Jump to content
Σπύρος

Golf Vi ή Scirocco

GOLF VI ? Scirocco  

7 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

το Golf 6 ειναι αθλιο..κυριως τα πισω φωτιστικα...ελεος...μονο η κονσολα του αξιζει

Link to comment
Share on other sites

εγω στα λεφτα του scrirocco 160 κ golf vi 160 θα επαινα το leon cupra 2 :whistling: κ θα μου μεινουν κ ρεστα...

xaxa xa το εκανε και ενας φιλος μου και 1 μινα μετα κλει τα λεφτα του 150 Ε τιν ευδομαδα ακουμπα στα βενζυναδικα!

tongue.giftongue.giftongue.gif χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Τελικά....αν ήταν Golf VI GTi vs Scirocco θα έδινα την ψήφο μου στο πρώτο μάλλον.

Και τα παιδιά αυτό που λένε για ορατότητα , πρακτικότητα κλπ. έχουν μεγάλο δίκαιο.

off topic

Το leon II μια χαρά είναι. Αν όχι το cupra γιατί είναι πολύ body build, γιατί όχι το FR;;; :rolleyes: .

Μην τα ξαναλέμε τα ίδια πράγματα κουβαλάμε δεν έχουμε και mercedes.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά....αν ήταν Golf VI GTi vs Scirocco θα έδινα την ψήφο μου στο πρώτο μάλλον.

Και τα παιδιά αυτό που λένε για ορατότητα , πρακτικότητα κλπ. έχουν μεγάλο δίκαιο.

off topic

Το leon II μια χαρά είναι. Αν όχι το cupra γιατί είναι πολύ body build, γιατί όχι το FR;;; :D .

Μην τα ξαναλέμε τα ίδια πράγματα κουβαλάμε δεν έχουμε και mercedes.

Δεν θα ήταν αυτή η σύγκριση αλλά κάπως έτσι "αν ήταν Golf VI GTi vs Scirocco R20T" τότε τι θα ψήφιζες

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν αυτή η σύγκριση αλλά κάπως έτσι "αν ήταν Golf VI GTi vs Scirocco R20T" τότε τι θα ψήφιζες

γιατι το ενα απλα GTI κ το αλλο R20 κ οχι κ τα 2 R20 πχ?

συγκρινε το GTI με το 2.0 TSI (imo)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά....αν ήταν Golf VI GTi vs Scirocco θα έδινα την ψήφο μου στο πρώτο μάλλον.

Και τα παιδιά αυτό που λένε για ορατότητα , πρακτικότητα κλπ. έχουν μεγάλο δίκαιο.

Πες τα γιατι εγω που τα ειπα, μου απαντησαν καποιοι πως το Scirocco εχει ιδιους χωρους με τριπορτο Golf.

Και για του λογου το αληθες ημουν σημερα αντιπροσωπεια μαζι με ενα φιλο μου για να δει το Polo, και επι της ευκαιριας ειδα το Scirocco 2.0 και το Golf GTI VI σε τριπορτο , που ηταν διπλα διπλα. Μπηκα και στα 2 μεσα και απλα καμια σχεση σε χωρους, ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας αμαξια. Επισης στο Scirocco το πισω τζαμι ειναι μικρο και δεν εχεις ορατοτητα καλή...αν δεν εχεις παρκτρονικ την εβαψες. παντως το GTI ειναι πολυ ομορφο εσωτερικα, ωραιοτερο απο το Scirocco.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Δεν θα ήταν αυτή η σύγκριση αλλά κάπως έτσι "αν ήταν Golf VI GTi vs Scirocco R20T" τότε τι θα ψήφιζες
γιατι το ενα απλα GTI κ το αλλο R20 κ οχι κ τα 2 R20 πχ?

συγκρινε το GTI με το 2.0 TSI (imo)

Έτσι.

Πες τα γιατι εγω που τα ειπα

:lol:

Σήμερα που έμαθα ότι έχουν και 3000¤ διαφορά, το GTi παίρνει άλλο ένα μικρό + από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω ..το 6αρι ειναι αθλιο ......

Απο τοτε που το πηρα 3 φιλαρακια μου ηδη το παρηγγειλαν..ειχαν οι 2 το 5-gt και ο αλλος ενα leon παλιο βεβαια .

Ουτε ενας που να μηντ ου αρεσε ... Οταν το πηρα ειχα πιστεψει οτι οντως ειναι ποιοα σχημο απο το 5 ..

Ομως αλλαξα γνωμη ...και εξαλου η γνωμη ειναι προσωπικη .... ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΘΛΙΟ .......

