Jump to content
Guest popay

Δίσκος – Πλατό - Ρουλεμάν

Recommended Posts

το ξερω ρε φιλε αλλα τοσα χρονια πριν επρεπε να ειχε αλλαχτει αλλα μια το ενα μια το αλλο δεν γινοταν. ευτυχως εγινε και αυτη η δουλεια. αλλο που μου εχει σπασει τα νευρα τωρα απο τοτε που τον εβαλα και δεν ξερω αμα ειναι ο φρεσκος δισκος η οχι

Εγώ όταν το άλλαξα(δίσκοπλατό) πλήρωσα 150¤ μόνο τα εργατικά!!! B):lol::lol:

ετσι ειναι φιλε μου ειναι πολλα τα εργατικα και δεν τα γλιτωνεις αυτα και πρεπει να χει και δουλεια ομως το θεμα. εγω σε 2 που ειχα ρωτησει και οι δυο 300αρα+ συνολικα μου ζητησαν

Link to comment
Share on other sites

150 - 180 παίζει η τιμή τα εργατικά και εδώ πρέβεζα...

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα, 300¤ χαλαρά δηλαδή -_- !!! Πάω στη τράπεζα για μία... ανάληψη B) χεχε!

Έκανα το τεστάκι με χειρόφρενο και 4η (και 3η) ταχύτητα στο κιβώτιο και πατινάρει τρελά! Αλλά και στο δρόμο την ίδια αίσθηση έχω.

Μάλλον αυτό θα φταίει και το ψιλοσκάλωμα της 1ης και της όπισθεν! Μονόδρομος το συνεργίο! Καλά που άντεξε και 95000 χιλ!

Link to comment
Share on other sites

λίγα δέν είναι τα 95000? anyway... είναι και πως το δουλεύει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

λίγα δέν είναι τα 95000? anyway... είναι και πως το δουλεύει ο καθένας...

Δεν είναι λίγα!!!! εγώ το άλλαξα στα 55000 όχι γιατί πατίναρε αλλά γιατί είχε γίνει πέτρα ο συμπλέκτης!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγα!!!! εγώ το άλλαξα στα 55000 όχι γιατί πατίναρε αλλά γιατί είχε γίνει πέτρα ο συμπλέκτης!!!

πετρα δε λες τπτ!! ασε και το σκαλοπατι στον συμπλεκτη! εγω αυτα τα χρονια που οδηγω ετσι το θυμαμαι το αμαξι, δηλαδη ετσι εμαθα. φαντασου μετα απο τοσο καιρο στα 3 κιλα που επρεπε να "σηκωσεις" τωρα να μην καταλαβαινεις οτι πατας συμπλεκτη μου φαινεται απιστευτα ελαφρυς και γουσταρω tongue.gif

βεβαια αλλαξα επισης και ντιζα συμπλεκτη που ειχε φαγωθει αρκετα

Link to comment
Share on other sites

πετρα δε λες τπτ!! ασε και το σκαλοπατι στον συμπλεκτη! εγω αυτα τα χρονια που οδηγω ετσι το θυμαμαι το αμαξι, δηλαδη ετσι εμαθα. φαντασου μετα απο τοσο καιρο στα 3 κιλα που επρεπε να "σηκωσεις" τωρα να μην καταλαβαινεις οτι πατας συμπλεκτη μου φαινεται απιστευτα ελαφρυς και γουσταρω tongue.gif

βεβαια αλλαξα επισης και ντιζα συμπλεκτη που ειχε φαγωθει αρκετα

εγώ τα αλλαξα χώρια!

Όταν μπήκα στο αμάξι ύστερα από την αλλαγή του δισκοπλατού νόμιζα ότι είχε κοπεί η ντίζα!!!

Βελούδο!!!!

Υστερα από λίγο καιρό άλλαξα και ντίζα με συνέπει το αμάξι να απομονώνει ψηλότερα από ότι είχα μάθει και μου έσβηνε συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

55? η παλιά ιδιοκτήτρια είχε αλλάξει στα 45,000χμ μετά μέχρι τα 145,000 που έκανα την μετατροπή τον είχαμε απλά καθαρίσει και στα 180 άλλαξα πάλι... τότε βέβαια μπήκε zachs racing πλατό (αντί του ενισχυμένου χειροποίητου που έβαλα στα 145) και δίσκος ξανά χειροποίητος (και είαμι στα 195,000) tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
55? η παλιά ιδιοκτήτρια είχε αλλάξει στα 45,000χμ μετά μέχρι τα 145,000 που έκανα την μετατροπή τον είχαμε απλά καθαρίσει και στα 180 άλλαξα πάλι... τότε βέβαια μπήκε zachs racing πλατό (αντί του ενισχυμένου χειροποίητου που έβαλα στα 145) και δίσκος ξανά χειροποίητος (και είαμι στα 195,000) tongue.gif

κωστα ποσα εδωσες για Handmade ???

Link to comment
Share on other sites

Χμ... 200-250 ευρώ αν δε κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

By the way τώρα είμαι στα 100.000χλμ και το δίσκο πλατό μου κάνει κάτι νούμερα(τριξήματα) και αρχίζει η αντιστροφη μέτρηση για αλλαγή!!!

Μάλλον θα πάω σε aftermarket για περισσότερη αντοχή!!!

Link to comment
Share on other sites

By the way τώρα είμαι στα 100.000χλμ και το δίσκο πλατό μου κάνει κάτι νούμερα(τριξήματα) και αρχίζει η αντιστροφη μέτρηση για αλλαγή!!!

Μάλλον θα πάω σε aftermarket για περισσότερη αντοχή!!!

Να ξερεις πως στα aftermarket δεν παιζει ενδιαμεση κατασταση σε οτι αφορα τις τιμες. Δηλαδή η παιρνεις τον μαμα η μετα ξεφευγεις σε χρηματα με τις τιμες να ξεκινανε απο τα 500+. Κατι ακομα που πρεπει να λαβεις υποψιν στον aftermarket δισκο ειναι πως η σκληροτητα του ειναι μεγαλύτερη εως πολυ μεγαλυτερη απο τον μαμα καθως και ο τροπος που το αμαξι ξεκιναει θα ειναι αρκετα πιο αποτομος (το παρκαρισμα γινεται ασκηση ψυχραιμιας). Η αντοχή του στα χιλιομετρα ειναι ιδια η μικροτερη απο του μαμα, αλλα η αντοχή του στην καταπόνηση δεν εχει καμια σχεση. Στα μαμα αλογα οσο και να τον κανιβαλλήσεις δεν προκειται να μυρισει ποτε.

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

σορρυ που δεν ανοιγω νεο θεμα απλα μια ερωτηση θελω να κανω. εχω ενα προβλημα εδω και καμια βδομαδα. μου "μασαει" την δευτερα και δεν μπαινει, οπως πχ κανει η οπισθεν καμια φορα κ δεν μπαινει με την πρωτη, ακριβως αυτο. μου το εχει κανει αρκετες φορες και μονο η δευτερα κ δεν ειναι καποιο λαθος δικο μου γιατι γινεται κ σε γρηγορες κ σε χαλαρες αλλαγες. εχει καμια ιδεα κανεις???

Link to comment
Share on other sites

κανένα συγχρονιζέ μήπως...

δηλαδη λευτερη; το προβλημα δεν το κανει συνεχεια αλλα 1-2 φορες την μερα θα το κανει σιγουρα, και μονο αλλαγη σε δευτερα στις αλλες κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.