το δυναμομέτρησα σε MAHA έβγαλε 191,9hp...ενώ άλλα 2 την ίδια μέρα και στιγμή έβγαλαν 183 και 186 αντίστοιχα

Ακόμα και τα παιδιά εκεί μου είπαν ότι είναι super... και ότι "άλλοι" αλλάζουν εξάτμιση για να φτάσουν εκεί....

Αν βάλω το πρόγραμμα θα γίνει πόσο?????? Αξίζει???? Γιατί αν είναι να γίνει 205-210 άλογα... δεν βρίσκω τον λόγο να δώσει κανείς τόσα λεφτά

Ακουσε να δεις λιγο πως εχουν τα πραγαματα..και εμενα το GT μου ηταν μια ιδια περιπτωση GT με το δικο σου..πριν βαλλω προγραμμα ειχα πανω στο αμαξι εξατμιση απο καταλυτη και πισω χοανη και ιντερκουλερ..με αυτα τα πραγματα το αυτοκινητο ηταν γυρω στα 200..με το προγραμμα για να στο κανω πιο σαφες να το καταλαβεις πηρα γυρω στα 3 με 3μισι αμαξια..για εμενα που εχω φιλουσ με κορσακια κολτακια αστρακια και μαλακιζομαστε να δουμε διαφορες αξιζε..για εναν αλλον δεν ξερω κατα ποσο 8α αξιζει.. :blush::angry2: χωρις προγραμμα για να καταλαβεις πως πηγαινε το αυτοκινητο μου και ηταν κοντα στα 200 αλογα περναγα κορσα οπσ στα 700 μετρα 1μισι αυτοκινητο..αυτα ελπιζω να σας διαφωτισα λιγο με τα καγκουρικα μου.. tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλες ειναι οι κολωνες και οι υποδιαιρεσεις τους (καροτσες - καπω - προφυλακτηρες ...) αλλα το πιο σημαντικο ειναι αλλο.

Τι μιγμα (AFR) εχει! Σημασια εχει οι επιδοσεις να διαρκουν σε βαθος χρονου, οχι για ενα 6μηνο. Kι αυτο εξασφαλιζεται με πλουσιο μιγμα, μακρυα απο τις εργοστασιακες ρυθμισεις. Για λογους κοστους - μαλλον - το συγκεκριμενο managenent (ΜΕD17.5) δεν εχει wideband L-sensor, αλλα μονο narrowband.Aλλωστε ο κατασκευαστης παρεδωσε το TSI με 0.38bar στον κοφτη και το GT με 0.65, οχι με 1,1+ που παμε και το κανιβαλιζουμε...

Ο κινητηρας 1.4 TSI (που θα καλυπτει και Euro 5 (στοιχειομετρικο και σε full throttle για καποιο χρονο), δηλαδη μιλαμε για μια δεκαετια τουλαχιστον ακομα στην παραγωγη), λειτουργει με Λ=0.9+ απο το εργοστασιο. Τα πρωτα GT με ΜΕD9.5 ειχαν 150bar, στη συνεχεια και τα 140αρια και τα 170αρια λειτουργουν στα 130bar, ενω φαινονται ακομα "στεγνοτερα". Το μιγμα κατα την αποψη μου σε φορτιο πρεπει να ειναι της ταξεως του 11.5:1 και οχι 13.5+:1 για ενα τσιτωμενο 1ο σταδιο, που εξασφαλιζει χαμηλο πυρομετρο και μικρη διορθωση αβανς και αυτο θα πρεπει να ειναι το πρωτο πραγμα που να κοιταει ο ιδιοκτητης οταν βελτιωνει το μοτερ του.

Για να καταλαβω κατι. Τα GT με εγκεφαλο MED 9.5 δινουν πιο πλουσιο μειγμα επομενος πανε και καλυτερα; Αυτο φαινεται και μετα απο προγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Ακουσε να δεις λιγο πως εχουν τα πραγαματα..και εμενα το GT μου ηταν μια ιδια περιπτωση GT με το δικο σου..πριν βαλλω προγραμμα ειχα πανω στο αμαξι εξατμιση απο καταλυτη και πισω χοανη και ιντερκουλερ..με αυτα τα πραγματα το αυτοκινητο ηταν γυρω στα 200..με το προγραμμα για να στο κανω πιο σαφες να το καταλαβεις πηρα γυρω στα 3 με 3μισι αμαξια..για εμενα που εχω φιλουσ με κορσακια κολτακια αστρακια και μαλακιζομαστε να δουμε διαφορες αξιζε..για εναν αλλον δεν ξερω κατα ποσο 8α αξιζει.. :blush::angry2: χωρις προγραμμα για να καταλαβεις πως πηγαινε το αυτοκινητο μου και ηταν κοντα στα 200 αλογα περναγα κορσα οπσ στα 700 μετρα 1μισι αυτοκινητο..αυτα ελπιζω να σας διαφωτισα λιγο με τα καγκουρικα μου.. tongue.giftongue.gif

Γιωργο τι φιλτρο-χοανη εβαλες; Θα πας και για downpipe-καταλυτη απο παπαδο;

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τι φιλτρο-χοανη εβαλες; Θα πας και για downpipe-καταλυτη απο παπαδο;

Ειχα αυτη που ειχε ο γιατρος αλλα τωρα εβαλα απο τους etuner..ειναι πολυ καλυτερη γτ δεν παιρνει ζεστο αερα..βγαινει στο 8ολο Νικο. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε γρηγορα ολοι revo..Δεν κλειδωνει ο εγκεφαλος ;):lol::lol:

Τι αλλο θα ακουσουμε..