Και τα φιλαρακια μου ετσι ελεγαν αλλα οταν το ειδαν απο κοντα με φυσικο φωτισμο αλλαξαν γνωμη .Γιαυτο και το πηραν ...

Επισης εγω παρειγγειλα πρωτα το σιροκο αλλα κατα την διαρκεια οταν αρχισα να βλεπω τα τρομερα προβληματα πρακτικοτητας -ορατοτητας Και οτι πραγματικα το σιροκκο με 18 ζαντα χρειαζεται εναν 2.0 Κινητηρα ωστε να αξιζει -προσωπικα για μενα- Πηγα στο 6 με τα ιδια αλογα + πολλες παραπανω ευκολιες . Μπορει το sirocco να ειναι αμαξι για εφφε αλλα προσωπικα το εχω ξεπερασει αυτο ο σταδιο και επελεξα κατι που θα μπορει να με εξυπηρετησει .Οσο για σπορ οδηγηση ...αν εισαι φαν της σπορ οδηγησης και σεβεσε τονεαυτο σου ..απο 200+Αλογα ειναι το λιγοτερο .Μην μπερδευουμε την καθαρη σπορ οδηγηση με την δηθεν σπορ οδηγηση ... και το εφφε .

Οσο για το gti 6 ειναι ενα φοβερο σπορ αυτοκινητο με εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης .Αν ειχα τα φραγκα δεν θα κοιτουσα τιποτα αλλο .... golf gti-r20 αυτα τα 2....

Link to comment
Share on other sites

την αεροδυναμικη?γνωριζουμε τους αεροδυναμικους συντελεστες απο τα δυο αυτοκινητα σε παραθεση?κ αν ναι,ποιοι ειναι?παρακαλειται οποιος γνωριζει να ενημερωσει.οσο για το κρατημα,να φανταστω οτι εχωντας οδηγησει αμφοτερα τα μοντελα γινεται η κριση μας.σωστα?οσον αφορα το golf,παντα με την sport αναρτηση πανω ετσι?μιας κ το δικο μας(scirocco) ερχεται με την σπορ αναρτηση στον βασικο εξοπλισμο ενω το golf οχι.

Link to comment
Share on other sites

mia fora thn aerodinamiki kai to teleio kratima tou scirocco den to exei..kai ayto metraei poly gia ena spor amaksi...

Ποιο τελιο κρατημα ρε φιλε ?????????? Σοβαρολογεις ? Μαλλον ειναι το πρωτο σου αυτοκινητο....και εισαι πολυ εντυπωσιασμενος...

Το κρατημα τους ειναι καλο...ουτε πολυ καλο ουτε τελειο...

Ειπαμε να λεμε καμαι βλακεια να περασει η ωρα αλλα οχι και ετσι... Τα αυτοκινητα ειναι βαρια ...αυτο απο μονο του φτανει να καταλαβεις τι επιδραση εχει στις δυναμεις και στις τριβες που σε κρατανε στο δρομο.Δεν ειναι rally που εχει ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ

Και τα 2 εχουν σχεδον ιδιο κρατημα . Ο ξαδερφ εχει το scirocco και μου το ειπε ξεκαθαρα οδηγωντας το Golf μου

Οσο για σπορ κτλ.....Θα σε συγχωρεσω<μονο αν εχει το 2.0scirocco ..απο τα 200 + σε ενα τετοιο αυτοκινητα καταλαβαινεις τι ειναι σπορ...ποιο κατω απλα κανεις παιχνιδακια στους φιλους σου.

ΑΥτα...φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

μηπως μετανιωσες που πηρες το γκολφ καθε φορα που στο δρομο βλεπεις το σιροκο????

τελοσπαντων αυτο το θεμα δεν εχει νοημα πιστευω.... ο καθενας κανει τις επιλογες του...

θελει καποιος ενα καθημερινο οικογενειακο αυτοκινητακι να καενι τ δουλεια του τα ψωνια του να κινειτα γρηγορα και ανετα κυριως παιρνει το γκολφ...

θελει καποιο με πιο σπορ σχεδιαση και χαρακτηριστικα γρηγορο τοτε θα παρει σιροκο....

απλα ειναι τα πραγματα..

καλοταξιδο το γκολφ σου..

Link to comment
Share on other sites

Ποιο τελιο κρατημα ρε φιλε ?????????? Σοβαρολογεις ? Μαλλον ειναι το πρωτο σου αυτοκινητο....και εισαι πολυ εντυπωσιασμενος...

Το κρατημα τους ειναι καλο...ουτε πολυ καλο ουτε τελειο...

Ειπαμε να λεμε καμαι βλακεια να περασει η ωρα αλλα οχι και ετσι... Τα αυτοκινητα ειναι βαρια ...αυτο απο μονο του φτανει να καταλαβεις τι επιδραση εχει στις δυναμεις και στις τριβες που σε κρατανε στο δρομο.Δεν ειναι rally που εχει ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ

Και τα 2 εχουν σχεδον ιδιο κρατημα . Ο ξαδερφ εχει το scirocco και μου το ειπε ξεκαθαρα οδηγωντας το Golf μου

Οσο για σπορ κτλ.....Θα σε συγχωρεσω<μονο αν εχει το 2.0scirocco ..απο τα 200 + σε ενα τετοιο αυτοκινητα καταλαβαινεις τι ειναι σπορ...ποιο κατω απλα κανεις παιχνιδακια στους φιλους σου.

ΑΥτα...φιλικα...

Δεν ξέρω τι μέτρα σύγκρισης έχεις εσύ, αλλά το Scirocco κατά γενική ομολογία έχει από τα καλύτερα κρατήματα στην κατηγορία του. Εκτός αν το συγκρίνεις με καμία Lotus, οπότε τότε πράγματι το Scirocco είναι φτερό στον άνεμο μπροστά της. Όσο για το Rally που ανέφερες, ποιο εννοείς το Peugeot 106 Rallye? Είπαμε να συγκρίνουμε αυτοκίνητα όχι τενεκέδες..

Edited by click
Link to comment
Share on other sites

το rally? αυτο που οταν ξεκολλησει απο τον δρομο το ψαχνεις στα χωραφια?

ειπαμε να λεμε γνωμες αλλα οχι και ιεροσυλιες!!!!!

το οτι εχει καλυτερο στησιμο απο το gti το V αυτο το λενε τα περιοδικα οχι εμεις! καταρχας με τα λιγα που ξερω εγω και τα πολλα που ξερεις εσυ νομιζω οτι οταν ενα αυτοκινητο ειναι πολυ πιο χαμηλο και αρκετα πιο φαρδυ ειναι λογικο να εχει καλυτερο κρατημα. σωστα? οταν εχει το setup του gti ακομα καλυτερο. σωστα? και οταν προσπαθεις να αναψεις το λαμπακι του esp και δεν τα καταφερνεις ειναι καλο σημαδι!

οσο για το 2.0 ειναι καλυτερος ο κινητηρας αλλα ειναι ιδια αυτοκινητα με διαφορα 1" στα 0-100 και 2" στα ρεμπριζ!

καλοταξιδο το 6αρι αλλα εμενα αυτο το αυτοκινητο δεν μου αρεσει καθολου....ισως σε ασπρο και κοκκινο να ειναι λιγο καλυτερο αλλα ως εκει!

Link to comment
Share on other sites

μηπως μετανιωσες που πηρες το γκολφ καθε φορα που στο δρομο βλεπεις το σιροκο????

τελοσπαντων αυτο το θεμα δεν εχει νοημα πιστευω.... ο καθενας κανει τις επιλογες του...

θελει καποιος ενα καθημερινο οικογενειακο αυτοκινητακι να καενι τ δουλεια του τα ψωνια του να κινειτα γρηγορα και ανετα κυριως παιρνει το γκολφ...

θελει καποιο με πιο σπορ σχεδιαση και χαρακτηριστικα γρηγορο τοτε θα παρει σιροκο....

απλα ειναι τα πραγματα..

καλοταξιδο το γκολφ σου..

Ναί όντως απλά είναι τα πράγματα - εντός ορίων VAG:

Όποιος θέλει ένα καθημερινό οικογενειακό αυτοκίνητο επιδόσεων αγοράζει το S3 SportBack S-Tronic.

Όποιος "οικογενειάρχης" δεν διαθέτει τόσο χρήματα, αλλά γουστάρει συνδυασμό επιδόσεων, χαρακτήρα και πρακτικότητας, αγοράζει το 5θυρο Golf GTi DSG (και ρίχνει και μια ματιά πρός την πλευρά του Octavia RS και των υπολοίπων γρήγορων κυριλέ οικογενειακών).

Όποιος θέλει σπόρ σχεδίαση και χαρακτηριστικά σε κουπέ έκδοση αδιαφορώντας για την πρακτικότητα αγοράζει το Audi TT (σε έκδοση 2.0 TFSI ή ακριβότερη ανάλογα των χρημάτων που διαθέτει).

Όποιος θέλει ένα αυτοκίνητο που να δείχνει σπόρ και δεν ενδιαφέρεται για θέματα πρακτικότητας αγοράζει το Scirocco (που ακόμα και στην καλύτερη του έκδοση υστερεί σε σχέση με το βασικό μοντέλο του 2λιτρου TT από πλευράς επιδόσεων, όπως επίσης και σε σχέση με το καινούργιο 6άρι GTi).