Και εγω revo ειχα κ ο εγκεφαλος ειχε κλειδωσει παρολο που το ειχα γυρισει σε stock.

Τελος παντων ο καθενας κανει την επιλογη του.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε γρηγορα ολοι revo..Δεν κλειδωνει ο εγκεφαλος :lol::lol::lol:

Τι αλλο θα ακουσουμε..

Και εγω revo ειχα κ ο εγκεφαλος ειχε κλειδωσει παρολο που το ειχα γυρισει σε stock.

Τελος παντων ο καθενας κανει την επιλογη του.

τι εννοεις σου κλειδωσε ο εγκεφαλος?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι κλειδωνει το λογισμικο και για να επιστρεψει στο μαμα ειναι ολοκληρη ιστορια..

....συγνώμη γιατί να επιστρέψεις στο μαμά? :lol:

...κάνεις το αμάξι 200 άλογα και δεν σου αρέσει????????????????? :lol:rocket.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

....συγνώμη γιατί να επιστρέψεις στο μαμά? :lol:

...κάνεις το αμάξι 200 άλογα και δεν σου αρέσει????????????????? :lol:rocket.gifrocket.gif

ρε την παλευεις..?

Συγγνωμη κιολας ε..

Εμενα ετσι μου την βαρεσε κ θελω να επιστρεψω στο μαμα..

και το revo κλειδωνει τον εγκεφαλο

δεν λεω κατι περιεργο ουτε "σου την λεω"

δηλαδη οποιος βαζει προγραμμα μετα απαγορευεται να το βγαλει??

Edited by stef_gti
Link to comment
Share on other sites

τει θαι ρε φυλε.Δε καταλαμπενοι τορα.

Ελα στο θέμα μας.πάντως και το revo μου φάνηκε λίγο αδύναμο πρόγραμμα

Οταν λες αδύναμο τι εννοείς ? έχεις δοκιμάσει κάποιο άλλο ποιο δυνατό ? ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι να βάλω σε GT.

Link to comment
Share on other sites

ρε την παλευεις..?

Συγγνωμη κιολας ε..

Εμενα ετσι μου την βαρεσε κ θελω να επιστρεψω στο μαμα..

και το revo κλειδωνει τον εγκεφαλο

δεν λεω κατι περιεργο ουτε "σου την λεω"

δηλαδη οποιος βαζει προγραμμα μετα απαγορευεται να το βγαλει??

..κατ' αρχήν δεν με ξέρεις και από χθες για να με αποκαλείς ''ρε''. και δεν σου έδωσα τέτοιο δικαίωμα.

Κατα δεύτερον γράφεις σε ένα Forum για να ακούς και την γνώμη των άλλων σε αυτά που λες...

η δική μου η γνώμη λοιπόν είναι ότι όταν αποφασίζεις να σκάσεις τόσα λεφτά και να κάνεις μια τέτοια κίνηση σημαίνει ότι σου αρέσει η ταχύτητα και ότι δεν έχεις σκοπό να επιστρέψεις πίσω. Τώρα αν εσένα σου αρέσει απλά να δοκιμάζεις πρόβλημά σου....δεν σου είπα ότι απαγορεύεται να το βγάλεις σε ρώτησα απλά '''ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ''.....

Link to comment
Share on other sites

τει θαι ρε φυλε.Δε καταλαμπενοι τορα.

Ελα στο θέμα μας.πάντως και το revo μου φάνηκε λίγο αδύναμο πρόγραμμα

...εγώ δεν θα το έλεγα αδύναμο ...απλά η δύναμή του επικεντρώνεται από τις 4000 στροφές και πάνω...και σε καμία περίπτωση δεν είναι αδύναμο ψηλά...

μπορεί να σου φάνηκε ..απλά επειδή χαμηλα δεν έχει πολύ διαφορά από πριν,......

Επίσης το REVO δεν αποδίδει το ίδιο σε όλα τα TSI χαμηλά...επειδή απλά ορισμένα TSI είναι πιο αδύναμα χαμηλά...από άλλα..δεν ξέρω γιατί......το δικό πάντως είναι από τις καλλές περιπτώσεις και πάει πολύ καλά...

Link to comment
Share on other sites

1) Το REVO λογικό είναι να ειναι πιο κουλ απο τα custom προγραμματα γιατι δεν λειτουργει στο τερμα για να ειναι αξιοπιστο. Στο custom ο τυπακος που εφαγε μια κωλονα το προηγουμενο βραδυ παει πρωι-πρωι στον προγραμματιστη του για ενα ρυθμησματακι , και μετα απο αρκετο πρηξημο και ευθυνη του ιδιοκτητη , το παει στα ορια (αξιοπιστια Buy-Buy !!! )

2) Το REVO δεν εχει βγαλει stage 2 σε αντιθεση με τα custom τα οποια περνουν και περιφαιριακα ( και οι περρισσοτεροι αν οχι ολοι που χρησ. custom εχουν βαλει )

Λογικο ειναι λοιπον με τα αυτοκινητα που εχει ανοιξει ο twoface το REVO να ειναι το ποιο αδυναμο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.