Edited by garfield
Link to comment
Share on other sites

το rally? αυτο που οταν ξεκολλησει απο τον δρομο το ψαχνεις στα χωραφια?

και οταν προσπαθεις να αναψεις το λαμπακι του esp και δεν τα καταφερνεις ειναι καλο σημαδι!

Το Rallye αν ξέρεις να οδηγείς προκαλείς το ξεκόλλημα γιατί τότε αρχίζει το παιχνίδι και το πραγματικό στρίψιμο.

Όσο για το ESP αν δεν μπορείς να αναψεις το λαμπάκι του τότε είτε είναι χαλασμένο ή είσαι πολύ αργός και το φοβάσαι... και το λέω χωρίς ίχνος ειρωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστης φαρδους-χαμηλωματος....φυσικα και εχει σημασια....Αλλα το βαρος ειναι βαρος....Αυτο ελειπε τοσο βαρυα υτοκινητο να μην ηταν φαρδυ και να μην ηταν χαμηλο ωστε να εχει ικανοποιητικα κρατηματα .Εγω προσωπικα πως το συγκρινω ?? Εχουμε μια στροφη μεγαλη.. οταν με το rally χαμηλωμενο-στημενο τελεια εμπαινες ανετα με 110Κμ (Οταν τετρακινητο cossworth 340+ εμπαινε με 100)...και με scirocco 2.0 +Dcc με κορυφαια λαστιχα η προσφυση χανεται μετα τα 90 ... Και δεν το λεω εγω το λεει αυτος που το εχει...που ειχε Α3- S3 ...Golf gti edition 30 ...Και τωρα scirocco 2.0 . Δεν εχω κανενα λογο να μην τον πιστεψω...διοτι ναι μεν πενευουμε το σπιτι μας αλλα οχι να λεμε τρελες.Εζησα την ηλιθιοτητα και την καγκουροσυνη περι τα 2 χρονια στα λιμανακια... οποτε πιστευω οτι ξερω κατι απο κρατηματα...Και τελειο κρατημα δεν μπορω να δεχθω οτι εχει.Εχωντας ζησει κρατηματα το λεω αυτο.

Οσο αν το μετανιωσα...επειδη οι αναγκες μου ειναι αλλες...ΑΚΥΡΩΣΑ την παραλαβη...ναι καλα ακουσες φιλε την παραλαβη του Scirocco μου και πηρα το golf 6 και οι λογοι ηταν 3 που για μενα ειναι το παν ...Ορατοτητα ....Πρακτικοτητα......Ασφαλεια σε περιπτωση συγκρουσης (εχεις καποιες παραπανω πιθανοτητες να ξεφυγεις απο ενα 5 πορτο παρα απο το scirocco.)

Οπως καταλαβες δεν μηδενιζω κατι...σε αλλους αρεσει το scir σε αλλους το 6 ....εμενα μου αρεσουν και τα 2 ..τα λατρευω ! Αλλα κατι ιδιοκτητες που το εβαλαν 1500 δοσεις και το κανουν μια βολτα καθε βραδυ και κανουν παραπονα για την καταναλωση αλλα οταν βρουν ευκαιρια θα υποβαθμισουν οτιδηποτε αλλο εχει ροδες για να πεισουν το εγω τους οτι εχουν φοβερο και κορυφαιο αυτοκινητο ....και οτι ειναι Μεγαλοι μαγκες..δεν τους μπορω να συμπερυφερονται ετσι .Και για να σου πω παραδειγμα θα σου πω περιστατικο στις Σερρες που πηγα να δω το R8 που ειχαν εκει ηταν ενας τυπος που ειπε οτι το scirocco ειναι πολυ ποιο ομορφο και ποιο πρακτικο ........ ενω μπροστα μας ειχαμε ενα αυτοκινητο που κατασκευαστικα ειναι διαμαντι κατασκευαστικης τεχνολογιας και μηχναολογιας.Και μου ελεγε για το scir που μπροστα στο r8 ειναι ενα τιποτα. Ελπιζω να καταλαβαινεις τι ενοοω και τι με ενοχλει.Δεν υπαρχει λογος να μηδενιζουμε αλλα αυτοκινητα ουτε να λεμε για τελειοτητες ..(να σου θυμισω τη λυσα που πιανει καποιους οταν λενε οτι μοιαζει με το νεο renault ...Μα μοιαζει ρε παιδια αν δεν εμοιαζε δεν θα το συζητουσαμε καν...το smart με το hummer δεν μοιαζουν...)

Ασχετο το Sportec ξερει κανεις αν θα κυμαινεται στα 40-50 χιλ ευρω η θα ξεφευγει παραπανω ?

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστης φαρδους-χαμηλωματος....φυσικα και εχει σημασια....Αλλα το βαρος ειναι βαρος....Αυτο ελειπε τοσο βαρυα υτοκινητο να μην ηταν φαρδυ και να μην ηταν χαμηλο ωστε να εχει ικανοποιητικα κρατηματα .Εγω προσωπικα πως το συγκρινω ?? Εχουμε μια στροφη μεγαλη.. οταν με το rally χαμηλωμενο-στημενο τελεια εμπαινες ανετα με 110Κμ (Οταν τετρακινητο cossworth 340+ εμπαινε με 100)...και με scirocco 2.0 +Dcc με κορυφαια λαστιχα η προσφυση χανεται μετα τα 90 ... Και δεν το λεω εγω το λεει αυτος που το εχει...που ειχε Α3- S3 ...Golf gti edition 30 ...Και τωρα scirocco 2.0 . Δεν εχω κανενα λογο να μην τον πιστεψω...διοτι ναι μεν πενευουμε το σπιτι μας αλλα οχι να λεμε τρελες.Εζησα την ηλιθιοτητα και την καγκουροσυνη περι τα 2 χρονια στα λιμανακια... οποτε πιστευω οτι ξερω κατι απο κρατηματα...Και τελειο κρατημα δεν μπορω να δεχθω οτι εχει.Εχωντας ζησει κρατηματα το λεω αυτο.

Φίλε οι συγκρίσεις που κάνεις είναι τελείως άτοπες! Συγκρίνεις ένα απλό εργοστασιακό Scirrocco με ένα φτιαγμένο Rallye χαμηλωμενο-στημενο τελεια, και με ένα τετρακίνητο αυτοκίνητο αγωνιστικών προδιαγραφών των 340+ αλόγων. Και το Scirocco αν ήταν χαμηλωμενο-στημενο τελεια θα έμπαινε με πρισσότερα στις στροφές και αν ήταν και τετρακίνητο θα έμπαινε με ακόμα πιο πολλά, και αν είχε και αλογάκι στο καπό θα έμπαινε και με 200!!!

Και στο κάτω κάτω τι σημασία έχει αν αλλά αυτοκίνητα μπαίνουν σε μία στροφή με 5-10Km παραπάνω?? Το σημαντικό είναι ότι το Scirocco ως ένα αυτοκίνητο γενικής χρήσης και όχι αγωνιστικής, προσιτό στον μέσο αγοραστή, συνδιάζει άνεση και ασφάλεια με εξαιρετικά κρατήματα για την κατηγορία του πάντα ως μικρομεσαίο αυτοκίνητο γενικής χρήσης με σπορ χαρακτήρα. Για αυτό τον σκοπό φτιάχτηκε το Scirocco και τον σκοπό του τον εκπληρώνει καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο.

Πιστεύω ότι δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνουμε το Scirocco ούτε με εξωτικά αυτοκίνητα άλλων βαλαντίων τύπου R8, ούτε όμως και με φτιαγμένα αγωνιστικά αυτοκίνητα που προορίζονται για εντελώς διαφορετική χρήση. Το Scirocco συγκρίνεται με αυτοκίνητα της κατηγορίας του, με αυτοκίνητα που έχουν αντιστοιχο χρηστικό προσανατολισμό, και σε αυτή την κατηγορία τα κρατήματά του Scirocco πράγματι δεν παίζονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε οι συγκρίσεις που κάνεις είναι τελείως άτοπες! Συγκρίνεις ένα απλό εργοστασιακό Scirrocco με ένα φτιαγμένο Rallye χαμηλωμενο-στημενο τελεια, και με ένα τετρακίνητο αυτοκίνητο αγωνιστικών προδιαγραφών των 340+ αλόγων. Και το Scirocco αν ήταν χαμηλωμενο-στημενο τελεια θα έμπαινε με πρισσότερα στις στροφές και αν ήταν και τετρακίνητο θα έμπαινε με ακόμα πιο πολλά, και αν είχε και αλογάκι στο καπό θα έμπαινε και με 200!!!

Και στο κάτω κάτω τι σημασία έχει αν αλλά αυτοκίνητα μπαίνουν σε μία στροφή με 5-10Km παραπάνω?? Το σημαντικό είναι ότι το Scirocco ως ένα αυτοκίνητο γενικής χρήσης και όχι αγωνιστικής, προσιτό στον μέσο αγοραστή, συνδιάζει άνεση και ασφάλεια με εξαιρετικά κρατήματα για την κατηγορία του πάντα ως μικρομεσαίο αυτοκίνητο γενικής χρήσης με σπορ χαρακτήρα. Για αυτό τον σκοπό φτιάχτηκε το Scirocco και τον σκοπό του τον εκπληρώνει καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο.

Πιστεύω ότι δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνουμε το Scirocco ούτε με εξωτικά αυτοκίνητα άλλων βαλαντίων τύπου R8, ούτε όμως και με φτιαγμένα αγωνιστικά αυτοκίνητα που προορίζονται για εντελώς διαφορετική χρήση. Το Scirocco συγκρίνεται με αυτοκίνητα της κατηγορίας του, με αυτοκίνητα που έχουν αντιστοιχο χρηστικό προσανατολισμό, και σε αυτή την κατηγορία τα κρατήματά του Scirocco πράγματι δεν παίζονται!!!

Κοίτα, η κριτική που γίνεται στο Scirocco πηγάζει από την απόφαση της ίδια της VW να του δώσει υβριδικά χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να το εντάξουν σε περισσότερες από μια κατηγορίες (κουπέ, χάτσμπακ, μικρομεσαίο, σπορ, χρηστικό κτλ).

Έτσι μπορεί να έχει σπορτίφ οδική συμπεριφορά, όμως υστερεί σε σχέση με τα Mini Cooper S & Clio RS στην κατηγορία των μικρών hatchbacks και με το ΤΤ σε σχέση με τα κουπέ.

Μπορεί να είναι χρηστικότερο από το ΤΤ/Mini/Clio, όμως σε αυτόν τον τομέα υστερεί σε σχέση με το Golf VI.

Και επειδή η σύγκριση πρέπει να γίνεται σε ομοειδείς κατηγορίες τιμής και χαρακτηριστικών, προσωπικά αντιπαραβάλλοντας το κορυφαίο της γκάμας 2λιτρο Scirocco με το Golf VI GTi όχι μόνον δεν βλέπω κανένα συγκριτικό πλεονέκτημα του Scirocco αλλά αντίθετα θεωρώ ότι αντικειμενικά μειονεκτεί παντού (πρακτικότητα, χώροι, επιδόσεις).

Το μόνο πιθανό, και τελείως υποκειμενικό, συγκριτικό πλεονέκτημα του είναι το αισθητικό μέρος και η πιο νεανική του σχεδίαση. Προσωπικά πάντως αν ήθελα κουπέ με σπόρ χαρακτηριστικά θα αγόραζα το TT και όχι το Scirocco, ενώ αν ήθελα πρακτικότητα και επιδόσεις το Golf GTi.

Για τα σαξό-ραλα τώρα, όντως η σύγκριση είναι άτοπη - άλλες εποχές άλλα ήθη. Παρόλαυτα σε μια υποθετική διαδρομή με κλειστά στροφιλίκια ένα μαμά ραλάκι μπορεί να αποδειχθεί σκληρός αντίπαλος για πολλά από τα σημερινά γρήγορα αυτοκίνητα των 200+ ίππων.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η κριτική που γίνεται στο Scirocco πηγάζει από την απόφαση της ίδια της VW να του δώσει υβριδικά χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να το εντάξουν σε περισσότερες από μια κατηγορίες (κουπέ, χάτσμπακ, μικρομεσαίο, σπορ, χρηστικό κτλ).

Έτσι μπορεί να έχει σπορτίφ οδική συμπεριφορά, όμως υστερεί σε σχέση με τα Mini Cooper S & Clio RS στην κατηγορία των μικρών hatchbacks και με το ΤΤ σε σχέση με τα κουπέ.

Μπορεί να είναι χρηστικότερο από το ΤΤ/Mini/Clio, όμως σε αυτόν τον τομέα υστερεί σε σχέση με το Golf VI.

Και επειδή η σύγκριση πρέπει να γίνεται σε ομοειδείς κατηγορίες τιμής και χαρακτηριστικών, προσωπικά αντιπαραβάλλοντας το κορυφαίο της γκάμας 2λιτρο Scirocco με το Golf VI GTi όχι μόνον δεν βλέπω κανένα συγκριτικό πλεονέκτημα του Scirocco αλλά αντίθετα θεωρώ ότι αντικειμενικά μειονεκτεί παντού (πρακτικότητα, χώροι, επιδόσεις).

Το μόνο πιθανό, και τελείως υποκειμενικό, συγκριτικό πλεονέκτημα του είναι το αισθητικό μέρος και η πιο νεανική του σχεδίαση. Προσωπικά πάντως αν ήθελα κουπέ με σπόρ χαρακτηριστικά θα αγόραζα το TT και όχι το Scirocco, ενώ αν ήθελα πρακτικότητα και επιδόσεις το Golf GTi.

Για τα σαξό-ραλα τώρα, όντως η σύγκριση είναι άτοπη - άλλες εποχές άλλα ήθη. Παρόλαυτα σε μια υποθετική διαδρομή με κλειστά στροφιλίκια ένα μαμά ραλάκι μπορεί να αποδειχθεί σκληρός αντίπαλος για πολλά από τα σημερινά γρήγορα αυτοκίνητα των 200+ ίππων.

Σωστά αυτά που λες και όντως το Scirocco έχει υβριδικό χαρακτήρα που το κάνει να μην είναι πουθενά το καλύτερο όμως είναι αρκετά καλό σε όλα τα σήμεία. Και οι αγοραστές του γιΆ αυτό τον λόγο το επιλέγουν γιατί είναι παράλληλα και σπορ, και αρκετά χρηστικό σε σχέση με τα καθαρόαιμα coupe τύπου TT.

Για την σύγκρηση μεταξύ Golf VI GTI και 2.0 Scirocco, θεωρώ ότι υπάρχουν σημεία στα οποία υπερτερεί το Scirocco και αποτελόυν αντικειμενικά κριτήρια για να το επιλέξει κανείς. ¨Ενα από αυτά είναι το θέμα της καλύτερης αισθητικής που ανέφερες , της σπορ εμφάνησης, αλλά και της σπορ αίσθησης που σου δίνει από την θέση του οδηγού. Και το θέμα αυτό της αισθητικής, προσωπικά δεν το θεωρώ καθόλου ευκαταφρώνητο παράγοντα στην επιλογή ενός αυτοκινήτου.

Το αλλό στοιχείο όπου πιστεύω ότι υπερτερεί το Scirocco είναι στο κράτημα του. Όχι πως υπάρχουν τρελές διαφορές στον τομέα αυτό μεταξύ των 2 αυτοκινήτων, αλλά όπως και να το κάνουμε τα τέστ δείνουν ένα προβάδισμα στο Scirocco.

Τελος για αυτό που λές αν ήθελα κουπέ με σπορ χαρακτηριστικά θα επέλεγα το ΤΤ, αυτό δεν στέκει και πολύ για τους περισσότερους από εμάς, καθώς το TT ανοίκει σε άλλη κατηγορία τιμής και δεν είναι το ίδιο προσιτό. Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν πολλοί αγοραστές οι οποίοι θέλουν σπορ χαρακτηριστικά και επιλέγουν Scirocco απλά γιατί τα οικονομικά τους δεν τους επιτρέπουν να πάνε στο ΤΤ ή σε κάποιο άλλο αντίστοιχο coupe. Με την ίδια λογική που και κάποιοι άλλοι επιλέγουν TT γιατί τα οικονομικά τους δεν τους επιτρέπουν να πάρουν Porsche, όσο και αν θα το επιθυμουσαν αυτό. Επομένως και από εκεί κερδίζει ένα μερίδιο της αγοράς το Scirocco.

Edited by click
Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστης φαρδους-χαμηλωματος....φυσικα και εχει σημασια....Αλλα το βαρος ειναι βαρος....Αυτο ελειπε τοσο βαρυα υτοκινητο να μην ηταν φαρδυ και να μην ηταν χαμηλο ωστε να εχει ικανοποιητικα κρατηματα .Εγω προσωπικα πως το συγκρινω ?? Εχουμε μια στροφη μεγαλη.. οταν με το rally χαμηλωμενο-στημενο τελεια εμπαινες ανετα με 110Κμ (Οταν τετρακινητο cossworth 340+ εμπαινε με 100)...και με scirocco 2.0 +Dcc με κορυφαια λαστιχα η προσφυση χανεται μετα τα 90 ... Και δεν το λεω εγω το λεει αυτος που το εχει...που ειχε Α3- S3 ...Golf gti edition 30 ...Και τωρα scirocco 2.0 . Δεν εχω κανενα λογο να μην τον πιστεψω...διοτι ναι μεν πενευουμε το σπιτι μας αλλα οχι να λεμε τρελες.Εζησα την ηλιθιοτητα και την καγκουροσυνη περι τα 2 χρονια στα λιμανακια... οποτε πιστευω οτι ξερω κατι απο κρατηματα...Και τελειο κρατημα δεν μπορω να δεχθω οτι εχει.Εχωντας ζησει κρατηματα το λεω αυτο.

Οσο αν το μετανιωσα...επειδη οι αναγκες μου ειναι αλλες...ΑΚΥΡΩΣΑ την παραλαβη...ναι καλα ακουσες φιλε την παραλαβη του Scirocco μου και πηρα το golf 6 και οι λογοι ηταν 3 που για μενα ειναι το παν ...Ορατοτητα ....Πρακτικοτητα......Ασφαλεια σε περιπτωση συγκρουσης (εχεις καποιες παραπανω πιθανοτητες να ξεφυγεις απο ενα 5 πορτο παρα απο το scirocco.)

Οπως καταλαβες δεν μηδενιζω κατι...σε αλλους αρεσει το scir σε αλλους το 6 ....εμενα μου αρεσουν και τα 2 ..τα λατρευω ! Αλλα κατι ιδιοκτητες που το εβαλαν 1500 δοσεις και το κανουν μια βολτα καθε βραδυ και κανουν παραπονα για την καταναλωση αλλα οταν βρουν ευκαιρια θα υποβαθμισουν οτιδηποτε αλλο εχει ροδες για να πεισουν το εγω τους οτι εχουν φοβερο και κορυφαιο αυτοκινητο ....και οτι ειναι Μεγαλοι μαγκες..δεν τους μπορω να συμπερυφερονται ετσι .Και για να σου πω παραδειγμα θα σου πω περιστατικο στις Σερρες που πηγα να δω το R8 που ειχαν εκει ηταν ενας τυπος που ειπε οτι το scirocco ειναι πολυ ποιο ομορφο και ποιο πρακτικο ........ ενω μπροστα μας ειχαμε ενα αυτοκινητο που κατασκευαστικα ειναι διαμαντι κατασκευαστικης τεχνολογιας και μηχναολογιας.Και μου ελεγε για το scir που μπροστα στο r8 ειναι ενα τιποτα. Ελπιζω να καταλαβαινεις τι ενοοω και τι με ενοχλει.Δεν υπαρχει λογος να μηδενιζουμε αλλα αυτοκινητα ουτε να λεμε για τελειοτητες ..(να σου θυμισω τη λυσα που πιανει καποιους οταν λενε οτι μοιαζει με το νεο renault ...Μα μοιαζει ρε παιδια αν δεν εμοιαζε δεν θα το συζητουσαμε καν...το smart με το hummer δεν μοιαζουν...)

Ασχετο το Sportec ξερει κανεις αν θα κυμαινεται στα 40-50 χιλ ευρω η θα ξεφευγει παραπανω ?

ωραια φιλε μου να το χαιρεσαι το γκλοφ! απο κει και περα αυτο π λεσ για φιλο φιλου σερρες ειπε το να τ αλλο δν με απασχολει καθολου...και πως μοιαζει με το ρενο..και με την 147 μοιαζει..

το δικο σου το γκολφ δε μοιαζει με το παλιο γκολφ..

βλεπω ενα στυλ μειωσης του σιροκο... μαλλον μετανιωσες φιλε μου.... κριμα...

ευτυχως εγω πηρα τον αντιθετο δρομο απο σενα.. απεριψα το γκολφ για το σιροκο.... ειτε ειναι πιο αργο απο ενα κουπερ ες ειτε λιγοτοερο χρηστικο απο το γκολφ δεν στριβει οσο ενα ραλλυ ειτε ειτε.... το πηρα γιατι ειναι σιροκο..οποιος το χει ξερει καλα τι εννοω... :D

Link to comment
Share on other sites

απορω γιατι καθεστε κ εκνευριζεστε κ αισθανεστε προσβεβλημενοι οταν καποιος πει κατι αρνητικο για το αυτοκινητο σας..δεν μπορει να γινει μια συζητηση σε ηρεμους τονους κ ωριμως??τι καν το ενα ειναι πιο αργο,τι κ αν το αλλο ειναι πιο ομορφο τι κ αν το αλλο εχει καφετερια,οτι κ να ειναι,ο καθενας κανει τις επιλογες του,κανεναν δεν τον υποχρεωνουν να παρει αυτοκινητο που δεν θελει!!εκτος κ αν θεωρειτε το αυτοκινητο προεκταση του εαυτου σας κ της προσωπικοτητας σας η αν παιρνετε αυτοκινητο για να ''την βγειτε'' στον αλλο..οποτε σε τετοια περιπτωση παω πασο..

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 εχουν συν και πλην.εμενα μου αρεσουν και τα 2 με το σιροκο να ειναι πιο εντυπωσιακο σε εμφανιση.αν επρεπε παντως να διαλεξω μεταξυ των, θα εμπαινα σε μεγαλο διλημμα πραγματικα.και τα 2 ειναι πολυ καλα αυτοκινητα παιδια!

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.